נדחתה תכנית המרינה מול בה״ד חיל הים • שוב פיספוס התכנית במערב הנמל בחיפה

ועדת המשנה של מועצה הארצית לתכנון ובניה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת״ע) בראשות מנכ"לית מינהל התכנון, החליטה לדחות את התוכנית להקמת 6 מעגנות חדשות ולאשר רק אחת בנהריה. התכניות שנדחו: בת ים, תל אביב – שדה דב, נתניה, חדרה וחיפה.


התכנית למעגנה בחיפה, מול בה"ד חיל הים, בחלקה המזרחי של שכונת בת גלים, אותה קידמה ועדת העורכים ובתמיכת צוק וקליש – נפסלה. קליש דיברה בזום וניסתה לשכנע את חברי הוועדה לאשר את התכנית (הקלטת הדיון בהמשך הכתבה).
מבחינת רבים מתושבי חיפה, מדובר בהקלה, אך היא מהולה בעצב, בשל העובדה שתכנית המרינה במערב הנמל כלל לא הוגשה (פירוט בהמשך). 

חלופת המרינה מול בה״ד חיל הים - נפסלה על ידי הולנת״ע ( הדמיה שהוגשה על ידי צוות העורכים)
חלופת המרינה מול בה״ד חיל הים – נפסלה על ידי הולנת״ע ( הדמיה שהוגשה על ידי צוות העורכים)


הייתה זו תכנית גרועה לחיפה, מכיוון שיש בה פגיעה בגישת הציבור לים באזור טיילת חולדה וכן פגיעה בערכי טבע ונוף תת-ימי.

זאת ועוד: התכנית הגדירה כי הקמת מרינה מול בהד חיל הים מותנית בפינוי הבסיס, שכידוע, אין שום לוח זמנים לפינויו וקשה לדעת היום אם יפונה בעתיד הנראה לעין.

קיימת חלופה אחרת אשר לא הוגשה כלל לאישור הוועדה – הנמל המערבי

הפיספוס הענק של חיפה, בהליך התכנון הזה, הוא בכך ששוב לא קודמה במועצה הארצית חלופת המרינה במערב הנמל, מול שדרות בן גוריון, למרות שיש תכנית מאושרת לחזית ים עירונית משנת 2007. צוות המתכננים הגדיר את חלופת הנמל כחלופה פסולה, מהסיבה של עירוב שימושים. הגדרה שנויה במחלוקת.

עיריית טירת כרמל – רחב
הברכה המערבית - נמל חיפה (צילום: גלעד שטיין)
הברכה המערבית ביום בו היא ריקה מפעילות כלשהי. הרציפים מאחסנים מכוניות. נמל חיפה (צילום: גלעד שטיין)

לדעתם של ארגוני הסביבה, כפי שהוצגה בדיון, כאן היה מקום שצוות העורכים ועיריית חיפה יבצעו את התיאום הנדרש עם חנ״י (חברת נמלי ישראל) וימצו את חלופת מערב הנמל, כך שחלופה זו תונח כחלופה מועדפת על שולחן המועצה הארצית.

נמל חיפה עומד בפני הפרטה ולכן הגדרת יעוד השטחים בעת הזאת היא קריטית לעתיד תכנית חזית הים העירונית.

חלק משייטי היאכטות קיוו ועדיין מקווים כי יעוד השטח במערב הנמל יהיה למעגנת יאכטות וכי בעבודה ימית קלה יחסית ייפתח פתח בשובר הגלים ממזרח לפולינום ליציאת כלי שייט קטנים. במדידות שונות שבוצעו על ידי הנהלת שייטי הכרמל עולה כי ניתן לעגון בברכה המערבית 800 סירות (גם מבלי לפנות את בית דגון). במקום יש רציפים קיימים ועורף תפעולי עצום, המשמש כיום לפריקת מטען כללי ולאחסון מכוניות המיובאות מאירופה.

רבים קיוו כי ההחלטה, שהתקבלה באוקטובר 2021, לבנות ממגורת חיטה נוספת במזרח מפרץ חיפה, תאפשר את סיום הפעילות של הממגורות בבית דגון ובכך יתפנה שטח נוסף לחזית ים עירונית, אולם גם ההחלטה על סגירת בית דגון לא קרתה. על כך דיווחנו בכתבה נפרדת.

