הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

בקריית ביאליק עוברים ל-5 ימי לימודים בשבוע

ביום שלישי 23/7/2024 הודיע ראש העיר קריית ביאליק, אלי...
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר גורדון 240624
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

רחובות ושמות • שכונת נאות פרס בחיפה

מסתבר שטעיתי

אני לא אוהבת לטעות ועוד פחות מכך אני אוהבת להודות בטעויותיי, אבל לגבי שכונת נאות פרס טעיתי. לפני למעלה מעשור עבדתי בעיתון מקומי והייתי עושה כתבות על נאות פרס עוד לפני שהטרקטור הראשון עלה על הקרקע. התכנית הייתה להקים 6 מתחמים על ידי 6 קבלנים שונים וכך לקבל שכונה עם כ-1,100 יח"ד במורדות פרויד. אני זוכרת את עצמי תוהה ביני לביני מי ירצה לגור בקצה העיר.

נאות פרס (צילום: מיכל ירון)

הרבה רוצים

היום אפשר להגיד שהרבה מאוד אנשים רוצים לגור בנאות פרס, וכנראה בגלל זה דירות 4 חדרים עם מרפסת נמכרות במחיר הלא נתפס 2.2 מיליון ש"ח. יותר מזה, אם עושים נסיעה קצרה בשכונה, אפשר לראות שהיא מאוד יפה, ממוקמת מטר מהים, מהרכבת וממת"מ והיא ממש חלק מחיפה. יחד עם זאת, מי שגר בשכונת נאות פרס עתיד לקבל כמה שכנים בקרוב. ישנה כוונה לבנות נאות פרס ב' ולהוסיף בשתי פעימות למעלה מ-5,000 יח"ד.

עסקה לא רעה

יש גם תושבים שלא כל כך אוהבים את השכונה. הם מלינים על התחב"צ, על הקושי להגיע מהשכונה החוצה ברגל ועל הפקקים שם כשיש משחקי כדורגל. בכל מקרה, לפני עשור דירות על הנייר בשכונה נמכרו במחיר של כמיליון ש"ח, מי שקנה אז דירה שם, עשה עיסקה לא רעה.

נאות פרס לזכרו של ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס (צילום: מיכל ירון)

שמעון פרס

שכונת נאות פרס קיבלה את שמה לזכרו של מי שהיה העוזר של דוד בן גוריון, ראש הממשלה ונשיא המדינה אחרי הפלופ של הנשיא שקדם לו, משה קצב. שמעון פרס היה חלק מהפוליטיקה הישראלית לאורך 60 שנה והוא ללא ספק איש עתיר זכויות. מקורות זרים מייחסים לו את הקמת מפעל הבדים בדימונה. במשך שנים הייתה יריבות פוליטית קשה בינו לבין ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, אבל בערוב ימיהם היחסים השתפרו. פרס זכה עם רבין בפרס נובל לשלום והיה מאמין גדול בשלום. הוא האמין גם מאוד בחדשנות לאורך כל חייו.

"לוזר"

על אף כל הישגיו דבקה בו תדמית הלוזר, כיוון שבכל התמודדות אפשרית הוא נכשל. לאחר רצח רבין בנובמבר 95, הוא התמודד על ראשות הממשלה מול ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ועל אף האהדה הציבורית אחרי רצח רבין, הוא הפסיד. בפעם הראשונה שהוא התמודד על הנשיאות מול משה קצב, גם כן הפסיד. רק לאחר שמעלליו של קצב התבררו, פרס זכה בנשיאות ונהנה הנאה גדולה מהתפקיד שהפגיש אותו עם כל מנהיגי העולם.

ברברה וחברים

באופן אישי אני חייבת להגיד שמסיבה עלומה קיבלתי הזמנה ליום ההולדת ה-90 של פרס. יום ההולדת היה ברחובות וזו הייתה נסיעה מוגזמת בעיני בעלי, הודענו שלא נבוא. כשהתברר שבשביל ברברה סטרייסנד, שרון סטון וביל קלינטון זה לא נחשב רחוק כל כך, כבר מאוחר להתחרט וככה יצא שלא שמענו את סטרייסנד שרה לפרס וככל הנראה גם לעולם לא נשמע. עלות המסיבה הזו הייתה גדולה מאוד ועוררה מחאה ציבורית, על אף שלא המדינה מימנה אותה.

