יוסי בן ארצי: "רגע לפני חיסולה של המורשת האדריכלית של חיפה"

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

05_-_יוסי_בן_ארצי_4.JPG

יוסי בן ארצי

"איך אנחנו, החיפאים, רוצים לקבל הכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסקו, בעוד שאנחנו פוגעים במורשת כל הזמן?"

כך אמר הערב, ד', 18/11/2015, הפרופסור יוסי בן ארצי, בכנס שהתקיים במוזיאון מוניו גיתאי לאדריכלות בנושא שימור מבנים בחיפה.

כמאה וחמישים איש הצטופפו עד אפס מקום במוזיאון מוניו גיתאי, על מנת לשמוע את הפרופסור יוסי בן ארצי, חבר ועדת השימור העירונית.

בן_ארצי_מרצה_לפני_אולם_מלא.JPG

הפרופסור יוסי בן ארצי מרצה לפני אולם מלא במוזיאון מוניו גיתאי לאדריכלות
בשנים האחרונות בהן אני מלווה את מאמצי השימור של בן ארצי בעיר חיפה, התסכול שלו מוכר לי מקרוב. בן ארצי נמנע באופן אלגנטי מלתקוף את הממסד העירוני, אך בד בבד הוא תוקף את מרבית ההחלטות המתקבלות שם. לוחם וג׳נטלמן.

כללית לוקחים את זה בהליכה WB

"אתם עומדים לשמוע הרצאה לא אופטימית", אמר הפרופסור יוסי בן ארצי בתחילת ההרצאה… בן ארצי סקר את מדיניות ה״אין שימור״ אשר מאפיינת את הקו האדריכלי של חיפה בשנים האחרונות.

בן ארצי טוען כי ניתן להתייחס למבנים לשימור כנכס כלכלי. הוא מזמין את האדריכלים לנסות ולשנות את הגישה ולא להתבונן כל מדיניות השימור כעל "מטרד ירוק" אשר בולם את התפתחות העיר.

אי שם מאחורי השווארמות, כלומר בשכונת אל עתיקה, קיימות מערות קבורה מהמאה הרביעית לספירה. אוטוטו תהיה שם ישיבה חרדית, אומר בן ארצי, כי מספר מאמינים החליטו שבמקום קיים קבר של צדיק.

בן ארצי סקר במצגת מספר עצום של אתרי מורשת בחיפה. רובם מטונפים באשפה וביניהם מנזר מערות, אתרי קבורה עתיקים, ערים עתיקות, כגון קסטרא, פסיפסים עתיקים. בשקמונה, הסטוריה של 2000 שנים לפני הספירה ועד 600 שנים לאחר הספירה.

לכאורה, היחס לאתרים ההסטוריים הוא קל, אומר בן ארצי, כי הרי קיים חוק העתיקות. והנה, למרות זאת, המצב הולך ומידרדר ולא ממריא לכיוון של שימוש במורשת ההיסטורית כמנוף כלכלי לקידום העיר.
בהקשר הזה, יוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל הוא המקרה המפואר של שדרות בן גוריון, אשר בהן זכתה המושבה הגרמנית לשימור מיוחד.

שימור כחלק מהחוק – חלש ומעט


התוספת הרביעית לחוק התכנון והבניה אומרת שיש להקים ועדת שימור ורשימת מבנים לשימור. אבל הרשות המקומית יכולה לעקר את תהליכי השימור בנקל, על ידי הוצאת מבנים כאלה ואחרים מרשימת השימור, מסיבות כלכליות.

בית_חמאווי.JPG

בית חמאווי – מבנה לשימור בטיילת בת גלים

ממועצה לעמותה


המועצה לשימור אתרים הפכה לעמותה לשימור אתרים, אך לא הפכה לרשות ממשלתית לשימור אתרים, לגן, היא למעשה גוף ללא שיניים, אלא רק גוף ממליץ (י.כ).

בן ארצי מזכיר את זיכרון יעקוב כדוגמה חיובית, כאשר השאירו את המדרחוב לשימור ונתנו ליזמים אחוזי בניה מוגדלים כל הגבעות מסביב.

בחיפה קיים פוטנציאל להגיע ל-2000 מבנים לשימור. כיום יש 500 בלבד.
אנחנו תקועים עם הרשימה, כי הסקרים שבוצעו נשארים חסויים. לגבי כל מבנה נוסף מתקיים מו״מ בועדת השימור, כל מנת למצות כל דרך כדי לסלקו מהרשימה ולהקל על היזמים.

למרות ביקורתו המפורשת על ההחלטות המתקבלות בעיריית חיפה, בן ארצי דווקא חושב כי הבעיה אינה נעוצה בקברניטי עיריית חיפה. לראש העיר אין כוח בלתי מוגבל בעניין הזה. ההשפעה של ההד הציבורי היא הקובעת. הציבור החיפאי ויתר על שימור המבנים ואינו רואה בנושא זה עניין מהותי לקידום העיר. אין מחאה מהותית לגבי "הורדה" של מבנים לשימור. בן ארצי מדגיש את המאבק על המושבה הגרמנית כאנקדוטה יוצאת מהכלל: המושבה הגרמנית נשארה כי חיפאים הסבירו לפוליטיקאים שזה חשוב. אך היום הציבור החיפאי עייף מהמאבקים ומשאיר את המטלה הזאת למספר לוחמי שימור כגון אביהו האן, שמואל גלבהרט וליאורה ברעם ממכללת ויצו.