לדעת רבים, מדובר בפיספוס ענק לחיפה בכלל ולשייטי היאכטות בפרט.

הפספוס של ההזדמנות לפינוי בית דגון – פרשנות

צפו בראיון שקיימתי עם דרור בוימל (נציג ארגוני הסביבה במועצה הארצית) לפני הדיון


אביהו האן, שהשתתף בדיון, מסר לחי פה

אביהו האן (צילום: עומר כרמי)
אביהו האן (צילום: עומר כרמי)

טוב עשתה המועצה הארצית לתכנון ובניה (ולנת"ע) כאשר דחתה את תכנית המעגנות ובעיקר מבחינתי, הדחיה של המרינה בבת גלים שראש העיר קליש מעוניינת לקדם בחוף המדהים מול בסיס ההדרכה של חיל הים.

הסברתי לחברי הועדה את החשיבות של שמירת החוף למען תושבי חיפה, את החשיבות האקולוגית שיש לסביבה יחודית זו, את החשיבות של חוף למען התושבים, השחיינים, הצוללנים, אנשי הקייט סרפינג וגלישת הרוח.

יש לנו משאב יקר, זהב טהור וראש העיר קליש רצתה "למכור" אותו למספר קטן של יאכטונרים.
כגודל הציפייה והתקווה שהיתה מקליש בבחירות לפני שלוש שנים, כך גודל האכזבה.

הסברתי לחברי הועדה שישנם מקומות מתאימים יותר בחיפה למרינה מאשר בנקודה הכל כך מיוחדת הזאת בבת גלים עם החיים הימיים המגונים שאין בשום מקום אחר בעולם.
ניתן לבחון את חלופת הנמל המערבי תוך פתיחת חזית הים בהמשך המושבה הגרמנית וכמובן הרחבת מעגן שביט (הקישון).
תודה לחברי המועצה הארצית.
תודה לח"כ אלון טל שפעל במלוא המרץ להסביר לחברי הועדה על חשיבות חוף יחודי זה.
תודה לפעילי הסביבה ואנשי הים שפעלו כדי לשמר חוף זה.

שידור הדיון בולנת״ע

ממינהל התכנון נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:

מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "חוף הים הינו 'נחלת הכלל' ומשאב מוגבל, וככזה צריך לשרת את כלל הציבור במדינת ישראל, ולא כמגרש חניה ליאכטות"

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע), בראשות מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, דנה היום (שלישי, 30.11.21) בתוכנית המתאר הארצית למעגנות בים התיכון (תמ"א 13 /ב/ 3). הוועדה החליטה לדחות את התוכנית להקמת 6 מעגנות חדשות ולאשר רק אחת בנהריה.

בדיון שהתקיים היום ועבר בשידור חי ביוטיוב, השתתפו נציגי רשויות החוף, נציגי משרדי ממשלה וכן ארגוני סביבה וים.

הוועדה שמעה את המוזמנים השונים ואת הטענות והעמדות השונות שהוצגו. כן שמעה את עמדת המשרד להגנת הסביבה ונציגי ארגוני הסביבה, אשר התנגדו להקמת מעגנות חדשות, לנוכח השפעתן הצפויה על גריעת החול מהחופים, וצמצום השטח החופי הפנוי שיוותר לציבור הרחב. במסגרת זו הוצג בפני הוועדה מספר המבקרים הרב בחופי הים ובפרט בעונת הרחצה וכן היחס הנמוך כבר כיום, בין מספר התושבים בישראל לק"מ חופי הרחצה הקיימים, כאשר ברקע הדברים הגידול הצפוי באוכלוסייה ובצפיפות בשנים הבאות, אשר כבר כיום הן מהגבוהות בעולם. כן הוצגה לראשונה בדיון עבודה כלכלית שהוכנה לבקשת המשרד להגנת הסביבה, אשר מסקנותיה הטילו ספק בהיותה של המעגנה מקור לפיתוח כלכלי.