בעודם בחיים

חיפה בשנים האחרונות קוראת לרחובות ושכונות על שם אנשים חיים וככה גם היה עם פרס כשהשכונה נקראה על שמו. לאחר מכן נערך אירוע מרשים לא פחות כשהפסל הסיני שהקים את הפסל הנמצא בכניסה לשכונה הגיע. כמובן, הפסל עורר מהומה קטנה כיוון שאנשים יראי שמיים סברו שמדובר בפסל לא צנוע, אבל בסופו של דבר כולם התרצו.

אחד ממרכזי המחזור השכונתיים (צילום: מיכל ירון)

כאן ממחזרים

בשכונה מפוזרים מספר מרכזי מחזור. היום כל הקטע של המחזור וההפרדה של האשפה בהתאם למרכיביה תופס תאוצה, וכיוון שמדובר בשכונה חדשה, מראש הוקמו מרכזי המחזור המאפשרים להפריד את האשפה.

רחוב הוד (צילום: מיכל ירון)

הוד

משמעות שם הרחוב – הוד, היא יופי, פאר או הדר.

רחוב עזר וייצמן (צילום: מיכל ירון)

שדרות עזר ויצמן

הרחוב קיבל את שמו לזכרו של הנשיא השביעי של מדינת ישראל ומי שהיה לפני כן גם מפקד חיל האוויר ושר הביטחון. ויצמן הוא זה שעומד מאחורי המשפט "הטובים לטיס והטובות לטייסים", שייצג תפיסת עולם שהייתה רווחת בתקופתו, לפיה נשים בצה"ל ובכלל יכולות להיות בעיקר כוח עזר לגברים. מאז נשים עשו מהפכה בצבא ובכלל והיום יש גם טייסות וגם חיילות, שמשרתות בתפקידים קרביים אחרים. ועדיין יש לנשים עוד דרך ארוכה עד להשגת השיוויון המיוחל.

רחוב יפעה (צילום: מיכל ירון)

יפעה

המשמעות של שם הרחוב – יפעה, היא יופי, נוי והדר. הנוף הנשקף מהשכונה הוא קודם כל הים. השכונה ממוקמת כל כך קרוב לים עד כדי כך שמהמרפסות אפשר כמעט לראות את מה שרואה המציל כשהוא מסתכל על השוחים במים. כשמסתכלים הפוך אפשר לראות את כביש פרויד מתעקל ומגיע עד ראש ההר – אחוזה ומרכז חורב. בעתיד יבנו בתים בין נאות פרס לרמת אשכול וההר, שהיום הוא ריק מבתים, יתמלא ביח"ד. כיום יש רק תושבים ממורמרים, שההורים שלהם קנו קרקעות לפני 60-70 שנה, אבל מעולם לא נבנו במקום תשתיות וכבישים ולכן הם לאורך השנים לא יכלו לבנות ולא יכלו להרוויח שקל מהקרקע שהם ירשו.

הנוף (צילום: מיכל ירון)

ירוק בינתיים

מהשכונה אפשר לראות את רחוב הרופא ואת המרכז הרפואי כרמל. כיום יש הרבה ירוק מתחת לרחוב הרופא. בעתיד אמורה להיבנות שם שכונת מורדות לינקולן, אבל לא נראה שזה יהיה בעתיד הקרוב, כי בשלב הנוכחי אף אחד לא בונה את תשתיות-העל הנדרשות על מנת שהדבר יתאפשר.

חיפאים צריכים סבלנות

ללא ספק, כדי להיות חיפאי, התושבים צריכים הרבה סבלנות, כי האמת היא שהדברים בחיפה הולכים לאט, בלשון המעטה. אבל מי שתהיה לו סבלנות ויצליח לחכות עשור או שניים, יוכל ליהנות מדירה חדשה בשכונה אטרקטיבית.

