הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

שכונת נווה שאנן בחיפה: היסטוריה, אוכלוסייה, אישים, מוסדות החינוך ומצב הנדל"ן בשכונה

שכונת נווה שאנן בולטת מאוד בחיפה כיון שהיא גדולה מאוד ומישורית. מי שגר בשכונה לא יכול לדמיין לעבור לשכונה אחרת, כיון שבנווה שאנן תושבים רבים הולכים ברגל לקופת חולים, לסופר, לחנויות בגדים ומשחקים ועוד. האתגר הבא של השכונה: האם העירייה תתחיל פרויקט מטרונית ברחוב חניתה או לא.

שכונת נווה שאנן היא השכונה הכי גדולה בארץ. ייחודה הוא שהיא שכונה מישורית בעיר הררית. רבים מתושביה נהנים מהאפשרות ללכת ברגל ולרכוב על אופניים. תכנונה המקורי של השכונה נעשה בידי האדריכל ריכרד קאופמן. התקופה הייתה אחרי מאורעות תל-חי, ולכן שני רחובות הראשונים בשכונה זכו לשמות הגליל וטרומפלדור. לאחר מכן הוקם רחוב חניתה, על שם קיבוץ בגליל, ורחוב התיכון קיבל את שמו בגלל מיקומו – בין רחוב הגליל ורחוב חניתה. נהוג לחשוב שבתיה הראשונים של נווה שאנן נבנו בשנת 1922. השכונה סמוכה לטכניון, ולכן לצד אוכלוסייה קבועה גרים בה בשכר דירה, על פי רוב, גם סטודנטים.

נווה שאנן ומפרץ חיפה (צילום: חי פה)

 

אנשים מפורסמים בנווה שאנן

הסופר אמיר גוטפרוינד ז"ל, שנפטר בגיל 52 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הוא המשיך לכתוב עד לימיו האחרונים ולמרות שידע שימיו ספורים לא איבד את האופטימיות. גוטפרוינד כתב את הרומן "בשבילה גיבורים עפים" על ילדותו בנווה שאנן. הרומן זכה לביקורות טובות מאוד ונמכר בעותקים רבים. גוטפרוינד גדל ברחוב חניתה, ועוד הספיק לשחק עם חבריו במה שלימים הפך להיות חניתה 40, ונבנה מאוחר יותר.

משפחת זלטין – יגאל ז"ל ופנינה זלטין היו הנגנים המרכזיים בנווה שאנן עשרות שנים. יגאל נולד בשכונה ואביו היה בין מייסדי השכונה. נולדו להם 4 ילדים, שהמשיכו את דרכם גם כמוסיקאים וגם כעובדי הוראה. הבן הצעיר ביותר, נועם זלטין, הוא מפיק מוסיקלי ובעל אולפן הפקות.

אורי זכי – מתמודד על מקום ברשימת מרצ לכנסת הבאה. כרגע ממוקם במקום העשירי. בן זוגה של חברת הכנסת ממרצ תמי זנדברג. שימש במשך מספר שנים כמנכ"ל בצלם ארה"ב ויו"ר צעירי מרצ.

עו"ד טל שדה – גדל בשכונה, נישא ובחר להמשיך להתגורר בשכונה גם כבעל משפחה. הפך להיות פעיל והודיע על כוונתו להתמודד על מושב במועצת העיר. בשלב הנוכחי עוד לא הודיע האם ירוץ כחלק מרשימה קיימת או באופן עצמאי.

קובי שוורצבורד – נולד וגדל בשכונה. עובד כמורה לפיזיקה בבית הספר השש שנתי ליאו באק. זכה בפרס טרמפ היוקרתי על עבודתו כמורה, בפרס שלצידו גם 100,000 ש"ח. בשנים האחרונות טס מדי שנה עם תלמידיו למאיץ החלקיקים בשוויץ.

אלי נחמיאס ז"ל

ד"ר אלי נחמיאס ז"ל – איש ציבור רב פעלים, חבר מועצת העיר חיפה לשעבר, תושב שכונת נווה שאנן רמז וחבר ועד השכונה סופר, כתב ספרים ומאמרים על חיפה. אלי נחמיאס כתב גם כתבה אחת כאן בחי פה, לפני שנפטר בטרם עת. תוכלו לקרוא את הכתבה האחרונה שלו בקישור זה…

 

 


 

גבולות השכונה – נווה שאנן

שכונת נווה שאנן היא השכונה הגדולה ביותר בישראל. גבולות השכונה הם רחוב חניתה (רחובות רטנר ואבא הילל סילבר הם חלק משכונת יזרעאליה הגובלת בנווה שאנן), רחוב נתיב חן, דרך יד לבנים (מורדות נווה שאנן) ועד לשכונת זיו. השכונה היא גדולה מאוד וגרים בה כ – 60,000 תושבים, 20% מתושבי העיר. מה שגורם לנווה שאנן להיחשב לשכונה אפילו גדולה יותר ממה שהיא הוא שרבים טועים לחשוב ששכונת חליסה, יזרעאליה וזיו הם חלק משכונת נווה שאנן, וזה לא המצב.