בנוסף, שמעה הוועדה את נציגי הרשויות השונות (נתניה, חדרה, חיפה, נהריה, בת-ים ותל אביב), המבקשות הקמת מעגנות בשטחיהן בשל התרומה הצפויה מהן לתיירות, ספורט ימי ולשימושים עירוניים מגוונים ונשמעה עמדת נציג שרת התחבורה, מנהל אגף הנדסה ותפעול נמלים ברספ"ן, התומכת בהקמת מעגנות חדשות אלה, לאור המחסור במקומות העגינה, והביקוש הרב לספורט הימי.
לעניין הטענה לגריעת חול, הובהר על ידי צוות התכנון כי כיוון הסעת החולות מדרום לצפון משתנה במרכז הארץ, ולכן ניתן לאשר את המעגנות במרחב השרון.

לאחר ששמעה את כל אלה הוועדה סבורה כי לנוכח החשש לפגיעה בסביבה החופית, וניסיון העבר שמעיד על גריעת החולות מהחופים והשפעת גריעת החולות על קצב ההתדרדרות של המצוק וצמצום רצועת החוף הפנויה לשימוש הציבור, המהווה מרחב ציבורי פתוח ללא עלות לבילוי, פנאי וספורט, ככלל, אין מקום לקדם מעגנות חדשות. לעמדת הוועדה, אין מקום להעדיף הקמת מעגנות המשרתות אוכלוסייה מצומצמת יחסית על פני שימוש ציבורי נרחב. הוועדה רואה לנגד עיניה את ההשלכות החברתיות והחשיבות של השמירה על חופים זמינים, פתוחים ונטולי שימושים מגבילי גישה, אשר יאפשרו לכל אדם באשר הוא ליהנות מהמשאב החופי באופן בלתי אמצעי לחלוטין. הוועדה רואה לנגד עיניה את הכפלת האוכלוסייה בשלושים השנים הקרובות והצורך הציבורי המובהק שילך ויגבר במשאב החופי, כפנוי וזמין לנחלת הכלל.

בנוסף, לעניין הטענה לקידום החינוך הימי באמצעות הקמת המעגנות, סבורה הוועדה כי הקצאת שיעור מצומצם ממקומות העגינה לטובת חינוך הימי אינה מהווה הצדקה להקמתן, וכי ניתן לתת מענה לחלק מהחינוך והספורט ימי אף ללא צורך בהקמת מעגנות. לעניין זה אף יצוין כי בהתאם לתמ"א 1 ניתן להקים מתקנים לספורט וחינוך ימי, ללא כל קשר לקיומה של מעגנה.
לנוכח כל האמור ממליצה הוועדה שלא לקדם הקמת מעגנות חדשות למעט בנהריה.

התוכנית שהוגשה על ידי רשות הספנות והנמלים (רספ"ן) במשרד התחבורה, ביקשה להקים 6 מעגנות חדשות בנהריה, בת גלים (חיפה), נתניה, חדרה, שדה דב (תל אביב) ובת ים. כמו כן, הרחבת שש מעגנות קיימות בעכו, שביט בחיפה, הרצליה, יפו, אשקלון ואשדוד, וכן השמשת המתקנים הקיימים בנמל תל אביב וברידינג.

ההחלטה להמליץ על הקמת מעגנה בנהריה נבעה היות ובאזור זה ישנו חשש מופחת לגריעת חולות בשל משטר הסעת הסדימנטים. המעגנה תיתן מענה לביקוש לעגינה במרחב הצפון ותהווה מעגנת קצה במרחב השייט בישראל, ותסייע בפיתוח התיירות בצפון הארץ, אשר תשען על עורף עירוני אינטנסיבי, המאפשר פיתוח מוקד עירוני של חינוך ותרבות ימית ואינו גורע חוף רחצה. יודגש כי המדובר על סימבול סכמטי, כאשר לעת התכנון המפורט יבחן המיקום הנכון, בין אם בשטח המעגנה הקיימת ובין אם במיקום צפוני יותר.

