פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24...

פריצת כביש מילוט בין השכונות מעוררת התנגדויות • חיפה בצל מלחמה

(חי פה עם השכונות הכלואות) – בנובמבר 2016 פרצה בחיפה השריפה הגדולה, בה נפגעו מאות יח"ד במספר שכונות בעיר. לאחר השריפה נדונו הדרכים השונות לצמצום הסיכון לשריפה נוספת ולתוצאות קשות שעלולות להיגרם ממנה. אחת המסקנות העיקריות היתה שנדרש להימנע מהשארת שכונות כלואות בעיר – כלומר שכונות שיש מהן רק מוצא אחד החוצה, כך שבמצב חירום, בו נדרשים פינוי מהיר של תושבים ואפשרות לכניסת רכבי חילוץ וחירום, עלול להיווצר צוואר בקבוק, כשכל התושבים שיבקשו להתפנות יגיעו עם רכביהם בו זמנית לעבר היציאה וימצאו אותה עמוסה וחסומה למעבר, דבר שעלול לסכן חיים באופן ממשי.

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

יש לציין שבשריפה ב-2016, אחד האזורים שנפגעו במידה הרבה ביותר היה בשכונות רוממה החדשה וגבעת אורנים, כשדווקא בהן קיימים כמה כבישים דרכם אפשר להתפנות במהירות ובקלות יחסית.

השביל המתוכנן בין השכונות (קרדיט: עיריית חיפה)
השביל המתוכנן בין השכונות (קרדיט: עיריית חיפה)

תרגיל פיקוד העורף

לאחר השריפה נבדקו, כאמור, דרכים שונות לפתור את נושא השכונות הכלואות בעיר. העירייה סימנה על מפת העיר השכונות הכלואות ונשקלו הדרכים לפתוח את כל אחת מהן בכיוונים נוספים. השלב השני היה לנסות למצוא מימון לטובת סלילת הכבישים החדשים. בשלב הנוכחי הכבישים נמצאים בשלב התכנון, כשהכביש משכונת כבביר נמצא בשלבי הקמה. הכביש הבא שהעירייה מתכוונת לסלול הוא הכביש בין שכונת סביוני דניה ורמת אלון, כשבשלב הראשון מדובר בפריצת שביל בלבד.

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם עדכנה כי במסגרת תכנית חיבור השכונות הכלואות של חיפה, פיקוד העורף עתיד לפתוח ציר מילוט בין שכונת סביוני דניה לשכונת רמת אלון במסגרת תרגיל היערכות לחירום.

כיום לשכונת סביוני דניה יש כביש מילוט אחד בלבד, דרך הרחובות מנדל זינגר ואוסקר שינדלר והאפשרות להשתמש בכביש הנוסף לכיוון רמת אלון אמור לתת מענה לתושבי השכונה במקרה שעולה צורך להתפנות במהירות.


המרכז המסחרי בסביוני דניה (צילום: מיכל ירון)

דיון במועצת העיר – יום א' 3/12/23

היום, ראשון 3/12/23, אמורה להתקיים ישיבת מועצת עיר, במהלכה יתבקשו חברי מועצת העיר לאשר את מימון הפרויקט, פתיחת ציר המילוט בין השכונות, שעלותו המשוערת 700,000 ש"ח. התרגיל של פיקוד העורף אמור לדמות פינוי של אוכלוסייה משכונה כלואה, ובמהלך התרגיל אנשי פיקוד העורף עתידים לפרוץ מעבר ברוחב של 3 מ' בין שתי השכונות, שישמש גם למעבר של תושבי השכונה וגם לכניסת רכבי חירום והצלה. מאחר שבדרך המיועדת יש עצים המיועדים לשימור התכנית היא להעתיק אותם לאזורים חלופיים.

שביל צר

התכנית עוררה חששות אצל תושבי רמת אלון מכך שתושבי סביוני דניה שישתמשו בעתיד בכביש, עלולים להיכנס לשכונת רמת אלון ולהגדיל את נפח התנועה בשכונה ולא להשתמש במעבר על מנת לחלוף על פני השכונה ולהמשיך בכביש הראשי, דרך בירם.
קליש רותם התייחסה לטענות ואמרה כי הכביש המתוכנן יביא את תושבי סביוני דניה אל הכיכר העליונה בקצה שכונת רמת אלון, קרוב מאוד לכביש הראשי, ולכן לתושבי סביוני דניה אין כל סיבה להיכנס לרמת אלון. בנוסף הסבירה כי בשלב הראשוני מדובר רק על פריצת שביל צר כחלק מתרגיל חירום.

