נפילתה של חזית הים החיפאית – נפרץ הגבול הדק בין חזון והזיה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

כשקראתי את הפוסט הצוהל של ראש העיר חיפה בעניין ההחלטה על הקמת ממגורת דגנים נוספת במפרץ חיפה הבנתי שאנחנו כבר מזמן לא בשיח של חזון. הפוסט העגום הזה רק מסייע להמחיש את מידת הניתוק של הנהגת העיר חיפה מהמציאות.

תקציר האירועים הקודמים מוכיח זאת והוא פשוט מאוד. מה שהחל כתכנית משותפת של חברת נמלי ישראל (חנ"י), נמל חיפה, רשות מקרקעי ישראל ועיריית חיפה במטרה לקדם את פיתוח חזית הים של חיפה סטייל ברצלונה, הפך תוך שנתיים בלבד לשדה קרב חרוך לחלוטין בו עיריית חיפה מוקצית מחמת מיאוס ולא מהווה שום פקטור בהחלטות הקשורות לאותה חזית ים.

שפך הקישון ונמל מספנות ישראל - מבט מהאוניברסיטה (צילום - נגה כרמי)
שפך הקישון ונמל מספנות ישראל – מבט מהאוניברסיטה (צילום – נגה כרמי)

שתי ממגורות ואפס חזית ים

בתכנית "חזית הים" המקורית, שהייתה משותפת לרשויות הנ"ל, נכתב סעיף חשוב. בסעיף הזה קשרו את בנייתה של ממגורה חדשה בהפסקת פעילותה של הממגורה הישנה – דגון.

ההחלטה ההיסטורית ההיא חייבה את כולם לקחת בחשבון את עיר חיפה ואת חיבורה אל הים בכל תרחיש עתידי של פיתוח המפרץ. אבל ההחלטה שהתקבלה השבוע משנה את המציאות הזו משום שהיא מבטלת את הקשר בין פינוי הממגורה הוותיקה לבניית הממגורה החדשה. כיוון שכך, הרי שבניית הממגורה החדשה מסמלת גם את הנסיגה מהמחויבות המשותפות לפיתוח חזית הים החיפאית. אך בעוד חיפה נותרה קרחת מכאן ומכאן, הרי שחברת נמלי ישראל השאירה לעצמה רשת בטחון. בחודש יולי האחרון זכה זכיין חדש ברישיון להפעלת ממגורת דגון הוותיקה לתקופה של עד 10 שנים. כך שהממגורה הזאת לא הולכת לשום מקום.

חזית הים העירונית של חיפה (הדמיה באדיבות עיריית חיפה - 2017)
חזית הים העירונית של חיפה (הדמיה באדיבות עיריית חיפה – 2017)

חיפה – חנ"י: 7-0 לחנ"י

נראה שבחברת נמלי ישראל (חנ"י) זיהו כבר מזמן את החולשה הקשה בקודקודה של עיריית חיפה. זאת הסיבה שחנ"י קורעת אותנו. גם בעוד חמישים שנה ילמדו ויחקרו במוסדות להשכלה גבוהה ובמסדרונות הממשלה איך רשות ממשלתית הצליחה להקים לעצמה, וללא שום התנגדות מהותית, עיר ענקית משלה בתוך הטריטוריה של העיר חיפה.

כבמעשה אומן הצליחו בחנ"י להקים בקלות יחסית את פארק המכולות הענק סביב לקישון, להוציא לפועל את חיבורי הנמל, לתקוע גשר עם רגליים בתוך הקישון (ובכך לחסל את השייט התחרותי בנחל), לקבור את שדה התעופה של חיפה, להכפיל את מספר הממגורות במפרץ, לדחות את שיקוע הרכבת בעיר התחתית ל-2040 לכל הפחות, להשחיל רציף דלקים בנמל המפרץ ללא שום התנגדות מהותית, ואני מניח שעוד היד נטויה. דרך אגב, באותו אופן הבין גם השלטון המרכזי שאין עם מי לעבוד בחיפה ולכן הוא פועל כבר מזמן לקרוע מחיפה חלק משמעותי, אם לא את כל הארנונה שמייצר נמל המפרץ.

