הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

הדר הכרמל: צעירים שמאמינים בשכונה מול אוכלוסייה וותיקה ומיואשת

הדר הכרמל הייתה המרכז של חיפה !    עם הקמת המדינה הגיעו לחיפה עולים רבים והתמקמו בדירות, שעמדו ריקות. לאט לאט העולים התבססו והתחילו לרכוש דירות בהדר. מעבר למגורים בשכונת הדר בשנות ה – 50 וה – 60 היה סימן להצלחה כלכלית. בשנים אלה הדר הייתה המרכז של חיפה. היו בשכונה גנים ובתים ספר, בתי קולנוע גדולים, חנויות ושירותים נוספים.

הדר הכרמל – סניף הדואר המרכזי (צילום: ירון כרמי)

 

ההגירה לרכס הכרמל

ברבות השנים, החלו להתפתח שכונות נוספות על רכס הכרמל ותושבים רבים החלו לעזוב את הדר ולעלות למעלה לשכונות אלה (שנות ה – 70 והלאה). מאז החל השינוי הדמוגרפי של הדר ואט אט נשארו לגור בשכונה אוכלוסייה מבוגרת, לצד עולים חדשים, שהמשיכו להגיע ולהשתכן במבנים שמחירם הלך וירד, כתוצאה מההגירה לרכס הכרמל.

בניה חדשה על רכס הכרמל (צילום: ירון כרמי)

 

הקניונים משנים את המסחר הקמעונאי בחיפה

בשנות ה – 80 החלו להיפתח ברחבי העיר חיפה הקניונים (פנורמה, חורב, קניון חיפה ולבסוף הגרנד קניון). בהדרגה החלו להישאר הסוחרים בהדר מאחור. אם עד אמצע שנות ה – 80 חיפאים היו מגיעים במיוחד להדר, על מנת לעשות קניות ברחובות הרצל, החלוץ, בשוק ובנורדאו, ככל שהקניונים התחזקו, הקונים בהדר פחתו.

הכרמלית – תחנת הדר מגדל הנביאים (צילום: ירון כרמי)

 

תרבות בהדר    

מי שהקים את תיאטרון חיפה היה ראש העיר אבא חושי. התיאטרון נבנה בגן בנימין, בצמוד לספריית פבזנר, שכבר פעלה. התיאטרון הפך מיידית למרכז חיי התרבות של העיר. ההצגה הראשונה הייתה "אילוף הסוררת" בבימויו של יוסף מילוא. כיום מנהלת את התיאטרון בהצלחה גדולה ניצה בן צבי. רבים מתושבי העיר מנויים לתיאטרון, אך גם מי שלא גר בחיפה מגיע ליהנות מההפקות של התיאטרון. אחת לשנה נערך בתיאטרון חיפה פסטיבל הצגות ילדים, אליו מגיעים ילדים מכל רחבי הארץ. במהלך חול המועד מועלות הצגות ילדים רבות בתיאטרון חיפה ובעוד אולמות ברחבי העיר ובסופו של הפסטיבל מחולקים פרסים להצגות המובילות.

משנות ה – 30 של המאה הקודמת, במקביל לפריחת הקולנוע בעולם, הייתה פריחה גם של בתי קולנוע בהדר. בתי הקולנוע של פעם התאפיינו באולמות גדולים מאוד לעומת היום. ברחוב החלוץ היה קולנוע אורה, ברחוב הנביאים היו בתי הקולנוע ארמון, עצמון ומירון. קולנוע ארמון היה בעבר בעל גג נפתח וסביבו נפתחה תחנת מוניות ופלאפל בעלי אותו שם. צעירים היו מתאספים ברחבת הכניסה של הקולנוע . בשנות ה – 60 מירון היה קולנוע לסרטים למבוגרים בלבד, כיון שאז לא הייתה אפשרות לראות סרטים כאלה בבית בטלוויזיה, במחשב או בטלפון הנייד. בשנות ה – 80 במקביל לפריחת הקניונים בעיר, הדרישה לבתי הקולנוע הגדולים של הדר פחתה, ולאט לאט בתי הקולנוע נסגרו. כיום אין בהדר ולו קולנוע אחד, לעומת פעם שמספר בתי הקולנוע בשכונה הגיע ל – 20.

