רוממה החדשה והישנה בחיפה: שכונות שקטות אך צמודות למרכזים סואנים

מיכל ירון בסקירה אודות שכונת רומה החדשה ורוממה הישנה

רוממה החדשה והישנה וגבעת אורנים הן "שכונות שינה" קלאסיות. אין בהן כמעט שום דבר מלבד בתי מגורים, אבל הן ממוקמות קרוב מאוד למרכז חורב והמרכז המסחרי באחוזה ולגרנד קניון, כך שאף תושב לא נפגע מכך שהוא גר בשכונה שבה אין כמעט שום דבר.
במורדות שכונת רוממה החדשה נמצאת תחנת דלק גדולה ומסעדת ויוניו. במשך עשרות שנים בתחנת הדלק שכנה המסעדה האיטלקית פופולו, שנסגרה לפני כשנתיים. לצד תחנת הדלק יש גם חשמליה לרכב, שטיפת רכב וחנות yellow, שפתוחה 24/07.

היכל הספורט ברוממה בעת ערב הצדעה לחיל הים (צילום: ירון כרמי)

רוממה הישנה

(מצפון לדרך פיק"א)
הוקמה בשנות ה-20 של המאה הקודמת. השכונה גובלת ברחוב שמשון וורדיה מצד אחד וברחוב פיק"א מצד שני. לשכונה יש כניסות ויציאות רבות ואין בה פקקים. הקושי היחידי הוא סביב היכל הספורט. על כך נפרט בהמשך הכתבה.
אחד היתרונות של השכונה הוא שהשכונה עצמה שקטה וטובלת בירוק, אבל במרחק של כמה מאות מטרים נמצאים הגרנד ומרכז חורב.
בשכונה נמצא גם מלון מרום.

רוממה הישנה – מצפון לדרך פיק"א. מבט ממרכז חורב (צילום: ירון כרמי)

רוממה הישנה בחיפה – מפה

רוממה החדשה

(מדרום לדרך פיק"א)
רוממה החדשה נבנתה מאוחר יותר, בסוף שנות ה-60. בשכונה יש הרבה רבי קומות (בעיקר ברחוב הפרחים) ומחירי הדירות והארנונה יחסית לא גבוהים. השכונה מציעה מגוון של שירותים כגון דואר, קופת חולים, סופר, טיפת חלב, סניף של בנק ומכבסה. חלק גדול מהאוכלוסייה בשכונה הם עולים חדשים וקשישים.
לשכונה יש הרבה מאוד יציאות, מה שסייע מאוד לתושבים בשריפה לפני שנה, כשהשכונה בערה במספר מוקדים.

רוממה החדשה בחיפה – מפה

גבעת אורנים

נבנתה בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת, על חורשת אורנים סמוכה לרוממה החדשה. בשכונה יש 3 רחובות והבנייה בה נמוכה יחסית. שכונת גבעת אורנים נפגעה קשה מאוד בשריפה אשתקד ובמיוחד רחוב שזר, שבו יש לא מעט יח"ד, שעדיין לא אוכלסו מחדש.
בשכונה יש מחנה של מחנות העולים וסניף של קופת חולים כללית.

עבודות בנייה לשיקום נזקי השרפה ברחוב זלמן שזר

נדל"ן

בעוד שבשכונת רוממה החדשה ניתן לקנות דירת 3 חדרים ברחובות האורן והפרחים בפחות ממיליון ש"ח, בשכונת גבעת אורנים מחירי הדירות מגיעים לעתים גם ל 2-3 מיליון ש"ח (תלוי בשטח הדירה ובמספר המדרגות עד לדלת הדירה) . בשכונת רוממה הישנה דירת 3 חדרים עולה 1,198,000 ש"ח ודירת 4 חדרים 1,335,000 ש"ח על פי מדד מדלן.
מלבד דירות יד שניה, ברוממה הישנה היו בשנים האחרונות כמה פרויקטים של תמ"א ובנייה חדשה (רוממה הירוקה). מחירי הדירות החדשות בשכונה גבוהים מאוד, ומגיעים ל 2.5 מיליון ש"ח לדירת 5 חדרים.

חינוך

בתי הספר הם "בן גוריון" ברוממה הישנה ובית הספר "רוממה" ברוממה החדשה. מצבת התלמידים בבית הספר רוממה (ששמו שונה לפני כשנתיים לבית ספר ניגונים רוממה) גדלה מאוד בשנים האחרונות, ורוב הילדים המתגוררים בשכונה לומדים בבית הספר. שני בתי הספר מציגים נתונים טובים במבחני המיצ"ב, אבל בית הספר בן גוריון ברוממה הישנה מציג ציונים גבוהים יותר.
ברוממה הישנה נמצא גם סניף אחוזה של בית הספר הריאלי.
בשתי השכונות יש גני עירייה וגנים פרטיים. ברוממה החדשה יש מעון של נעמ"ת, צמוד לגן עירייה ולבית הספר.
בשתי השכונות יש הרבה גני שעשועים וחורשות, בהם הילדים משחקים. אחד מגני השעשועים ברוממה החדשה הוסב לגן לכלבים לאחר שבמשך שנים עמד ריק, בגלל מתקנים לא תקינים, שהיו בו בעבר.
התלמידים מהשכונה הולכים לבית הספר השש שנתי עירוני ה' (רוממה הישנה) ובית הספר אליאנס (רוממה החדשה).