בחברה להגנת הטבע דורשים לעצור מיידית

החברה להגנת הטבע מתנגדת לתוכנית לפרוץ ציר מילוט בין שכונת רמת אלון לסביוני דניה. לטענת החברה להגנת הטבע ציר המילוט בין רמת אלון לסביוני דניה, נמצא בסביבה טבעית רגישה ובלתי מופרת. "אנו סבורים כי יש להקפיא את ביצוע הדרך הזו, זה בלתי סביר לבצע פעולה זו, כחלק מתרגיל חירום עם פיקוד העורף. לפני כל ביצוע עבודת פריצת דרך בשטח רגיש, חייבים לבצע בדיקות סביבתיות מחד ולהצדיק היטב את הצורך הביטחוני/בטיחותי מאידך. מתבקש גם לבצע הליך ראוי של שיתוף הציבור, לפני קבלת החלטה סופית, על מימוש העבודות. אם יוחלט להוציא את הפרויקט לפועל, חייבים להטיל על מבצעי הדרך, את כל התנאים הסביבתיים המחמירים ביותר, הנדרשים באזור רגיש זה".

לפי טענת החברה להגנת הטבע הציר המתוכנן יפגע בסביבה שבין השכונות, הדרך המתוכננת חוצה שלוחה טבעית בסביבה של חורש ואורנים. "אזור זה (המרחב של נחל בן דור) על אף שהוא נמצא בלב אזורי המגורים של חיפה נשאר במופעו הטבעי והוא מספק תחושת טבע אמיתית לתושבי השכונות שמסביב שגם מצידם שומרים על סביבתם, מטפחים שבילים ופינות ישיבה לטובת תושבי השכונות הקרובות בפרט ותושבי חיפה בכלל. בסמוך למקום תחילת העבודות ברמת אלון מצוי ואדי בן דור, המהווה ריאה ירוקה לאלפי תושבים המתגוררים באזור. הוואדי מסומן היטב ומשולט על ידי מתנדבים, המוציאים סיורים בשטח לקהל הרחב ושומרים על ניקיונו ועבירותו".

נדרשת בחינה מחדש

בחברה להגנת הטבע מדגישים עוד, כי תוואי הפריצה המתוכנן נמצא בתוכנית מאושרת מלפני כ-24 שנים. ברבות השנים נכנסו שיקולים נוספים לעולם התכנון והצד האקולוגי/סביבתי קיבל משקל נוסף. לכן, אם עיריית חיפה ו/או פיקוד העורף מעוניינים לפרוץ דרך מילוט בין שכונת סביוני דניה לרמת אלון, חייבים לבחון ולבדוק שוב את הצורך מול הפגיעה הסביבתית הנוכחיים. בנוסף, הצבא (פיקוד העורף) אינו גורם בעל מומחיות או ידע מיוחדים בנושאי דרכים, סביבה ותכנון (בפרט בסביבה העירונית), לכן פריצת הציר על ידו עלולה להתבצע באופן שיגרום לנזק רב.

בעיה נוספת שעולה מהדברים של החברה להגנת הטבע, היא שבפרסום של העירייה נכתב כי העבודות יבוצעו בליווי של אגרונום כדי להבטיח פגיעה מינימלית בטבע. "עם זאת, לעמדתנו אין בכך די ויש לבצע הליך תכנוני מלא ושקוף כולל שיתוף ציבור ובחינה מחודשת של הצורך הביטחוני/בטיחותי באם קיים, לעומת הפגיעה הסביבתית והנופית. בנוסף חייבים לבצע סקר טבע עדכני באזור על ידי אקולוגים המומחים בסקרי טבע עירוני, אשר יבדוק את השפעת הדרך המוצעת על כל בית הגידול ועל כל ערכי הטבע במצויים בו מהחי והצומח".

לסיכום, החברה להגנת הטבע מבקשת לעצור באופן מיידי את ההתקדמות לביצוע דרך מילוט מס' 3 ולהיכנס להליך תכנוני פתוח כולל שיתוף הציבור מהסביבה הקרובה ומכל חיפה לדיון בנושא חשוב זה שיכולות להיות לו השפעות הרסניות על הסביבה הטבעית, המאפיינת את חיפה.

