מסלול דו לשוני ייפתח בשנה הבאה בחיפה

מסלול דו לשוני ייפתח בשנה הבאה לתלמידי כיתות א' בביה"ס "אחמדיה" בכבבאיר בחיפה

בעיר חיפה חברה רב תרבותית המבוססת על מודל ייחודי לחיים משותפים. מציאות של אזרחים בני לאומים במדינת ישראל בכלל ובעיר חיפה בפרט, מחייבת רגישות והבנה לקיומו וזכויותיו של האחר, היכולים להתקיים מתוך היכרות הדדית ולימוד תרבותו ומורשתו. התהליך יוכל להתממש רק בסביבה בה מתקיים ברור של הזהות אישית, הקבוצתית והלאומית כבסיס לקידום דיאלוג משותף בין התרבויות. חיפה, אשר חרטה על דגלה את חשיבות החיים המשותפים, פועלת לחיזוק ופיתוח מערכות יחסים, אמיתים וכנים של חיים בצוותא בין יהודים וערבים ומכלול הדתות הפועלות בעיר. כחלק מתהליך זה פועלות במערכת החינוך החיפאית תכניות רבות ומגוונות בנושא רב תרבותיות וחיים משותפים. התכניות הינן ייחודיות ומתפרשות על פני רצף הגילאים מגן הילדים ועד התיכון.

בית_ספר_אחמדיה.jpg
מדיניות זו של העיר חיפה הובילה את ראש העיר לקבל החלטה לפתוח מסלול דו לשוני בעיר. לראשונה ייפתח המסלול בשנת הלימודים הקרובה בביה"ס הציבורי "אחמדיה" בשכונת כבאביר. המסלול שייפתח לילדי כיתות א' יהיה במתכונת מסלול צומח כך שבכל מחזור תתווסף שכבת גיל חדשה. בכיתה דו לשונית שני מחנכים אשר ילמדו במקביל בשתי השפות, עברית וערבית. לאור ייחודיותו של המסלול הוחלט שהרישום יהיה על אזורי לכלל התלמידים, תושבי העיר. עם פתיחת המסלול, חיפה תהיה הישוב השלישי אחרי ירושלים וכפר קרא בארץ המפעיל ביה"ס דו לשוני.

בימים אלה מגבשת ועדה פדגוגית מיוחדת תכני הלימוד במסלול. לוח השנה של המסלול הדו לשוני שונה מלוח השנה המוכר, החופשות במועדים אחרים. תכני הלימוד, להוציא מקצועות הליבה, יתמקדו בסבלנות, קבלת האחר, ריבוי נרטיבים ויזמות חברתיות.
היוזמה להקמת המסלול צמחה מתוך קבוצת הורים שילדיהם לומדים בגן משותף פרטי. הקבוצה הביעה רצון להיות חלק מהחינוך הציבורי ויחד עם עמותת "יד ביד" פנתה לראש העיר חיפה שנענה לבקשתם. המסלול ייפתח בשנת הלימודים הבאה בשיתוף עמותת "יד ביד ובאישור משרד החינוך ובתמיכתו.

יונה_יהב.jpg

ראש העיר חיפה יונה יהב: "העיר חיפה מתאפיינת בסובלנות הרב תרבותית ובדיאלוג פורה המובילים את העיר לצמיחה והישגים. פתיחתו של המסלול הדו לשוני ב"אחמדיה" הינה נדבך נוסף בדיאלוג התרבותי החיפאי

."

תגובה
  1. מרים ברוק-כהן אמר/ה

    בשעה טובה ! הכרות לשונית [ואתה דו תרבותית] תצמיח סבלנות הדדית והינה תקווה לעתיד. מרים ברוק-כהן

לא ניתן להגיב