דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

חיפה עיר בטבע • 'ירוק בלב' והזמנה לסיורי סתיו בוואדיות ○ ענבל חן ברגב

(חי פה בטבע) – אנשים טובים עם "לב ירוק" וחגיגות סתיו בוואדיות חיפאיות – כולכם מוזמנים!


צעירים חסרי מנוח

בשנת 2014 קבוצה מופלאה של צעירים מלאי רוח יזמות ומוטיבציה, שפעלו לשמירת הטבע העירוני והנגשתו לציבור הרחב בחיפה, הקימו באופן רשמי את עמותת "ירוק בלב".

זה היה אוסף מרשים של צעירים, חלקם סטודנטים שבחרו לפעול למען הסביבה והטבע לצד לימודיהם האקדמיים ובניית חיים משפחתיים, כולם חדורי אהבה לטבע, אנשים ערכיים שאהבת האדם והשוויון החברתי נר לרגליהם והם מוכנים לפעול למענם.

שביל הטראסות, רמת גולדה (צילום: ענבל חן ברגב)

עמותת 'ירוק בלב'

בין השנים 2014-2019 פעלה העמותה במגוון תחומים, שהמשותף לכולם הוא השפעתם הישירה על שמירת הטבע העירוני. חברי העמותה הובילו מיזמים לשמירת הטבע בחיפה ותמכו בכל מאבק התואם את רוח העמותה ומטרותיה. בין המאבקים בהם לקחה חלק העמותה: גבעת העיזים – התנגדות לתכנית בניה של שכונה על ליבת הטבע הגדולה בחיפה שתקטע את הטבע העירוני מהשמורה הביוספירית הר הכרמל, יער הטכניון – התרעה לרשויות על הנזק הגלום בכריתת יער הטכניון משנת 2014, יער האוניברסיטה – התרעה לרשויות בשנת 2014 על הכריתה שבוצעה **ללא אישורים וללא פיקוח כנדרש בחוק.

עמית באום, ממייסדי עמותת ירוק בלב:

"הטבע הוא הדבר הטוב ביותר שנותר בחיפה ועלינו לשמור עליו גם מעבר למה שנשקף מחלון ביתנו הפרטי."
נחל אזוב (צילום: ענבל חן ברגב)

אופיר אלון (אלבאום) ז"ל

בשנת 2016 נהרג אופיר אלון (אלבאום) בתאונת דרכים. אופיר היה ממייסדי העמותה, כיהן בוועד המנהל של העמותה ושימש כגזבר בה. אופיר קידם את פעילותה הציבורית של העמות ואת ניהולה לטובת המשך שמירת הטבע העירוני בחיפה. אופיר הוביל טיולים ארוכים בוואדיות חיפה המאתגרים ביותר, ריכז מתנדבים לשיקום שבילי הטיול, ייצג את העמותה בוועדות עיריית חיפה, גייס עשרות מתנדבים ותרומות הנחוצים לפעילות והקים את אתר האינטרנט של עמותת ירוק בלב.

משבר הקורונה, הסגרים ואיסור ההתקהלות והטיולים, הקשו מאוד על יכולתה של העמותה להוציא סיורים וטיולים, ולכן בשנים האחרונות ממשיכה העמותה את פעילותה בשותפות עם גופים נוספים הפעילים בחיפה וסביבתה ומסייעת בעצם היותה עמותה רשומה במתן תשתית ארגונית כשנדרש.

נחל סעדיה (צילום: ענבל חן ברגב)

תרומה משמעותית

באתר העמותה הפעיל, תוכלו למצוא את מיטב הפעילות של חבריה, החל ממסלולי טיול, מפות שבילים, ועד המלצות בשיקום שבילי הטיול בחיפה הכוללות הבהרות שניתנו ע"י הוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע. גולת העשייה של חברי העמותה היתה בפילוס שביל ואדיות חיפה שהחל בשנת 2014. זהו מסלול הליכה רגלי למטיבי לכת באורך 50 ק"מ, הקושר את הטבע הייחודי של חיפה בתוואי מעגלי רציף, וכמו כן מתחבר לשביל ישראל. כל הפרטים על שביל ואדיות חיפה ומקטעיו באתר הפייסבוק "שביל ואדיות חיפה".

שומרי הוואדיות

בשנים עברו התנדבו פעילים בחברה להגנת הטבע לעשייה בוואדיות. רכזי הוואדיות פעלו בעיקר ברמת ספיר ובמקביל יזמה החברה להגנת הטבע סיורים לנחלי רמז זיו בעונת האביב. נעשו גם ניסיונות לייצר אירועים מוסיקליים בטבע, והחגיגות בנחל רמז-זיו לוו בנגינה של הרכב מוסיקלי מאוניברסיטח חיפה.

