באנר קריית אתא עצמאות 080524

גוויעת הדמוקרטיות 2:  הסכנות שמבפנים • דעה

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת...

האמנית ריטה בנימינוב • תערוכה על יופייה של העיר חיפה

במתנ"ס הדר "ביתנו" השוכן ברח' ירושלים 29 בחיפה, מתקיימת...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

חרות ושיוויון, חרב פיפיות

השיטה הדמוקרטית, על כל מגרעותיה הוכיחה, מאז המהפכה הצרפתית, שהינה שיטת משטר שבסופו של דבר פועלת לטובת רוב אזרחיה, ולפיכך היא גם זו שמביאה לעמים שאימצו אותה, קידמה, רווחה ועושר. הסיבה העיקרית להצלחת הדמוקרטיה הינם גורמי ריסון השלטון  שמקטינים שחיתות, מעודדים תחרותיות, יצירתיות ותחושת חופש.

לדמוקרטיה לא מעט חולשות, אולם החולשות שמסכנות יותר מכל את עצם קיומה ממש הן… החירות והשיוויון של אויביה לפעול נגדה! זוהי חרב פיפיות. זה קרה בעבר וזה יקרה גם בעתיד.

לדמוקרטיה אוייבים רבים, אך יש שלושה מהם בולטים במיוחד:

סכנה ראשונה – הפוליטיקה של הדת.

הסכנה הראשונה לדמוקרטיה הינה הפוליטיקה של הדת (ולא האמונה הדתית) המאופיינת על ידי פונדמנטליזם דתי.

סבתי לאה, אם אימי, עלתה מפרס (איראן של היום) שנים רבות לפני קום המדינה. היא התגוררה בירושלים ושמרה על לבושה ועל צביונה המסורתי. כשביקרה אותנו במושב, ליוותה, אותנו הנכדים, בעת שהלכנו לישון, בברכת לילה טוב מלווה בתפילת "שמע ישראל".

כשסבתא לאה חזרה לירושלים, נשאתי את תפילת 'שמע ישראל' בעצמי. לא הסתפקתי במילות התפילה המקורית (שלא הייתה מובנת לי עד תומה) והרחבתי את התפילה בפנייה אישית לבורא עולם, תוך שאני שוטח בפניו תחינות להסרת סכנות מעליי ומעל אהוביי.

סבתא לאה ותפילת "שמע ישראל" (תמונת ארכיון של משפחת ברגר)

לאמונה ולתפילה שלי כילד, הייתה השפעה מרגיעה. היכולת לפנות אל אלוקים בתפילה כדי שירחיק מאיתנו סכנות, הינה משכך חרדות מצויין. האמונה באלוקים והיכולת לפנות אליו בתפילה, עוזרים לנו להרגיש שיש לנו איזושהי שליטה על גורלנו.

האמונה הדתית – מרפא מצויין לנפש

האמונה הדתית הינה גורם חיובי ביותר התורם לשקט נפשי ולהקלת מצוקות.

לאמונות דתיות יש קהלים שונים, וכמו לכל קהילה, גם לזו דרוש מנהיג. מנהיגי דת, בניגוד לתדמית שיש להם, אינם מורמים מעם. הם בני אדם וככאלה טבועה גם בהם תאווה לכוח, כסף וכבוד. המאבקים להשיג את כל אלה יצרו את ה"פוליטיקה של הדת", והפוליטיקה הזו איננה שונה מהאחרות ומתאפיינת אף היא במאבקים, תככים, שקרים, מניפולציות והשפעה על דעת קהל המאמינים.

הפוליטיקה של הדת והדמוקרטיה

הפוליטיקה של הדת (בניגוד לאמונה הדתית) איננה יכולה לדור בכפיפה אחת עם הדמוקרטיה, זו המבוססת על עקרון השיוויון והחירות לכל (כולל חופש דת). הפוליטיקה של הדת מושתתת בדיוק על ההיפך – על איסורים והגבלת חירויות, כמו גם על אי-שיוויון בין בני אדם.

