מי הם “האחמדים” השוכנים בכבאביר במרומי הכרמל שבחיפה?

ביקרתי וריאיינתי את ראש העדה האסלאמית האחמדית, האמיר מחמד שריף עודה בלשכתו הנמצאת בשכונת כבאביר, מתחת למסגד עם הצריחים המתנשאים לגבהים ונראים למרחקים.

הייתה לי זכות גדולה לבקר את ראש העדה האחמדית שבחיפה, שבוע לפני הכנס השנתי והוועידה הגדולה שבה אנו נקראים לקרוב לבבות בין בני האדם באשר הם, בעולם כולו בארץ ובשכונה הקרובה. הביאה אותי לשם ידידה משותפת  גילה גרזון שמה, שיש לה לב רחב והרבה אהבה לאדם ובעבר ניהלה את משרד הקישור לצי האמריקאי שפקד מידי שבוע את חיפה.

מסגד האחמדים בכבאביר

 

אודות התנועה האחמדית

לפני ביקורי את האמיר מחמד שריף עודה, קראתי על האחמדים בכתובים, שהרי אני יודע עליהם כל כך מעט למרות שאנחנו כבר עשרות שנים כאן בכרמל שכנים. התנועה האחמדית נוסדה במדינת פנג’אב שבהודו הבריטית במאה ה- 19 ע”י מירזא ע’ולאם אחמד אל-קאדיאני (1835-1908) ונקראת על שמו. בגיל ארבעים הכריז ע’ולאם אחמד כי אללה הטיל עליו לחדש את פני הדת המוסלמית ולהשליט בעולם צדק ויושר. תומכיו התכנסו בעיר לודהיאנה ב 23 למרץ 1889 ונישבעו לו אמונים תאריך שנחשב לייסוד הדת האחמדית לעולמים.

ספרי הקוראן ותפילה

 

חובת הנאמנות למדינה

“התורה האחמדית שוללת אלימות במסגרת הג’יהאד”, את זאת גם שמעתי מאוחר  יותר חזור ושמוע בראיון עם האמיר שריף עודה.” התנועה מתגאה בהטפה לנאורות, שלום ואהבה לאחר. “האחמדיה” רואה בעצמה דת גלובלית שאמורה לכלול בנוסף למוסלמים גם נוצרים יהודים והנדים. עקרונית התורה האחמדית מחייבת את מאמיניה להיות נאמנים למדינה בה הם חיים וכל מאמין מפריש אחוזים מהכנסתו לפעילות הכת בתחומי החינוך הדת ודברים נוספים”. כחלק ממטלות קירוב הלבבות שקבלו על עצמם, תרגמו האחמדים את הקוראן לשפות רבות ועד כה תורגם הספר הקדוש בידיהם ובידי אחרים גם ליידיש וכמאה שפות. ראש העדה בישראל שריף עודה כפוף לח’ליף מירזא מסרור(מלשון שמחה), שמושבו בלונדון והוא נבחר בישראל מתוך כל חברי העדה.

מובארק (מובי) ידידי

גילה ואני הגענו לחצר החיצונית שסובבת את המסגד היפה ובין ענפי עץ רימונים על סולם גבוה את מי אני רואה? את מובארק (מובי) ידידי מקפאין בית הקפה, שם הוא עובד עשרות שנים ושם הכין לי בחורף מרק “גולאש” מדהים ו”מקיאטו גבריאל” טעים עד שעברתי למתחרים. מובי היה הראשון שהזמין אותי ליום הפתוח של האחמדים ולא מצאתי אף פעם זמן מתאים. הנה אני כאן והוא על סולם מתקין בבית הוריו איזה דברים, אנחנו נפרדים לשלום ולאחר תאום עם מר עודה ,במדרגות הפנימיות עולים בתוך המסגד למשרדים מפוארים וחדישים עם אולפן הקלטות שאת תאגיד השידור החדש “מכאן ולכאן” לא מביישים.