לקראת הדיון, ערכה מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, סיורים מקצועיים מקדימים בחופים המיועדים להקמת המעגנות ובמעגנות הקיימות, בליווי גורמים מקצועיים ממשרדי הממשלה, מהנדסי הרשויות המקומיות ויועצים.

במהלך הדיון אמרה מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר כי "חוף הים הינו 'נחלת הכלל' ומשאב מוגבל, וככזה צריך לשרת את כלל הציבור במדינת ישראל, ולא כמגרש חניה ליאכטות. מדינת ישראל הולכת להכפיל את עצמה, ולכן ההחלטה הזו מקבלת משנה תוקף כדי להבטיח שחופי הים יישארו עבור הציבור והדורות הבאים".

הגיבו כאן לכתבה

21 תגובות
 1. בני אמר/ה

  העיתון חי פה זה פשוט לא להאמין איזה ״סיקול ממוקד״ אתם עושים לעינת קליש , אולי תכתבו קצת על היושרה שלה ועל תרומתה לעיר , אתם ממש לא אמינים ובמקרה יצא לי לראות את השדרן שלכם מפרשן את ישיבת מועצת העיר , לא נעים להגיד אבל הבחור רפא שכל אין מילה אחרת להגיד , עלבון בשבילכם להעסיק יצור כזה .

  1. מנשה אמר/ה

   בחי פה לא מסקלים אבנים אלא מסכלים מהלכים הזויים ומטופשים.

  2. מנשה אמר/ה

   אני מבין שדרכו לך על נקודה רגישה.
   נו, שויין.
   האם אתה באמת ובתמים, בלב נקי, חושב שהקמת מעגנה בבת גלים זו תכנית שפויה?
   הרי היינו בסרט הזה לפני 15 שנים במאבק המרינה.
   לא יקום ולא יהיה, מעגנה/מרינה לא תקום בבת גלים.

 2. ???? אמר/ה

  חחחחחח "יושרה"? "תרומתה לעיר",??? באמת זו בדיחה נכון?

 3. אייל אמר/ה

  החלטה שמשולה להטלת פצצת אטום על קידום התיירות והספורט הימי בחיפה.
  המשך הרס העיר חיפה. הקמת מעגנה בבת גלים היא מהלך חיוני.
  מעגנת הקישון היא הרע מכל העולמות: רחוקה ממרכז חיפה, בעייתית ליציאה בין הנמלים, סובלת מזיהום הקישון, קטנה, לא ניתנת להרחבה וליאכטות גדולות אין יכולת לעגון בה.
  מטרת ביטול המרינה מול השטח הסלעי (שבכלל לא חוף רחצה) ליד רמב"ם, שנקבעה בהחלטה מוסכמת בין כל הגורמים אחרי מאבק ביטול המרינה בראש הכרמל היא שערוריה מוחלטת.
  פשוט החליטו למוטט את חיפה מכל הבחינות האפשריות, ככה זה נראה.
  לא שיט ימי – ביטול מרינה, לא תעופה בינלאומית – ביטול שדה התעופה, לא פארק מרטופוליני – מתחמי לוגיסטיקה ענקיים לנמל המפרץ. בואו נאמר את האמת בפרצוף לכל המהלכים האלו – יש פה עיר שעוברת התעללות סדרתית על ידי רשויות התכנון שמנסות לשמר את ההגמוניה של מדינת המרכז ולהרוס את חיפה בכל דרך אפשרית.

 4. מנשה אמר/ה

  אני מבין שדרכו לך על נקודה רגישה.
  נו, שויין.
  האם אתה באמת ובתמים, בלב נקי, חושב שהקמת מעגנה בבת גלים זו תכנית שפויה?
  הרי היינו בסרט הזה לפני 15 שנים במאבק המרינה.
  לא יקום ולא יהיה, מעגנה/מרינה לא תקום בבת גלים.

