שכונת אחוזה בחיפה: מצד אחד איכות חיים מצד שני ארנונה גבוהה, פקקים וציר מת חי

פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר

קפה סילבה - חיפה (צילום - ירון כרמי)

אחוזה היא אחת השכונות הוותיקות בעיר, והיא מציעה מגורים שקטים לצד ציר סואן:

רחוב חורב

שכונת אחוזה היא אחת השכונות הוותיקות בעיר. היא הוקמה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי חברת "אחוזת הרברט סמואל", שהוקמה ברומניה בשנת 1920 על מנת לבנות שכונה בעיר, ומכאן שמה.
בית הספר הראשון על הרכס הוא "אחוזה זכרון יוסף", שהוקם בשנת 1927 (ברחוב שדרות סיני). במהלך שנות ה-30 פיתחו את השכונה עולים מגרמניה שבין השאר גם סללו את כביש רופין.

| שכונת אחוזה בחיפה – מפת התמצאות:

| גבולות שכונת רוממה:

השכונה משתרעת בין רמת גולדה בדרום, כרמליה בצפון, למצוק הכרמל במערב, שיוצר גבול טבעי, שנחצה רק על ידי כביש פרויד. שדרות מוריה (שהופכים לרחוב חורב ולשדרות אבא חושי) מהווים גם הם גבול לשכונה. מתחת לחורב נמצאות רוממה הישנה והחדשה, שהן כבר שכונה בפני עצמה.
לצד שכונת אחוזה נמצאת גם שכונת שמבור, הרחובות מרגלית, נתיב האופקים, הירקון ועוד, למרות שמעטים יודעים על ההפרדה בין השכונות.

| זיהום אוויר בשכונת אחוזה:

מבחינת זיהום האוויר השכונה ממוקמת על חורב, ומכאן שהרחובות שנמצאים מערבית לכביש נחשבים לכאורה פחות מזוהמים ומי שמתגורר מתחת לכביש (מזרחית) נושא אויר יותר ויותר מזוהם, לכאורה (תאוריה זו מעולם לא הוכחה רשמית). על אף הקירבה לכביש הסואן מרבית יחידות הדיור בשכונה נמצאים ברחובות שקטים ואיכות החיים נחשבת גבוהה יחסית.

בשכונה יש גני משחקים רבים, רובם ככולם מוצלים. יש מספר בתי כנסת. אחד מהם נמצא ברחוב חורב 7, בית כנסת רפורמי, שבו אין הפרדה בין גברים לנשים (אין עזרת נשים), ולכן רבים מתושבי השכונה בוחרים לערוך בו בר מצווה (כיון שהמשפחה יכולה לשבת ביחד). בשכונה ממוקם גם בית חולים כרמל הישן, שנבנה בשנת 1945 ברחוב חורב 2.

צומת חורב – אחוזה – חיפה (צילום – ירון כרמי)

| תחבורה בשכונת רוממה

בשכונה יש פקקי תנועה קשים, בעיקר בשעות הבוקר. משעה 7:30 יש תנועה כבדה מאוד סביב מרכז חורב. גם בפיק"א וגם ברחוב גת קיימים עומסי תנועה, מדי בוקר, והקושי רק מתעצם כשעוברים את הצומת וממשיכים לכיוון כיכר ספר. על אף מגוון פתרונות אלטרנטיביים, שהעמידה העירייה לטובת מי שילדו בגני העירייה בתחילת רחוב חורב, מרבית ההורים מדרך הטבע בוחרים לעצור את רכבם בסמוך לגן, ולכן נתיב התנועה הימני חסום באופן קבוע משעה 7:50. לשלוח חללית למאדים אפשר, אבל לפתור את הבעיה הזו, זה בלתי אפשרי.
בשכונה ממוקם גם המרכז הרפואי כרמל שיש לו חניון בתשלום, ועדיין רבים מבין החולים והמבקרים מחפשים חניה זולה יותר ותופסים כל מקום חניה מותר ולא מותר בסביבות בית החולים.

| נדל"ן

בגלל גודלה של השכונה, יש שונות ניכרת בין מחירי היח"ד. על פי לוח מדלן דירת יד שניה תעלה בממוצע 1,466,000 ש"ח (3 חדרים), 1,561,000 ש"ח (4 חדרים) ו – 1,868,000 ש"ח (5 חדרים). דירת 4 חדרים חדשה תעלה 2,002,000 ש"ח ודירת 5 חדרים 2,598,000 ש"ח.
בשכונת אחוזה ניתן למצוא פוטנציאל להתחדשות עירונית. רבים מהבתים נבנו לפני שנת 1980 ומאפשרים תמ"אות, ומה שנותר הוא רק שהדיירים בבניין יהיו מעוניינים לצאת לפרויקט כזה ושיהיה קבלן או יזם, שיהיה מעוניין לקחת חלק בפרויקט (כלומר שלפרויקט תהיה היתכנות כלכלית).

עומס תנועה בשדרות מוריה בחיפה (צילום – ירון כרמי)

| ציר מוריה

בשכונה יש מגוון גדול של בתי קפה, פאבים ומסעדות לצד חנויות. אחד הוויכוחים האהובים על תושבי העיר הוא הוויכוח האם הציר מת או חי, וכמגוון המתווכחים, מגוון התשובות. בפועל, יש בתי קפה ופאבים שמחזיקים מעמד כבר הרבה מאוד שנים, כמו סילבה, מנדרין, סינטה בר, ששון הבר ועוד, ויש מקומות שנפתחים ונסגרים לסירוגין.

