תושבים ברחוב התשבי מתלוננים: העירייה מבצעת איזורי חיץ ללא פיקוח וללא תוכנית עבודה מובנית

עבודות לביצוע אזורי חיץ בחיפה (צילום: חי פה)

תושבים המתגוררים ברחוב התשבי בחיפה טוענים כי עיריית חיפה מבצעת איזורי חיץ ללא פיקוח וללא תוכנית עבודה מובנית בואדי לוטם במפנה של רחוב התשבי. הגזם מושלך לואדי ומהווה חומר בעירה, שעשוי להוות סכנה של ממש.

בשיחה לחי פה סיפרה דיירת הרחוב:

"מתרחשת קטסטרופה בואדי לוטם מדובר בציר שמתחיל ליד בית ספר גיל וממשיך במעלה רחוב התשבי. העירייה מבצעת חישוף חסר אחריות, ללא פיקוח וללא תוכנית עבודה מובנית. צמחיה ירוקה נעקרת ומושלכת לואדי. זה פשוט ביזיון. כל זה מתבצע  על אף שסוכם מוקדם עם העירייה שהעבודות יבוצעו תחת פיקוח קפדני".

 

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

"קבלן הגיזום מבצע בשלב הראשון גיזום של הצמחייה ובשלב השני יבצע איסוף וריסוק של הגזם, בהתאם להנחיות. עיריית חיפה תקפיד על כך שלא יישאר כל גזם בשטח אשר אינו מפונה. בטרם התחלת העבודות נשלחו לתושבי השכונה פליירים הכוללים פירוט של העבודות המתוכננות. מאז השריפה בכרמל מבצעת עיריית חיפה, באמצעות המחלקה לגנים ונוף, אזורי חיץ בשכונות השונות, ובעיקר באלה הגובלות בחורשות. העבודות מבוצעות תחת פיקוח העירייה ובאישורה ובתיאום מלא מול רשות הכבאות והחברה להגנת הטבע. עד היום בוצעו כ 28 ק"מ אורך של אזורי חיץ מסביב לשכונות. יש לציין בהקשר זה, כי בזכות החיץ אשר נעשה בשכונת רמת ספיר וגובל ברחוב גוט לוין, ניצלו כל בתי השכונה מהלהבות שפרצו בשריפה האחרונה בחיפה".

כזכור הכשרת אזורי החייץ מתבצעת על בסיס מסקנות וועדה מקצועית שהוקמה בעקבות השריפה בכרמל לה היו שותפים משרדי הממשלה, מחלקת הגנים בעיריית חיפה ורשות הכבאות שערכה סיורים בכל רחבי העיר והנחתה על דרכי טיפול בחורש ברוח מסקנות הועדה.

במסגרת התוכנית מופו כל השכונות המצויות באזור חורש טבעי ונקבעו בשיתוף עם כיבוי אש סדרי עדיפות להכשרת אזורי חייץ ברוחב של 10-15 מטר סביב לשכונות אלה. דגש מיוחד ניתן ליצירת אזור חייץ סביב מוסדות חינוך, מרכזים רפואיים ובתי אבות.

באזורים אלו מבוצע על פי הצורך כריתת עצים ו"הרמת נוף" דהיינו פינוי גזם, דילול ענפים וניקוי השטח מכל חומר צמחי שעשוי לבעור . כל אלו מבוצעים ע"י מנהל התפעול בעיריית חיפה בשיתוף ובתיאום עם החברה להגנת הטבע, רשות שמורות הטבע, מנהל ההנדסה ופקיד היערות. העבודות מבוצעות ע"י קבלנים , תוך שימוש בכלים כבדים: טרקטורים מסוגים שונים, כלי גרירה, מנופים וכננות לפינוי עצים.  בשכונות בהן מוכשרים אזורי החייץ בוצע טרם תחילת העבודות ידוע הציבור על העבודות המתבצעות בשכונה באמצעות מנשרים המופצים לתושבים.

הכשרת אזורי החיץ בחיפה החלה כבר בשנת 2012 ובכך, הפכה חיפה לעיר הראשונה בישראל שפעלה בנושא ופעילותה מהווה דוגמה לחיקוי עבור רשויות אחרות. אזורי החיץ המוכשרים השנה מצטרפים לאזורי החייץ שכבר הושלמו על ידי העירייה לאורך של כ – 33 קילומטרים בעלות כוללת של כ – 6 מיליון ₪.

3 תגובות
  1. יובל אמר/ה

    אני גר ברחוב שוהם זאב בחלקו האחרון שהוא ללא מוצא. כחלק מלקחי השרפה האחרונה בכרמל נפרצו אזורי חיץ בחורשה שמתחת לבתי הרחוב ( הנמצאת בין הרחוב לרחוב הביכורים) ואף נפרצה דרך מעבר למשאית כיבוי אש. הבעיה היא, שהקבלן הותיר בשטח לא מעט שיירי עצים שיכולים, בעת שריפה להתלקח ולהצית את עצי החורשה. השכנים פנו מספר פעמים לעירייה בנושא , אך דבר לא נעשה.

  2. מירי אמר/ה

    זה לא מדויק שהעבודות מתבצעות בצורה מבוקרת ומסודרת. משאירים לכלוך ושיירי עצים, העבודות אורכות זמן ממושך – לא בדיוק מסודר ומאורגן. לצערי- כך העיריה נראית גם .

  3. דן אמר/ה

    אם העבודה תתבצע לפי התכנון ובמאה אחוז בסדר מהיכן יקבל המפקח את המעטפה לפי התגובות היפנים פשוט נאיבים

לא ניתן להגיב