האם ניתן ליישב את הסתירה בין המשטר הדמוקרטי לפוליטיקה של הדת?
כמובן שלא. זו הסיבה שבמדינות דמוקרטיות יש הפרדה מוחלטת בין דת למדינה.

ההשפעה הרוחנית והנפשית שיש למנהיגי המפלגות הדתיות על הציבור שלהם, יגרמו לכך שאותם אזרחים יצביעו בבחירות, כפי שיורו להם מנהיגיהם הרוחניים, ולא על פי נטיית ליבם והבנתם. קיומן של מפלגות דתיות משמעותן שלילת חופש הבחירה של חלק מהאזרחים הדתיים.

התוצאה היא עיוות העקרון שבו הרוב הדמוקרטי הוא הקובע מי ינהל את המדינה, והיא מובילה להקמת ממשלות סקטוריאליות שהן ניגוד גמור לדמוקרטיה חופשית, שוויון זכויות וחלוקה צודקת של משאבי המדינה.

סכנה שניה – אידאולוגיות דוגמטיות

הסכנה שניה לדמוקרטיה הינן האידאולוגיות הדוגמטיות המתאפיינות בקנאות ובפנאטיות.

תנועה אידאולוגית-דוגמטית היא כזו ששמה מול עיניה מטרה אחת עיקרית וחבריה מתאפיינים בקנאות ובפנאטיות. הם פועלים לאור מניפסט שכתבו מייסדי התנועה ובשל דבקותם העיוורת במטרותיהם, נתפשים הדוגמטיים והפנאטים כאידיאליסטים.

המניפסט, הלא היא התורה הכתובה של תנועות אלה, מגדיר עבור חברי הקבוצה את דרך חייהם, וחלקן אף משלב בתוכו רעיונות דתיים ולאומניים. המניפסט מגדיר את המטרה העיקרית של התנועה ומתווה את הדרכים להשגתה. בדרך כלל תוגדר המטרה כ'אידיאל' הנמצא מעל לכל, והשגתה תחשב כראויה להקרבה אישית.

התנועה תציב את כל השיקולים שאינם קשורים למטרת התנועה כבטלים בשישים ואת המאבק כדרך היחידה להשגת המטרה, כולל מלחמת חורמה באוייב. המוות למען השגת המטרה יתפש כנשגב.

המטרה היא ליבת התנועות הדוגמטיות והיא יכולה להיות:  ארץ ישראל השלמה, פלסטין השלמה, צדק סוציאלי לכל, אסלאם לכל, חופש מוחלט וכדומה.

החשיבה הדוגמטית אוטמת את האוחז בה מפני הקשבה לערכים אחרים והוא יבחן את העובדות ואת המציאות על פי האידאולוגיה שלו, ולא ההיפך. לפיכך, קיומן של תנועות דוגמטיות בתוך, או בצד המשטר הדמוקרטי המושתת על כיבוד האחר ועל חופש המחשבה הדיון,  איננה אפשרית. זאת משום שלא ניתן יהיה לקיים דיון של ממש עם בני אדם האוחזים באידאולוגיות דוגמטיות.

התנועות הדוגמטיות יחתרו לתפוש את השילטון בכל דרך אפשרית, כולל בכלים דמוקרטיים.

סכנה שלישית – הפופוליזם

הסכנה השלישית לדמוקרטיה הינה הפופוליזם המאופיין בהשתלטות על דעת הקהל באמצעות מציאות מדומה, שקרים, הסתה, מניפולציות והעלמת האמת.

דעת הקהל - הנשק של הפופוליזם (תמונת בינה מלאכותית)
דעת הקהל – הנשק של הפופוליזם (תמונת בינה מלאכותית)

הדמוקרטיה, כאמור, מושתתת על ריסון הכוח השילטוני באמצעות פיזורו בין רשויות שלטוניות עצמאיות מצד אחד ,ובאמצעות שקיפות פעולות זרועות השלטון בפני הציבור, מצד שני.

השקיפות יכולה להיות מושגת באמצעות מנגנוני ביקורת ציבוריים, תחקירים עיתונאיים, ערוצי תקשורת עצמאיים ונטולי אינטרסים וכמובן גם חופש ביטוי כמעט מוחלט. כל אלה מעצבים את דעת הקהל ומשפיעים על תוצאות הבחירות. לפיכך בדמוקרטיה, לדעת הקהל יש כוח רב.

התשובה לשאלה הזאת, עגומה למדי. בעידן של תקשורת המונים ברשתות החברתיות ושליטת בעלי אינטרסים בערוצי התקשורת האלקטרונית, אין כמעט יכולת בקרה שכזאת. כל דכפין ייתי ויכפיש, ישקר וישמיץ.

הכלים הללו נופלים כפרי בשל בפני הפופוליסטים, אותם אינטרסנטים החותרים להשגת כוח, כסף וכבוד. באמצעות השימוש בכלים אלה, קל לסחוף את דעת הקהל המהווה מפתח לזכות בשלטון בדרך דמוקרטית, ואם אפשר להעזר בהסתה, שקרים, מניפולציות וניצול פחדים, חרדות וזכרון קצר, אז למה לא?

מסרים פשוטים הקולעים בנקודות תורפה

הפופוליסטים עושים שימוש במסרים פשוטים הקולעים בנקודות תורפה של רבים מאזרחי המדינה ויעשו הכל כדי לזכות בבחירות ולקבל את הכוח לידיהם. ברגע בו יאחזו בכוחו של השלטון, יעשו הכל כדי לבצר את מעמדם ולהיבחר שוב ושוב, בשיטות כוחניות ומניפולטיביות, תוך ניצול הפחד, המצוקות, הבורות, הזיכרון הקצר והנטיה לשטחיות של הציבור הרחב והתמים.

במצב הזה, האזרח במדינה הדמוקרטית יוצא מבולבל. לאיזו ידיעה להאמין?

בדרך כלל יבחר להאמין לידיעה התומכת בעמדות מרגיעות, משכחות חרדות, מבטיחות ביטחון ופשוטות להבנה. אם הידיעות גם משמיצות את היריב, הופכות אותו לבוגד ולמסוכן למדינה, מה טוב. רוב בני האדם יבחרו להאמין לשקר המתאים לציפיותיהם, במיוחד אם מול אותו שקר תוצג 'הוכחה' חותכת.

מה בין דת, דוגמטיות, פופוליזם ובינה מלאכותית?

אם כל זה לא מספיק, הרי שהצרה החדשה יכולה לשמש כמכת מחץ לדמוקרטיה: הבינה המלאכותית.

הבינה המלאכותית הינה טכנולוגיה מדהימה המאפשרת להגיע למידע תוך שניות, ליצור יש מאין, להציע מסקנות ודרכי פעולה ומה לא? יחד עם זאת היא יכולה גם להפיק תוצרים חזותיים, מילוליים וווקאליים מפתיעים כבקשתך. אך אליה וקוץ בה. הבינה המלאכותית מאפשרת ליצור גם 'אמת אלטרנטיבית' שיקרית ו'מציאות מדומה' משכנעת ביותר. אם עד כה יכולנו לומר שאין טוב מ'מראה עינים וממשמע אוזניים', הרי שכעת גם את זה לקחו מאיתנו.

לבלום את היכולת להפיץ שקרים

במדינות דמוקרטיות אחדות זוהתה המגמה המסוכנת הזאת ולמערכת החינוך הוכנסו שעורים המלמדים כיצד להתייחס לידיעות המופיעות בערוצי התקשורת השונים, כיצד לבחון את העובדות המוצגות, כיצד לנתח אותן וכיצד לדעת להבחין בין אמת לשקר.

במדינות אחדות מתחילים לגבש חוקים ורגולציות שמטרתן לבלום את היכולת להפיץ שקרים, להסית ולעשות מניפולציות ברשתות החברתיות.

המסקנה מכל אלה היא שהדמוקרטיות אכן נמצאות בסכנה. אם חס וחלילה נאבד את הדמוקרטיה בישראל, למרות חסרונותיה, אין לי ספק שכולנו נתגעגע לימים בהם חיינו בחברה הדוגלת בחופש ובשיוויון, גם אם הם מוגבלים. כדי שזה לא יקרה, על כל אזרח בישראל להיות מודע לסכנות הללו, לחתור לאמת ולהשתמש בכוחו ביום הבחירות רק לאחר שיקול דעת מעמיק ורק לאחר בחינה זהירה של המידע המונח מולנו.

יום הבוחר - הסיכוי שלך להציל את הדמוקרטיה (תמונת בינה מלאכותית)
יום הבוחר – הסיכוי שלך להציל את הדמוקרטיה (תמונת בינה מלאכותית)

מיהו מנהיג ראוי?

בחירת מנהיגות ראויה משמעותה לבחור באנשים שהוכיחו שיש להם שתי תכונות עקריות:  כושר ניהול ומנהיגות, יחד עם יכולת נדירה להתרחק מדבר שקר.

הבחירה הנכונה במנהיגות ראויה, במיוחד לאור כל מה שעובר עלינו מאז השביעי לאוקטובר 2023, היא בנפשנו ממש!

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יוסי ברגר
יוסי ברגר
תושב קרית חיים. בעל תואר ראשון בעיצוב תעשייתי בבצלאל ותואר שני בהנדסת תעשייה והניהול בטכניון. אב לשישה וסב לנכדה אחת חמודה. פנסיונר של רפאל, שוטר מתנדב במשטרת התנועה לשעבר וכיום עוסק בעיקר בכתיבה. ארבעה ספרי מתח שכתב יצאו לאור: "היהודי התשיעי", "נגן הקלרינט מקאזאן", "תעלומת השכן שממול" ו"תעלומת הסוס הנעלם". חבר באגודת הסופרים ושותף בקבוצת משוררים מהקריות בהנחיית ענת לקריף. על "מאחורי הקלעים" של כתיבתו אפשר ללמוד באתר "יוסיפור" בקישור הבא: https://booketesh.weebly.com/ "בעידן הפייק בו אנו חיים, חובה על כל בר דעת לאמץ חשיבה בקורתית!"

כתבות נוספות מאותו הכתב

15 תגובות

 1. למגיב דורידי ישר כח אבל אין טעם הם לא מקשיבים ולא יקשיבו. קראת איך הם ענו למגיבה ציפורה בצורה לא תרבותית.
  ברור שהימין יתחזקו אבל אין צורך לעסוק בפוליטיקה כעת.הלוואי שכל החטופים שלנו ישובו למשפחות שלהם העיקר.

 2. נו ועשיתם מחאות ומהומות וחסמתם כבישים ומה ייצא לכם מזה?? הימין רק מתחזק בינתיים,בן גביר וליברמן נוסקים בסקרים (ואלו עוד סקרים של תשקורת השמאל) מרצ ועבודה מתרסקות בכל סקר,לפיד כמעט הפסיד אצלו במפלגה,וגנץ? נכון לפחות הוא נכנס מתחת לאלונקה אבל ראש ממשלה? נו באמת.
  מי יאיר גולן ואהוד אולמרט? שניהם ביחד לא יעברו את אחוז החסימה ,אולי בעצם כן,אם יעשו חיבורים עם המשותפת של עודה וטיבי.

  • דודרי היקר.
   אם כל כך טוב, אז מדוע גוש הקואליציה של המשיחיסטים, הגזענים, החרדים והביביסטים מפחדים מבחירות? זה ברור כשמש – מה שהיה לא יהיה יותר. רוב הישראלים, ימנים ושמאלנים, דתיים וחילוניים, ערבים ויהודים, מבינים את מה שהמיעוט מהסוג שלך לא מבין: הדמוקרטיה בישראל חייבת לנצח, אחרת מדינת ישראל תעלם.

