פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

תוכנית בת גלים בחיפה: אושרו כ-1,300 יחידות דיור חדשות

תוכנית 'בת גלים' שקידמה רשות מקרקעי ישראל להקמת שכונה חופית תיירותית בת כ-1,300 יח"ד ושטחי מסחר ומלונאות אושרה ביום רביעי 27/03/24, בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה. האישור התקבל לאחר דיון בהתנגדויות לתכנית הכוללת את פינוי בסיס ההדרכה של חיל הים בשכונת בת גלים ובנייה בשטחו.

בשנים האחרונות בת גלים הפכה לשכונה מבוקשת בחיפה, ופינוי הבה"ד יאפשר לה להתפתח ולהוסיף מאות יחידות דיור (יח״ד). את הפרויקט מקדמת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). התוכנית תוכננה ע"י משרד 'דרמן ורבקל אדריכלות', ניהול הפרויקט ע"י 'א. הורוביץ מהנדסים' בשיתוף עם ניר בן סימון – מתכנן מרחב חיפה ברשות מקרקעי ישראל.

הדמיית תכנית בת גלים (דרמן ורבקל אדריכלות)
הדמיית תכנית בת גלים (דרמן ורבקל אדריכלות)

התוכנית כוללת התחדשות עירונית של השכונה הקיימת ופיתוחה

התוכנית תהיה ברצף עם חזית הים העירונית של חיפה והמשכו של רציף 'אהרון רוזנפלד'. גבולותיה הם קו החוף מצפון, רח' עפרון ומתחם ביה"ח 'רמב"ם' ממזרח, רח' העלייה השנייה מדרום ורח' שרל לוץ ממערב.

יחידות הדיור ייבנו בצפיפות 27 יח"ד לדונם נטו, מתוכן כ-20% דירות קטנות, כ-200 חדרי מלון וכ-250 יח"ד דיור מוגן. במסגרתה, מגוון טיפוסי בינוי מדורגים הכולל בנייה מרקמית של מבני מגורים בני 7-4 קומות בממשק עם שכונת בת גלים המשתלבים בבינוי הקיים ועד לבנייה גבוהה של 22 ו-25 קומות בממשק עם מתחם 'רמב"ם' וביה"ס לרפואה ממזרח.

הדמיית תכנית בת גלים (דרמן ורבקל אדריכלות)
הדמיית תכנית בת גלים (דרמן ורבקל אדריכלות)

גילה מרגולין מהרשות לשימור אתרי מורשת: חשוב להבין מתי הושלם סקר התיעוד

גילה מרגולין מהרשות לשימור אתרי מורשת הייתה הראשונה שהציגה את ההתנגדויות. מרגולין התייחסה לשימור מבני הבה"ד ההיסטוריים ואמרה שלא ידוע מתי נעשה סקר התיעוד והאם הוא הושלם, כשהחל תכנון הפרויקט.

היא הסבירה שמאוד חשוב כשמתחילים לתכנן לדעת איפה ממוקמים המבנים לשימור. לשאלה זו היא קיבלה תשובה במהלך הדיון, לפיה סקר התיעוד נעשה לפני שהתחילו את הפרויקט. בנוסף, היא דיברה על שינוי מערך הדרכים ההיסטורי. היא הסבירה שמערך הדרכים בתכנית מתעלם ממערך הדרכים ההיסטורי ופוגע בו, ובנוסף הפגיעה במערך הדרכים ההיסטורי מקשה על שימור העצים בפרויקט. היא הציעה כדי להימנע מהפגיעה לעשות ניוד זכויות.

האדריכלית ויועצת השימור ד"ר שרי מרק: ברחבי הארץ נהרסו מחנות צריפים ולכן חשוב מאוד לשמור את הצריפים בבת גלים

האדריכלית ויועצת השימור ד"ר שרי מרק, שעבדה עם יועצת השימור של הוועדה המחוזית, המליצה לשמר 4 צריפים במתחם משותף מתקופת המנדט. באיזור היו כמה דגמים של צריפים, והתכנית תשמר סוג אחד ותפגע בדגמים אחרים של צריפים. היא הסבירה עוד שיש מחנות צריפים ברחבי הארץ שנהרסו ולכן חשוב מאוד לשמר את הצריפים בבת גלים. היא ציינה ששדרת וושנגטוניות (דקלים) לא נשארה בשלמותה ולכן היא לא תישאר אחרי הבנייה.

מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר שהוא תומך בהתנגדות הטכניון וציין שצריך לעשות היום ניתוח בנושא המימון. הוא הוסיף כי התכנית חייבת להתקדם כי יש יזמים, שזכו במגרשים של רמ"י. לדעתו, צריך לשלב את משרד התחבורה ומוסדות ציבור כדי שתהיה אינטגרציה.

תושבי השכונה: לפני הכול, איך ישפיעו הרכבים הנוספים על עומס התנועה הקיים כבר היום בשכונה?

חיים רז, תושב השכונה, שהיה מפקד בחיל הים, אמר שהדיון היום עוסק בגורלה של בת גלים: "חשוב מאוד שהוועדה תכיר את בת גלים על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה בדיון. בנוסף, הוספת 1000 יח"ד מחייבת בדיקה של נפח התחבורה בשכונה. יש לקחת בחשבון שהבחירות לראשות העיר נערכו לאחרונה ונבחר ראש עיר חדש. הוועדה המחוזית צריכה לשמוע את דעת העירייה החדשה. בת גלים ועיריית חיפה קיבלו מתנה בהחלטה לפנות את בה"ד חיל הים, ויש לשמוע ברצינות את דעתם".

תושבת השכונה טל קיזמן:

יש 7 פרויקטים ענקיים בבת גלים, ברחוב העליה השניה יש 3 פרויקטים. אחד במתחם חיל הים, השני ברחוב העלייה השניה מול רמב"ם והשלישי ברחוב העלייה השניה מול הבה"ד. בנוסף, יש עוד 4 אחרים: המרכז הרפואי רמב"ם רוצה להתרחב בצורה מאסיבית בשנים הקרובות, הקמפוס של הטכניון לרפואה חייב להכפיל את מספר הסטודנטים בהוראת הממשלה בגלל חוסר ברופאים, בה"ד חיל הים וחזית פני הים על אותו ק"מ רבוע. כבר עכשיו יש עומסי תנועה באיזור. בסופו של דבר יהיה אפשר להגיע לרמב"ם רק עם מסוק.

ד"ר רפי אבירם למשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון: אנחנו זקוקים להרחיב את הפקולטה לרפואה

ד"ר רפי אבירם למשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון דיבר על התוכנית שלהם בתוך התכנית של הבה"ד. לטענתו לטכניון יש בעיה רצינית למצוא את המקום לבנות עוד בניין בתוך האיזור של הפרויקט. הם צריכים מעונות סטודנטים ולהרחיב את הפקולטה עצמה. הטכניון חושב על האיזור שנים קדימה וזו תהיה בכייה לדורות לדעתו אם לא יתנו שטח מתאים להתרחבות.

סמנכ"ל ההנדסה של מי כרמל גל אינדיך אמר שחייבת להיות תחנת שאיבה והמיקום שנמצא עבורה על חוף הים חייב להיבדק. הוא ציין עוד שהשכונה סובלת מחסר בתשתיות ביוב.

עינב רינגלר, מנהלת אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל: מברכת על ההחלטה לאשר את התכנית

עינב רינגלר, מנהלת אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, בירכה על ההחלטה לאשר את התכנית וציינה כי "השכונה החדשה שתוקם עם חזית לים כוללת 1,300 יח"ד בתמהיל מגוון  וכן עירוב שימושי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים וטיילת חוף. המתחם מהווה דוגמא לניצול קרקע מיטבי ויחבר בין שכונת בת גלים הוותיקה, בית החולים רמב"ם וחוף הים בעזרת תשתית רחובות מוטת הליכה ותחבורה ציבורית ענפה".

יו"ר הוועדה המחוזית חיפה, רותי שורץ:

״התכנית מאפשרת את פינוי המחנה הצבאי בשכונת בת גלים ומציעה את פתיחת השכונה אל רצועת הים תוך יצירת מרחב עירוני חי ותוסס עם עירוב שימושים ציבוריים ומסחריים ראוי.״

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. פיטר ריס , לשעבר מהנדס העיר לונדון : " מגדלים מבודדים בני אדם , פחות אנשים נמצאים במפלס הקרקע , לא נפגשים או לומדים זה על זה "

 2. נשמע כמו תוכנית שביבי ונתיניו תכננו והוא מקריא במסיבת עיתונאים,בומבסטי ורדרד ושווה לתחת!