 

תמהיל האוכלוסייה בנווה שאנן

תמהיל האוכלוסייה היום לא מזכיר במאום את מה שהיה בעבר בשכונה. כיום יש בשכונה ריכוז של חרדים ודתיים ובהלימה יש בשכונה עשרות בתי כנסת, חלקם בדירות מגורים או בדירות, שאנשים דתיים השתלטו עליהן ,לכאורה, ולא מיועדות לבתי כנסת. תושבי השכונה החילונים ניסו לאורך השנים לפעול מול הדתיים והחרדים, אבל ללא הצלחה. במהלך השנים קלטה השכונה גם עלייה מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה. ברחוב חניתה מעל הסופר יש רב קומות, שגרים בו עולים חדשים.

לטענת תושבים חילוניים בשכונה, כשנשים רצות בבגדי התעמלות בחלק מהרחובות בשכונה, הן זוכות להערות פוגעניות מצד גברים דתיים, שמוטרדים לראות אותן בבגדים חשופים, לכאורה. תושבים אחרים טוענים שנתלים כל מיני מנשרים ברחבי השכונה הקוראים לתושבים לחזור בתשובה.

כך או כך, גם התושבים החילוניים וגם החרדים נאבקים על צביונה של השכונה, בגלל שהשכונה יוצאת דופן בחיפה, שכונה גדולה, שכולה מישורית. תושבים רבים מדברים על כך שנוח מאוד לגור בנווה שאנן, בגלל שהיא מישורית ומציעה את כל השירותים בלי לצאת מהשכונה.

יו"ר ועד השכונה בשנים האחרונות היה עד לאחרונה צביקה ברבי. בין הישגיו ניתן למנות את פתיחת המרפאות בשבת (מה שחוסך נסיעה לביקור רופא או לחדרי מיון של בתי חולים), בתי מרקחת עד 21:00 בלילה, הכנסת רופא נשים, הקמת מוקד תעסוקה, פתיחת נקודת רבנות בנווה שאנן לרישום נישואין, הוצאת רב קו בנווה שאנן, פתיחת כיתת לימוד למעוטי יכולת, עידוד העסקים ועוד.


 

מוסדות החינוך בשכונת נווה שאנן

בשכונת נווה שאנן יש כמה בתי ספר יסודיים: בית ספר דינור (רחוב קליבנוב), בית ספר יזרעאליה (רחוב יזרעאליה), בית ספר דתי ממלכתי רמב"ם (רחוב התיכון), בית ספר תל חי (רחוב הגליל) ובית הספר הפתוח (בארי לשעבר, רחוב ברל כצנלסון). על פי הדירוג של אתר האינטרנט מדל"ן, בית הספר היסודי הבולט בנווה שאנן (ולמען האמת בולט בכל הארץ בהישגים שלו) הוא בית ספר יזרעאליה, שנעשית בו עבודה יוצאת דופן בכל פרמטר (מבחני מיצ"ב, אקלים בית ספרי, שביעות הרצון והשחיקה של המורים ועוד).  בשכונה פועל גם בית ספר שש שנתי עירוני ג', המוכר היטב למרבית התלמידים בשכונה ב – 50 השנים האחרונות.

במשך השנים חלה תפעה מוכרת בנווה שאנן – חלק מבתי הספר כמעט התרוקנו מתלמידים לעומת בתי ספר אחרים שמבנה בית ספרם לא יכול היה להכיל את כמות התלמידים, שהוריהם רצו שילמדו בהם.
מנהלת המחוז במשרד החינוך לשעבר רחל מתוקי ז"ל ניסתה להילחם בתופעה על ידי מיתוג כל אחד מבתי הספר באופן ייחודי. המטרה שלה הייתה לסייע לבתי הספר שנשארו עם עשרות תלמידים כדוגמת בית הספר דינור, לעומת בתי הספר יזרעאליה ותל חי, שכמות גדולה מאוד של תלמידים ביקשה ללמוד אצלם. לעתים בית ספר זוכה בשם לא טוב בגלל עבודה גרועה שנעשית בו, אבל יש מקרים שכמה סיפורים, נכונים או לא נכונים, מוציאים שם רע לבית הספר, שלא בצדק. מתוקי נלחמה מול ההורים על מנת לא לאפשר לכל הורה לעלות לוועדה ולהעביר את הילד לאיפה שהם רוצים, בגלל שאם היא הייתה מאפשרת להורים לעשות זאת היא הייתה מביאה בכך לסגירת חלק מבתי הספר בנווה שאנן. בתי הספר המתרוקנים מול המבוקשים, יוצרים , לעתים, גם  כיתות של כמעט 40 תלמידים בבתי הספר המבוקשים, וגם זה פוגע בסופו של דבר בתלמידים ובצוות ההוראה.