 

שינויים בהסדרי התחבורה הציבורית

המכה האמיתית להדר הייתה השינוי בתחבורה. בעבר אוטובוסים רבים הגיעו להדר. מי שרצה לקחת אוטובוס או מונית לקריות, לעכו, נהריה ועוד היה צריך להגיע להדר ומשם המשיך צפונה. ברגע שהוקמה התחנה המרכזית בחוף הכרמל ונסגרה התחנה המרכזית ליד בית חולים רמב"ם, שכונת הדר הפסיקה להיות עורק תחבורה משמעותי למי שמשתמש בתחבורה ציבורית. זו הייתה מכה, ששכונת הדר לא התאוששה ממנה.

בניין אגד הישן – עומד נטוש (צילום: ירון כרמי)

 

הגרנד קניון – המכה החזקה ביותר למסחר הקמעונאי בהדר

הגרנד קניון נפתח בתחילת שנת 2000. בשנים לאחר מכן חל שינוי בעיר, וכביש רופין, שבעבר נפח התנועה בו לא היה גדול, הפך להיות עורק מרכזי. בתחילה נבנו המנהרות, שמקשרות בין הכניסה הדרומית של העיר לגרנד ולצ'ק פוסט ולאחר מכן נפתח כביש הגיבורים. בנוסף, משרדי הממשלה ובתי המשפט, שבעבר היו בהדר, עברו לקריית הממשלה בשדרות פלי"ם בעיר התחתית. מובן, שגם השנים שבהן הדר שותקה חלקית בגלל ההכנה למטרונית לא סייעו לשכונה.

הגרנד קניון (צילום: ירון כרמי)

התוצאה היא שמשכונה שבעבר הייתה מרכזית מאוד מבחינת מסחר קמעונאי, הדר הפכה לשכונה שיש בה הרבה מאוד חנויות, שעומדות ריקות ללא שוכר, לצד חנויות שעובדות, אך לא תמיד בהצלחה.

רחוב בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

 

הצעירים מגלים את הדר

בשנים האחרונות יש ניסיון להחזיר את ההדר להדר ולפתוח חנויות ברחוב מסדה וליד שוק תלפיות. צעירים, שהגיעו להדר בעקבות פרויקטים עירוניים, יצרו קהילה תוססת סביב רחובות הלל, הס, מסדה, בר גיורא ועוד והם מכניסים חיים חדשים לבתי העסק ומקומות הבילוי בשכונה. הם היו רוצים לראות את השכונה חוזרת לימי הזוהר שלה, על אף שמרביתם כלל לא חיפאים, ואין להם מושג מה היה בשכונה בעבר. חלקם טוענים שחיפאים וותיקים ועיתונאים יוצרים שם לא טוב לשכונה בגלל מה שהיה בה בעבר, ולא רואים את ההתעוררות והשינוי הדרמטי בחלק גדול מרחובות השכונה.

רחוב מסדה – המקום של דובי (צילום: ירון כרמי)

אחד הוויכוחים הוא בנושא העבריינות והביטחון האישי. תושבים המתגוררים בהדר לא מכחישים, שיש בשכונה סמים ובתי בושת, אבל אומרים שהבעיות האלה קיימות בכל שכונות העיר. לטענתם, אף אחד לא מתרגש מנערות ליווי שמקבלות לקוחות על הרכס, אבל מבאישים את שמה הטוב של הדבר בגלל אותה תופעה בדיוק. מה שכן לא ניתן להתעלם מכך שבהדר יש עובדים זרים (בעיקר סודנים) ומשת"פים בריכוזים גדולים, מה שפחות ניתן לראות בשכונות אחרות.