 

ממהנדס טילים מצרי שיירט מטוסים ישראלים, לאיש רודף שלום

אני מצפה לפגוש איש מבוגר לבוש גלביה ותרבוש ומקבל את פנינו איש צעיר מזוקן ובקפידה לבוש, מחויך מביא לי לחיצת יד חמה חיבוק וגם ריגוש, איש מקסים ולבבי שכובש בשניות את לבי. אנחנו מחליפים שמות ועושים הכרות קצרה וליד האמיר שריף עודה עומד לו איש עם עיניים מקרינות טוב לב, לבוש גלביה לבנה. מסתבר שזה פתחי עבד א-סאלם המצרי שבא לכאן במיוחד לכנס והוא אורחו האישי של עודה הישראלי, מסתבר גם שהיה בעברו מהנדס טילים ובמלחמת יום כיפור היה אחראי ליירוט מטוסים ישראלים. מאז עשה “הסבה מקצועית” תרתי משמע, גם הפך לאיש דתי ולאחר ביקור במכה הפך לחאג’ ושם קיבל גם הארה. פתחי הפך ממוסלמי קיצוני לאיש רודף שלום ואחמדי נפלא, לאחר שהכיר באוניברסיטה האמריקאית בקהיר את פרופ’ מוסטאפה תאבת פילוסופ וסוציולוג שהביא לפתחו את תורת האחמדים הנאורה.

לפתחי שלושה בנים ושתי בנות שהולכים בדרכו ומבקשים שלום בין האומות. לכאן הגיע על מנת לירות חיצי שלום, במטרה לאחד בין העמים ולמצוא דרך ופתרון.

פגשתי גם את איימן אל מלכי שבא מרמאללה מהשטחים, פסיכולוג במקצועו שהתחתן עם אחמדית מקומית וחי כאן בכבאביר ובחיפה בנעימים. מאולפן הרדיו המקושר ללונדון אליו האמיר עודה שידר, אנחנו יורדים במדרגות לאולפן טלוויזיה גדול ויפה במיוחד, הוא אני ופתחי החבר.

באולפן אנחנו יושבים משני צידי השולחן הראיון קולח והמנהיג הצעיר של העדה בעברית ובלשון רהוטה, נותן לי הרצאה קצרה על ההיסטוריה והפילוסופיה של האחמדים והתורה כולה, בשטף דיבור שאין מקום לעצור לשאלה. אני שואל על החבר פתחי שיושב מימין וזה בערבית מוסיף משלו ומר עודה מתרגם את הדברים. בסיום הראיון אני לוחץ את ידיהם של שני האישים, חיבוק קצר וחזרה למשרד עולים, שם הופיע אורח נוסף שהגיע לכנס מירדן עונה לשם חסיין אל מסרי מהישוב אל מפרק על גבול עיראק סוריה, נוסע בעולם ומפיץ בזמנו ועל חשבונו את תורת האחמדים.

אני מראיין את חסיין אל מסרי בחדר נפרד, באנגלית, והוא מדבר כמו המנהיג החיפאי על שלום ואחדות בין העמים בלי קשר לדת אמונה או מינים ומסיים באנגלית במילים המשקפות הכי נכון את העדה והאחמדים

 

“LOVE FOR ALL HATRED FOR NONE”

ואני קורא לזאת בשפתי ובשתי מילים “אהבת חינם”, מצטלם עם החברים החדשים ונפרד מהם לשלום בציפייה לשמוע בכנס השנתי ביום חמישי הקרוב דברי פיוס שלום ואחדות גם בין הנוכחים וגם בין העמים והקהילות שהם מייצגים.

איימן מרמאללה,האמיר שריף עודה,גילה גרזון,פתחי האורח המצרי, וחסיין אל מסרי מירדן.
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. בתיה מזור הופמן אמר/ה

    קהילה מרתקת, ירבו כמותה,שווה ביקור.

  2. דינה אמר/ה

    קהילה מקסימה! מכירה אותם מקרוב. כל שנה מקיימים את יום השכנות הטובה. אירוע נחמד ומעניין.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו