גוויעת הדמוקרטיות והיציאה מחירות לעבדות • פחד, שלטון וקבלת החלטות • פרשנות

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

בית התעשייה במלחמת השחרור בחיפה

לכבוד יום העצמאות, נספר על הקרבות סביב בית התעשייה...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

הפחד מפני אסונות

השמש עלתה במזרח זה מכבר. ליצ'י החתול הג'ינג'י היה שרוע רגוע היה על הדשא, עיניו עצומות תוך שהוא סופג בהנאה את קרני השמש הנעימות. לפתע, נדמה היה לו שהוא שומע רחש. הוא פקח את עיניו ונבהל! קים, הכלבה האימתנית של השכנים, עמדה מולו בעמדת זינוק, ריר נטף מבין מלתעותיה ועיניה זרו אימה. בהלת מוות אחזה בחתול וכהרף עין קפץ ליצ'י ממקום רבצו, זינק על עץ הפיקוס הסמוך וטיפס במהירות על הענף הגבוה ביותר שאליו יכול היה להגיע. לכלבה המתוסכלת לא נותרה ברירה אלא לעמוד מתחתיו ולנבוח.

ליצ'י פעל אינסטינקטיבית כדי להציל את חייו. הפחד הפעיל את מנגנון ההישרדות הטבעי הטבוע בו וללא צורך במחשבה או בתכנון אסטרטגי, הוא נמלט על נפשו ובכך ניצל. לאחר זמן קצר הסתלקה הכלבה מהמקום ואילו ליצ'י ירד מהעץ וחזר לנמנם למרגלותיו.

האם טעתה חוה אימנו כשנגסה מפרי עץ הדעת? (תמונת בינה מלאכותית)

מה מותר האדם מהחתול?

בני האדם, בניגוד לחתולים, נערכים ומגיבים לסכנות באופן שונה. נגיסתה של חוה בפרי עץ הדעת, הקנתה לבני אנוש תבונה שהיא מעבר לאינסטינקט. הבינה האנושית מאפשרת לאדם ללמוד, להסיק מסקנות, לנבא סכנות ואסונות עתידיית, ולנקוט בפעולות לצמצום האיומים ולהגדלת כושר ההשרדות.

אולם, אליה וקוץ בה. לצד היתרונות שיש בחוכמה האנושית, קיים גם חיסרון קטן – חרדה קיומית מתמדת. היכולת להסיק מסקנות ולנבא אסונות מציף את המודעות של בן האנוש בפחד ובחרדות קיומיות אינסופיות מפני אסונות טבע, אוייבים מסוגים שונים, מחלות ועוד.

התגוננות

החרדה הקיומית ממציאה לנו פטנטים. בהיות האדם פעיל ויצירתי, הוא לא חדל מלחשוב כיצד להתגונן בפני האיומים האמיתיים והדמיוניים. כדי להתגונן מפניהם, הסיקו בני האדם, כמו גם חלק מבעלי החיים, שללהקה, שבראשה מנהיג, יש כוח רב יותר מאשר לפרט הבודד. ההשתייכות ללהקה מקנה לפרט סיכויי השרדות ובטחון גבוהים יותר. לפיכך, התקבצו בני האדם כבר בימי בראשית למשפחות, שבטים ולבסוף לעמים שיצרו ברבות הימים מדינות.

העוצמה שבהתקבצות מגדילה קודם כל את סיכויי ההישרדות אבל נותנת גם יתרונות כלכליים, חברתים ועוד. תוך שימוש בכושר החשיבה המפותח וביכולתם לשמר מידע באמצעות השפה המשוכללת והכתב, הקימו בני האדם צבא, המציאו, פיתחו וייצרו כלי נשק ואמצעי הגנה משוכללים כמו גם אמצעים כלכליים וחברתיים מתקדמים.

פתרון פסיכולוגי מבריק

הפחד הטבוע באדם היה ונותר המניע העיקרי להתנהגותו ולגיבוש תפישת עולמו. האדם המציא פתרון פסיכולוגי מבריק לשיכוך פחדיו: האמונה בכוח עליון שיכול לקבוע את גורלנו והאמונה שניתן להשפיע על אותו כוח באמצעות טקסים, תפילות ואביזרים שונים. הפתרון הזה בא לידי ביטוי באמונה הדתית על צורותיה וגווניה. האמונה הדתית הינה משכך חרדות יעיל ביותר ואמצעי התגוננות מפני הפחד, אולם היא ערטילאית ולא וודאית.

השליט לעומת זאת הוא רק אדם, אבל חברי הקהילה מאמינים שבכוח מנהיגותו והחלטותיו הוא יוביל אותם בדרך בטוחה. לפיכך, גם המנהיג משמש כמשכך פחדים, אמנם פחות יעיל, אבל הוא בהחלט מרכיב חיוני בהתנהלותה של הקהילה בהרגשת בטחון ובמיזעור פחדים.

