תושבים מתנגדים לתוכנית תמ"א 38 לבניין בחיפה • "מדובר במתנגדים סדרתיים"

הירקון 4 (צילום: אלבום פרטי)
דיור מוגן – רחב

(חי פה בנדל"ן) – הבניין ברחוב הירקון 4 בשכונת שמבור בחיפה, נמצא לקראת תמ"א 38. היזם מעוניין לבנות בניין בן 7.5 קומות (שאחת מהן חניה), במקום שתי הקומות שקיימות כיום. למול היזם התייצבו תושבים המתגוררים בקרבת הבניין ומעוניינים שתכנית הבנייה תהיה שונה.

עו"ד ג'ובראן ג'ובראן, בא כוחם של המתנגדים, הגיש ערעור לאחר שהתוכנית המקורית אושרה מבלי שהופחתו נפח הבנייה ומספר הקומות. בוועדת הערר טען עו"ד ג'ובראן כי יש לפסול את כל ההחלטות של הוועדה, בשל בעיית ניגוד עניינים שראש העיר ד"ר קליש היתה מצויה בו, שכן לטענתו בדיון בוועדת השימור השתתפה ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, ורק לקראת ההצבעה עצמה הודיעה ראש העיר על ניגוד העניינים שלה ועל כך שלא תיקח חלק בהצבעה. עפ"י הטענה, ראש העיר לא הסבירה את מהות ניגוד העניינים וכך גם באת כוחה לא סיפקה הסבר כלשהו לכך בוועדת הערר.

עו"ד ג'ובראן טוען כי השתתפותה של ראש העיר בישיבה כשהיא מצויה בניגוד עניינים פוגמת בהחלטות שהתקבלו ומביאות לבטלותן. ועדת הערר שנערכה בנובמבר 2023 ודנה בנושא ניגוד העניינים, נמנעה מלקבל החלטה לגבי השפעת ניגוד עניינים זה, זאת בנימוק כי תוצאת הערר וקבלתו החלקית מייתרת את הצורך בכך.

ועדת הערר החליטה לקבל את טענות המתנגדים ביחס למבנה, הורתה על הפחתת שתי קומות מתכנית הבנייה ועל צמצום מבנה קומת החניון בצורה משמעותית.

עו"ד ג'ובראן ג'ובראן (צילום: אלבום פרטי)
עו"ד ג'ובראן ג'ובראן (צילום: אלבום פרטי)

לטענת עו"ד ג'ובראן, שוקלים הדיירים את צעדיהם בעקבות החלטות ועדת הערר. "לקראת הדיון בפני הוועדה קראתי את תמלול ישיבת ועדת השימור, התברר כי בפרוטוקול הסתירו את נושא ניגוד העניינים", אומר עו"ד ג'ובראן. מהתמלול עלה כי קליש השתתפה בדיון ובסופו אמרה שיש לה ניגוד עניינים והיא לא תצביע. שלחתי לעירייה מכתב וביקשתי שבדיון של ועדת הערר ייפרטו מהו ניגוד העניינים של קליש, אך הוועדה סירבה לפרט את תשובתה. מבחינה חוקית מי שיש לו ניגוד עניינים לא יכול להשתתף בישיבה והשתתפותו תפגום בחוקיות הישיבה".

מעבר לשאלת ניגוד העניינים, בישיבת ועדת השימור שנערכה ב-30/10/22 היו הדעות חלוקות גם בנוגע לשאלה האם יש להכריז על המקום כמתחם לשימור", אומר ג'ובראן, "על כן השתתפות ראש העיר היתה בעלת משמעות גבוהה. התכנית היא להרוס מבנה קיים בן 4 יח"ד ובמקומו לבנות חנייה מתחת לקומת הכניסה ומעליה 6 קומות וחצי. בין היתר נידון נושא סקר העצים והפגיעה הפוטנציאלית בהם במהלך הבנייה. באותה ישיבה, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן, המשמש חבר בוועדת השימור, טען כי בשטח שבין שני הבניינים הירקון 4 והירקון 6, קיימים עצים שעלולים להיפגע במהלך הבנייה. לטענת האן, במקרים רבים תוכניות בנייה התייחסו לשימור עצים, אך בפועל הדבר לא מתבצע. בדיון עלה גם נושא גובה הבניין וחריגותו בנוף הרחוב.