רחוב נועם (צילום: מיכל ירון)

נועם

המשמעות של שם הרחוב – נועם, היא חן ונינוחות חביבה. רחוב נועם הוא בעל משמעות דומה לעוד כמה רחובות בשכונה: יפעה וזוהר.

רחוב י"א הספורטאים (מיכל ירון)

י"א הספורטאים

רחוב י"א הספורטאים קיבל את שמו לזכרם של 11 הספוראים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. 8 מחבלים השתלטו על המשלחת הישראלית ורצחו שני ספורטאים. 9 ספורטאים נוספים נלקחו כבני ערובה. לאחר משא ומתן, שוטרים גרמניים ניסו להשתלט על החוטפים ונכשלו ותשעת הספורטאים נרצחו. על אף גינויים מכל העולם, לאחר יום הפסקה המשחקים האולימפיים התחדשו. מי שנשאר מהמשלחת הישראלית חזר לארץ וכמובן ויתר על המשך המשחקים.

רחוב נתיב האור (צילום: מיכל ירון)

נתיב האור

רחוב נתיב האור קיבל הוא השם שניתן לתוכנית חינוכית-קהילתית שמפעילה חברת החשמל בשיתוף משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי, ומטרתה לחנך להתנהגות נכונה בסביבה צורכת חשמל. הרחוב הזה הוא הדרך לבניין של חברת חשמל.

שדרות אפרים קציר (צילום: מיכל ירון)

אפריים קציר

שדרות אפרים קציר נקראות כך על שמו של אפרים קציר שהיה ביופיזיקאי עטור פרסים ונשיאה הרביעי של מדינת ישראל.

כיכר ואצלאב האוול (צילום: מיכל ירון)

כיכר ואצלאב האוול

כיכר ואצלאב האוול קיבלה את שמה לזכרו של המחזאי והסופר הצ'כי, שהיה מראשי המתנגדים למשטר הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה. האוול היא נשיא המדינה האחרון אחרי נפילת הקומוניזם והנשיא הראשון של הרפובליקה הצ'כית.

בניין חברת חשמל (צילום: מיכל ירון)

בניין חברת חשמל

בניין חברת חשמל גם כן הועתק לפני כמה שנים, והוא נמצא בסמיכות לקניון קסטרא. כרגע, על אף גובהו, הוא לא מסתיר את הנוף לאף אחד. מה יהיה בהמשך? ימים יגידו.

תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)
תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)

אצטדיון סמי עופר

במשך עשרות שנים האיצטדיון העירוני של חיפה היה בשכונת קריית אליעזר. לפני למעלה מעשור התקבלה החלטה להעביר את האיצטדיון לשכונה החדשה, שנבנתה אז במורדותיה הדרומיים של חיפה.

האיצטדיון נבנה בעלות של כ-800 מיליון ש"ח ויש בו כ-31,000 מושבים. לצדם יש כמה מאות חניות. מי שמגיע לראות את משחקי הכדורגל חונה בקניון חיפה, בפרויד, ליד בית הקברות בנווה דוד, בקסטרא או לאורך הכביש וצועד עד לאיצטדיון. במהלך השנים העירייה הסבירה שכך זה נעשה בכל העולם. אין חניות סמוכות לאיצטדיונים הגדולים. לטענת אוהדי כדורגל, העירייה מנצלת את המשחקים על מנת לתת קנסות למי שמגיע למשחק ומחנה בניגוד לחוק.

מתוך המיליונים שעלה לבנות את האיצטדיון, משפחת עופר תרמה כ-40 מיליון ש"ח והאיצטדיון נקרא איצטדיון סמי עופר. תושבים רבים בעיר סבורים שזה לכאורה עוול גם בגלל החלק היחסי הזניח, שמשפחת עופר תרמה, וגם בגלל שהחלק הארי של הונה של משפחת עופר הגיע מהמפעלים המזהמים במפרץ, שלכאורה גבו את חייהם של חיפאים, שחלו בסרטן ונפטרו.

