ההפגנה בנווה דוד נגד החומה של רמת הנשיא 18/07/2013 | וידאו מהשטח

תושבי נווה דוד מפגינים נגד החומה שנבנתה ביניהם לבין רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

תושבי נווה דוד מוחים על ההפרדה בחומה שגובהה כ-6 מטרים, שיצרה עירייה חיפה בין שכונתם המוזנחת לבין המגדלים החדשים שהוקמו בחלקה הצפון מזרחי של נווה דוד.

ההפגנה בנווה דוד 18/07/2013 – סרט בהפקת אתר התושבים של חיפה

החומה בנווה דוד
IMG_1583.JPG

החומה של נווה דוד: אתם למטה ואנחנו למעלה – לקריאה נוספת:

 

תושבי נווה דוד מפגינים נגד החומה שנבנתה ביניהם לבין רמת הנשיא (צילום: ירון כרמי)

המפגינים בנווה דוד הניפו שלטים: “חומה זו גזענות”IMG_1623.JPG

המפגינים מוחים על הזנחת מוסדות החינוך בנווה דוד בעוד ש-200 מטר עליהם בונה עיריית חיפה מוסדות חינוך חדשים.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. הירוקים של חיפה אמר/ה

  סיעת "הירוקים של חיפה" שנאבקת יחד עם תושבי נווה דוד ומחר תשתתף בהפגנת התושבים נגד החומה.
  הירוקים של חיפה דורשים את:
  1. חיזוק שכונת נווה דוד.
  2. הסרת השילוט בדבר "רמת הנשיא" מאחר ומדובר בשכונת נווה דוד.
  3. שינוי פני התכנון בחיפה.

  הירוקים של חיפה על רקע פרויקט רמת הנשיא:

  "לא ניתן למחוק את שמה של שכונת נווה דוד!"

  חברי תנועת "הירוקים של חיפה" ישתתפו מחר, חמישי, בהפגנה שמארגנים תושבי שכונת נווה דוד כנגד החומה שמקימה חברת גב ים העוטפת את פרויקט "רמת הנשיא" ומפרידה בינה ובין שכונת נווה דוד. גלבהרט: "נווה-דוד, שכונה ותיקה ובה מאות משפחות, ראויה לקידום וטיפוח, לא להזנחה וקיפוח". בתוך כך בירוקים דורשים להסיר את כל שלטי "רמת הנשיא".

  מי שעובר בשכונת נווה דוד ודאי שם לב לחומה החדשה החוצצת בינה ובין פרויקט חברת גב ים ומבעדה את השלטים המבשרים על השכונה החדשה: "רמת הנשיא". בתנועת הירוקים של חיפה החליטו לתת רוח גבית לתושבי שכונת נווה דוד ובתנועה מוחים בתוקף על כך שהמרכז המסחרי והמרחב הציבורי של הפרויקט החדש מנותקים מנווה דוד. אדריכל שמואל גלבהרט שבהתמחותו הוא מתכנן ערים וכיו"ר סיעת הירוקים של חיפה מוביל מאבקים תכנוניים רבים ב-18 השנים האחרונות אומר: "התכנון כולו עם הפנים לכרמל, ועם החלק הדרומי של הגב לנווה דוד ולתושביה, כל השטח הציבורי, הגינון, מבני הציבור, והמרכז המסחרי, לא הוקמו באופן נגיש לתושבי נוה דוד, אלא להפך- מוקפים בבניינים החדשים, וסביבם החומה, שידעו כולם למי הם מיועדים .העיריה מנסה למכור לתושבי נווה דוד את הסיפור שהבניינים החדשים יעלו את ערך בתיהם .בפעם שעברה מכרו את הסיפור השקרי הזה כשטענו כי מגדלי חוף הכרמל יעלו את ערך בתיהם .הציבור כבר מזמן לא מאמין לשטויות האלה, וחבל למחזר אותן !

  הדרישה שלנו מהעיריה תהיה כי הבניינים החדשים יקראו כחלק מנוה דוד בשום אופן לא נסכים שיתנו להם שם יוקרתי חדש שיבדיל בינם לנוה דוד הותיקה".

