שכונת נווה דוד בחיפה – שכונה על סף התחדשות עירונית

מיכל ירון סוקרת את מצב השכונה נווה דוד

נווה דוד - מבט לכיוון הים ומגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

שכונת נווה דוד היא שכונה במערב חיפה, שגובלת בחלקה הצפוני בשכונת שער עלייה, בצדה הצפון – מזרחי הוקמה בשנים האחרונות השכונה החדשה רמת הנשיא ומדרום היא גובלת בבתי הקברות של העיר (כפר סמיר). יש המתבלבלים וקוראים לשכונה מחנה דוד בגלל שהייתה בעבר מחנה קליטה לעולים. בית הקברות משתרע על שטח גדול ומונע את התפתחות השכונה לכיוון המבואות הדרומיים של העיר. הערך הנדל"ני של הקרקעות המשמשות את בית הקברות יכול היה להיות גבוה מאוד בגלל הקירבה לים. אבל מי שלא הבין בשנות ה-30 של המאה הקודמת שכדאי לבנות בתים ליד שפת הים ובחר לגור בשכונות על הכרמל, לא השכיל גם לבנות את בית הקברות רחוק מהעיר. התוצאה היא שהשכונה לא יכולה להתפתח, וקרקעות שיכלו לשמש לבניית יח"ד אטרקטיבי ממלאות יעוד אחר.

רחובות השכונה נקראים על שמות מלכי יהודה וישראל. השכונה הוקמה בשנת 1951 ליד שכונת שער עלייה, שהייתה אז מחנה קליטה ומחנה עולים. רק בשנת 1961 בהתערבות ראש העיר דאז אבא חושי נסגרה המעברה וניבנו מבני הקבע.

המיקום הגאוגרפי המפוספס של נווה דוד:

השכונה נמצאת במרחק של שתי דקות הליכה מחוף הים, אך בינה לבין הים מפרידים כביש החוף ומסילת הרכבת. אם לא די בכך, אז בשנות התשעים התווספו מגדלי חוף הכרמל, אשר חיפאים רבים מכנים "מפלצי חוף הכרמל" וחוסמים את הנוף והאוויר, כאנדרטה מכוערת להחריד ובעיקר תזכורת כמה רע יכולים להיראות הליכי תכנון ובניה, כאשר בראשות העיר יושבים אנשים שלא אכפת להם מתושבי השכונה. המגדל הראשון אשר על ידי גוראל והשלישי על ידי מצנע. את הדחיפה האחרונה לביצוע הפרויקט נתן מצנע.

נווה דוד – מבט לכיוון הים ומגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
שכונת נווה דוד ומדרום לה בית העלמין כפר סמיר (צילום: ירון כרמי)

תושבים צעירים שהגיעו לשכונה, בשנים האחרונות, טוענים שהסטיגמה של השכונה חייבת להשתנות, בגלל שהיום נווה דוד היא שכונה של תושבים וותיקים וצעירים שפועלים ביחד בנחישות לטובת קידום השכונה ושיפור איכות חיים של תושביה.

בשנת 1994 התארגנו תושבים מהשכונה ביחד עם ארגוני איכות סביבה ויצאו למחות נגד הכוונה להקים בתי מלון מול השכונה ולמנוע מתושבים לראות את הים מביתם, ליהנות מהרוח הבאה מהים ובאופן כללי לחסום את הים מהעיר כולה ומתושבי נווה דוד במיוחד. המאבק הצליח באופן חלקי. נבנו פחות בתי מלון ממה שתוכנן ונעשו שינויים בשני המבנים שנבנו.

