באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

גני משחקים בחיפה • פערים מקוממים בין גני המשחקים בשכונות על הכרמל והשכונות המוחלשות

אומרים שהשבע לא יכול להבין את הרעב, ועדיין אני סבורה שאני יכולה לדון כאן בגני המשחקים של "הלמטה והלמעלה". זה מאוד פשוט: גם לילדים מהשכונות המוחלשות מגיע ליהנות מגני משחקים של "הביוקר", בדיוק כמו לילדים שההורים שלהם גרים על הכרמל ובאחוזה.

אני מאמינה שכוחה של חברה נמדד לפי חוזק החוליה החלשה ביותר שלה, כשהחזק חייב לדאוג לחלש, גם כיוון שלחלש גם כן, וגם כי האינטרס הוא של שניהם: כשהחלש יתחזק ויהיה אזרח מועיל בחברה, כולם ירוויחו.

הפערים בין גני השעשועים בחיפה מקוממים. במיוחד בשל היותי אימא שידה משגת, נסעתי עם הבנות שלי לגני שעשועים בכל רחבי העיר, בעוד שאימהות ברחוב החשמל או בחטיבת כרמלי, או כאלה שעובדות גם בשעות אחה"צ או אינן בעלות רכב, גן השעשועים עם הנדנדה השבורה, הוא כל מה שיש להן להציע לילדיהן. שלא לדבר על כך שאנחנו, האימהות עם הרכב, הולכות גם למשחקיות מושקעות בתשלום, לים, למוזיאונים ועוד, ולילדים בנווה יוסף, לדוגמה, יש את גן המשחקים הקטן ליד הבית (והמתנ"ס בכניסה לשכונה).

גני משחקים בשכונות מוחלשות

ניסיתי לבוא עם ראש פתוח. אולי הפערים הצטמצמו בשנים האחרונות, "זה לא יפה לבוא בגישה שלילית", חשבתי לעצמי, אבל הפערים זעקו לשמים, תשפטו בעצמכם.

גן המשחקים בנווה פז (צמוד לבית הספר גבריאלי)

גן משחקים נווה פז (צמוד לבית ספר גבריאלי)

כשהגעתי לגן המשחקים הזה, הרגשתי כאילו מישהו סידר את הגן במיוחד בשבילי. השיא היה הנדנדה השבורה. הייתי ב-10 גני משחקים, נדנדה אחת הייתה קרועה – בנווה פז. יש הרבה גנים שאם נדנדה אחת בהם הייתה קרועה, סביר להניח שבקושי היה אפשר להרגיש בכך, כמו בגן בזיו, או בגן של הטירות ברמת אלמוגי. יש שם כל כך הרבה מתקנים, שעו נדנדה או פחות נדנדה, זה כבר לא כ"כ משנה. בגן בנווה פז יש בסה"כ שתי נדנדות, כשאחת שבורה – זה מורגש מאוד.

לפני שהתחלתי לעבור בין גני השעשועים, קיבלתי החלטה שלא אצלם לכלוך. 3 שנים ככתבת פלילית לימדו אותי שבני נוער אוהבים לשבת בשישי בלילה בגני משחקים, לשתות ולעשן, וכמה מפתיע, הם משאירים אחריהם את הבקבוקים ואת בדלי הסיגריות. אבל היו גנים שפשוט אי אפשר היה להתעלם מההזנחה והלכלוך.


גן משחקים שער העלייה, רחוב בר רב האי דוד

גן משחקים ברחוב בר רב האי דוד, שער עלייה (צילום: מיכל ירון)

גן המשחקים הזה נמצא בין הרחובות בודנהיימר ובר רב האי דוד, על הגבול בין שער העלייה ושפרינצק. הגן נמצא מטר מכיכר שבמשך שנה עמדה באמצע שיפוץ, ואנשים היו עוברים לידה וזה היה, כנראה, תקין בעיניהם, שבלב שכונת מגורים, בעיר השלישית בגודלה בישראל, פועלים עוזבים כיכר באמצע העבודה והולכים. אני לא הצלחתי להבין את זה ועשיתי כמה כתבות על הכיכר האומללה בשכונה האומללה, עד שמי שהיה סגן ראש העיר אז, דוד עציוני, לקח על עצמו לדאוג לסיום השיפוץ של הכיכר.