מרחב הקישון - מבט על (צילום: עמרי שפר)
חנ"י מרחיבה את שליטתה במרחב הקישון – מבט על (צילום: עמרי שפר)

"בנפול אויבך אל תשמח"

אם כל זה נכון אז איך יכול להיות שרק עיריית חיפה חוגגת את ההחלטה על הממגורה החדשה בעוד חברת נמלי ישראל לא משמיעה אפילו ציוץ?

בנקודה זו צריך אולי לפרט את רשימת כל ההישגים שהשיגה חנ"י בעקבות ההחלטה על הקמת הממגורה השנייה. ראשית,  ההחלטה הקודמת שיצרה תלות בין הממגורה החדשה לישנה בוטלה. כלומר, לחנ"י יהיו שתי ממגורות פעילות בלי שום תאריך תפוגה מחייב על ממגורת דגון. שנית, גם בעתיד לא תצטרך חנ"י להתמודד עם קידום פינוי הממגורה והעניין יועבר כנראה לחלוטין לטיפולה של עיריית חיפה. שלישית, חנ"י לא תצטרך להתמודד תשתיתית עם הגידול העצום בתעבורת האוניות והרכבות שיעסקו בשינוע דגנים במפרץ, וכמובן שהיא לא תצטרך לשלם על הבלאי המוגבר של כבישי חיפה אשר יגרם בגלל העלייה בכמות המשאיות באזור. חנ"י גם לא תצטרך לשאת באחריות לעלייה בזיהום האוויר ובהתגברות האפשרית של בעיית היונים בחיפה. אבל ההישג החשוב ביותר של חנ"י הוא שראש העיר חיפה עצמה מחבקת את ההחלטה הקשה הזו בעודה משתדלת להצניע את הכישלון העמוק הטמון בה. זה קצת מזכיר את נירון קיסר ששר וניגן בשעה שרומא עלתה בלהבות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
מבט מבית דגון בחיפה לעבר חזית הים העירונית (צילום: ד"ר יריב שגיא)
מבט מבית דגון בחיפה לעבר חזית הים העירונית (צילום: ד"ר יריב שגיא)

ומה יהיה על חיפה?

חזית הים של חיפה תקועה כעת לשנים רבות קדימה, לא רק בגלל ההחלטה שהתקבלה, אלא בעיקר בגלל חוסר המוטיבציה הפוליטית של ראש העיר להתייצב איתן מול המציאות העגומה שנוצרה ולהציגה לציבור באופן מלא וללא כחל וסרק.

גם השותפים לשעבר של העיר חיפה במפרץ, כמו נמל חיפה וחברת נמלי ישראל, מבינים כנראה היטב את האילוצים הפוליטיים הרבים והקשים של ראש העיר חיפה. בשדה הקרב של מפרץ חיפה הם מנהלים מלחמה במעמד צד אחד כאשר ראש העיר נאלצת שוב ושוב להסביר לכולנו מדוע ההישג שלהם הוא גם ההישג שלה. פשוט הזיה.לזכרו של גארי שיינמן ז"ל, כתב חי פה – צולם ב-2012:

גארי שיינמן ז"ל, חיפאי, מסביר על חזית הים העירונית שהיא יעד מבוצר במקום משאב תיירותי. הריאיון בוצע על הגשר שבכניסה המבוצרת לנמל הנוסעים. מול הגדרות והשומרים.


הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. די לשחיתןת אמר/ה

  מעצבן במקום לדאוג לעלות את חיפה
  בונים לנו סיוטים כמו עוד בית דגן ! ורבי קומות !!די לשחיתות

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   כעת עושים סדר בתקציב בזכות הפעילות של מועצת השינוי. לפחות נפסיק לשלם המון מליוני שקלים על יועצים וג'ובים שלא נותנים לעיר דבר וחצי דבר.