  • מר יוסי היקר הם אינם מפחדים מבחירות הם אומרים מה שגם ההגונים בצד שלך אומרים,שבשלב המלחמה ושחטופים עוד לא שבו בחירות רק יגרמו נזק למדינה.
   יתכן שכבר בשנה הבאה שנקווה שהמלחמה תוכרע כבר לטובתנו והחטופים כבר יהיו בביתם יש סיכוי שתשמע קולות דומים גם בימין כי כמו שאתה רואה בן גביר וליברמן ירצו וכנראה גם יכולים להגדיל באופן ניכר את כוחם.בסדר אתם מכנים אותם כמו שאתם מכנים ובינתיים רק כוחם עולה.
   בכל מקרה גם אם לשיטתך השמאל יעלה אתה חושב שיהיה שקט? תחשוב שוב.
   העם הזה אינו רגוע אף פעם וכנראה יהיו מחאות בצד השני.
   לדעתי הפיתרון המוסכם צריך להיות בחירות קבועות כל שנתיים במקום 4 שנים.ככה וככה שום ממשלה בישראל לא מחזיקה יותר מזה ואחרי חצי שנה מתחילות מהומות לכאן או לכאן.

 3. נראה שהגולשת כתבה בצורה תרבותית ועניינית.
  מדוע רושם המאמר שולח אותה להגר לאירן? מדוע הגסות הזאת? תלמדו בשמאל להתווכח בצורה תרבותית גם אם קול הבוחר ודעת הרוב לא נראית לכם.
  להקשיב ולכתוב מגוון דיעות זוהי גם דמוקרטיה.

  • אין טוב ממראה עיניים וממשמע אוזניים. איראן אחלה דוגמה לתאוקרטיה משיחית דמוי זו שיש כאן כאלה שרוצים להשית עלינו…אתה לא חושב?
   ברגע שאמרת "אתם השמאל"…הבנו הכל.

 4. מדינות שבולמות את היכולת להפיץ שקרים, כלומר שהמדינה קובעת מה אמת ומה שקר, זה מיניסטריון האמת מ-1984. סורי אבל אני לא מוכן לחיות במדינה כזאת.

  גילוי נאות: אני תומך במה שאתה קורא האידאולוגיה הדוגמטית של חופש מוחלט. כלומר אני מבחינתך סכנה לדמוקרטיה. הדמוקרטיה היא אמצעי ולא מטרה. מטרתה היא להבטיח את החירות. ככל שהיא משרתת את הדיכוי, מבחינתי אין לה זכות קיום.

  • תודה שעזרת לי לחדד נקודה חשובה: כל אידאולוגיה או מטרה שמוסיפים לה בסוף את המילה "מוחלט/ת" היא אידאולוגיה דוגמטית אטומה ומסוכנת. גזע עליון מוחלט, הדת המוחלטת, האמת המוחלטת, החופש המוחלט…
   רק במדינה דמוקרטית מתקשה השלטון, לשקר משום שיש בה מנגנוני ריסון וחשיפה של שקרי שלטון ושחיתות. אבל ככל הנראה לא קראת את המאמר עד הסוף…אבל זאת זכותך המוחלטת כמובן 🙂

 5. דמוקרטיה=דמוגרפיה.
  בעוד דור או 2 הליברלים/השמאל/השמאל הקיצוני יהיו פה כנראה במיעוט זניח ולא קובע.
  האמת היא שהם כבר במיעוט אבל מצליחים (יש להודות בהצלחה מרובה)לאחוז ב2 חבלים הכי חשובים:התקשורת ובתי המשפט.
  ומאידך ,אותם תהליכים מתרחשים וביתר שאת במדינות אירופה שגלי הגירה מהמזהת וילודה עצומה כבר משפיעים על מנהיגים וממשלות ביחס שלהם לישראל וגם בנושאים פנימיים.כנל בארהב התהליכים האלה ביחד עם השמאל הפרוגרסיבי מתדפקים להם על הדלת.
  מעניין אם אותם "לוחמים" היו יודעים לחזות את קצה הדרך עדיין הם היו נלחמים על הדמוקרטיה?