הפעיל השכונתי תומר שלן (צילום: חי פה בשטח)
הפעיל השכונתי תומר שלן (צילום: חי פה בשטח)

"הציר הזה מסכן את תושבי השכונה יותר משהוא פותר את הסיכון"

תומר שלו, פעיל שכונתי וחבר בעמותת 'ירוק בלב: "ראש העיר מנצלת" יש פה ניצול תב"ע שמיועדת, מבחינת הרציונל, להקמת שכונה שלמה, וכאשר מקימים שכונה בונים אותה על כל תשתיותיה, מכינים את המגרשים וכיוצא בזה, ואז נוצר אזור שלם שהוא מפותח, כולל דרכים. ראש העיר מנצלת את הסמכות לרעה על מנת לממש דרך קטנה אחת שמשרתת אינטרס פוליטי שאינו קשור לפיתוח שכונות. בנוסף היא מכניסה לתמונה את פיקוד העורף ללא כל סמכות להתערב בבניין העיר.

הדרך המתוכננת הינה דרך מסוכנת ביותר מבחינת בטיחות אש, מכיוון שהיא צרה ומפותלת, ומהווה גורם סיכון בסיטואציה דומה לחלוטין לאסון שהתרחש עם אוטובוס הצוערים בכרמל. כדי לבצע דרך בטוחה יש לבצע כביש ברוחב 30 מטר מצד לצד, וזה לא אפשרי בשטח שם. כלומר, הציר הזה מסכן את תושבי השכונה יותר מאשר הוא פותר סיכון".

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

עבודות לביצוע אזורי חיץ בחיפה (צילום: חי פה)
עבודות לביצוע אזורי חיץ – בחיפה – ארכיון 2018 • (צילום: חי פה)

"עוד כבישים, שכונות ובטון"

"אנחנו ראינו מראש שהמטרה היא לחבר בין שכונות", מסביר שלו. "באופן כללי, אפשר להבין את דרישת התושבים לצאת מהר מהשכונה בחירום ולהתמודד עם פחות פקקים. העיר רוצה עוד כבישים, שכונות ובטון. כל החיבורים המערביים של העיר מתבקשים, אבל יש שם מסדרון אקולוגי מאוד חשוב שמחבר בין צפון הארץ למרכזה. יש לזה השלכות אדירות על הטבע הארצי. יש קונפליקט בין הטבע לרצון של העיר להתפתח. לכן החברה להגנת הטבע נרתמת ומתנגדת למהלך.

שבילי טיול

"כשבנו את רמת אלון היה כביש שהיה אמור לחבר אותה עם סביוני דניה", ממשיך שלו, "הכביש לא נסלל בגלל בעיות תקציב. בינתיים, מתקופת הקורונה אני ועוד אנשים משכונת רמת אלון פיתחנו שבילים ביער שבין רמת אלון לסביוני דניה, ויש שם הרבה מאוד מטיילים. אנחנו מנסים עכשיו לחבר את מערכת השבילים הזו לפארק הגשרים של נשר. שמענו שראש העיר מדברת על חיבור הכביש שכבר היה אמור להיפתח בין השכונות. הבעיה היא שזה נעשה תוך שימוש במצב בטחוני, בטענה שמדובר במצב חירום, וצריך שתהיה אפשרות לפנות את סביוני דניה. הבנו שהכוונה היא לעשות שם שביל ברוחב של 3 מטרים".

לשמור על היער

ההתנגדות העקרונית שלנו היא לא לכביש עפר, שישמש אך ורק בחירום. החשש שלנו הוא שזה יהווה בסיס להרחבת הכביש בעתיד ולמימוש תכניות הבנייה המקוריות, שימחקו את היער לטובת בניית מבני ציבור. זה עלול להיות פתח לכל ראש עיר להשתמש בשטח של היער לבנייה כרצונו על פי תכניות מאושרות וישנות. מה שחשוב לנו הוא לשמור על היער המיוחד שיש לנו. העיר נגסה בו מספיק וכעת יש להגן עליו ולעדכן את תכניות הבנייה, ככה שלא יפגעו ביער. החשש שלנו הוא מכביש סלול דו כיווני עם מדרכות שרוחב החתך שלו לפני התכניות המאושרות הוא 19 מ'".