לצד האיצטדיון יש אפשרות לפתוח חנויות ומסעדות, אבל בשלב הנוכחי רוב החללים עומדים ריקים. הייתה גם מחשבה שהאיצטדיון יוכל לשמש קיום של הופעות ענק, אבל בינתיים היו במקום מעט מאוד הופעות. מה שכן, לעתים מתקיימים בו ימי עיון או כנסים גדולים.

תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)
תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)

בתי ספר

בשכונת נאות פרס יש בית ספר יסודי שהושקעו בבנייתו עשרות מיליונים. בית הספר הוא בית ספר צומח, הוא התחיל עם כיתה א' בלבד ולאט לאט נוספו עוד ועוד שכבות. בית הספר זכה לאחרונה בפרס החינוך והרבה בזכות המנהלת העומדת בראשו. בית הספר מתקדם מיום שיא אחד ליום שיא אחר, תמיד יש מה לחגוג או לציין. ניתן דגש על למידה של כמה שכבות ביחד ועבודה של כמה מורות בכיתה אחת. כל הפרויקטים המיוחדים האלה דורשים מהמורות בבית הספר לעבוד קשה מאוד, אבל יש להן סיפוק מהנאתם של התלמידים ושיתוף הפעולה שלהם. מי שעוד משתף פעולה הם ההורים, שמגיעים לבית הספר על מנת להעביר שיעורים בתחומים בהם הם חזקים ולקחת חלק פעיל בימי השיא.

חטיבת ביניים

בשנת הלימודים הנוכחית נפתחה חטיבת ביניים בשכונת רמת הנשיא, שממוקמת לא רחוק מנאות פרס. גם חטיבת הביניים הזו היא בית ספר צומח, ולכן כעת יש בבית הספר רק שכבת ז'. מעבר לזה בגלל שאין בית ספר שש שנתי סמוך, התלמידים בנאות פרס יכולים לבחור בית הספר ללא תלות באיזורי רישום.

כמה זה עולה?

לפי אתר מדלן דירת 5 חדרים (124 מ"ר) ברחוב חמדה נמכרה במחיר של 2.3 מיליון ש"ח. בפרויקט של אשטרום דירת 4 חדרים (110 מ"ר) נמכרה במחיר שני מיליון ש"ח. המחירים האלה הופכים את שכונת נאות פרס לאחת השכונות היקרות בחיפה. הדירות בשכונה גם נמכרות מהר לעומת שכונות אחרות, שבהן לוקח זמן לקבל את המחיר המבוקש. נעאות פרס גם לא נמצאת על הרכס לעומת השכונות היקרות האחרות ולמרות זאת חיפאים רבים מעוניינים לגור בה. בין היתרונות שלה ניתן למנות את הקירבה לים, למת"מ, ליציאה לתל אביב, את העובדה שהיא שטוחה לעומת העיר ההררית שלנו ברובה וכמובן היא שכונה חדשה. תושבים רבים בשכונה אוהבים גם את הקירבה לקניון חיפה ולקסטרא.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. היתרון: רחוק מבתי הזיקוק וקרוב למקומות עבודה
  חסרונות: לך תסבול את סמי עופר כל שבת שנייה עם מכבי חיפה

 2. מיכל שלום, כתבה יפה והסברים איכותיים. אינני מסכים לחלק מהאמור, אבל ברור שהכתבה ראויה ומושקעת. העתיד לצערי, להמשך השכונה, נראה מאוד-מאוד לא טוב.

 3. מי שקונה בשכונה עושה טעות מרה. כל משחק כדורגל או אירוע אחר באצטדיון הוא סיוט אחד גדול לתושבי השכונה,

 4. אכן, נאות פרס היא הוכחה שגם בחיפה ולא רק בתל אביב ניתן להקים שכונה מוצלחת מבחינת התכנון, קרבה לים, מרכזי קניות תחבורה(רכבת) ועדיין להרגיש חלק מקהילה.
  כל מי שמתגורר בשכונה מרגיש את היתרונות.
  כמי שירד מהכרמל לנאות פרס עם חששות גדולים, הרי שמדובר בשכונה מוצלחת מאוד גם לאוכלוסיה מבוגרת וגם למשפחות עם ילדים שחשובה להם מערכת חינוך טובה והרי בית הספר בנאות פרס זוכה לשבחים רבים.
  כתבה יפה ומפורטת.