 5. יובל ארבל אמר/ה

  תודה על סיכום מדויק של הדיון אכן חייבים לנסות עכשו לדחוף מחדש את תוכנית המרינה בנמל המערבי

 6. מנשה, למה איה נאפה בונה מרינה ל-550 כלי שייט? אמר/ה

  אפשר גם לבטל את חוף הגולשים.
  גם הם מעטים שתופסים חוף ששייך לכל הציבור. אם בטיעונים המופרכים האלו מבטלים את אחד המהלכים הכי חיוניים לתיירות ספורט וקשר ימי, אז באמת כבר ברורה המטרה להרוס את חיפה.
  באיה נאפה בונים מרינה ל-550 כלי שיט עם טיילות, ספורט ימי ומגדלי מגורים מפוארים.
  חיפה כנראה באמת גמורה מזיהום, פשע, ניהול כושל בעירייה.
  בת גלים תישאר כמה רחובות עם בסיס צבאיש לידו ובית חולים עצוב.

  1. מנשה אמר/ה

   בחי פה לא מסקלים אבנים אלא מסכלים מהלכים הזויים ומטופשים.

  2. מנשה אמר/ה

   לא תקום ולא תהיה מעגנה בבת גלים.
   יכלו לבדוק את חלופת הנמל המערבי תוך פתיחת חזית הים בהמשך המושבה הגרמנית. זה מקום סביר למעגנה, מדוע במקום כל כך רגיש כמו בת גלים?

 7. מנשה אמר/ה

  פיתוח בת גלים ממש לא כרוך במעגנה שרק תהרוס את השכונה.

  1. מנשה אתם NIMBY, זה הכל. אמר/ה

   פיתוח בת גלים כרוך בפינוי הבה"ד, הקמת רובע מגורים ומלונאות במקום הבה"ד ומולו מעגנה ותיירות ימית.
   תושבי בת גלים מן הסתם רוצים לחבל בעתיד חיפה וטובת חיפה ואולי להישאר כמה רחובות קטנים מוקפי גדר רכבות ובסיסים
   מן הסתם תושבי NIMBY גם התנגדו לסילוק הקירות של בריכת גורדון בתל אביב בטענה שזה פוגע להם בפרטיות המתחם.
   הזויים כאלו יש בכל עיר השאלה אם העיריות והמדיניות צריכה להתבסס על קומץ שמפריע או על הרוב שמבינים את הערך
   של מעגנה לתיירות, מסעדות, בילוי ימי, קשר תחבורתי ימי, ובכלל תדמית חיפה כעיר ים.
   מי שאומר "המעגנה המערבית" כאילו רוצה לקבור אותנו הלאה. כי במעגנה הזו יושב חיל הים, ולא יהיה בה שום מעגנה אזרחית לעולם מול סטילים וצוללות. אז אנא לפחות אל תשלו ותשקרו את הציבור למען הנימביות שלכם שחס וחלילה לא יפתחו את בת גלים כמו שצריך וכמו שראוי, שאינו הולם את השקפתכם שזו שכונת מגורים. זו לא שכונת מגורים אלא זו שכונת החוף והטיילות של חיפה, שיש בה מגורים. ואת זה חייבים להחזיר. בת גלים היא קו החוף של כולנו, נכון, אבל בשטח רמב"ם אין חוף. יש סלעים, ויש מגרש חניה. ושם חייבת לקום מעגנה לטובת עתיד העיר הזו.

 8. רחלי אמר/ה

  אני בשוק,מישהי עם ראש על הכתפיים במדינה הזו אפילו שהיא בעלת כח! ושמה את רוב הציבור מולה ולא את טובת העשירים!
  החזירה לי מעט תקווה