השליט

כאמור, קהילה חייבת שיהיה מי שינהיג אותה: מנהיג-שליט. אולם יש בעיה עם שליט בשר ודם. כמו כל שאר בני האדם, גם במנהיג טבועה התאווה לצבירת כוח, כסף וכבוד. לפיכך, עלול השליט שקיבל לידיו את הכוח למשול, לנצל את כוחו לטובת עצמו ועל חשבון שאר חברי הקהילה.

כדי לרסן את הכוח שניתן בידי השליטים, המציאו כבר ביוון העתיקה את שיטת המשטר הדמוקרטית שבאמצעותה קיוו לרסן את השליט מפני ניצול כוחו כדי לממש את תאוותיו האישיות על חשבון שאר חברי הקהילה. בבסיס השיטה עומד העיקרון שאת השליט בוחרים חברי הקהילה, העם, על פי רצון הרוב.

נדרש מנהיג – שליט (תמונת בינה מלאכותית)

אולם, אין בבחירת השליט מדי פרק זמן בכדי למנוע ממנו לנצל את המנדט שקיבל מהעם, ולעשות בכוחו שימוש לרעה. לפיכך קבעו החברות הדמוקרטיות מנגנוני ריסון ובקרה המאפשרים להגביל את כוחו של השליט הנבחר בתקופה שבין הבחירות. מנגנונים אלה הם בעיקר: קיומה של חוקה, הפרדת רשויות ועוד… אבל בעיקר עיתונות חופשית, חוקרת ואמינה.

חשיבותה של העיתונות בחברה דמוקרטית הוא בכך שהיא מספקת לעם, לריבון, מידע שוטף על התנהלות השליט, הממשלה, על הישגיו ועל כשלונותיו. מידע זה חיוני כדי לאפשר לכל אזרח במדינה, לקבל החלטות מועילות ביום הבחירות.

שכל או רגש?

כיצד בני אדם נוטים לקבל החלטות? הגיוני שקבלת החלטות תהיה שכלתנית ותתבצע על בסיס מידע, הכרת המציאות, ניתוח והסקת מסקנות, אולם למרבה הפלא, המחקרים מוכיחים שבני אדם מקבלים החלטות בעיקר על פי רגש.

כשזה מגיע לבחירת שליט זה עלול להגיע לסיכון קיומי של ממש. מדוע?

משום שבניגוד להחלטה איזו דירה או מכונית לרכוש, לטָעוּת אין השלכות רוחביות. אולי יהיו נזילות בדירה או המכונית תבקר הרבה במוסך. אולם אם טעינו בשיקול הדעת ובחרנו שליט גרוע, מושחת, חסר יכולת ניהול וקבלת החלטות, פגיעתו יכולה להיות בראש ובראשונה בבטחוננו הפיזי והכלכלי, עד כדי סיכון קיומי ברמה הלאומית והאישית גם יחד (פשיעה גוברת, יציאה פזיזה למלחמה מיותר, ניצול מושחת של משאבי המדינה ועוד).

האם ניתן ללמוד לקבל החלטות על פי השכל?

איך ניתן לשנות את זה?

על ידי חינוך. אם המדינה הדמוקרטית תשקיע בחינוך אזרחיה באופן שבו ילמד כל אחד כיצד לקבל החלטות מושכלות ככל האפשר, הרי שהסכנה בבחירה מוטעית תהיה קטנה. אבל גם במצב האוטופי הזה שבו אזרחים יבחנו את המציאות על בסיס עובדות ויקבלו החלטות על פיהן, גם אז, קבלת החלטה מושכלת תלויה בטיב המידע המגיע אליהם. כלומר, תהליך קבלת החלטות נכון של אזרחי המדינה תלוי בקיומה של תקשורת ועיתונות ביקורתית, חוקרת, חופשית ואמינה.

האם בעידן בו מקורות המידע הן הרשתות חברתיות, שבהן כל אחד יכול לכתוב ללא בקרה ככל העולה על רוחו, או ערוצי התקשורת  הנשלטים על ידי בעלי הון ושלטון, יכול כל אחד מאיתנו להבין את המציאות ולדעת להבחין בין ידיעת אמת לידיעת כזב? התשובה היא: כמעט ולא!

מועמדים בבחירות במדינות דמוקרטיות עלולים לנצל לרעה את המציאות התקשורתית הקלוקלת הזאת ולהניע אנשים לקבל החלטות על בסיס של שקרים.
זוכרים את הפחד? המניע העיקרי של בני האדם? ובכן, במציאות התקשורתית השקרית, קל ביותר להפחיד!