כשהייתי בגן המשחקים הקטנטן הזה, אמרתי לעצמי שאני לא מכירה טוב את שפרינצק ואת שער העלייה ואולי בכלל, במרחק של כמה מטרים משם, ישנו גן משחקים ענק… אני כן יודעת, שבאותו רחוב, בר רב האי דוד, נמצא "בית לגדול טוב", שיש בו חצר יפה, ולא רחוק משם ישנו גם המתנ"ס של ליאו באק – "בית רות". יחד עם זאת, גן השעשועים הזה הוא באמת מינימלי, וגם המינימום הזה – ישן ומוזנח. ואם זה לא מספיק (וזה צריך להספיק), הגן הזה נבדק בפעם האחרונה לפני 5 שנים, התאריך מתנוסס בגאון על שלט, כאילו שזה איזה כבוד. הגן היה צריך להיבדק שוב בשנת 2016 ומאז עוד פעמים רבות אח"כ, אבל, כאמור, זה לא קרה. מעניין האם זה היה יכול לקרות בגן משחקים בכרמל, או שתוך דקה מוקד 106 כבר היה מוצף בטלפונים…


גן המשחקים בנווה יוסף

גן משחקים נווה יוסף (צילום: מיכל ירון)

זה היה גן המשחקים הראשון שצילמתי בו. רציתי להתחיל מהשכונות המוחלשות. אמרת שכונה מוחלשת בחיפה – אמרת נווה יוסף. שכונה עם אוכלוסייה מוחלשת, שזקוקה לגן השעשועים כמו אוויר לנשימה. גן המשחקים הזה היה סביר, לפחות המתקנים בו שלמים. לא גן עם מושקע במיוחד, גדולה, אבל נחמד בסה"כ, עם הצללה ומשחקים נחמדים.


גן משחקים נווה דוד

גן משחקים נווה דוד (צילום: מיכל ירון)

גן המשחקים בנווה דוד תקין מבחינת המשחקים, אבל כשנכנסים לגן אי אפשר להתעלם מכך שהכניסה מרוססת כולה בכתובות ובציורים. אם עוברים את הכניסה, אפשר לראות את המשחקים, אבל אי אפשר להתעלם מכך שאתמול בערב מישהו ערך פה חגיגה, וכמובן לא טרח לפנות אחרי עצמו.

גן משחקים נווה דוד (צילום: מיכל ירון)

גני משחקים בשכונות חזקות

גן הבנים בנווה שאנן

גן הבנים בנווה שאנן (צילום: מיכל ירון)

עד גיל 15 גרתי ברחוב חניתה בנווה שאנן, ובאופן טבעי הלכתי לצלם בגן המשחקים שבו הייתי מנדנדת את אחי הקטן. כמובן, גן הבנים לא היה נראה ככה כשהייתי ילדה, אבל גם אז וגם היום הגן הזה מזמין מאוד. המקום נקי ויש בו הרבה משחקים ועל אף השעה המוקדמת היו בו כבר הורים וילדים.

נווה שאנן היא שכונה עצומה, ומובן שיש בה גני שעשועים רבים. אני בחרתי בזה, אני מקווה שגם אלה שלא צילמתי מוצלחים כמותו. לילדי נווה שאנן יש גם את בית אבא חושי ברחוב אבא הילל סילבר, עם מגוון חוגים.