 2. נועה אמר/ה

  עצוב, בלתי נתפס, ומעורר זעם עצום. נראה שאין עם מי לדבר ואף אחד ממקבלי ההחלטות לא שומר עלינו, התושבים. הקדנציה האומללה הזו של קליש מחרבת את חיפה. והורסת כל חלקה טובה. בכייה לדורות. מי הם חברי הועדה שנתנו יד לדבר הזה? לא יאומן.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   וזה רק קצה הקרחון, חוסר השליטה והחזון ליד ההגה של העיר גורם לכך שגם פעולות התיקון של הנזק הזה ייקחו הרבה מאוד זמן.

 3. אייל אמר/ה

  משרד התחבורה דרש להעביר את הרכבת הקלה דרך כל תל אביב.
  בשלב הזה התברר שבניגוד לחיפה, בתל אביב יש ראש עיר שלא יוותר למשרד התחבורה ולא יתן להרוס את מרכז העיר שלו.
  שלא יתן לפרויקט נוסח המטרונית שחוצה כבישים ומקשה על המעבר דרכם לקרות בתל אביב.
  אז הוא התעקש והתעקש ובסוף כל התחנות העוברות במרכז תל אביב משוקעות במינהור.
  הוא גם העיף את גלילות (לחיפה..) והצליח לפנות את רידינג. ורק השבוע מפנים את התחנה המרכזית.
  לשפוך כסף על תל אביב המדינה שופכת בלי הפסקה. עוד לא הזכרנו 150 מליארד שקל על שלושה קווי מטרו.
  כל זה ללמד אותנו שהכל תלוי בהנהגה העירונית ובממשלות.
  בזמן ששרת התחבורע מבטלת השבוע את שדה התעופה ברמת דוד ותוקעת את הצפון לעוד שנים רבות בלי נמל תעופה בניגוד לכל המלצות המומחים… בתל אביב ישפכו הרבה כסף להזיז את התחנה המרכזית לפנות עוד מפגעים ויתקצבו עוד
  הרחבה של נתב"ג ועוד הרחבה של נתב"ג.
  ככה משמרים את ההגמוניה של גוש דן ואין להתפלא כי שני שליש מחברי הממשלה הם תושבי גוש דן ולא מעניינת אותם חיפה. חיפה נשארת המקום שבו באים לגזור סרטים על תשתיות מזהמות וזוללות קרקע של תעשייה. פעם מתקן התפלה, פעם תחנת כח, פעם נמל נוסף, פעם מפעל מזהם שחוגג לעצמו בטקסים. הם באים לפה פחות ממה שהם טסים למפרץ הפרסי. הממשלה מעופפת לדובאי ובחריין ובאה לפה פחות ממה שהיא מבקרת שם. אנחנו לא מעניינים אותם.
  את מה שהשיג חולדאי לא השיג יהב ואין סיכוי כבר שתשיג קליש. עכשיו הם קיבלו במתנה 5 שנים של שיתוק בעירייה. אצלנו מריבות פנימיות ואצלם יש חיוך גדול הם מעבירים החלטות הרסניות בזו אחר זו. הם קנו פה בוודאות של 1000% את מהנדס העיר, שתומך בעוד מפעל שמירת ביטומן, תומך בתחנת רכבת ענקית בחוף הכרמל שתשמיד את החוף וללא מינהור הרכבת,
  הוא תומך בכל מפגע. הוא פשוט לדעתי גורם לעומתי לטובתה של העיר. זה מהנדס עיר שבקושי מתנגד לכל המפגעים, וכל ההתנגדויות מוגשות בצורה חלטוריסטית וכאילו במתכוון שיידחו או שיתמסמסו.
  מה שקורה בעיריית חיפה בצמרת זאת הטרגדיה של העיר הזאת. בוכים שקליש לקחה מאות מליוני שקלים שמשרד התחבורה רצה לזרוק כדי להחריב את כל רכס הכרמל עם המטרונית המטופשת כמו שזרק על הרכבל חסר התועלת.
  במקום לשאול למה אין תקציבים לתכנון מינהור הרכבת בחיפה ושחרור כל קו החוף לפיתוח.
  למה בגוש דן אפשר להקים מטרו ב-150 מליארד ולמנהר בכל תל אביב כי ערך הקרקע והבנייה יחזירו את ההשקעה, ולמה אותו הגיון לא תופס לכל השטח העצום שישתחרר בחיפה לבנייה כשהרכבת תמונהר???
  למה מישהו לא דורש משהו לטובת העיר הזאת ורק מקבלים כהנחתות תוכנית גרועה אחת אחרי השנייה.
  אם אני ראש העיר אני נשכב על המסילה תרתי משמע עד שהרכבת תמונהר, לא חישמול ולא מילמול. רק מינהור. חלופה שלכולם ברור שהיא מועדפת והיא המפתח האמיתי לקידום חזית הים של חיפה ואף אחד במשרד התחבורע לא מוכן להקשיב כי זאת עיר פח זבל של תשתיות ולמי אכפת מתושבי בת גלים וקרית אליעזר כשיש 150 מליארד שקל לשפוך לערי המרכז. זה לא נורמלי מה שקורה כאן.