 3. לגבי "שימור צריפים"
  באה הגברת מהשימור ואומרת: בגלל שלא שימרו צריפים בכל הבסיסים האחרים שפונו בארץ צריך לשמר צריפים בבת גלים.
  למה כי חיפה עיר עם הנהגה ומהנדס חלש שלא מסוגל לדרוש מה שראשי ערים אחרים דורשים שזה פינוי מלא ולא שימור של צריפים מיותרים??? מי משמר צריפים, מה זה ייתן בכלל? זה יהיה אתר היסטורי?? ילמדו משהו מהצריפים??
  תעשו כיכר גדולה תתקעו בה איזה צריף סמלי שיספר שהיה בסיס פה וזהו. לשמר מרקם צריפים? נפלנו על הראש???
  תל אביב בשרונה לא שימרה אפילו בוטקה אחת מהבסיס שהיה שם. אז פה משמרים צריפים בפריים לוקיישן ליד הים?
  תעיפו את הקזינו והצריפים בדיוק כמו שתל אביב העיפה את צריפי נמל תל אביב ואת הדולפינריום.
  לתושבי חיפה מגיע בדיוק מה שמגיע לתושבי תל אביב. לא שימור צריפים ולא שימור שיכונים.

  • אייל המתכנן האולטימטיבי,
   א. מזל גדול לתושבי העיר חיפה שלא נבחרת לראש העיר.
   ב. הכישורים הדיקטטוריים המעולים שלך בהתניידות התושבים מתאימים מאד לתפקיד צ'יף באחד הכפרים הנידחים באפריקה.

 4. תגובות לכל הסוגיות בכתבה:
  א. סיכוי כמעט אפסי שהבה"ד יתפנה (ועוד אחרי הוצאות המלחמה, לא יפנו בסיס כזה)
  ב. תוכנית שנייה גרועה של משרד דרמן ורבקל. חוסר הבנה של המיקום הייחודי – בשטח כזה צריך מגדלים לגובה והשארת מקסימום שטח כרחבה עירונית בהתאם לתכנון הבריטי. הרחבה העירונית היא חלק מהטיילת ההיקפית וצריכה להיות
  עמוד השדרה לשתי שורות של בנייה גבוהה מגדלים – מלונות ודירות, עם בינוי מלווה-רחוב נמוך המשכי ומינימום בזבוז שטח לרחובות.
  ג. עומסי תנועה: יש לסגור את בת גלים לרכב אחד של תושבי השכונה בלבד עם תו וכל רכב אחר יידרש לחנות מחוץ לשכונה. לא לאפשר גם כניסה לבית חולים רמבם רק הורדת חולים וסיבוב יציאה. מרבית השכונה צריכה להיות טיילות, שבילי אופניים ושאטל שכונתי שיאסוף מהרכבת ומצומת דולפין, עד לרכבל וחזרה ויפעל כל השבוע.
  ד. השכונה משופעת בתחבורה ציבורית – תחנת רכבת, אוטובוסים, מטרונית, רכבל, מוניות ומישורית לאופניים.
  צריך לסגור את רובה כך שלא ייכנסו כלי רכב פרטיים וביטול החניות לאורך רחוב העלייה השנייה לטובת מסלול אופניים ושאטל שכונתי
  ה. צריך להוציא את הפקולטה לרפואה מבת גלים, זה פריים נדל"ן על קו המים שהם תופסים בלי שום סיבה. להעביר את הפקולטה לחיפה אל-עתיקה לבנות שם מעונות וכיתות ברחוב יפו במקום שיכונים ובמקום מוסכים ולחבר את חיפה אל עתיקה בשביל אופניים וגשר הולכי רגל מעל השער של נמל חיפה אל רמב"ם.

  • תשובה לאייל – במקום להזיז את בית הספר לרפואה ולנתקו מרמב״ם – זול יותר להזיז את הים.
   תציע את זה לפרנסי העיר
   סביר שיתייחסו גם להצעה זו כמו ליתר הצעותיך .

 5. בשכונת בת גלים הרבה יזמים ופחות בעלי דירות שגרים בה.
  לכן היא פרוצה לגחמות השוק.
  ברגע שיהיו בעיות תחבורה, ביוב, חשמל ותשתיות קשות השכונה תהפוך לסלאמס מודרני של המאה ה 25.
  הוועדה המחוזית שאמורה לייצג ציבור מייצגת רק את ציבור היזמים. אין חזון. אין תכנון כולל לטווח רחוק.
  במקום זה יש מדבור עירוני ושימוש של כל מטר מרובע לגביית ארנונה יקרה מהציבור.
  ג׳נטריפיקציה. זה שם המשחק. אכול ושתה כי מחר נמות.