שוטרים בסריקות אחר שוהים בלתי חוקיים בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

 

יוזמה מקומית להעלאת מודעות לשכונה

לאחרונה, תושבים בהדר ארגנו בתי פתוחים באופן עצמאי. הדבר נתן חיזוק לתחושה של צעירים בהדר, שאם ימשיכו עם היוזמה, יצליחו לשפר את הדימוי, שיצא לשכונה, לדעתם לא בצדק.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהתהליכים, שעברו על השכונה משנות ה – 80 של המאה קודמת ועד היום. בשנות ה – 80 להרבה בני נוער וצעירים שהתגוררו בכרמל, באחוזה ובנווה שאנן היו קרובי משפחה בהדר. רבים היו מגיעים למשביר ברחוב יונה, לבתי המשפט או לעירייה ברחוב חסן שוקרי וכמובן לשבוע הספר שעשרות שנים היה נערך בגן הזיכרון.

עם השנים כל מוקדי המשיכה האלה נעלמו. כיום ניתן ללכת למשביר בגרנד. שבוע הספר כבר שנים לא נערך במתכונת המסורתית ובוודאי, שהוא לא בהדר. לשכת התעסוקה, בתי המשפט ועוד, גם הם יצאו מהשכונה. שלא לדבר על כך שעל פי פרסומים בשכונה יש 36% עולים מחבר המדינות לשעבר, 24% ערבים והשאר אוכלוסייה וותיקה. מה שאומר שאם לפני 30 שנה רבים היו מגיעים לבקר את סבא וסבתא שלהם, שגרו בהדר, היום בהדר יש בעיקר בתי אבות ואוכלוסייה צעירה (חרדים, ערבים, עולים חדשים לשעבר ואוכלוסייה וותיקה).

אירוע לקידום השוויון בין יהודים וערבים – הדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

ימים יגידו לאיזה כיוון תתקדם שכונת הדר. האם תכניות של העירייה להחזיר את ההדר יצליחו, האם מעבר למילים היפות ולתכניות עם משרדי אדריכלים לא חיפאים העירייה תהייה מוכנה להשקיע סכומי כסף גדולים (כמו שהושקעו בחידוש העיר התחתית) בשכונת הדר? האם הצעירים, שמגיעים להדר משכונות אחרות בעיר ומחוץ לחיפה יצליחו לאורך זמן למשוך עוד אוכלוסיות חזקות או שכשהם יקימו משפחות ויראו את היצע הגנים ובתי הספר בשכונה הם ימשיכו הלאה ויעזבו את הדר?

הפגנה – לא נהדר בהדר (צילום: ירון כרמי)

מחירי הנדל"ן בהדר הכרמל

על פי מדד מדל"ן דירת 2 חדרים יד שנייה בשכונה תעלה 508,000 ש"ח ואילו דירת 3 חדרים תעלה 590,000 ש"ח. השכירות בדירות 2-3 ח' עומדת על כ – 2,000 ש"ח. בשנים האחרונות מחירי הדיור בשכונה עלו, ואם לפני 5 שנים ניתן היה למצוא דירות במחיר של פחות מחצי מיליון, כיום קשה מאוד למצוא דירת 3 חדרים במחיר כזה.

פעילים מקהילת הדר בהפגנה (צילום: ירון כרמי)

 

קהילת הדר

מי שעוקב אחרי תושבי הדר בקבוצות הפייסבוק לא יכול אלא לקנא בתחושת הקהילה ובתמיכה ההדדית בין תושבים בשכונה. זה מתחיל מעזרה הדדית ומסתיים במפגשים משותפים על אחד הגגות או בביתו של אחד מתושבי השכונה. אחד הרחובות הבולטים באווירה הצעירה ובסולידריות בין התושבים הוא רחוב מסדה. לאורך הרחוב פזורים בתי קפה, גלידריות, חנויות יד שניה ועוד. בשכונה יש גם כמות לא מבוטלת של סטודנטים, ששוכרים דירה בהדר ומקבלים הנחה של כמה אלפי ש"ח מהעירייה בתמורה לפעילות קהילתית. מבדיקה עולה שכמחצית מהסטודנטים בתכנית נשארים לגור לאחר סיום התכנית.

 

מבנים היסטוריים

שוק תלפיות – הוקם בשנת 1940. כיום יש התעוררות גדולה של מסחר ומסעדות בסביבת השוק. העירייה הודיעה על כך שהיא בוחנת כיצד ניתן לשפץ את המבנה ולתת דחיפה נוספת למה שקורא סביב השוק.