הרשמה לעדכונים בוואטסאפ…

"לא קיבלנו מספיק מידע בשביל לאשר את סלילת השביל"

אביהו האן, ראש סיעת הירוקים - כחול לבן (צילום: אלעד מלכה)
אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים – כחול לבן (צילום: אלעד מלכה)

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, טוען כי חברי המועצה לא קיבלו מספיק מידע על מנת לדעת אם לאשר את התכנית: "לא נאשר שום מימון לפני שנבין מה קליש מתכננת, מה המשמעות, מהם ההיבטים התכנוניים והסטטוטוריים הנדרשים, מדוע לא מקיימים שיתוף ציבור ושיתוף תושבי השכונות הרלוונטיות בנושא, מה המשמעות של פיקוד העורף בהליך זה ועוד נושאים רבים נוספים. אדרוש תשובות לכל ההיבטים בנושא בישיבת מועצת העיר".

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

16 תגובות

 1. לידיעת ראשת העיר והמתכננים למינהם, בדרך בירם מול רבי הקומות יש שביל סמוי מן העין אשר אתם לא יודעים על קיומה, השביל קצר מאד! ומחבר בין הכביש הראשי לבין סביוני דניה, השביל הקצר מחבר בין דרך בירם לרחוב הכשרת הישוב, ורחוב אורבך , אפשר להרחיב את השביל ולהנגיש אותו למילוט , זה גם קרוב מאד לשדרות אבא חושי,ובכך לעשות מהפכות בטבע וביער עד רמת אלון, הדרך הרבה יותר ארוכה מפותלת, ודורשת הוצאות רבות יותר מה גם שגם כך יש עומס רב ברמת אלון בגלל מוסדות החינוך, אין צורך הוסיף.אנא בקרו במקום שעליו המלצתי, ותראו זאת כפתרון מצויין ! אפשר לעשות זאת בזמן הרבה יותר קצר! וכך לפתור את בעיית המילוט של תושבי סביוני דניה.ויפה שעה אחת קודם!

 2. כשגנבו נשק מהישובים המשטרה לא נלחמה בגנבים אלא לקחה את הנשק מהישובים, את התוצאה אנחנו יודעים. כך גם כאן, במקום למנוע שרפות פותחים "דרכי מילוט" שיהפכו לכביש ומדרכה ושכונה.

 3. המקום מיועד לפיתוח שכונה שלמה – מאות יח"ד. למה לא מוציאים לפועל את המשך השכונה?! כי גרים שם אנשים שלא רוצים לידם עוד כמה בניינים?! זה שטח עירוני מופר, אין שם יער טבעי יש עצים וחורש שנותרו בין רמת אלון וגבעת רמת דניה.
  לסלול ולבנות את המשך השכונה!

 4. למען החיים שלנו וחיי הדורות הבאים, חייבים למנוע את התכנית הזו ודומותיה לסלילה פזיזה של תשתיות עירוניות על הטבע.
  איכות חיים גבוהה לצד טבע שוקק חיים מאריכה את החיים של כל אחד מתושבי האזור בכמה שנים, אז בואו נזכור את זה לצד הסיסמאות הצבועות שקוראות להרס הטבע לצרכי בטחון.
  הדרך היחידה להישמר מפני שריפה היא למנוע אותה ברגע שהאש ניצתה, כפי שהראו כל הסקרים המקצועיים של רשות כיבוי אש מאז ומעולם. לא צריך להמציא את המדע מחדש עם עובדות חלופיות שמתאימות לפוליטיקאים, פשוט להסתמך על בעלי המקצוע בתחום ולא על גחמות של כמה תושבים שחיים בסרט אימה כל חייהם, שמתרחש באווירה מאוד פסטורלית לצד נופים טבעיים.

 5. אביהו מספיק להתנגד לכל יוזמה –
  רוצים כבישים. רוצים אספלט. רוצים בטון. רוצים לכלוך. רוצים סלמס. רוצים זיהום. די להתנגד.
  תאפשרו להרוס את חיפה וגם בז"ן היא תעשייה חיונית שמפריחה את מפרץ חיפה אל תעיזו לדרוש להזיז אותה
  והנמל הסיני הוא קסם בינלאומי של שיתוף פעולה עם מדינה אוהדת ולא עוינת. שישאר ויפותח הלאה כבסיס סיני-רוסי.

 6. אביהו האן והירוקים הם נזק מתמשך לחיפה
  לא קבלנו מידע
  לא ראינו תוכנית
  לא שמענו עדכון
  לא קיבלנו מסר מהעצים
  מתנגדים סדרתיים להכל עבור הגחמות שלו להתפרנס מסגן ראש עיר בשכר. קליש לא נתנה לו והשתולל באופוזיציה.