אין דור צעיר של לוחמים על חשיבות השימור. הצעירים חייבים להבין כי באחריותם לשמור כל המבנים המיוחדים, אחרת הם פשוט לא יהיו וייעלמו מחייהם לטובת יער הבטון.

מאזינים_להרצאה.JPG

צעירים מאזינים להרצאה
האיום הגדול ביותר כל השימור בימים אלה מגיע דווקא מתכנית תמ"א 38. אין עוד עיר בישראל עם מרקם אורבני הדומה לשדרות הצבי או שדרות יצחק. אבל כשמגיע יזם ומבקש 2 קומות נוספות, חניות, סגירת קומת עמודים, חריגות מכל הכיוונים ועוד, וכאשר דרישות אלה עוברות בהצלחה את ועדת השימור, אז המדינה למעשה הורסת את מאמצי השימור…
התמ"א לא מחייבת את הועדה המקומית לתכנון ולבניה לתת את כל זכויות הבניה המדוברות ליזמים, אך, מצד שני, התמ"א אינה אוסרת זאת.
לכן, מאחר שבישראל נהוג שאם נתת לאחד הקלות, אתה כבר ״חייב״ לתת לכולם, נוצר כדור שלג של היתרי בניה חורגת המחסלים את ציביון השכונות.

אז מה עושה התמ"א?


יזמים "נכנסים" עם מפלצות בטון לתוך שכונות קטנות. מאות רבות של אחוזי בניה, חניונים, מדרכות… והופכים את השכונה ל"מדבר בטון".

ברוטליזם אדריכלי


הברוטליזם הוא ההרס החדש המביא לאובדנה של המורשת האדריכלית של חיפה.
בן ארצי מביא אינסוף דוגמאות מצולמות לברוטליזם הזה מרחבי העיר. דוגמאות המעידות כיצד מפלצות אדריכליות מחסלות צביון של שכונות שלמות.

דליה_טרייביץ_אביהו_האן.JPG

דליה טרייביץ (פורום אדם וסביבה) ואביהו האן – חבר מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה

אביהו האן: "יוסי מקל על קברניטי העיר"


יוסי מקל על קברניטי העיר, אמר בתגובה אביהו האן, אשר קיבל את רשות הדיבור. ישנה מתקפה של יזמים נדלניים. מתקפה שתואמת, יותר מכל, את ״רוח המפקד״ אמר אביהו האן. יהב נלחם גם במסמכי המדיניות, היות שמסמכים כאלה יכולים להגביל את צעדיו בעת אישורי תכניות לקבלנים. למהנדס העיר ולוועדה המקומית יש יכולת לקבוע קווים מנחים במסגרת התב"ע לכל שכונה, אך קברניטי העיר מכוונים כל העת לשתף פעולה עם היזמים, עד כדי פגיעה ממשית בעתיד האדריכלי של העיר ובאינטרס הציבורי של הדורות הבאים… והמבין יבין מדוע.

"שימור דינמי"


האדריכל ברוך ברוך קיבל את רשות הדיבור והציג דעה שונה במקצת. התייחסות דינמית לשימור דינמי, עליה לזהות את אותם מקומות בהם ניתן לצופף שכונות ועדיין להשאיר שכונות בעלות אופי אדריכלי איכותי.

האדריכל_ברוך_ברוך.JPG

האדריכל ברוך ברוך

"700 אחוזי בניה"


היזמים יודעים לדוג את האדריכל שיצליח להוציא את 700 אחוזי הבניה, אומר בן ארצי. אין כמעט מצב שהיזם ייזום שימור.

"רכינה" היא אדריכלות חזירית:


התפיסה לפיה אדריכלים לוקחים מבנה לשימור בבת גלים ובונים מעליו מספר קומות שרוכנות מעליו, זה לא שימור. זו אדריכלות חזירית אשר מחסלת את הצביון המיוחד של המבנה.

בואו נשמור כל מה שיש לנו

לסיכום, אומר בן ארצי, אנחנו ברגע לפני חיסולה של המורשת האדריכלית של חיפה. אם לא תהיה כאן תנועה ציבורית שתציל את חיפה, לא נראה כאן עתיד של שימור בעיר

אלה שנשארים כאן הם אלה שבחרו לחיות בחיפה. מול המאמצים שלנו אומד כוח אדיר, הן של חקיקה והן של הון.

תמונות מהכנס במוזיאון מוניו גיתאי

איתי_גלבוע.JPG

ד"ר איתי גלבוע
גיל_הר_גיל.JPG
האדריכל גיל הר גיל
דר_ליאורה_בר_עם_-_ראש_המגמה_לאדריכלות_במכללת_ויצו.JPG
ד"ר ליאורה בר עם – מרכזת אקדמית – המגמה לאדריכלות במכללת ויצו
מאזינה_להרצאה.JPG
מאזינה להרצאה
משמאל_נגה_כרמי_ושמואל_גלבהרט_-_מאזינים.JPG
משמאל נגה כרמי ושמואל גלבהרט
ניצן_סט_-_מנהלת_ואוצרת_המוזיאון.JPG
ניצן סט – מנהלת ואוצרת המוזיאון
עודד_זלוטניק.JPG
עודד זלוטניק – פעיל חברתי – פורום אדם וסביבה
שרון_אילון_-_רכזת_הפורום.JPG
שרון אילון – רכזת הפורום לאדריכלות – מוזיאון מוניו גיתאי
תמר.JPG
תמר
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...