 9. דב רוזן אמר/ה

  ראשית, שמח שבנושא המעגנה בבת גלים הוחלט שלא לאשרה. הטענה של מנהל מעגן שבית כי החוף שם סלעי ולכן לא פוגע בחופים חוליים מופרכת ומגלה חוסר הבנה. בגלל הזרמים החזקים והגלים המצטלבים שם החול אינו יכול לשקוע ומוסע לכיוון מפרץ חיפה, שם נלכד על ידי שוברי הגלים של הפולינום והנמל חיפה. לו היה אישור לביית המעגנה בחוף בת גלים, החול כלל לא היה מגיע למפרץ אלא היה מוסע לעומק הים מול מפרץ חיפה. לצערי, מנהלת מינהל התכנון סרבה לאפשר להציג את תכנית המעגנה שלי, תכנית כוכב המפרץ, שאיננה תופסת שום רצועת חוף עקב היותה ממוקמת מול שובר הגלים של נמל חיפה. זאת, למרות רישום מוקדם ובקשה מפורשת להציג התכנית הידידותית לסביבה, לפיתוח מעגנה גדולה אזורית עם יתרונות וערכי פיתוח, תיירות, חינוך ימי ובטיחותי ימי. חבל כי העוגן להקמת מעגנה בחיפה נלקח ולא ברור מתי יוחזר אם בכלל. וזאת בעיקר בגלל הנהלת העירייה (ראש העיר וסגנה) שסירבה להתייחס לתכניתי ולקדם במקומה מעגן בבת גלים שהיה פוגע בסביבה ובתושבי בת גלים. תושבי העיר בטוח יבואו חשבון עימם בבחירות הקרובות.

 10. יוסי אמר/ה

  ארגוני הירוקים הם שמאל קיצוני…
  אין להם דעות מקצועיות יש להם דעות רגשיות בלבד.
  מדינת ישראל זקוקה למרינות כמו כל מדינה מערבית בעולם הנורמלי

 11. גילי אמר/ה

  יישר כוח להחלטה . באמת ראייה למען ההווה ולמען העתיד לעומת המטומטמת החיפאית שכל דבר שהיא ניסתה לגעת בו עד היום ( לא שבכלל ניסתה משהו לטובת העיר ) נהרס והופך לאבק.

 12. ירון חנן אמר/ה

  כשלון ידוע מראש לנחשון צוק וקליש. הישג לאביהו האן והחלה"ט במאבק להצלת שמורת הטבע הימית הנדירה מול בת גלים. אכן זהו יום קשה לחובבי השיט ולבי איתם. מגיע להם ולשייטים מהעולם מעגן מכובד ברמה גבוהה. אם מעגן הקישון אינו מתאים צריך לכפות על חנ'י להפסיק כל הזמן לחשוב בצורה אגואיסטית ולאפשר פתרונות שהוצעו כבר בנמל המערבי. אליבא דשר הביטחון, דווקא חיל חיל הים לא יפריע למהלך כזה! הלוואי וסוף סוף כולם יתעשתו וילכו על הפתרונות הנכונים יותר. לצערנו בינתיים חנ"י מנהלת את הממשלה ואת העירייה במקום להפך!

 13. דב רוזן אמר/ה

  יש טעות בידי אלה החושבים שמיקום מעגנה הוא במערב נמל חיפה. המקום תפוש על ידי חיל הים. גם לולא היה שם חיל הים, עדיין מסוכן ביותר לשלב תנועת כלי שייט קטנים סירות ויכטות, קייקים וספים עם תנועת אניות מסחר גדולות. לא רק שהספינות הגדולות עלולות לא לראות הסירות, אלא שתנועת הגדולות עלולה לגרום פעולות יניקה תוך תנועה של הסירות והיכטות ולגרום להתרסקותן על דפנות האוניות. זאת תופעה מוכרת בעולם עקב אפקט ונטורי. לכן, הפתרון שאני הצעתי של מעגנה גדולה מול שובר הגלים הראשי של הנמל, עם גישה נפרדת מנתיבי התנועה של האניות וגם נפרדת מנתיב חדש לספינות חיל הים, היא הפתרון היחיד וגם המיטבי ליצירת מעגנה ידידותית לסביבה, היוצרת תנאים שקטים לחינוך ימי, מרכז תיירותי ומסחרי ועוגן משיכה לאזור חיפה, כולל אקווריום, מרכז מסחרי תיירותי ומלון עם חדרים הצופים מתחת למים לאקוריום עם דגים וחי ימי ומעל המים מבט לחיפה, לקריות ולאופק. הגישבה בגשר קיים שיוערך היוצא ממרכז השמונה ונפרס מעל תחום הנמל עד תכנית כוכב המפרץ

  1. דב רוזן צודק אמר/ה

   מערב הנמל משמש כיום בעיקר מעגן לנושאות המטוסים של חיל הים –
   ובאמת לא כדאי שכלי שיט קטנים יסתובבו ביניהן.
   מסיבה זו אפילו הסירות הקטנות של חיל הים נמנעות מלשוט באזור זה של הנמל. כמובן שלא יעלה על הדעת לפרוץ פתח חדש מצפון בשובר הגלים הקיים ולחסום בכלל גישה לכלי שיט גדולים לאזור זה של הנמל .