גן המשחקים בשכונת אלמוגי

גן המשחקים ברמת אלמוגי

כשהייתי אמא צעירה, הייתי פוגשת בגן הזה את החברות שלי עם הילדים. היינו מביאות תרמוס עם קפה, עוגה שנאפתה אתמול והיינו יושבות ומקשקשות על הכול. בשעה 17:30 היה מגיע אוטו גלידה. היינו הולכות בשביל הילדים וקונות לעצמנו כפיצוי. מדי פעם היינו קמות עם הילדים, שהיו מושכים אותנו לנדנד אותם בנדנדות, לראות אותם מתגלשים, או יותר גרוע – לחפש שירותים בטבע. תמיד היינו מדברות על איזה סטרט-אפ מטורף, כמו שפעם העלינו רעיון של מכירת קפה בגני משחקים, ואז גילינו את גן שמואל וניר שובר, והבנו שמישהו כבר חשב על זה קודם.

בעיניי, הגן הזה פשוט מהמם, "הגן של הטירות" היינו קוראות לו, יש לו רק חיסרון קטן, שהוא מאוד קרוב לכביש ראשי ולא סגור מספיק, לכן אסור להוריד את העיניים מהילדים אפילו לשנייה. היום יש את הגן ברמת הנשיא, שאולי מציע יותר מהגן הזה, אבל אני עדיין חושבת שזה גן משחקים ייחודי, ייחודי ונוסטלגי.

עוד יתרון מדהים הוא שיש בגן הזה ספסלים בשפע, כדי שנוכל לשתות את הקפה בכיף, תוך כדי שאנחנו מסתכלות על הילדים, חבל שאין את זה בכל גני המשחקים.

גן משחקים באלמוגי (צילום: מיכל ירון)

גן המשחקים במרכז זיו

גן המשחקים בזיו (צילום: מיכל ירון)

גן המשחקים הזה שבר אותי. אם את עולה על נדנדה בגן שעשועים ריק ואף אחד לא רואה אותך מתנדנדת, האם התנדנדת או לא? שאלה פילוסופית.

הגן הזה הוא הרבה יותר מגן משחקים. יש כאן מתקנים שמתאימים לילדים גדולים ממש, בני נוער שבגן משחקים רגיל פחות ימצאו את עצמם. בגן הזה ישנם מתקנים מאוד מיוחדים, לצד המתקנים הרגילים לילדים קטנים. יש בו גם שירותים מונגשים, ובכלל, נראה לי שזה גן כל כך מושלם, שאי אפשר לשפר אותו גם אם מנסים.

גן משחקים בזיו (צילום: מיכל ירון)

גן ארבע הבנות בשכונת אלמוגי

גן ארבע הבנות באלמוגי

הגן הזה הוקם לזכר ארבע הבנות שנהרגו בתאונת דרכים בטיול בבוליביה ב-2008. על אף השעה המוקדמת שבה הגעתי, כבר היה בו מישהו שעשה התעמלות. גן יפה ומושקע שמנציח בצורה מאוד מכובדת טרגדיה מזעזעת.

גן 4 הבנות באלמוגי (צילום: מיכל ירון)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. נכון מאוד !!! זה ממש ביזיון שאין גני משחקים , אני גרה בדרך צרפת , יש שטח עצום ששייך לעיריה ליד מרכז לקשיש וגן ילדים דובדבן והשטח שומםםם לגמרי כבר שנים , יש את גן אלי כהן ממש בסמוך , גן מטופח ויפה אך חסר חיים , אם היה גן משחקים , כל האזור היה נראה אחרת , לפני כמה שנים היו 2 גנים באזור , אך העיריה הרסה אותם עם הזמן , ולא הקימו אחר במקומם , בכל האיזור אין גן שעשועים אחד לילדים !!!
  פשוט נורא שלאף אחד לא איכפת מילדי השכונה

 2. כל הגנים בשכונות מצוקה בצדק לא מתוחזקות ולא חדשות! בשביל מה להשקיע באותן גינות?בשביל שמסוממים,נרקומנים,בעלי קעקוע דבילים ופרוצות ישחיתו את הגנים? לא חבל על כספי משלם המיסים?שהתושבים לחמו בפשע בשכונתם.