 4. שוקי אמר/ה

  ראשת העיר הכושלת בתולדות העיר. תשאיר אחריה אדמה חרוכה לפני שתושלך לפח האשפה של ההיסטוריה.

 5. ענת אמר/ה

  בכיה לדורות…אבל איפה כל מביני-עניין היו כשאישרו ובנו את מגדלי חוף הכרמל?

  בכל מקרה, בבחירות הבאות לרשות העיר אתן ממירצילזה שיהיה בכוחו להשיא את רעיון הזזת מסילות הרכבת על פי משנתו של גרי שיימן ז"ל

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   בהחלט צריך הנהגה חזקה ודומיננטית, אבל נראה לי שזה מאבק שכל תושבי העיר יצטרכו לעמוד מאחוריו כאיש אחד.

 6. רחל אמר/ה

  צריך להדיח את ראשת העיר היא רק הורסת את העיר במקום להחדש ולהפריח אותה למרות עיר תואר ד'ר לבינוי ערים צריך לתת לתואר לדוקטור להריסת ערים

 7. ירון חנן אמר/ה

  כל מילה אמת, פשוט בכיה לדורות עבור חיפה, שחתומים עליה יהב, קליש וממשלת ישראל בשנים האחרונות!

 8. א.א ְ.חיפה אמר/ה

  איך. עיםים רץ ראשת העיר הזאת שלא מבינה בכלום. לאחר שקראתי מה שיריב כתב כעת אני קולטת מה גרמה לנו קליש. העיר למעשה נראית מסביב כערימת ארגזים בכניסה לחיפה וליד מנהרת הכרמל. אני חשבתי שהכל זמני. כעת אני מדמיינת שחיפה אוגרת מחסנים. וומכוניות .ןמסביב יש ערימות של זבל. אז מה שעשתה הפכה את חיפה לאספנו של גרוטאת . העיקרה היא ביטלה את שדה נתעופה ךפחות החינו נהנים מטיסות לאילת או לקפריסין. המקום זה קיבלנו ערימות של גרוטאות. איך נפלנו דוב. רחרי התעשיות המזוהמות הביא לנו את הגררוטאות ואל נתפלא שעכברושים יגיעו לביתנו בגלל ליכלוכי זבל. חיםרים תתעוררו כם הקריתים וכל הקריות כי נםכה את. עיר חיפה ממקום יפה הכי בארץ לערמות דוחות. והעיר נהפכה לעיר עוד יותר מזוהמת. חייבים לעצור עוד עכדיו וחא מאוחר יותר.

 9. יצחק אבואזיז אמר/ה

  מרינה במערב חיפה טובה לכול הצדדים גם לעיר חיפה וגם לחני שהתפנה שטח למכולות של הנמל הסיני והעלות היא אפסית משום שיש רציף ויש שובר גלים אז מה מתמתמהים לעבודה

הגיבו כאן לכתבה