בנווה שאנן יש שיעור גבוה של דתיים ולכן יש גם מוסדות חינוך רבים מהזרם הממלכתי דתי. אחד מהם הוא בית הספר היסודי רמב"ם ברחוב התיכון. בשנים האחרונות נעשית עבודה קשה בבית הספר על מנת למחוק את השנים הלא פשוטות בבית הספר, שבו תלמידים וגם צוות ההוראה סבלו מאלימות לא פשוטה מצד תלמידים וקרובי המשפחה שלהם. לעתים שומר, שמתרשל, לכאורה, במילוי תפקידו ומאפשר לקרובי משפחה של הילדים להיכנס לשטח בית הספר עלול לגרום לנזק קשה מאוד.

עירוני ג':  בית הספר השש שנתי עירוני ג' הוא סיפור מורכב בפני עצמו: בשנות ה – 80 של המאה הקודמת בית הספר נחשב לבית ספר טוב ומבוקש, וכל מי שהיה גר בשכונה למד בו. בשנים האחרונות, הורים רבים החליטו שהם לא מוכנים שילדיהם ילמדו בעירוני ג', ולכן הם התחילו לשלוח את הילדים לבית הספר לאמנויות רעות (אם הם התקבלו), לריאלי, לליאו באק ולפני כמה שנים הם קיבלו אישור לשלוח את הילדים גם לבית הספר אליאנס בעמק השמש. לטענת הורים, שילדיהם לומדים בבית הספר, מדובר בתדמית שלילית, שדבקה בבית הספר, אבל ההישגים הפדגוגיים ושיעור הגיוס לצה"ל מעידים על כך שבבית הספר נעשית עבודה.

בימי הזוהר של בית הספר "עירוני ג' ",  למדו בו מאות רבות של תלמידים ובני המבנים, מצדה ומבנה הראשי, היו מלאים עד אפס מקום. בשנים האחרונות יש כיתות רבות שעומדות ריקות.
יש לציין, כי בשנים האחרונות כמעט כל תושבי השכונה נמנעים מלשלוח את ילדיהם לבית הספר בגלל שיצאה לו תדמית (אולי לא בצדק) של בית ספר שיש בו הרבה בעיות אלימות, לכאורה. מי שעדיין נרשם לבית הספר הם תלמידים ממורדות נווה שאנן. מבחני המיצ"ב מהשנים האחרונות, אחוז הזכאות לבגרות, אחוזי הגיוס ופרמטרים נוספים מגלים שנעשית בבית הספר עבודה פדגוגית מאומצת, שמניבה תוצאות מרשימות מאוד. למעשה, הנתונים האחרונים של שנת 2015 מציבים את עירוני ג' כאחד מבתי הספר המובילים בעיר, הרבה לפני הרבה בתי ספר, שיש להם שם טוב יותר. לטענת הורים שילדיהם לומדים בעירוני ג', ההסבר הוא שיש בתיכון קבוצה גדולה של מורים וותיקים, שעושים עבודה קשה על מנת להביא להצלחת התלמידים, ומאמציהם נושאים פרי. מי שעוד תורם רבות לשיפור תדמיתו של בית הספר הוא יו"ר ועד ההורים בבית הספר, צביקה ברבי. בנוסף, יש בבית הספר גם מגמת תיאטרון אותה מובילה בשנים האחרונות מורה בשנות ה – 40 לחייה שמעלה יחד עם התלמידים הפקות ייחודיות, שזוכות לשבחים רבים.

 

עירוני ג'
יו"ר ועד ההורים הנוכחי הוא צביקה ברבי שהחליף את היו"ר הקודם משה עטיה. רבים מיחסים את ההצלחות האחרונות גם לצביקה ברבי שהשקיע רבות בשיפור תדמית בית הספר. כיום יש שקיפות וכל אחד יכול להתעדכן לגבי פעילות ועד ההורים.