 6. לא אישרו את זה כבר לפני 5 שנים? איפה החדשות?
  בחיפה פינוי בינוי לוקח 30 שנה עד שרואים בניינים חדשים אז לא עדיף היה לעשות כתבה עוד 25 שנה שיגיעו דחפורים וממש כבר הורסים את הבניינים הישנים?

  • ממש לא!!!! אדריכלים תושבי השכונה ומחוץ לשכונה, שהכירו את התכנית ויתרונותיה לעיר חיפה ולשכונת בת גלים הוותיקה תמכו בתכנית זו, מתוך הגעה לאיזונים הנדרשים בין הישן והחדש.
   תכנית חדשה זו היא מסתבר מענייניהם של יזמים מחוץ לעיר חיפה שמטרתם לעשות קופה על איזור ייחודי זה שיכולה להיות לו תרומה לכל תושבי העיר חיפה ותחת זו בחרו לעשות שכונה של ביטון שרוב הבניינים מוסתרים ומוצללים זה על ידי זה. לא נראה אפילו שלקחו בחשבון את כיווני השמש. העיקר הכרזות שחוקות המנסה למתג את המתחם כיוקרתי.

  • בני איזק בהחלט הבין כי מחצית מהשטח צריכה להשאר פנויה. במקרה וכמובן ללא כל קשר מחצית מהשטח גם הופקעה מפרטיים. בינוי על גבי שטח מופקע שכזה, יתכן ויחייב להחזיר את הקרקע לבעליה המקוריים.

 7. בכל התחדשות עירונית ובמיוחד כזאת על קרקעות רמ״י חייבת להיות בניה של דיור ציבורי. הגיע הזמן שהמדינה תקיים את המחויבות שלה לאזרחים ותחזור לבנות דיור ציבורי.

 8. "מנטרות מכובסות" לרפי שכל –
  "דוגמא לניצול קרקע מיטבי" – או דוגמא להרס קרקע מיטבי.
  "פתיחת השכונה אל הים" – או ניתוק השכונה מהים.
  "בניה מרקמית של 7 קומות"!? – היכן יש בבת גלים "מבנים מרקמיים" של 7 קומות?!
  התערבות זרה בוטה של גורמים מנותקים מהעיר חיפה.
  אטימת עיניים ואוזניים בלתי נסבלת של הוועדה המחוזית בשילוב עם היעדר שיקול דעת. עדיף שיו"ר הוועדה המחוזית תחזור לתפקידה הקודם באגף הבקרה והרגולציה במנהל התכנון – שם הנזקים שלה הסתכמו לכאורה רק בהרס האגף ובהברחת העובדים מהאגף. כאן היא הורסת עיר!
  מהנדס העיר אינו נחשב בעיניה, כנ"ל הנהלת ביה"ס לרפואה הצמוד לשכונה החדשה "המאלפת" – גורמים מפריעים ומטרידים!
  רמ"י השתלטה על העיר – מתחם סטלה מאריס ושכונת בת גלים יחד עם יזמים מתל אביב – שילוב קטלני לעיר חיפה.
  מי שמכם?! עופו מכאן גורמים הרסניים!!

 9. מתקנת טעויות מונחים מתגובתי הקודמת:
  וועדה מחוזית לתכנון ולא וועדת ערר,
  ו- ״תמותת תחבורה״ במקום הביטוי מוטת תחבורה שהוזכרה בגוף הכתבה.