ועדת הערר קיבלה חלקית את ערר המתנגדים והחליטה על הפחתת מספר הקומות ועל צמצום מבנה החניון. נקבע כי הבניה תהיה בגובה 4 וחצי קומות מעל קומת החניה. מבחינת המתנגדים מדובר בניצחון חלקי והם שוקלים את צעדיהם.

"העסק לא עובד"

אדריכלית הנוף חנה יפה, המתגוררת בשכונה, התייחסה לנושא: "הגשנו התנגדות לגבי הבנייה המתוכננת ברחוב הירקון 4, ורק אחרי שהגשנו את ההתנגדות נזכרו שלא דנו בוועדת השימור. דרשנו לקבל את הסקר השימורי ואז התייחסו גם אליו. הבעיה החוזרת לגבי שכונתנו היא חוסר העקביות והרצינות בהתייחסות לנושא הן מצד מחלקת השימור, ש שתכופות רק מסמנת וי על סקרים, אם בכלל דורשת אותם ושלא מתייחסת לעומק. אנחנו גם לא מצליחים לקבל פרוטוקול מלא של דיוני השימור. מכל כיוון העסק לא עובד".

הירקון 4 (צילום: אלבום פרטי)
הירקון 4 (צילום: אלבום פרטי)

"הטענה בעניין ניגוד העניינים של קליש היא מגוחכת"

עו"ד ישי שנידור ממשרד בן-ארי, פיש ושות', שמייצג יזמים ברבים מהפרויקטים של תמ"א 38 בחיפה וייצג גם בתיק הזה: "הטענה בעניין ההשפעה על ההחלטה של ניגוד עניינים, כביכול, של ראש העיר קליש בוועדת השימור, היא מגוחכת. ראשית, אנחנו אפילו לא יודעים עם מי היתה בעיית ניגוד העניינים שלה. אולי זה היה בכלל בגלל קשר עם מתנגדים לפרויקט, אין לי מושג. שנית, וועדת השימור נתנה את ההמלצה הכי מחמירה שאפשר לתת בקשר לפרויקט, כך שלא ברור מה בסופו של דבר הבעיה.

שלישית, מבחינה משפטית, ועדת הערר נכנסת בנעלי הוועדה המקומית ומפעילה את שיקול דעתה העצמאי ונותנת את ההחלטה, והיא קבעה את מספר הקומות הכי מצומצם שאפשר. אי אפשר לתת פחות. רביעית ואולי הכי חשוב, המתנגדים הם תושבים שמתנגדים באופן סדרתי לכל פרויקט תמ"א 38 בכרמל, מטעמים עקרוניים שלהם. זה לא שיש איזשהו פרויקט שהם תמכו בו. לכן כל המעשיות האלה על ניגוד עניינים שאנחנו לא יודעים מהו, לא רלוונטי להתנגדות שלהם לפרויקט הנדון, כי הם מתנגדים לכל פרויקט. הדיון הציבורי על תמ"א 38 הוא חשוב וצריך לעסוק בו, אבל ביושרה ובכנות".

עו"ד ישי שנידור (צילום: אלבום פרטי)
עו"ד ישי שנידור (צילום: יונתן בלום)

לעניין החלטת וועדת הערר על הפחתת הקומה, אמר עו"ד שנידור:
"לדעתי ההחלטה של הורדת קומה היתה לא נכונה. היא נצמדת למדיניות של העירייה שנערכה בהליך פנימי ושלא לקחה בחשבון כל מיני מגבלות ואילוצים וגם פוגעת בזכויות שתמ"א 38 נתנה, ומביאה לכן לתוצאות תכנוניות וכלכליות לא נכונות, כך גם במקרה שלנו. ההחלטה היתה על הפחתת קומה, כשאין טענה לגבי זכויות הבנייה. המשמעות היא שחלוקת הנפחים בבניין תהיה לטעמי פחות נכונה. יחד עם זאת אני מאד מכבד את וועדת הערר ומקווה שהאדריכל יצליח להתמודד עם המגבלות שהיא קבעה".