בית הקרנות – מרכז מסחרי שהוקם בשנות ה – 30 של המאה הקודמת. בבית הקרנות יש חנויות ומעליהן משרדים. בשנות ה – 90 גם יהב, בהיותו חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, החזיק שם משרד.

גן הזיכרון – מנציח את חללי תש"ח.

המדעטק (בניין הטכניון הישן) – המדעטק (מוזיאון המדע) מושך מבקרים מכל המדינה. הנהלת המדעטק מודעת לכך שהיא ממוקמת בלב שכונת הדר והיא מציעה לעתים כניסה ללא תשלום או במחיר מופחת לתושבים. לצד המוזיאון נמצא גן בנימין, שלאורך שנים לטענת תושבים היה מוזנח. בשנים האחרונות הגן שופץ והוא משמש כעת לפעילות לטובת תושבי העיר והשכונה.

ערב יום הזכרון בגן הזכרון – הדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

 

בתי ספר וגנים

לטענת תושבים בהדר, לעומת כל שאר השכונות בעיר, בהן יש בית ספר בו לומדים כל ילדי השכונה, בהדר אין מוסדות חינוך ציבוריים. בשכונת הדר יש סניף של הריאלי, אבל רק מי שמוכן לשלם את שכר הלימוד ומתקבל לבית הספר יוכל לשלוח את ילדיו לריאלי. בשכונה יש חרדים וערבים, ולכל קבוצה יש מוסדות חינוך וגנים. מי שמעוניין לשלוח את ילדיו לחינוך הממלכתי ולפני כן לגני עירייה, יתקשה מאוד.
בעבר היו בשכונה הרבה מאוד בתי ספר, שנסגרו עם השנים. יש בהדר בתי ספר ברמה מאוד גבוהה של הכנסייה ושל הזרם החרדי. בשנת 2009 נסגר בית הספר מעלה כרמל, שהיה צמוד לגנים הבהאיים, לאחר מאבק קשה מאוד של ההורים, שהיו מאוד מרוצים מבית הספר. התלמידים, שלמדו בו, עברו ללמוד בבית הספר טשרניחובסקי בכרמל הצרפתי. כיום פועל בהדר בית הספר ליאו באק (יסודי).
בשנת 1913 הוקם בהדר הטכניון הישן (במבנה שמשמש היום את המדעטק). לאורך השנים היו בשכונה מכללות ובתי ספר, שנסגרו או עלו לנווה שאנן (הטכניון) או לכרמל.

גמר השיפוץ – חניה ברחוב הילל בהדר הכרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)

פרויקטים גדולים

לפני מספר שנים העירייה עשתה שיפוץ ענק ברחוב הלל. תושבים בשכונה ופוליטיקאים מקומיים נלחמו על מנת שהשיפוץ, שעלותו הייתה יקרה מאוד, ייצא לדרך, ובסופו של דבר הרחוב שופץ. עד לאותו שיפוץ, מצב המדרכות היה כה קשה, עד כדי כך שהאוכלוסייה המבוגרת וכמובן נכים לא יכלו ללכת ברחוב מבלי לסכן את עצמם. במשך תקופת השיפוץ, לא ניתן היה להחנות ברחוב, אבל התוצאה הסופית הייתה שווה את הכול. הרחוב עבר שדרוג, המדרכות חודשו וכך גם הכביש.
[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="31087" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]

כפר הסטודנטים – עיריית חיפה ואוניברסיטת חיפה אחראים על הפרויקט, שמטרתו לחזק את אוכלוסיית הדר. תושבים מקומיים בהדר מעלים מדי פעם את התהייה האם ההשקעה הכלכלית של העירייה בסטודנטים האלה משתלמת בכלל, וכמה סטודנטים מגיעים להדר בזכות הפרויקט, ובאמת נשארים לגור בו. לטענת העירייה, מחצית מהסטודנטים נשארים לגור בהדר גם לאחר סיום הלימודים.

 

עבריינות בהדר

בעבר הייתה תחנה לחלוקת תחליפי סם ברחוב הגפן, וחלק מהמשתמשים המשיכו לאחר מכן להדר. ראש העיר יונה יהב העביר את התחנה לחוף שמן, ולטענת בעלי חנויות ברחובות הדבר הביא לשיפור גדול במצב.
לטענת תושבים בהדר לשכונה יש שם לא טוב, ולכן על אף השיפור הגדול מבחינת העבריינות בשכונה, עדיין אנשים סבורים, שיש הרבה יותר מקרי אלימות בשכונה לעומת שכונות אחרות בעיר. לעומתם תושבים אחרים בהדר סבורים שלא ניתן להתעלם מכך שיש חלקים בשכונה שבהם תחושת הביטחון האישי של התושבים נמוכה.

האמת, כמו בהרבה מקרים, נמצאת באמצע. מדיווחים של המשטרה עולה כי מעבדות סמים ותחנות סמים יש בכל העיר, ויש לא מעט בניינים בכרמל ובאחוזה בהם יש דירות, שמוכרים בהן סמים. גם אם בודקים את מקרי הרצח והאונס בשנים האחרונות ניתן לראות שלצד פשיעה קשה בהדר, ניתן למצוא נתונים מדאיגים מאוד הרבה שכונות בעיר.

סמים בחיפה – כתבות נוספות

יש כאלה שמציינים רחובות מסוימים בהדר בהם כשיש מפגעי רעש קשים בלילה יש חשש לפנות למי שמרעיש, בגלל שלא ברור מה תהייה התגובה. בנוסף, לאחרונה פורסם שהמשטרה חושדת ששריפה של דירה בבניין מגורים בשכונה הייתה הצתה בגלל גורמים עבריינים, לכאורה.
[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="56004" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]
בשנים האחרונות, המשטרה עושה כל שביכולה על מנת לצמצם את ממדי הפשיעה בשכונה. לצורך כך יש בהדר שוטרים שמטרתם לשמור על הסדר ולצמצם פשיעה. בנוסף, שכונת הדר רושתה במצלמות, ואם יש פריצה או עבירה אחרת, ניתן להשתמש במצלמות על מנת ללכוד את החשוד במהירות הגדולה ביותר.

המטרונית בכיכר פריז (צילום: ירון כרמי)

תחבורה בהדר

הכרמלית – בשנת 1959 נחפר הקו של הכרמלית המחבר את הדר עם מרכז הכרמל ועם העיר התחתית. במשך שנים רבות הכרמלית לא פעלה, והיא חזרה לעבוד בשנת 1992. בדצמבר אשתקד פרצה שריפה, שהשביתה את פעילותה לתקופה של כשנה.
[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="43008" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]

תושבי הדר נהנים מאוד מהכרמלית, כיון שמעבר לכך שהיא מקשרת בין הדר לכרמל ולעיר התחתית, היא גם מציעה כמה תחנות בשכונת הדר עצמה (ליד בני ציון, ברחוב מסדה וברחוב הנביאים).

קישור לכל הכתבות על הכרמלית

בהדר פועלת המטרונית המקשרת את השכונה לצ'ק פוסט ולקריות. בניית מסלולי המטרונית ארכה מספר שנים, ולטענת בעלי חנויות בשכונה הם ספגו מכה קשה, שהביאה גם לסגירת מספר חנויות. לגבי פעילות המטרונית כיום הדעות חלוקות. יש כאלה שנהנים מהמסלול הייחודי שהוקצה לה. לעומתם יש כאלה הטוענים שהצפיפות לעתים בתוך המטרונית היא בלתי אפשרית. תושבים נוספים לא מרוצים מכך שקווי אוטובוס, שבעבר הם נהגו להשתמש בהם, בוטלו בגלל הכרמלית.


| פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. אני גרתי שמה עם כל הצעירים. לא נעים. כל היום יושבים בבית קפה בלי לעשות כלום הרבה רעש ובודד מאד מרגיש קצת כמו שכונה של הומלסים, מלא רעש של מסיבות לא נעים

  2. אין עבודה בחיפה והסביבה אז הצערים לא נישארים אחרי הלימודים באונברסטיה או מכללות אך רוצים לשכנה את האנשים לבוא לחיפה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...