 7. התפכחנו! אחרי ה7.10 אין מקום יותר לסבלנות של כל מיני ארגונים ירוקים ופעילים "מטעם". סכנת חיים מעל הכל. גם אם מדובר באחוז בודד.
  סביוני דניה שכונה ענקית! שפנצר קטן בתחילת מנדל זינגר חוסם את כל השכונה! זה לא הגיוני!! חובה לסלול דרך חירום עם שער. שיכול להיפתח בקלות בעת חירום מכל סוג.
  לא ניתן למחדל של ה7.10 לחזור שוב. בכל מקום תהיה הערכות ראויה *לכל* תרחיש.

 8. לא קראתי 2 אחוז מהכתבה ואני אומר לכם שאם כבר מדברים שכונה כלואה , בואו נראה אתכם משחררים את הדר ופותחים ציר חדש עוקף דרך ויז'ניץ מקור ברוך לכיוון דרך נחל הגיבורים .
  אתם לא מבינים כמה עורקים אתם משחררים מכך .
  רוצים צילום אווירי ?.
  "המפנה"

 9. איפה היו הארגונים הירוקים כשהעיריה כרתה יער שלם בסביוני דניה? עכשיו אתם חוששים שיפרצו שביל עפר? צביעות שאין שניה לה. בקרוב עומדים לחסל את השרידי החורשה ואיש לא פוצה פה!

 10. כמה מלל? מוגזם!
  וחוץ מזה מה חשוב בחיים ויכוחים או הצלת נפשות???
  שיסללו שביל/כביש ויפתח רק בשעת חרום.
  בלי בלבולי שכל.
  כמה הרוגים אנחנו צריכים בשביל להפסיק לריב על שטויות
  החיים מעל הכל.
  אם משהו מציל חיים מצידי שיעבור בתוך הגינה שלי.
  דיייי !!!

 11. כפי שאתם כותבים חיבור הכביש מאושר מזה 24 שנה.
  למה לסלול?
  למה מי מת?
  במקומות אחרים על הכרמל גם 100 שנה לאחר האישור
  לא בונים ולא סוללים. כך עובד מנהל תקין.

 12. חייבים לסלול כבישים בכל השכונות הכלואות. התושבים בכל שכונה מתנגדים, אבל חובה להתעלם ולהתקדם יציל חיים גם אם יהיה קצת פחות טבע. לא חסר טבע בחיפה

 13. חשוב שיעשו אחד כזה גם מדניה לטירת כרמל, מרחוב הרופא לפרויד ומאונ' חיפה לכביש חיפה-ת"א.

 14. אני מסתייגת מהעניין שאפשר לסלול כביש צר שבהמשך כפי שקורה בארצנו.. יורחב . אם יש צורך במעבר, שתהיה דרך עפר להולכי רגל . . כפי שניכתב לעיל – במצב של שריפה- כביש עלול להיות מלכודת אש. (הוזכרה השריפה ב 2016 יערות הכרמל)
  מלבד החשיבות של היער והטבע שאנחנו תושבי השכונה ככ מטפחים ומנקים,בהתנדבות, ללא תקציבים או סיוע העיריה. יש כאן שכונה ,אנשים וילדים. בתי ספר, גני ילדים שברובם על ציר הכביש המתוכנן. סכנת חיים תהיה לתושבי רמת אלון כשהכבישים בשכונה יהפכו לאוטוסטרדה !!
  הכבישים בשכונה צרים . כאשר אוטובוס או רכב גדול עוצר- נאלצים לעבור על פס לבן ועוד עברות תנועה שבעיקבותיהם נגרמו תאונות .
  בכניסה לשכונה בית ספר אלון – מוזמנים להגיע בשעות הבוקר או/ו שעות שמוציאים ילדים ותווכחו איזו סכנת חיים לילדים מידי יום!
  בימי שישי בצהריים הכניסה לשכונה פקוקה ואם יפתח הכביש- תושבי סביוני דניה והסביבה יבקשו לחסוך טת הרמזור- יסעו במעקף דרך רמת אלון ואז רמת אלון תהפוך לשכונה כלואה במקרה של מצב חרום.
  תושבי רמת אלון מתנגדים לסלילת הכביש!!!
  יש פתרונות אחרים לטיפול בשכונה הכלואה מבלי לפגוע בשכונה וביער רמת אלון.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24 כנגד גבר בן 64 אשר שדד בנק בפרדס חנה וגנב 10,000 שקלים. מהמשטרה נמסר לחי פה...