טירת כרמל – רחב

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. רם אמר/ה

  הבעיה היא קבלנים מהרסי העיר סדרתיים…
  תמיד דורשים הקלות, וחריגות, ותוספות… ואינם מסתפקים במה שתוכנית המתאר/תוכנית המסגרת נותנת!!!

 2. דני ע. אמר/ה

  תמא 38 היא בפועל
  א) הטבה על חשבון הציבור ( פטור מהיטלים שאחרים משלמים) לבעלי נכסים בשכונות יקרות מאד.
  ב) חוק המונע פתרון בנושא חיזוק מבנים ובנית ממדים, לכלל אזרחי ישראל, בכך שהוא נותן פתרון לנושא ,אך רק למגזר עילית מסויים( בעלי נדל"ן במקומות יקרים מאד).

 3. חיפאית אמר/ה

  עוד מעט נסראללה יסדר להרבה ביניינים פינוי אל דאגה ואז הכל יפתר

 4. אייל אמר/ה

  כל מי 'ךא מבין את הקטע עם עצים: זה פשוט כלי נוח להשהות פרויקטים. הירוקים בסוף מתקפלים ב-90 אחוז מהמקרים נכון פה ושם יש עצים חשובים שניטעו בשורה או עץ מאד גדול ויפה שחבל לעקור אבל 9 מכל 10 פעמים שתישמעו 'עצים' זה כדי שנציג הירוקים יכניס כותרת לעיתון של שישי. במקום התנגדויות צריך לדרוש שתילת עצים בגינות קדמיות במקום משטחי חניות ואדנית ברוחב מטר שהעץ או לא יגדל בה כי מפריעה לשורשים או יקרוס ברוח כי השורשים גדלו רק בכיוון אחד לרוחב שאפשרה האדנית.
  העירייה במו ידיה הורסת סיכוי לעצים במרחב העירוני

 5. פנינה אמר/ה

  ממול לבית מס' 4 הבית בירקון 9 הוא בניין לשימור. ללא מעורבות ויגוד עניינים של ראשת העיר גם לא היו מבטלים לדיירת מרחוב הירקון 4 דו"ח חניה ע"ס 1000ש"ח בגלל חניה בתחומי חניה של נכה!!!שחיתות ומקורבים!! עירית חיפה מתנהגת בדיוק כמו הממשלה והגועליציה "העתק הדבק" עשו מחריבים את העיר כפי שמחריבים את המדינה🤮😪😡

 6. יוסי מ-חיפה אמר/ה

  עצים: לא מבין את הקטע החולני עם שימור עצים רקובים ודליקים. לחייב יזם לנטוע 3 עצים חדשים על כל עץ שנעקר בבנייה, ולהתקדם!!! מצב מטורף בצורה חולנית עם קצין היערות של עיריית חיפה. בסוף בונים, רק שהעצים מעכבים שנים את התהליך ומייקרים אותו לרעת כל הצדדים. הזייה

 7. אילן אמר/ה

  תגובה הזויה של העירייה ובעלי אינטרסים אנחנו תושבי הכרמל בעד חידוש מבנים ובניה אך תוך כדי התחשבות בטבע באוכלוסיה בעומסי התחבורה נכון להיום הורסים בניין קטן ומקימים מפלצות ללא התחשבות בדבר פרט לרווח היזם ולא בדעתם של התושבים

 8. מיריחיפה אמר/ה

  כל העיר הזאת תמה , פיצוץ אוכלוסין. פיצוץ פקקים בכבישים, אין חנייה באף מקום, נמאססססס, אין מקוםםםםם,