קפה סילבה – חיפה (צילום – ירון כרמי)

לאחרונה התפרסם כי חנות הבגדים הוותיקה, שנפתחה ברחוב מאפו לפני 26 שנה, "פסי", עתידה להיסגר בקרוב. החנות כמו חנויות רבות לאורך ציר מוריה סבלה מכך שתושבים רבים נוהגים בשנים האחרונות לקנות בקניונים ומבעיית החניה בשכונה. ברחוב מוריה ניתן למצוא עוד חנויות ובתי עסק שסובלים מבעיה נוספת – ארנונה גבוהה.

| מרכז חורב

מרכז חורב ומאפיית אריאל בצומת חורב (צילום – ירון כרמי)

אחד המקומות המרכזיים בשכונה הוא מרכז חורב, שנפתח בשנות ה-80 ועבר לאחרונה מתיחת פנים. מרכז חורב הוא הקניון השני בחיפה (הראשון היה פנורמה במרכז הכרמל) ולכן יש לו מעט מקומות חניה, יחסית לקניונים החדישים ושטח הקניון עצמו גם הוא אינו גדול. לאחר הפתיחה המחודשת ניתן היה לראות שחלק מהחנויות הוותיקותת נשארו בקניון לאחר שנות השיפוץ, ולצידן נפתחו גם חנויות חדשות.

| חינוך

בשכונת אחוזה פועלים מספר בתי ספר.
בית הספר היסודי הוותיק ביום הוא אחוזה זכרון יוסף, שנוסד בשנת 1927. את בית הספר ניהלה במשך שנים ארוכות אסתי שחר ולפני כשנתיים הגיעה לבית הספר מנהלת חדשה.  מצבת התלמידים בבית הספר קטנה השנה.

ריאלי אחוזה: בית הספר הוקם בשנת 1937, ולומדים בו תלמידים בכיתות א'-ט'. שבט כרמל משתמש עשרות שנים במבנה בית הספר הזה לפעילותו השוטפת. ניתן להגיע לבית הספר מרחוב דיזראלי או מחטיבת הראל (החלק התחתון של בית הספר, רוממה הישנה). בימי שישי בצהריים, כשהורים מגיעים לאסוף את הילדים, עומס התנועה ברחוב הראל וכמות הג'יפים, שחוסמים את התנועה עד שיגיע הילד ויכנס לרכב, הוא לא סביר וגורר תלונות רבות וציפייה למתן מענה תחבורתי הולם מצד עיריית חיפה.

בהגיעם לחטיבת הבינים, התלמידים ממשיכים לאחד מבתי הספר השש – שנתיים: עירוני ה', אליאנס או ריאלי בית בירם. יש הסעות מהשכונה לבתי הספר השש – שנתיים ובגלל המרחק בין בתי המגורים ומוסדות החינוך חלק מהתלמידים אף זוכים למימון נסיעות ממשרד החינוך.

| אתגרים – שכונת אחוזה בחיפה

בניית כבישים נוספים שישמשו מוצא מהשכונה (בעת עומס ובשעת חירום): מלבד כביש פרויד שמחבר את שכונת אחוזה למבואות הדרומיים של העיר, לא קיים חיבור שיוכל לסייע לתושבים ביום יום ובמצבי חירום. אם ניתן היה ללמוד משהו מהשריפה בעיר בנובמבר אשתקד, זה שכשלשכונה יש כמה דרכי גישה, בשעת חירום הסיכוי לחילוץ מהיר של תושבי השכונה גבוה. לאחר השריפה הודיע ראש העיר יונה יהב על כוונתו לדאוג למוצא כפול מהשכונות בעיר, על מנת שלא יקרה אסון במצב החירום הבא. בפועל בשלב הנוכחי עדיין לא התקבל מימון לבניית הכבישים.

פקקי ענק בציר פרויד במהלך שרפת הענק בחיפה – יום ה', 24.11.2016 (צילום – שלומי זינו)

| מורדות לינקולן – שכונה חדשה בתכנון ממערב לאחוזה

על פי תכניות בשלבי אישור שונים עתידות לקום במורדות שכונת אחוזה יח"ד נוספות רבות. מתחת לרחובות הרופא ולינקולן עתידה לקום שכונה (מורדות לינקולן) בתוך מספר שנים. הקרקעות נמכרו, אבל לא ניתנה לרוכשים התחייבות למועד תחילת הבנייה או אכלוס היח"ד. בניית השכונה תהיה לא פשוטה בגלל השיפוע החד, שעתיד לייקר מאוד את עלות הבנייה והפיתוח, ולא ברור מידת הכדאיות לקבלנים.

בדומה למורדות לינקולן, מספר שכונות דומות המתוכננות בעיר חיפה אינן נבנות, כיון שההיתכנות הכלכלית לא ברורה. הבעיה היא שיש לקרקעות האלה בעלים, חלק מהקרקעות שווקו ונמכרו בשנים האחרונות.  יש קרקעות שנמצאות בבעלות חברות משכנות או ידיים פרטיות עשרות שנים. מעניין יהיה לראות האם בשנים הקרובות אכן תחל הבנייה. במיוחד כשמספר התושבים בחיפה בעשור האחרון לא גדל, מה שאומר שאין ביקוש גדול לדירות שהוא קטליזטור לבנייה.


[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

 

תגובה
  1. טובה כהן אמר/ה

    מצטערת הכתבה לוקה בחסר-היכן מופיע בית כנסת סיני בכתבה?והמקווה בסמוך? ליד הריאלי נמצא בית ספר ממלכתי דתי -על שם אליעזר אלתר-שמו הקדם של בית הספר היה "כרמל".אם עושים כתבה על חיפה צריך לדעת ולהכיר .בבקשה תקנו את הכתבה כי נעשו טעויות …אולי בכוונה.!

לא ניתן להגיב