 10. תכנית זו היא בושה למתכנניה ולאגף התכנון של עיריית חיפה.
  לא הוצגו פתרונות תחבורה ראויים ומתכוונים לבחון פתרונות תחבורה רק אחרי שיוקם 30% של הפרוייקט….. מראה על מקצועיות לקויה.
  הודו שיש בעיה, יודעים שישנה בעיה של לחצי תחבורה קשים כבר היום
  ומתעלמים מזה. תומכי התכנית דברו על שכונה מוטת תחבורה, אז נדייק זהתמוטת תחבורה״.
  התכנית נטולת חזון, לאף אחד לא היה תשובה מדוע גנזו את התכנית הקודמת של אדריכל בני איזק, שהיתה פי אלפי מונים עונה על חיבור העיר חיפה לים ומשתלבת עם השכונה הקיימת והיו בה הרבה יותר שטחים פתוחים לטובת הכלל. בתכנית זו יש דוגמית עלובה של שטח פתוח עם 200 מקומות חנייה שלא יאפשרו לתושבי חיפה ליהנות בכלל מהיענו שכונה חדשה שהדביקו לשכונה קיימת בת 100 שנה שנוסדה על עיקרון עיר גנים.
  המתכנן ניר בן סימון מטעם רמ״י פלט כבר בתחילת הדיון שישנה התעניינות גוברת של יזמים מתל אביב. זו אם כן המהות – לחצי יזמים מחוץ לעיר?
  ועיריית חיפה ווועדת הערר מיישרים קו עם יזמים אלו?
  האם טובת תושבי העיר חיפה חשובה או כוונות היזמים מתל אביב?
  לסיכום, תכנית שתהיה בכייה לדורות שמיועדת לצאת לפועל עוד 10 שנים לדברי מתכנניה וכנראה תתמוסס ותיעלם כפי שהתכנית של אדריכל בני איזק שהיתה פי אלף טובה יותר ומייטיבה עם העיר חיפה התמוססה.
  חומר למחשבה: אתמול התכווסה הוועדה, נשמעו התנגדויות כבדות משקל שהוצדקו על ידי גורמי התכנון, עם דרישות לשינויים הנדסיים למשל של הקמת מערכת סניקה כי תשתיות הביוב לא ערוכות להיקפי בניה אלו, והיום תושבי העיר חיפה מתבשרים על אישור התכנית ולא מוזכר כלל הצורך בשינויים שנדרשו על ידי גורמי מקצוע.. לא נראה רציני וזה נראה משחק מכור על חשבון תושבי העיר חיפה שגנבו להם מתחת לאף שטחים לטובת יזמים מתל אביב.

 11. לא יוכל לעמוד בעלויות שהשכונה הזו תדרוש.
  זו בחירה לא רלוונטית של שכונה לחידוש אם רוצים לפתור את מצוקת המגורים בעיר.
  זה יביא קצת מסחר והרבה תל אביביים שיקנו דירות רפאים, יש מקומות הרבה יותר הכרחיים בעיר הזאת לעשות בהם התחדשות.

  שמישהו יתייחס לתושבים של העיר הזאת

 12. בנייה גבוהה בשכונת בת גלים (מעל 7 קומות) תפגע בקו נוף של כל חיפה. יש המון תוכניות לבנייה גבוהה בשכונת בת גלים וזה פשוט עלול להיות אירוע מרידיאן כפול 100.
  ניתן יהיה לראות/ לחוש את הים רק מהמבנים הסמוכים לו וחבל.. חיפה עיר ים מדורגת כל העיר יכולה להנות מהנוף והבריזה של הים אם רק ישכילו לא לחסום אותם

 13. הגיעה העת להעלות שאלות קשות לגבי התנהלות רמ"י בתכנון ברחבי חיפה וכן הוועדה המחוזית המאפשרת דיון שני ברציפות בעת בה התחלפה כל מועצת העיר וראשה. האם זו התנהלות סבירה? האם רמ"י השוכרים את שרותי משרד דרמן ורבקל וממליכים משרד אחד מטעמם לקבוע עבור תושבי חיפה כיצד תיראה עירם ועתידם אינו מנהל כאן מונופול תכמוני? מדוע נבחר דווקא משרד זה שוב ושוב והאם בכך אין פגיעה קשה ביתר משרדי התכנון בארץ? האם זה היה על בסיס כספי או דמשרד זה הוא המצטיין וחיפה היא קורבן להתנהלות מחפירה זו?
  ובאשר לכתבה..הגיעה העת שהמועצה לשימור אתרים …כן כך היא קרוייה ולר רשות..כדאי לדייק…תשקיע בדיון כה חשוב ושראש המועצה יגיע ויטיל כובד משקלה למען שימור נאות יןתר ולא של דוגמית פה ושם…כי כך לא משמרים. והיכן נציגי הפקולטהנלאדריכלות בטכניון ולא רק הפקולטה לרפואה? חציה של בת גלים נרמס תחת מגדלים. היכן שימור אופי השכונה הייחודית הזו???

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...