 5. מי שרוצה לגור בשכונת הכבישים המהירים של חיפה, שיבושם לו. שישלם גם 2 מליון שקל לנוף לפרויד או לרעש מהכביש הראשי שחוצה את השכונה. בעיני, אין בה איכות חיים והביקוש היחיד הוא בקרבתה לרכבת ולמת"ם. אולי זה עומד לזכותה, אך תכנונה גרוע ביותר. היא שכונה של מתחמים כפי שצינת. במגדלים הדירות יקרות יש נוף ים. סביבם מבני שיכונים עם נוף לכניסה לחניון, מגרש חניה או כביש. איפה איכות החיים במרפסת לעבר כניסה רועשת של עשרות רכבים לחניון, אינני מבין.
  מחירי הדירות עלו בכל השכונות, גם הגרועות. נאות פרס אינה שכונה גרועה כי היא חדשה. ועם זאת, כשיש מטרד כמו סגירת כבישים במשחקי האצטדיון והרעש ממנו, נראה שלא למדנו כלום מקרית אליעזר. יצרו שכונה שסובלת ממפגעים. אפשר היה להפריד את מערכות התנועה לאצטדיון ולשכונה. משלא עשו זאת, הדיירים סובלים בה, זאת אני כבר שומע שם מכל מי שעבר. שבלי האצטדיון זו הייתה שכונה נהדרת. בעיני התכנון שלה כושל לחלוטין ואני שמח שאפילו מנהל ההנדסה ומהנדס העיר הודו בכך ונאות פרס ב' וג' בהמשכה יתוכננו אחרת. במקום פרוור מנותק באלימות בכבישים רועשים, עם רחובות שוממים, ינסו לשלב מסחר מלווה רחוב, רחובות שכונתיים פעילים ולא מתחמים מנותקים סביב מגרשי חניה.
  אני מקוה שנאות פרס הבאה תהיה מוצלחת מהתכנון הכושל העכשוי. מקוה גם שישכילו לבנות את נאות פרס ב' וג' לגובה, כדי לתת למקסימום דירות נוף לים כפי שעשו בגלי כרמל בטירת הכרמל שהיא שכונה בתכנון טוב פי כמה מנאות פרס.

  • נאות פרס ב' ו-ג' לא עומדות על שולחן התכנון. תכניות המתאר המפורטות כבר אושרו. התכניות מבטיחות בניית רבי קומות בצפיפות הרבה יותר גדולה מנאות פרס הבנויה. התכנון כולל חיסול הנחלים האחרונים היורדים מרכס הכרמל – חיסול נחל עמירם וחיסול נחל עובדיה – הכנסת הנחלים לצנרת בטון מתחת לכבישים – עד לשיטפון חזק שיפוצץ את הכל. התכנון ביטל את הפארק העירוני שהיה אמור לקום בנאות פרס ב'. חשוב לדעת את האמת – המשך השכונה צפוי להוסיף בחלק הדרומי מעל ל-6,000 דירות ובחלק המזרחי כ-1,000 דירות – במבנים ענקיים, יש אומרים מפלצתיים – תוך יצירת מחסור בשטחי ציבור – לא למדו כלום ולא יודעים כלום.

 6. עירית חיפה התחייבה למחצית ממשפחת עופר כי האיצטדיון יקרא "סמי עופר".
  על-מנת לפרסם אמת, יש להוסיף לאחר כל ציון של שם התורמים, הסבר, כי השם נקרא היות ותרמו 5% מהעלויות.

 7. מיכל תודה רבה על המידע, אני כל כך אוהב את הכתבות שלך על חיפה, הן מעלים בי זכרונות לעיר אהובה, רחובות שכבר הפכו לזכרונות ילדות, לעיר שחקוקה בי היטב מימי ילדותי ולא נשכחת לעולם

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...