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בשתי השכונות מצוינת. ניתן בקלות להגיע באוטובוס לכל שכונה בעיר. יש גם תחבורה ציבורית נוחה לטכניון ולאוניברסיטה.

אתגרים

כמו בשאר השכונות בעיר, גם ברוממה החדשה והישנה התושבים סובלים, לכאורה, מקירבה לאזור המפרץ ולמפעלים המזהמים. מדובר במאבק עירוני, שבנתיים מצליח באופן חלקי.

אחת הבעיות היא בעיית חנייה. גם ברוממה החדשה וגם בישנה בחלק מהרחובות קשה מאוד לדיירים למצוא חנייה בסמוך לבתים. ברחוב הפרחים, לדוגמא, יש שורה של רבי קומות ומעט מאוד חניות ברחוב. מספר החניות לא השתנה ב-40 השנה האחרונות, על אף שכמות הרכבים גדלה באופן דרמטי.

מצוקת החניה סביב היכל הספורט ברוממה:

היכל הספורט הוקם בשנת 1976 ושופץ במהלך שנת 2011. במהלך השיפוץ הוכפלו מספר הכיסאות מ-2,500 ל-5,000. מספר הרכבים המגיעים למשחקים גדל אף הוא משמעותית, אך לא נוספו מקומות חנייה, מה שגורם למצוקת חנייה גדולה מאוד כשיש משחק כדורסל או הופעה במקום. המשטרה נוהגת לאפשר כניסה לתושבי השכונה בלבד במהלך הופעות. אחת הטענות, שהעלו תושבי השכונה, בעת השיפוץ, היא היעדר תכנון כולל והיעדר מתן פתרון חניה לבאי המשחקים. העירייה בתגובה הודיעה אז, כי תפעיל מערך שאטלים מחניונים סמוכים.

מאז הבעיה לא נפתרה ומצוקת התושבים החריפה ונותרה ללא מענה.

הסדרי חניה ברוממה חיפה

 

גל השריפות 24 בנובמבר 2016

גבעת אורנים נפגעה קשה בשריפה בחיפה. שכונת רוממה החדשה נפגעה גם היא ובין היתר נשרף באופן חלקי מאוד בית הספר רוממה ברחוב האורן. ברוממה עצמה נפגעו רכבים, שעמדו סמוך לבתים, עצים ובתים ברחוב האורן.

הפגיעה הגדולה הייתה בגבעת אורנים ובמיוחד ברחוב שזר. עד היום יש יח"ד שלא אוכלסו מחדש, על אף שעברה שנה מאז השריפה.
השריפה השפיעה מאוד על החיים בשכונה. הצורך לשקם את הבתים יצר הרבה מאוד סכסוכים בין שכנים (ובעיקר בין שכנים, שביתם נפגע ורצו לשפץ אותו במהירות הגדולה ביותר, לשכנים, שביתם לא נפגע והערימו קשיים על מי שביתו נפגע).

רוממה בסופת האש – השרפה הגדולה – סכנה לתחנת הדלק (צילום – אלי אזולאי)

העובדה שמי שגר בגבעת אורנים עדיין גר לצד עצי אורן, שכמו שניתן היה לראות בנובמבר אשתקד נדלקים בקלות, לא מוסיפה לתחושת הביטחון של בעלי היח"ד בשכונה, שיודעים שהשכונה יכולה לבעור שוב בקלות. יחד עם זאת,  חשוב גם לציין שהתושבים שביתם נפגע זכו לליווי צמוד מעובדי העירייה, שעשו כל מה שניתן על מנת להקל על אלה שביתם נשרף. עיריית חיפה ליוותה את התושבים במהלך השבועות והחודשים של ההתמודדות עם הפגיעה בבתים לאחר השריפה.

העירייה השקיעה הרבה מאוד מאמצים על מנת לשקם את השכונות לאחר השריפה. כמות גדולה מאוד של עצים נטעו בשתי השכונות וגן משחקים שנפגע בכניסה לשכונת רוממה החדשה שוקם. העירייה השכילה לגייס תרומות על מנת לשקם ולהחזיר את הירוק לעיני התושבים בלי לפגוע בצורה קשה מדי בתקציב העירוני.


[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

לא ניתן להגיב