צביקה ברבי. (צילום: חגית אברהם)

לא ניתן לסקר את החינוך בנווה שאנן בלי להתייחס ליו"ר וועד ההורים לשעבר בבית הספר עירוני ג' משה עטיה, שהוא אחת מהדמויות הבולטות בשכונה. ילדיו של עטיה למדו בבית הספר, והיו תקופות שנוצר הרושם, שהוא זה שמנהל לכאורה את בית הספר ולא אף אחד אחר. לטענת הורים, שהעדיפו לא להזדהות בשמם, הם הרגישו לאורך השנים שכולם מפחדים מעטיה ומעדיפים לעשות מה שהוא רוצה. ככה או ככה, עטיה טען לאורך השנים שוב ושוב שילדי נווה שאנן לא מקבלים מהעירייה, לכאורה, את אותו היחס שהילדים על הרכס מקבלים, ולכן במספר מקרים הוא השבית את הלימודים עד שיתוקנו ליקויים כאלה ואחרים בבית הספר. ההתנגדויות למהלכיו הושתקו וגם בחירות לוועד ההורים בבית הספר לא שינו את יכולתו להשפיע על מהלכים בבית הספר.


 

נדל"ן בנווה שאנן

בגלל גודלה של השכונה יש פערים גדולים בערכם של יח"ד. בעוד שברחובות אבא הילל סילבר, דרך יד לבנים וניסנבוים ניתן למצוא דירות בנות 4 חדרים במחיר שך 700,000 ש"ח, ברחובות היקרים יותר של השכונה מחירי הדירות יכולים להגיע גם מעל 2 מיליון ש"ח.
כמו ביתר שכונות חיפה, גם ערך הדירות בשכונת נווה שאנן קפץ בעשרות אחוזים ב – 15 השנה האחרונות. הרחובות היקרים בשכונה הם הגליל, נתיב חן והרחובות החדשים יעקב חזן וסלומון. יחד עם זאת הביקושים לדירות בשכונה מאוד גבוהים בגלל שהשכונה מתאימה מאוד לאוכלוסייה הדתית בגלל ריבוי בתי הכנסת ומוסדות חינוך.
בשכונה יש גם פרויקטים רבים, שזוכים להצלחה גדולה. הקבלן שכטמן בונה ברחוב טבנקין מאות יח"ד, שנמכרות ללא כל קושי.
שכונת נווה שאנן היא בעלת היסטוריה מפוארת עוד הרבה לפני קום המדינה. תושבים בשכונה מנסים לשמר את המבנים הייחודיים, אבל לא תמיד בהצלחה. מאבק של שנים ניטש סביב מגדל המים ברחוב הגליל. המבנה שימש את השכונה בשנותיה הראשונות.
ב – 30 השנה האחרונות התחילו לצוץ בשכונה רבי קומות, והמראה של השכונה השתנה ללא היכר. בעבר ניתן היה לראות רבי קומות רק ברחובות דרך יד לבנים, קליבנוב, אבא הילל סילבר וניסימבוים. עם השנים גם ברחוב חניתה נבנו רבי קומות. ברחובות התיכון והגליל ניתן לראות חידוש של בניינים ולצידם רחובות חדשים יחסית כמו יעקב חזן וסלומון. בשכונה יש מספר מבני ציבור וותיקים – בית אבא חושי, קולנוע עממי, מחנות העולים ברחוב הגליל ואחד המבנים בעלי הערך ההיסטורי הגדול ביותר – מבנה בית הספר תל חי, ששימש בחלקו כסליק להחבאת נשק בתקופת המנדט.

[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="11100" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]


 

אתגרים בשנים הבאות – נווה שאנן

האתגר המרכזי איתו מתמודדת נווה שאנן היא הכוונה של העירייה לכאורה לעשות בשכונה מטרונית, ככל הנראה אחרי שיושלם השיפוץ  במרכז הכרמל. הסוחרים בשכונה ערכו מספר אסיפות מחאה בנושא ועדכנו את העירייה, שהם לא ימשיכו את שכר הדירה, במידה ואכן הפרויקט ייצא לפועל. נכון לרגע זה לא ברור האם מחאתם תעזור או לא, אבל תושבים בשכונה חוששים מאוד מכך שלא יוכלו להמשיך לעשות קניות ברחוב חניתה ברגל, בגלל שהמדרכות והכבישים יעברו שיפוץ מאסיבי.

שיפוץ כבישים בעת עבודות המטרונית בעיר התחתית (צילום: קוראי חי פה)

[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...