 9. אזרח איכפתי אמר/ה

  עוד בטרם תבוא תגובת העיריה באם בכלל תגיע…ברור לכל קורא הדיוט שאין כלל סיטואציה בה ניתן להתנגד לכל פרוייקט תמא…וההתנגדויות מתרכזות בפרוייקטים להם יש היבט ציבורי כלל שכונתי או כלל עירוני. חבל שעורך דין מגבב נתונים שאין להם כל קשר עם המציאות.. וודאי שזה לא מסייע לדיון מעמיק..אלא רק מרמז על מגננה משמצאה וועדת הערר כי יש צדק בטענות המתנגדים הן ממועצת העיר..הן מהשכונה…והן הגובלים במגרש בשכונה המועמסת תשתיות ואף כשלמול המבנה קיים מבנה לשימור…פרטים זניחים…נכון???

 10. avino אמר/ה

  קודם דובר בתקשורת כי רק משפצים
  פתאום עכשיו, בנייה לגובה, חניון מכוניות
  מה הבא, ייבוש הים? ביטול הנמל?
  קודם שיטפלו בכבישים במפרץ חיפה
  בין העסקים. למעשה אין כביש האספלט נעלם
  רק סוג של חצץ. יש הרבה לעשות בחיפה
  ופרבריה. קרית שמואל,קרית חיים.
  הגב קאליש פוזלת למבנים אחרים? שתרד מהעץ.

 11. חגית אברהם אמר/ה

  אייל צודקף,ף, יש מקומות שאי אפשר לבנות קומות מתחת לקרקע בחיפה אבל הרעיון נהדר לביצוע בחלק ממקומות בחיפה. תלוי איפה האמנם.
  ולגבי מתנגדים סידרתיים צריך לדעת להתמודד איתם

 12. אשר אמר/ה

  יללה שיגידו תודה…בניין מאפן.. במקום לקפוץ על המציאה..הלוואי שהקבלן ירד מיזה, שישארו ככה.

 13. מפוקח אמר/ה

  לדעתי קאליש נהגה בהוגנות. מצד אחד יצאה את העיריה למה כן.
  ואחר כך לא השתתפה בהצבעה וסיבותיה הם שלה.
  אולי מכירה את אחד הדיירים באופן אישי. אולי מכירה את היזם.
  ופסלה את עצמה להצבעה גם כששאר האנשים לא ידעו על ניגוד אינטרסים.
  העלאת נושא השימור הוא רק צעד לעקב את היוזמה. הבניין לא משהו מיוחד וניבנה בשנות השישים או החמישים.
  הדיירים בו אפילו לא דאגו לשימור חזית הבניין עם צינורות ביוב ועקבות רטיבות בקיר החיצוני.
  אז בבקשה תשמרו התנגדויות למיקרים באמת חשובים.

 14. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כתבה חשובה מיכל

 15. קורא נאמן אמר/ה

  האמת לאמיתה – אל מול האישורים הסדרתיים להיתרי בנייה מכוח תמ"א 38 הניתנים בוועדה המקומית בניגוד להוראות תמ"א 38, אכן קמה קבוצה של מתנגדים סדרתיים לאישורים הניתנים ביודעין בניגוד לחוק.
  סביר מאד להניח כי גם בא כוח היזם ברח' הירקון 4 מודע היטב לכאורה לרמאויות הכלולות בהיתרי בנייה מכוח תמ"א 38, אך תפקידו להגן על מרשו ודי לחכימא ברמיזא.

 16. אייל אמר/ה

  יש דרך מצוינת להתמודד עם זכויות בנייה בהפחתת קומה גילו 4ותה בכל העולם קוראים לה תת-קרקע. עושים חצר אנגלית ומוסיפים 5ת הזכויות בקומה 1- לדירות קרקע ויוצרים חניון עמוק בקומה 2-. בכל לונדון נהוג שזכויות שאין לגובה בונים לעומק וזה בקרקע פי כמה בעייתית לבנייה לעומק מאשר בחיפה.
  הנה נפתר הסיפור.

הגיבו כאן לכתבה