  בירוקים של חיפה זועמים על הקמת הגדר וטענות העירייה ו"גב ים" כי מדובר בקיר תומך – מה פתאום קיר תומך בשטח מישורי? ההסבר פשוט מאד: הרימו את המפלס של כל הבניה החדשה, כדי להדגיש את ההפרדה מנוה דוד הוותיקה, וכך נוצר הצורך בקיר תומך, שמחזק את ההפרדה עוד יותר, הקיר המיועד להפריד בין נווה דוד הישנה והמוזנחת, לנווה דוד החדשה והיוקרתית.

  "היזמים יכולים לקרוא לפרויקט שלהם בכל שם קבלני שירצו, אפילו "רמת בברלי הילס" " אומר גלבהרט "אבל מרגע שעל השילוט מופיעה גם העירייה, השלט חייב לשאת את השם הרשמי של השכונה- נווה דוד. מספיק שמשרד המכירות מבטיח לרוכשי הדירות שלא יהיה שום קשר עם נווה-דוד, לא יתכן שעכשיו העיריה תיתן יד להעלמת נווה-דוד מהתודעה" מסביר גלבהרט ומסכם: "נווה-דוד, שכונה ותיקה ובה מאות משפחות, ראויה לקידום וטיפוח, לא להזנחה וקיפוח. תשכחו מ"רמת-הנשיא", ועדת השמות העירונית לא תאשר את השם הזה!"
  השבוע שיגר גלבהרט מכתב אל מזכירת העיר, הגב’ ברכה סלע ובה דרש לסלק את כל שלטי "רמת הנשיא" שהעירייה חתומה עליהם.

 2. נאוה כרמל אמר/ה

  השלט האומר שמקימים מוסדות חינוך בשכונת רמת הנשיא בחתימת העירייה מצביע על כך שהעירייה בראשות יהב במו ידיה גורמת לבידולה של רמת הנשיא ולתיחומה של נווה דוד כמובלעת שאינה רצוייה.
  פרוייקט רמת הנשיא הוקם בשטחים הגובלים עם נווה דוד, שאך טבעי יהיה ששטחים אלו הינם שטחי העתודה להרחבתה של שכונת נווה דוד. במקום זאת יהב קדם פרוייקט מגורים שנתן לו שם חדש עאלק, כאשר שטח זה מוגבה מהשכונה הקיימת במקום לעשותה במפלס אחד. הכניסות של הבניינים מופנות לכיוון ההר במקום למקמם לכיוון השכונה הקיימת כדי ליצור הרמוניה בין שתי השכונות. תחת זאת אחורי הבניין המוקף חומה מופנה לנווה דוד. יש אמנם גרמי מדרגות צרים המאפשרים מעבר בין שתי השכונות, אך מעברים אלו יקשו מאוד על הנגישות לשטחים הירוקים ברובע המגורים החדש לאמהות עם עגלות וילדים עם אופניים, ונראה שהיתה כאן מחשבה מכוונת למנוע ערבוב קל של אוכלוסיית נווה דוד הותיקה עם האוכלוסייה החדשה של נווה דוד בבניינים החדשים.
  לו אכן רצו לגרום להרמוניה בין השכונה החדשה למתחם המגורים החדש הרי שמבחינה תכנונית נדרש היה למקם את השטחים הציבוריים והשטחים הירוקים בקו התפר בין הותיק לחדש, ועולים הרהורים מתבקשים שזה לא נעשה בכוונה תחילה.
  לא היה שום הידברות עם התושבים הותיקים בנווה דוד בשלב התכנון של מתחם המגורים החדש כדי לשמוע את דעתם במתווה של שיתוף ציבור, כי פעולה זו היתה ככל הנראה לדעת היזמים פוגעת קשות במיתוג הפרוייקט כרובע מגורים איכותי וחדש שאינו משתלב ואינו נוגע באוכלוסיית נווה דוד.

  יהב, אם תרצה או לא תרצה הרי רמת הנשיא אינה שכונה בפני עצמה אלא מובלעת אינטגרלית של נווה דוד שרק תכנון לקוי גרם לה להיות מופרדת מהקיים. בעידן בו משרד הפנים מאחד רשויות אין שום סיבה הגיונית לפלג בין שתי שכונות קטנות שמן הצדק ראוי שתהיינה משולבות ומאוחדות.
  יהב, שכחת מניין באת ומהם מחוזות ילדותך.