  • ציפורה היקרה.
   האיום על הדמוקרטיות באירופה, בארה"ב ובישראל, הוא בדיוק האיום עליו מדברים שני המאמרים. תקראי שוב את הכותרת.
   מה שמפתיע, אם הבנתי נכון, זה שאת שמחה שזה המצב. את ממש מייחלת לרגע שבו מי שמאמין בשיוויון זכויות, חופש ביטוי ובבחירה חופשית (מה שאת מכנה בזלזול ליברלים ושמאל) יהפכו למיעוט, והפונדמטלים הדתיים, הדוגמטים (ביניהם שמאל קיצוני, פרוגרסיבים ושאר אלה שמאמינים שהשמש זורחת להם מה…) והפופוליסטים יתפשו את השלטון בדרך דמוקרטית. אני יכול לקצר לך את הדרך – תהגרי לאיראן. שם זה קרה, ולא רק שם.
   מה שקורה בישראל זה שונה במקצת ממה שקורה במקומות אחרים. ניסיון ההפיכה המשטרית של הקואליציה הנוכחית, שכבר מזמן אין לה רוב בציבור, וכשלונה הנורא בניהול המדינה, כפי שמתשקף בטבח שעשו אוייבנו באזרחים ישראלים בשביעי באוקטובר ובמה שקרה אחרי כן. כל אלה עוררו את הישראלים מכל קצוות הקשת הפוליטית להבין שאובדן הדמוקרטיה בישראל משמעותה סופה של מדינת ישראל.
   רוב הישראלים, שמאלנים וימניים, ערבים ויהודים, דתיים וחילוניים הבינו את זה וכיום הקו המפריד הוא לא בין שמאל וימין אלא בין אלה שרוצים כאן מדינה דמוקרטית לבין אלה שרוצים כאן מדינת הלכה, גזענית ומושחתת, ובטוחים שמדינה כזאת תוכל להתקיים על חרבה לאורך שנים.
   בניגוד להונגריה, פולין ותורכיה, ישראל מוקפת באוייבים והיא תעלם מהמפה אם היא לא תהיה מדינה דמוקרטית, חופשית, מתקדמת ובעלת מנהיגות אמיצה וישרה.
   מה שטוב בהיסטוריה זה שאנחנו יודעים את התוצאות של תהליכים בהם איבדה הדמוקרטיה את עצמה לדעת, לטובת משטרים מהסוג להם את מייחלת.
   חג שמח.

 6. הייתי יכול להתייחס בכובד ראש לטענות, לולא סימנת מראש את הגורמים שבעיניך מאיימים על הדמוקרטיה (כל זאת ללא התייחסות לשאלה מתי מתקיימים תנאים שאפשר להגדיר באמצעותם מדינה כדמוקרטית). לסמן באופן מרומז את הליכוד כפופוליזם מסוכן, את הימין הדתי כפנטים ואת החרדים כמונעים מחברי קהילתם חופש בחירה, ולהתעלם לחלוטין מכך שתופעות כאלה יכולות להתרחש-ומתרחשות-גם במחוזות שאינם בימין חילוני/דתי/חרדי, זו בעצמה כתיבה פופוליסטית במסווה 'למדני' לכאורה, שאינו אלא תעמולה פוליטית לטפיחה על השכם של 'הטובים והנאורים' בעיני עצמם (והאירועים באוני' העילית בארה"ב יוכיחו). נאור זה אותיות נורא ואותיות ארון. כך התחילה, התפתחה והסתיימה המהפכה הצרפתית.

  • רפי היקר.
   תודה על התגובה שלך משום שדבריך הינם דוגמה מצויינת לחשיבה דוגמטית, ובכך אתה נותן תוקף לטיעונים במאמר.
   אני מציע לך לחזור ולקרוא את הכתוב בתשומת לב משום שהדוגמאות במאמר מתייחסות לתנועות דוגמטיות כמו גם "… צדק סוציאלי לכל,… חופש מוחלט…" וכבר נאמר ש"על ראש הגנב בוער הכובע".
   ובאשר לבוז שאתה רוחש למילה "נאור" (שלא הוזכרה במאמר) ולמשחק האותיות שאתה עושה עם האותיות של המילה הזאת כדי להוכיח את צדקת טיעוניך… גם בזה יש משום חיזוק טיעוני שמאמר.
   חג שמח.