תל אהרון (צילום: ענבל חן ברגב)

גלגולו של סיור

מיזם "תושבים מובילים סיורים בהתנדבות בוואדיות חיפה" התחיל באוקטובר 2021 וממשיך, במידת מה, את הרוח והדרך של העמותה ואת היוזמות שקדמו לו. מגבלות הקורונה שלחו אותנו להיפגש ולהכיר את הטבע שקרוב לבית וזה עשה לנו טוב. אחרי מסלולי טיולים רבים בכל רחבי העיר והכרות אישית עם חיפאים שפעלו באופן עצמאי לשימור הטבע שלידם, נוצר גרעין יוזם וחדור מוטיבציה של אנשים שהסכימו להוביל טיולים בשבילי חיפה בהתנדבות.

נחל שיח (צילום: ענבל חן ברגב)

חוגגים סתיו

"חוגגים סתיו בוואדיות חיפה" נולד בזכות קבוצת הפייסבוק "בשבילי רק (ב) חיפה" הפועלת כדי לקרב קהילה לטבע, להעלות את המודעות המקומית לצורך בשימור הוואדיות מפני בניה הרסנית המאיימת עליהם, בטיפול ותחזוקה של ואדיות ונחלי חיפה ושמירת רציפות השטחים הפתוחים והאיכויות האקולוגיות של טבע חי, שהם נכסי העל של חיפה.

הרשמו והצטרפו לסיורים

בכל שישי ושבת במהלך החודשים אוקטובר, ינואר ואפריל, יוצאים סיורים לוואדיות ונחלים ברחבי חיפה החל מהשעה 09:30, עפ"י הפירוט הבא:

 • יום שבת 1.10 – ואדי בן דור ויער רמת אלון
 • יום שישי 7.10.22 – נחל שיח
 • יום שבת 8.10.22 – גבעת העיזים ונחל עמירם
 • יום שישי 14.10.22 – דרך הדורות, פארק הכרמל
 • יום שבת 15.10.22 – שביל הטרסות, רמת גולדה
 • יום שישי 21.10.22 – נחל לוטם
 • יום שבת 22.10.22 – ואדי אבן
 • יום שישי 28.10.22 – נחל ורדיה
 • יום שבת 29.10.22 – סטלה מאריס

לתשומת לבכם: יש לזכור שהתושבים אינם מדריכי טיול מוסמכים, על כן האחריות על המטייל לבדו, לבדוק את תוואי השטח, להגיע עם ציוד הליכה מתאים ולהפעיל את מיטב שיקול דעתו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

 1. לצערנו ומתוך הידיעה על תוכנית המתאר העירונית שבאישורה יחוסלו רוב הואדיות הפתוחים הקיימים הרבה מאד פעילים שהיו לפני 5-10 שנים פשוט הרימו ידיים. חלקם עברו לישובים ששומרים סביבם על סביבות ירוקות פתוחות. חלקם נשארו בחיפה אבל הפסיקו את המאבקים עבור הואדיות והתייאשו מהבטחות ראשי הערים. בכנס שהיה אחרי השריפה הגדולה השנייה בכרמל הבטיחה סגנית ראש העיר חדוה אלמוג שהואדיות ינוהלו. היא טענה שעד אז התייחסו אליהם כשטח חיצוני לשטח חיפה ויש הבנה שצריך מנהלת ואדיות, צריך לחשוב איך ואיפה לפתח יחד עם אקדמיה ופעילי סביבה. דברנו בכנס גבוהה גבוהה על ניהול הואדיות בצורה מתואמת מאורגנת ופשוט לא קרה כלום. קליש באה עם עלונים שדיברנו על ניהול טבע עירוני וכלום לא קרה. היא לא ביקרה 4 שנים בשום ואדי ולא טיפלה בשום דבר שקשור אליהם. אחרי הכנס עם חדוה אלמוג החלה הנחת צינור בואדי לוטם וגילחו בלי שום מחשבה את צלע ההר. אחרכך גילחו את ואדי אבן במורד ורדיה באופן פושע ואיתו גילחו את יער גבעת זמר במלואו. אחרכך ניסו לאשר גילוח של מורדות נתיב אופקים ואישרו לגלח את כל גבעת העיזים ואז גילחו חלקים מנחל זיו בפינוי בינוי של פרשקובסקי עבור עוד חניון תחתון על חשבון 10 דונם ואדי.
  הואדיות יישארו בתור 'תעלות ביוב' עם קצת סבך סביבם. זו כנראה המטרה הסופית. מתוך צער רב על ההרס ועל שדורות העתיד לא יזכו לטייל במקומות שהם ייחודיים ברמה עולמית בגלל חמדני נדלן, חמדני כבישים ומהנדס עיר כושל שפשוט לא אכפת לו כלום בטבע של העיר הזו שמייחד אותה ואת איכות החיים בה, רבים רבים פרשו מפעילות וחלקם גם עזבו את חיפה בכעס וצער רב בגלל הרס הואדיות סביב ביתם.

  • אייל, אשמח אם תוכל ליצור קשר עם אחד ממארגני הסיורים. אתה מוזמן להגיד כמה מילים בפתיחת הסיור ביער רמת אלון (ביום שבת הקרוב)

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...