  בניגוד גמור למה שקרה בנווה דוד הרישבבת גלים היו תהליכים שונים בתכנון השכונה הימית הצמודה לשכונה הותיקה. בבת גלים אמור באיזה שלב, כנראה בעתיד הרחוק מאוד, להתקיים פינוי הבה"ד של חיל הים ובניית שכונת מגורים ימית. פרוייקט זה שמוביל אותו האדריכל בני איזק, הינו דוגמא לשיתוף פעולה בין מתכנני פרוייקט לתושבי המקום. אנו ישבנו שעות רבות עם בני איזק והערנו את הערותינו על כך שהשכונה צריכה להיות משולבת בצורה הרמונית עם החלק הישן של בת גלים. בתכנית זו באים לידי ביטוי הצרכים המשותפים לישן ולחדש כשאת בנייני הציבור והשטחים הירוקים מיקמו בקו התפר בין הישן לחדש כדי שתושבי השכונה הותיקה יפיקו תועלת מהמתחם החדש ושהכל יהיה נגיש לכולם.
  מסתבר שבפרוייקט רמת הנשיא לא טרח אף מתכנן לחשוב על שילוב הישן והחדש ורק חשבו על בידול והפרדה.

  יהב רע לנווה דוד. יהב רע לחיפה. שים את המפתחות על השולחן ותן לבורובסקי לנהל את העיר ביתר הצלחה ממך ובפחות שלומיאליות ואיפה ואיפה.

  בברכה.

  נאוה כרמל.

 3. שלמה כ אמר/ה

  שכונת נווה דוד הינה חלק אינטגרלי מהעיר חיפה.
  ובמצבה היום מהווה פצע חברתי שחייב טיפול.
  דווקא על רקע הבנינים החדשים (וטוב שקמו) מובלטת העזובה
  וחוסר הטיפול המתמשך. העירייה וגם יזזמי פרויקט הבניה החדש
  חייבים היו לתת מענה וטיפול להתפוררות המבנים
  והסביבה השכונתית של נווה דוד.
  החומה היא סימפטום נוסף לניכור והתעלמות מצרכי התושבים.
  זו גזענות חברתית מודל 2013 וחבל שהעירייה נותנת ידה (אפילו שבשתיקה)
  לא רק להקמת החומה, אלא ובעיקר נותנת יד להמשך הידרדרות שכונת נווה דוד.
  אסור שפרנסי העיר יתחמקו מאחריותם לטיפוח של נווה דוד!!.
  יש לנצל את מומנט הבניה ולהעלות את נווה דוד ל"רמת הנשיא".

 4. stani אמר/ה

  בקרוב הבחירות, בגלל זה ישנם אנשים שמנסים על חשבונכם (התושבים) לזכות בנקודות פוליטיות. והכל מובן.
  אבל ישנם עובדות ששום פוליטיקאי לא ישנה.
  בקרוב נווה דוד תרגיש את המהפך, עם פינוי בינוי ובינוי פינוי, רמת הנשיא כבר העלתה את מחירי הדירות באזור. כל תושבי נווה דוד יוכלו ללמוד בבית ספר החדש. מרכז מסחרי, לרווחת התושבים. אבל מה הבעיה? אנשים שילמו בממוצע מיליון חמש מאות אלף לדירה, וקיבלו דירה בבניינים חדשים. תושבי נווה דוד יכולים להשקיע סכום הרבה יותר נמוך בכדי לשנות את חזות בניין. למה עיריה צריכה לעשות את זה? עם הבעיה היא בכבישים, אז זאת בעיה של כלל העיר.

  יש לי המון חברים בנווה דוד, והם מפרגנים… הרי בזכות רמת הנשיא הם הולכים לקבל דירה חדשה! אם לא רמת הנשיא אף יזם לא היה נכנס לשכונה!

  תודה,
  שכן חדש מרמת הנשיא

הגיבו כאן לכתבה