 3. כדאי לך לבקר בגן שעשועים ברחוב יצחק שדה צומת אנילביץ.
  שטח ענק, עם פוטנציאל ענק… ומה יש בו? 2 נדנדות…. ועוד נדנדה על קפיץ…. ועוד 3 קטנות על קפיץ 🙁
  עצוב מאוד.
  וגן זה צמוד ל-2 בתי ספר יסודיים ו-3 גני ילדים לפחות… ילדיםיכלו כל כך להנות מגן שעשועים מושקע!!!

 4. מספיק לבקר בגן ברחוב שוהם, שכונת אחוזה , כדי להבין שזה לא נכון, גם בשכונה טובה עם תשלומי ארנונה גבוהים ביותר, גן מוזנח שנים, בעיות בטיחותיות ולאף אחד לא איכפת. מגיעים להציץ שבוע לפני בחירות, מבטיחים הבטחות ואחכ נעלמים. ביקורת אחרונה בגן הייתה באפריל 2020 וטרם חזרו.. הפקרות!

 5. למה לא ביקרתם בגן סלאח שבתי ברח' וולפסון פנת מוריה?

 6. ברחוב בורוכב היה גן שעשועים מוזנח שבעירייה הורידה וכבר שנים לא החזירה
  ביזיון! אין שירות לתושב

 7. שלום לך , כל הכבוד לך על היוזמה. חבל ששכחת שכונות "עשירות" יותר ופחות כגון קרית חיים מזרחית ומערבית שהן החצר האחורית של חיפה. הגן הצירי ההרוס , גני רחוב הפלוגות וגני דגניה , שגם מתי מעט שבהם הרוס. בושה…..לשלם ארנונה כמו באלמוגי ולחיות כמו בשכם תחתית.

 8. אייל בוסמת איננו בית ספר שנועד לשרת את ילדי השכונה אלא בית ספר טכנולוגי על איזורי אז נא לדייק…

 9. חבל שלא ביקרת בגן יצחק מודעי ברחוב טבנקין או בגן ניסנבוים בנווה שאנן…

 10. המושג שכונות מוחלשות צריך להיעלם לחלוטין. הגיע זמן שנדבר על שכונות מתחדשות ולא מוחלשות. אין שום דבר שמחליש את נוה דוד. היא שכונה שמקבלת תשומת לב אדירה בתשתיות וקיבלה לאחרונה בית ספר חדש שאין ברוב שכונות חיפה.
  בית ספר בסמ"ת בנוה דוד עלה 28 מליון שקל. בנוסף שופצו מהיסוד 4 רחובות מרכזיים.
  אני רוצה לראות עוד שכונה בחיפה שהושקעו בה 28 מליון שקל במבנה ציבור חדש…
  יש גבול לזעקות הקוזאק הנגזל – במקום לתייג עצמכם כשכונה "מוחלשת" הגיע זמן שתפסיקו להתבכיין.
  שכונות עם הרבה עולים, עולים אתיופים, קשישים – אלו לאו דווקא שכונות מצוקה. ברגע שעשיתם מהן "מוחלשות" למעשה יצרתם סטיגמה

 11. כואב הלב?שברחוב אחווה 18 קרית אליהו הורידו לפני כמה שנים גן שעשועים בגלל שכנה שהחתימה מבוגרים שלא ידעו על מה חותמים ועד היום המקום עזוב ומלוכלך

 12. מאוד מאכזב שלא הגעת לקריית חיים. מגרשי משחקים?????
  הצחקת אותי. אצלנו יש כמה מגרשים שאינם תקינים, מוזנחים ועלובים.

 13. כל הכבוד על הכתבה! כאבא שבילה זמן רב עם הילדים בגני שעשועים (מזמן…), מקווה שיזיז למישהו בעירייה

 14. לצערי אני כבר שנים אומרת שילדי נווה דוד הם מקופחים גם דני משחקים וגם בגנים עירונים מבנים לפני 50 שנה מתקים בודדים לצערים לא עוזר כלום זה בושה שבשנות אלפאייפ כך ניראם גנים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...