כרמל צרפתי – השכונה שיש בה הכול מהכול, ורק חניות בכמות הרצויה אין בה

בשכונת כרמל צרפתי יש אולמות אירועים, מכללה, בסיסים צבאיים ואפילו מנזר, אבל התושבים בשכונה מתקשים למצוא חנייה ליד הבית.

שכונת הכרמל הצרפתי שוכנת בחלק הצפון מערבי של רכס הכרמל. בשנת 1769 הקונסול הצרפתי עזר להקים בשכונה זו את המנזר הכרמליתי במקום ומכאן שמה של השכונה. עד לימינו אלה, המנזר פועל בשכונה ובנוסף לו, יש לכנסיה קרקעות רבות בשטח השכונה. המנזר נמצא על צלע הר ויש ממנו תצפית יפה למפרץ ומסעדות, שמושכות תיירים לאזור.

הכרמל הצרפתי: רחובות סטפן וייס אדמונד פלג קאודרס – מבט ממגדלי גב ים

ב-5 השנים האחרונות קיימת בשכונה קהילה פעילה של בית חב"ד, שבראשה עומד הרב יהודה גינזבורג. התושבים נהנים גם ממרכז מסחרי, הנקרא מרכז סטלה מאריס. לצד המסעדות יש בשכונה גם מאפיה ברחוב טשרנחובסקי, ממנה נהנים, לצד התושבים, גם הסטודנטים ממכללת גורדון הסמוכה והתלמידים הלומדים בבית הספר ליאו באק הסמוך למאפיה. בשעות אחר הצהריים והערב ניתן לראות עשרות תושבים בחצר בית קפה "היינה כרמל צרפתי".

חינוך

בשכונת הכרמל הצרפתי יש מספר בתי ספר. ברחוב טשרנחובסקי ניתן למצוא גם בית ספר יסודי – "טשרנחובסקי" וגם את חטיבת הנעורים "ליאו באק". בשכונה גם ממוקם תיכון "ליאו באק". בית הספר ליאו באק קולט אליו תלמידים גם מבית הספר היסודי רמות בשפרינצק. בשכונה נמצא גם בית הספר היסודי הפרטי ליאו באק.

ברחוב טשרנחובסקי נמצאת המכללה האקדמית גורדון לחינוך. בשנים האחרונות יש למכללה הצלחה גדולה מאוד וכמות התלמידים גדלה מאוד. כתוצאה מכך נוצרו בשכונה בעיות חנייה בתקופת הלימודים. כעת המכללה מנסה לצמצם את הבעיה על ידי יצירת חניות נוספות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בשכונה ממוקמים גם מרכז תרבות צרפת, שבשטחו נמצא מרכז קריגר ובית הלוחם (מרכז ספורט לנכי צה"ל).

הכרמל הצרפתי ומאחוריו רכס הכרמל – מבט לדרום מזרח (צילום: ירון כרמי)

נדל"ן

דירת 3 חדרים בשכונה נמכרת במחיר של כמיליון ש"ח. מחיר דירת 5 חדרים נע סביב 2.1 מיליון ש"ח. בשכונה מתוכננים פרויקטים של פינוי בינוי בשנים הקרובות. מה שהופך את השכונה לאטרקטיבית בעיני רבים הוא שהשכונה ממוקמת בצד המערבי של העיר ולכן זיהום האוויר בה מופחת. מהקומות העליונות של המגדלים ניתן לראות את הים כ-250 מעלות, מכיוון שהשכונה ממוקמת על אצבע הכרמל. בנוסף, יש בכרמל הצרפתי מוסדות חינוך מובילים, מה שמהווה שיקול עבור זוגות צעירים. השכונה קרובה למרכז הכרמל, להדר וניתן לצאת ממנה במהירות לכביש החוף (כ-5 דקות לכביש החוף כאשר אין עומסי תנועה).