 7. יוסי שלום
  קראתי את המאמר שלך ואני חייב לציין שהוא פופוליסט. אין בו שמץ אובייקטיביות ומי שעיניו בראשו רואה לאן אתה רוצה להוביל. יתכן שחלק מהסיבות שתיארת כאן קיימות אולם הן רק 3 מתוך הרבה סיבות המהוות סכנה לדמוקרטיה. התחלת עם אליבי של סבתך ז"ל שהיתה אשה צדיקה ויראת שמים ודיברת על ההמשך שגם אחר כך אמרת "שמע ישראל" . כל הסיפור היפה (באמת יפה) הזה היתה הקדמה להתקפה על הדת (כפוליטיקה). בדמוקרטיה יש דעות שונות ומגוונות ואנשים (אזרחי המדינה) מתקבצים להם תחת מפלגות המייצגות (לדעתם) את אמונותיהם, רצונותיהם ותוכינתם ואת החזון שאליו הם שואפים. מדוע שלמפלגות דתיות לא יהיה יצוג? דבר שני – דמוקרטיה היא שלטון העם ובשיטת המשטר המודרני היא בנוייה מרוב קואליציוני המתאגד לצורך מצע משותף וביצוע במכנה המשותף שלהם. זה יוצר רוב שמרגע שקיבל להקים ממשלה, הוא מחוייב לקדם את הנושאים שהרוב הזה מאמין בהם. דבר שלישי – לא טרחת לדבר מילה אחת על חולשת הדמוקרטיות מול האוייבים. אתה, לפי המאמר, לא מאמין בדמוקרטיה.

  • שלום רוני.

   אני מקווה שתסכים איתי שקיומה של דמוקרטיה מותנה ביכולתו של כל אזרח לשקול בצורה חופשית בידי אילו אנשים הוא מפקיד את חייו, את גורלו ואת עתידו. מרגע ששיקול הדעת הזה משתבש, מוסת או מוטה, מכל מיני סיבות, הרי שהתוצאה יכולה להיות הרת אסון למדינה הדמוקרטית ולאזרחיה. זאת הסיבה למשל, שזכות הבחירה מוקנית לבגירים מעל גיל שמונה-עשרה.
   מכאן קל להבין מדוע במדינות דמוקרטיות יש איסור על הקמת מפלגות אנטי-דמוקרטיות, כאלה שמאמינות שהשיטה הדמוקרטית חייבת להעלם מן העולם. מפלגות דתיות שאינן דוגלות בחופש הבחירה ובשיוויון זכויות, מן הסתם הן מפלגות כאלה.
   ובעניין חולשות הדמוקרטיות מול אוייבים: הפול גוטה, הפוך. ברוב המלחמות, מאז הוקמו דמוקרטיות, היו הן אלה שניצחו במלחמות מגן צודקות. מדינת ישראל ניצחה אך ורק משום שהייתה צודקת ודמוקרטית ואם נאבד את זה, נעלם מן העולם.
   אגב, החלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית לצד מדינה פלסטינית, התנתה את הקמתן על בסיס של משטר דמוקרטי. המנהיגות של ישראל דאז צייתה להתנייה הזאת ואילו המנהיגות הפלסטינית לא. אנחנו יודעים איפה אנחנו ואיפה הם היום.
   אני מאמין לך שקראת את המאמר, אבל מתגובתך אפשר להסיק שאתה ממש רחוק מלהבין את מהותה של הדמוקרטיה ומתרומתה הקריטית לתקומת מדינת ישראל ולהצלחתה. אתה נמצא בחברה טובה, אבל בישראל של היום, מסתמן שאתה הופך למיעוט בעזרת השם.
   חג שמח.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24 וכן ביום שישי 19/7/24 בשל עבודות לתחזוקת המסילה; בשל העבודות תופסק זמנית תנועת הרכבות בין...

מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית • התמונה שלי משתתפת בתחרות צילום של הנשיונל ג'יאוגרפיק • אשמח להצבעה ושיתוף

שלום לכולם, אחרי אינסוף תיעודים מיוחדים מתחת למים בריף בת גלים, בחרתי את התמונה של מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית לתמונה המשתתפת בתחרות של...

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...