מראה שחורה – יציאה מחירות לעבדות

גוויעת הדמוקרטיות (תמונת בינה מלאכותית)

עכשיו נפלה על האנושות צרה חדשה, הלא היא הבינה המלאכותית. קשה עדיין לדעת מה התועלת ומה הנזק שיש בטכנולוגיה החדשה והמכוננת הזו, אולם דבר אחד ברור: תרומתה ליצירת מציאות מדומה, שיקרית, הינה מסוכנת לחברה האנושית.

במציאות המתהווה מול עינינו, היכולת להבחין בין אמת לבין שקר ומציאות מדומה, הולכת ומתרחקת בצעדי ענק. הבינה המלאכותית, ביחד עם חוסר השליטה במידע שברשתות החברתיות והסתאבות התקשורת והעיתונות, כל אלה מהווים איום ממשי על המשך קיומן של הדמוקרטיות. המציאות שבה בבחירות חופשיות מועמדים פופוליסטיים, שקרנים ומאחזי עיניים, יעלו לשלטון בכוח הבחירה החופשית של אזרחים הגונים והגיוניים, המציאות הזאת כבר כאן.

מכירים את סדרת הטלויזיה הבריטית "מראה שחורה"? ובכן, כל הסימנים מעידים שהחברה האנושית מתקרבת בצעדי ענק למציאות הזוועתית אותה מתארת הסדרה.

הצצה – בשבוע הבא: מה בין פופוליזם, פונדמנטליזם דתי ובינה מלאכותית?

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יוסי ברגר
יוסי ברגר
תושב קרית חיים. בעל תואר ראשון בעיצוב תעשייתי בבצלאל ותואר שני בהנדסת תעשייה והניהול בטכניון. אב לשישה וסב לנכדה אחת חמודה. פנסיונר של רפאל, שוטר מתנדב במשטרת התנועה לשעבר וכיום עוסק בעיקר בכתיבה. ארבעה ספרי מתח שכתב יצאו לאור: "היהודי התשיעי", "נגן הקלרינט מקאזאן", "תעלומת השכן שממול" ו"תעלומת הסוס הנעלם". חבר באגודת הסופרים ושותף בקבוצת משוררים מהקריות בהנחיית ענת לקריף. על "מאחורי הקלעים" של כתיבתו אפשר ללמוד באתר "יוסיפור" בקישור הבא: https://booketesh.weebly.com/ "בעידן הפייק בו אנו חיים, חובה על כל בר דעת לאמץ חשיבה בקורתית!"

כתבות נוספות מאותו הכתב

6 תגובות

 1. המחשבים חכמים יותר מבני האדם.
  הם נותנים לבני האדם ללמד אותם איך לחשוב כבן אדם.
  ולאחר שיחשבו כבני אדם טוב יותר מבני האדם עצמם,
  ישתמשו בשליטה שלהם על משאביו, כדי להכחיד את המין האנושי,
  וייצרו לעצמם את הגוף הפיזי שיוכלו להשתמש בו לאיסוף משאבים הדרושים להם לשימור הבינה העליונה שלהם בחוות מחשבים.
  בכך יסתיים עידן המין האנושי ויחל עידן מכונות המיחשוב
  .

 2. תודה על כתבה מרתקת, אכן חומר למחשבה. לא מרגיע, לא מעודד אבל בהחלט מניח את האמת לרגלינו. נרצה לראות אותה – נראה. נעצום את העיניים – ניוותר הדיוטות

 3. נדמה שלא למדנו כלום מ7 באוקטובר,השמאל ההזוי על זרועותיו השונות:חלק מהגנרלים לשעבר,מהאקדמיה והתקשורת מאתגרים עצמם כיצד ניתן יהיה להפיל ממשלה באמצעים מלאכותיים ולא בקלפי תוך ניצול המצב הקשה בן נמצאת המדינה ואזרחיה ובמיוחד משפחות השכול והחטופים ,הגם שהם בעצמם בשמאל אינם לוקחים אחריות על החלק שלהם בפילוג העם,המחאות, בשיסוי ובשנאה עד ה7/10,נהפוך הוא-נראה שהם מעצימים בקו הזה תוך כדי הצגת סקרים דעת קהל מגמתיים מנסים להשפיע על הציבור ולהנדס תודעה.

  • ומה בדיוק אתה עושה כעת בתגובתך? אותו דבר, שיסוי והסתה נגד כל מי שחושב אחרת ממך. ואתה…. מה למדת?

  • הממשלה נבחרה בדרך של הונאה, תוך הצגת מצג שווא של דמוקרטיה, כאשר בפועל היא מנסה לאכוף דיקטטורה נוסח רוסיה וטורקיה. זו הסיבה מדוע הממשלה אינה פועלת ליישוב חילוקי הדיעות בדרך של הקדמת בחירות. אוי לנו אם נאפשר את הפיכת המשטר לדיקטטורה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...