 14. מעגנה מערבית לעולם לא תהיה חלופה אמר/ה

  לא תהיה לעולם מרינה במעגנה. השטח מתחלק היום בין חיל הים, רציפי סטילים וצוללות. לבין נמל חיפה, שאולי יפתח לטובת העיר קמצוץ קטן מהשטח (וגם אז ידרוש להרויח מכך כאילו אלו נכסיו בטאבו, תולדה של ההפרטות האומללות).
  מי שבונה על מרינה במעגנה המערבית מטעה את הציבור, וגורם לפגיעה חמורה ביותר בפיתוח של חיפה, פיתוח שגם ככה ספג בלי סוף מכות קשות ביותר.
  המרינה בבת גלים שמציירים אותה במכוון גדולה ענקית היא גם הטעייה גסה של הציבור. מול רמב"ם יש חוף סלעי לא חוף רחצה ולא יהיה לעולם חוף רחצה בגלל מיקומו. ניתן היה להקים שם מעגנה יפה, לא גדולה מדי, ששובר הגלים שלה ישמש כהמשכה של הטיילת היום וכמו במעגנות אחרות יהיה פתוח לציבור, יאפשר 200 מטר הליכה נוספת בקו המים.
  מעגנה של 200 כלי שיט, היא מעגנה סבירה ובניגוד להדמייה המופרכת ששמתם ("הדמיה שהוגשה על ידי צוות העורכים"
  מדובר בערך בחצי מהגודל שמוצג בתמונה בתחילת הכתבה.
  אין בזה שום פגיעה של הסעת חול לתוך מפרץ חיפה, עכו. אין לזה שום פגיעה בחופי הרחצה, להיפך הציבור היה מרויח טיילת נוספת על שובר הגלים, וביתני ספורט ימי מול המרינה, בית ספר ללימוד שייט ועוד. כל מה שקורה בהרצליה, בתל אביב,
  באשדוד, בעכו… ובולמים שיקרה בחיפה.
  מישהו כנראה מאד מפחד שחיפה תתפתח נכון ואז תאיים על ההגמוניה של תל אביב. לכן דחוף לבטל שדה תעופה בינלאומי. דחוף לבטל שיקוע של הרכבת לאורך קו החוף ולדחות אותו למועד לא ידוע וקודם להציב גדרות חשמול. למישהו דחוף למנוע הקמת מרינה ומישהו פועל למנוע את הפארק המטרופוליני כמו הירקון.
  פקידים שגרים במודיעין תל אביב והרצליה לא מוכנים שבחיפה תהיה מרינה. נשמע לכם הגיוני??

 15. ס' דב רוזן אמר/ה

  מדוע אינך מזדהה כדי שנדע מה מומחיותך לקביעות שבמיקום המוצע לא ייגרם נזק בלתי הפיך לסביבה? במיקום המוצע יש זרמים חזקים וגלים מצטלבים cross waves וחול לא יכול לשקוע שם בגלל הזרמים החזקים. אבל המיקום הוא אתר לחי ימי עשיר. ומעל המים יש גולשים מהסוגים השונים ששם אינם זקוקים למרינה. ומנגד, יש פתרון מעולה, למרינה גדולה, עם מרכז תיירותי, חינוך ימי במים מוגנים, מלון ואקווריום ועוד מול שובר הגלים הראשי של נמל חיפה שגם מאפשר להפריד כל פעילות חיל הים מהחלק האזרחי, עם נתיבי יציאה נפרדים לים המפרץ , זאת תכנית כוכב המפרץ, שפרסמתי לפני שנה בעיתון כלבו חיפה

הגיבו כאן לכתבה