250 מעלות של נוף לים – הכרמל הצרפתי

רבים מהבניינים בשכונה נבנו לפני שנת 1980, מה שאומר שניתן לעשות בהם פרויקטים של תמ"א 38. בשכונה יש בניינים עם דירות 3-4 חדרים, שחלקן הגדול ללא מרפסות. כיון שהדירות לא זולות, הדיירים יכולים ליהנות מתוספת של חדר, מרפסת, ממ"ד או מעלית, והקבלן או היזם שיכול להוסיף מספר דירות ולמכור אותן יכול לצאת עם רווח סביר מהפרויקט. השכונה נחשבת אטרקטיבית בגלל שיש בה בתי ספר שנחשבים בין הטובים בעיר ולכן זוגות צעירים מחפשים אפשרות לגור בה ומעלים את ערך הנדל"ן.

לצד הבנייה הישנה, יש בשכונה גם 3 רבי קומות, שנקראים "מגדלי גב ים", שנבנו לפני פחות מ-20 שנה ולהם יש חניות תת קרקעיות.
בנוסף למגדלים אלה, מתוכנים בשכונה מגדלים נוספים, במסגרת פרויקטים גדולים של פינוי בינוי.
ברחוב טשרנחובסקי ממוקמים 3 בסיסים צבאיים, שמעל 25 שנה יש כוונה לפנות אותם, אך בפועל לא נעשה דבר. אם בסיסים אלה יפונו, אז השטח יוכל לתת מענה לבעיית החנייה אם יבנה במקומם חניון או שיהיה ניתן לנצל את השטח להקמת יח"ד חדשות בבניינים בהם חניונים חדישים תת-קרקעיים.

הרכבל משכונת בת גלים לסטלה מריס (צילום: ירון כרמי)

תחבורה ציבורית

לכרמל הצרפתי ניתן להגיע ברכבל (עד לסטלה המאריס) משפת הים (בטיילת בת גלים). זו השנה השנייה שבה מכללת גורדון מסבסדת לסטודנטים נסיעה ברכבל, על מנת שהסטודנטים ישאירו את כלי הרכב בתחנה ויגיעו למכללה ללא הרכב. נכון לשנת הלימודים הקודמת, כ-100 סטודנטים השתמשו בפתרון זה מדי יום.

לאחרונה נוסף קו אוטובוס, במאמץ משותף של אגודת הסטודנטים במכללת גורדון והעירייה, אשר מקצר את זמן הנסיעה בין מרכזית המפרץ, המכללה ומרכזית חוף הכרמל.

מגדלי גב ים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה – הכרמל הצרפתי

אתגרים

אחת הבעיות, איתה מתמודדת השכונה, היא בעיית חנייה קשה. ברחוב טשרנחובסקי ממוקמת מכללת גורדון, שמצבת התלמידים שלה גדלה בצורה חסרת תקדים ב-5 השנים האחרונות. לפני 20 שנה מספר התלמידים במכללה היה קטן ומספר הרכבים שחנו לצד המכללה היה זניח. כיום מדובר בבעיה שמהווה מטרד קשה לדיירים ברחוב והפתרון לא נראה באופק.

בשכונה ממוקמים גם שני אולמות אירועים: אולם אורנים ואולם אחוזת הכרמל. כאשר מתקיים אירוע גדול, אורחים רבים מגיעים ובעיית החנייה, שקיימת גם בלי אולמות האירועים, רק מחריפה. כשיש הצגה או אירוע אחר באולם קריגר, גם הרחובות הסמוכים לאולם מתמלאים בנהגים שמחפשים חנייה. השכונה לא גדולה, אבל יש בה הרבה מאוד מוקדי משיכה שמביאים אליה תושבים מכל העיר, ונכון לעכשיו לא הציגה עיריית חיפה כל פתרון תשתיתי, על מנת שתושבי השכונה יוכלו להחנות בנוחות ובקלות ליד ביתם.

אולם אורנים – הכרמל הצרפתי (צילום: חי פה)

תושבים בשכונה מתלוננים גם על כך שבשכונה עדיין לא הוקם פארק לכלבים, והטיפול בכלבים ברחבי השכונה הוא בעייתי. בשכונה יש הרבה מאוד כלבים והמדרכות לא נקיות.


[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

לא ניתן להגיב