רמת הנשיא ונווה דוד

נדל"ן

דירת 4 חדרים בשכונה נמכרת במעל למיליון ש"ח, בעוד שדירת 3 חדרים נמכרת במחיר 645,000 ש"ח על פי מדד מדלן. בשנים האחרונות בגלל פרסומים של העירייה ומפגשים של שולחנות עגולים עם הנהלת העירייה, התושבים מבינים שחלקים נרחבים בשכונה הולכים לקראת התחדשות עירונית, חלק תוך זמן קצר והשאר על פי התכניות תוך מספר שנים, ולכן מחירי היח"ד בשכונה עלו בשנים האחרונים בשיעור ניכר. בנוסף, יש גם לא מעט תושבים שלא רוצים למכור, בגלל שהם חושבים שערך היח"ד ברשותם יהיה גבוה יותר אחרי ההתחדשות.
בכנס התחדשות עירונית שנערך במרכז הקונגרסים לפני כחצי שנה, הביעו מספר תושבים את זעמם על העיכוב בהתחדשות בתיהם. בפאנל שנערך בכנס קמו מספר תושבים ואמרו שהם מחכים כבר תקופה ארוכה ומועד תחילת העבודות עוד לא ברור וחשוב להם שהשכונה כבר תעבור התחדשות עירונית והם יוכלו ליהנות מבתים גדולים יותר וחדשים.
חלק מהתרעומת התחילה עם בנייתה של השכונה החדשה רמת הנשיא. כיום אין הפרדה בים השכונה החדשה לשכונת נווה דוד, אבל כשהשכונה הוקמה היה ניסיון לבנות הפרדה בין שתי השכונות, שבוטלה בסופו של דבר.

חינוך

בשכונה נמצא בית הספר היסודי "נירים", שעבר מהפך בשנים האחרונות. מנהל בית ספר הוא ד"ר עודד הרשקו, שהוא רופא בהכשרתו. הוא הביא לבית הספר בעלי חיים רבים, שהתלמידים מטפלים בהם. התלמידים עוסקים בפעילות ימית בתדירות גבוהה בחוף השקט. בית ספר הפך להיות דוגמא עירונית למה יכול מנהל שמאמין בצוות המורים שלו וביכולת שלו לשנות לעשות.
בשכונה יש מרכז טכנולוגי של רשת התיכונים עתיד שמציע גם סדנאות אחה"צ.
בשכונה אין בית ספר שש שנתי, התלמידים יכולים לבחור בין מספר בתי ספר קרובים יחסית או ללמוד בכיתה על אזורית בכל אחד מבתי הספר השש שנתיים בעיר.

שכונת נווה דוד שוכנת ליד חוף הים, ומהרבה מהחלונות בשכונה ניתן לראות את השקיעה בערב. בחיפה נעשתה במאה הקודמת טעות היסטורית (לעומת ערים על שפת ים בעולם) ודווקא השכונות על שפת הים הפכו לשכונות למשפחות ממעמד סוציו אקונומי לא גבוה והשכונות על הכרמל נחשבו אטרקטיביות יותר, למי שידו הייתה משגת.

בשנים האחרונות ברור שהטוב ביותר הוא לגור בקרבת הים, ובמידה ואכן תהייה התחדשות עירונית מחירי היח"ד בנווה דוד יאמירו. ייתכן שכך יקרה גם בשאר שכונות החוף.

אחד היתרונות בשכונה הוא האוויר הנקי, בגלל המרחק מהמפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה. בנוסף, יש בשכונה תחבורה ציבורית שמאפשרת להגיע במהירות יחסית מהשכונה לשאר חלקי העיר. השכונה ממוקמת במבואות הדרומיים של העיר, כך שניתן להגיע במהירות לקניון חיפה, קסטרא, מנהרות הכרמל וליציאה מהעיר לכיון המרכז.
תושבים בנווה דוד מרוצים גם מכך שניתן לקבל בשכונה את כל השירותים בלי לצאת ממנה. בשכונה יש קופת חולים, סופר וחנויות, גני שעשועים, תנועות נוער ומוסדות חינוך.

רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

שכונת רמות הנשיא

כיום השכונה היא כבר עובדה מוגמרת, אבל בהתחלה לא היה ברור האם היא תהייה הצלחה או לא. מחירי היח"ד בשכונה מראים שהחששות היו מיותרים. דירת 5 חדרים בשכונה נמכרת במחיר של כ-2 מיליון ש"ח ודירת 4 חדרים יכולה להגיע גם ל – 1.6 מיליון (על פי מדד מדלן). בהתחלה היה מתח בין תושבי השכונה החדשה לבין שכונת נווה דוד, והתושבים ברמת הנשיא התעקשו לא לשלוח את הילדים לבית ספר בנווה דוד אלא בשכונות אחרות עד שיוקם בית ספר בשכונה. בנוסף, היה רצון לבנות הפרדה בין השכונות, ובסופו של דבר זה לא נעשה.

גגות נווה דוד – מבט מהפנטהאוז ברמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

מי שקנה דירות בשכונה עוד לפני שהיא הוקמה, הרוויח, לכאורה, מאות אלפי שקלים, כיון שמחירי היח"ד היום גבוהים בעשרות אחוזים מהמחירים בהם נמכרו הדירות בשלב הקמת השכונה.
כמו שהובטח, השכונה כולה חדשה ויש בה שטחים ירוקים, פארק משחקים גדול, שמושך אליו תושבים מכל העיר ומרכז מסחרי.
שכונת רמת הנשיא עדיין בבנייה, אבל חלק גדול ממנה כבר מאוכלס ונראה שהתושבים שבעי רצון. התלונות היחידות שלהם הן על זה שרבים מגיעים לפארק בגלל שהוא מיועד גם לילדים גדולים יותר ויש בו אפשרות לטפס על חבלים ולשחק במים בקיץ, והנוכחות המאסיבית מפריעה לתושבי השכונה.

טלי משולם איטח – חברת מועצת העיר – סיעת חיים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

אתגרים – נווה דוד

בשנים האחרונות הצטרפו לשכונה צעירים, שמאמינים שהשכונה יכולה להיות מקום טוב לגור בו ולגדל בו ילדים. בין המצטרפים גם חברת המועצה טלי משולם איטח, המכהנת כחברת מועצה מטעם סיעת חיים בחיפה (שבראשה עומדת ד"ר עינת קליש רותם). משולם איטח גדלה בשכונה כילדה וחזרה אליה עם בעלה וילדיה. משולם איטח סבורה שלשכונה נוצרה סטיגמה שאולי הייתה נכונה בעבר, אבל כבר לא נכונה היום. לטענתה, בשכונה ניתן למצוא אוכלוסייה ותיקה וחדשה, שביחד דואגים ומקדמים את האינטרסים המשותפים. משולם איטח היא חברת מועצה כבר 4 שנים, ובשנים האלה היא דאגה להביא בכירים בעירייה ועובדים לסיורים בשכונה על מנת לראות דברים שדורשים תיקון ואכן תוקנו (תאורה, ספסלים, צביעת מעברי חצייה ועוד).
בית בהתחדשות עירונית בנווה דוד – מבט מרמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)
עתידה של נווה דוד לא ברור ותלוי מאוד בהתחדשות העירונית. אם בעשור הקרוב עוד ועוד רחובות ובניינים יעברו פינוי בינוי בעזרתה של העירייה, השכונה תראה אחרת לחלוטין ושיפור החזיתות והיח"ד יביא איתו עוד הרבה שינויים. אם התכניות יתעכבו או יצאו לפועל באופן חלקי, המראה הכללי של השכונה יישאר כמו שהוא היום, והתושבים יפגעו מכך.
מובן, ששכונה שעוברת התחדשות עירונית צריכה במשך מספר שנים להתמודד עם העובדה, שכדי שעוד ועוד תושבים יגורו בדירות מרווחות גדולות וחדשות, במשך כמה שנים של הבנייה התנאים בשכונה יהיו לא קלים, אבל אם התושבים יצליחו להתמודד בתקופה הזו, נווה דוד תשנה את פניה ותהפוך להיות שכונה חדשה, מטופחת ומזמינה, השכונה שראויה לתושבים שגרים בה.

[] פרויקט שכונות חיפה – מיכל ירון מגישה את המאפיינים הייחודיים של כל שכונה בעיר


 

לא ניתן להגיב