שכונת כבביר בחיפה – ההוכחה לכך שדו קיום היא דרך חיים ולא סיסמא ריקה

שכונת כבביר: בתי ספר טובים, אוויר טוב, נוף לים, אבל השכונה תלולה יחסית ואין מספיק חניות.

מגדל המסגד בכבביר - האחמדים (צילום: ירון כרמי)

בכרמל, חיים יהודים וערבים, אלה לצד אלה, בשכנות טובה בשכונת כבביר. שכונת כבביר משמשת משנות ה-30 של המאה הקודמת כמרכז של התנועה האחמדית בישראל. קהילות העדה פזורות ביותר מ – 208 מדינות ברחבי העולם בהם חברים עשרות מיליוני חברים. בחיפה מתגוררים חברי העדה בשכונת כבביר שנוסדה בשנת 1850. בנו של חלוץ העדה, החליף השני, ביקר בחיפה בשנת 1924 ובעקבות ביקורו אימצו תושבי המקום, את עקרונות האמונה האחמדית.

מרכז התנועה האיסלמית אחמדים כבביר (צילום: ירון כרמי)

כיום מתגוררים בשכונה כ – 2,000 תושבים, מהם כ – 1,500 אחמדים והיתר נוצרים ומוסלמים. הקהילה האחמדית מהווה מופת לחיים משותפים בין כל העדות. הודות לכך הפכה השכונה למוקד תיירותי למבקרים מהארץ ומהעולם כולו. המבקרים מסיירים בשכונה, זוכים לקבלת פנים ואירוח חם של חברי העדה האחמדית ולומדים להכיר מקרוב את אורח חייהם.

הרחוב הראשי בשכונת כבביר נקרא "כבירים", והוא מאונך לרחוב קלר. מרחוב כבירים מתפצלים רחובות קטנים יותר (שהם מאונכים לרחוב כבירים). השכונה מציגה, הלכה למעשה, דו קיום, כשתושבים יהודים וערבים (אחמדים) מתגוררים עשרות שנים בשכנות. השכונות יושבות על צלע הר, ולכן יש הרבה עליות בשכונה וההליכה ברגל לא תמיד קלה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מיקום מעולה

אחד היתרונות הגדולים של כבביר הוא המיקום. השכונה ממוקמות במרחק הליכה ממרכז הכרמל. יש תחבורה ציבורית שמאפשרת להגיע מהשכונות עצמן למרכז הכרמל, ובמידה וגרים בחלק העליון של שכונת כבירים ניתן להגיע ללא מאמץ גדול גם בהליכה. בנוסף, כיון שהשכונה ממוקמת בחלק המערבי של העיר, האוויר נחשב יחסית לפחות מזוהם מחלקים אחרים בעיר.

רעש המסגד

ברבים מהיח"ד בשכונה ניתן ליהנות מנוף לים ובנוסף, על אף הקירבה למרכז הכרמל, מדובר בשכונות מגורים שקטות. הטענה היחידה, שמתעוררת לעתים, היא לגבי הקריאות בשעות הבוקר המוקדמות מהמסגד. לאורך השנים נעשו במקום מספר בדיקות בהתאם להצעות לסדר, שעלו במועצת העיר, לגבי עוצמת הרעש והשעה, שבה ניתן לשמוע את הקריאות. יש תושבים, שטוענים שהם תרגלו לקריאות מהמסגד והן לא מפריעות להם ויש כאלה שלטענתם שנתם נפגעת מהקריאות.

כנס העדה האחמדית

אחת לשנה עורכת העדה האסלאמית אחמדית כנס גדול המתקיים מדי שנה תחת הכותרת "יום השכנות הטובה". בשנה שעברה הגיעו לכנס מאות אורחים מחו"ל ומהארץ. אנשי הדת ואורחי העדה הגיעו ממצרים, ירדן, אנגליה, קנדה, נורבגיה ושוודיה. לצד האורחים מהעולם, היו גם חיפאים רבים, שהוזמנו לכנס כדי להכיר מקרוב את עקרונות העדה המבוססים על ערכים של שלום, צדק ואהבת הזולת. בכל אחד מימי הכנס נערכו הרצאות על עקרונות העדה ופעולותיה למען השגת שלום עולמי.

נדל"ן

דירת 3 חדרים בשכונה על פי לוח מדלן עולה כ- 1,150,000 ש"ח. מחיר דירת 4 חדרים יכול לנוע בין 1,390,000 ש"ח ל – 1,760,000 ש"ח, בהתאם לרחוב ולמצב הדירה. בשכונת כרמליה הסמוכה יש הרבה בניינים, שעוברים תמ"א 38 או פינוי בינוי. שכונת כבירים חדשה יותר, ולכן לא ניתן למצוא בה הרבה פרויקטים של חיזוק מבנים.

חינוך:

בכבביר ניתן למצוא את בית הספר אחמדיה, שנחשב לבית ספר טוב, שהשיג ציונים גבוהים במבחני המיצ"ב בשנים האחרונות.
תושבי השכונה היהודים שולחים את הילדים לבית הספר היסודי הרצל בשכונת כרמליה הסמוכה. בית הספר השש שנתי הוא חוגים, אבל יש גם תלמידים שלומדים בבית הספר ברחוב ביכורים, עירוני ה'.

בית הספר הדו לשוני נפתח בתוך המבנה של בית הספר אחמדיה. במשך שנים קהילת יד ביד בעיר ביקשה מהעירייה מבנה שיוכל לשמש כגן דו שפתי ולאחר מכן כבית ספר. העירייה אפשרה לקהילה לפתוח בית ספר צומח במבנה בית הספר. כיון שמדובר באגף בבית הספר, מספר הכיתות, שניתן לפתוח מוגבל, והביקוש גדול יותר מהאפשרות לקבל תלמידים לבית הספר.

חניות:

כשיש אירוע במרכז הכרמל, כל החניות בחלק העליון של השכונה נתפסות ויחד עם אובדן החניה נוצרים גם פקקי תנועה. לחלק מתושבי השכונה יש חניות פרטיות, וברחובות הפנימיים אין בעיית חנייה. הבעיה היא ברחוב כבירים, שבו רבים מהתושבים, שמגיעים למרכז הכרמל כדי לעשות סידורים או לבלות, מחנים את רכבם, ומקשים על דיירי הרחוב להחנות. בשכונה יש רחובות, שסומנו בכחול לבן, כך שהדיירים יכולים בהתאם להנחיות להחנות ללא עלות, אם על רכבם יש את המדבקה המתאימה.

דו קיום:

המסגד – לא מעט הצעות לסדר במועצת העיר נגעו לקריאות המואזין מהמסגד. מצד אחד הרבה תושבים בעיר גאים בדו קיום ובחג של החגים, ומצד שני לא נוח להתעורר בשעות המוקדמות של היום לקול קריאות המואזין מהמסגד.
נכון לעכשיו היחסים בין התושבים בשתי השכונות טובים. גם כשהייתה מתיחות סביב מבצעים צבאיים או מלחמות, מרקם היחסים לא נפגע.


[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

תגובה
  1. לילי אמר/ה

    רעש נוראי. המואזין. חצופים. כל בוקר מתעוררים בחמש בבוקר בבהלה. צעקות חזקות חלאות.

לא ניתן להגיב