חיפה • עיר בטבע ○ שבילים, מסלולים ופינות חמד בעיר ◄ ענבל חן-ברגב

תושבים מדריכים בהתנדבות (צילום: טלי מואב)

אני נרגשת ומתרגשת להוביל את המדור החדש בחי פה, שנותן במה לטבע הסובב את העיר היפה שלנו: "חיפה. עיר בטבע".

בשבילי חיפה

בשנה וחצי האחרונות בחרתי לטייל ולהכיר טוב יותר את מסלולי הטיול שהעיר שלנו מציעה. מגבלת 1,000 המטרים שנכפתה עלינו בראשית גלי הקורונה הוציאה רבים כמוני לוואדיות, מתוך רצון להתחבר לטבע הירוק ולהישמר מקהל, אולם מאז המשכתי לטייל בשבתות ובחגים, וכל יציאה לטבע הפתיעה אותי מחדש.

במהלך התקופה זכיתי לפגוש ולהתחבר עם תושבים נפלאים העוסקים בשמירת שבילים ותחזוקתם, ניקיונם, התקנת שילוט ומידע נגיש להולכים, פילוס צמחיה, דיווח לרשויות על מפגעי פסולת ועוד. הכרתי אנשים שנושמים טבע ומבינים עד כמה תפקידנו בשימור הטבע חשוב לעתיד.

קהילת מקומית מטיילת – ואדי בן דור (צילום: ציפי גבאי)

טבע בעיר

על המסלולים, השבילים והאנשים שפגשתי, כתבתי בפוסטים שהעליתי לקבוצת הפייסבוק שאני מנהלת "בשבילי רק (ב) חיפה" שלשמחתי תפסה תאוצה ועניין בקרב תושבי העיר. הקבוצה, כאמור, נותנת במה לעשרות שבילים ומסלולים, שלעתים תכופות נמצאים ליד הבית, על הכרמל, בתוך השכונה, או מתחילים היישר מהגינה, והם טובלים בפריחה עונתית, מובילים למאגרי מים, שרידים היסטוריים וגם מערות וסולמות חבלים.

תושבים דואגים לשילוט (צילום: מטל סטולר)

קבוצת הפייסבוק הפכה לקהילה

קבוצת הפייסבוק הפכה במהרה לקהילה מקומית גדולה ובתוך כשנה קיימנו שלושה מיזמי סיורים מודרכים לקהל, בהובלת תושבים מתנדבים. "חוגגים סתיו בוואדיות חיפה" התקיים בחודש אוקטובר, "ואדיות במגפיים" התקיים בחודש ינואר-פברואר, ומיזם "אביב בוואדיות חיפה" חגג את אפריל בטבע. לכולם היתה הכניסה חופשית וההדרכה נעשתה בהתנדבות ע"י התושבים.

קהילה מטיילת (צילום: ציפי גבאי)

חיפה שאין שנייה לה

במדור הזה אני מבקשת להביא את הקולות של האנשים שפועלים בטבע, את ההוויה הסביבתית של חיפה כעיר בטבע וזאת לצד עשרות מסלולים ושבילים שפילסו טובים ורבים לפנינו, תצפיות ונוף ייחודי שאין שני לו בארץ.

ואדי בן דור (צילום: מטל סטולר)

אז אחרי שהכרנו קצת, שנתחיל?

ואדי בן דור – מי מכיר?

אין זו שאלה טריוויאלית, שכן מסתבר שהוואדי הקסום הזה שנמצא ביער רמת אלון, לא הצליח לפלס את דרכו לרשימת הוואדיות הבולטים בעיר. אני תקווה שכשתסיימו את הקריאה, יתעורר בכם הרצון לטייל בו להכיר אותו (ונשמח גם לשמוע את דעתכם בתגובות).

תחילתו של הטיול בשכונת סביוני דניה, והכניסה אליו היא דרך שביל החיץ מרחוב יעקב אורלנד (ישנה כניסה נוספת מרחוב מנדל זינגר, אך היא תלולה).

תושבים מדריכים בהתנדבות (צילום: טלי מואב)

עצים וציפורי שיר

ההליכה בוואדי מוצלת, השביל עביר ובמהלך ההליכה תפגשו צמחיה מגוונת מאוד, החל מעצי אלונים וחרובים ועד צמחי לבנה רפואי, מליסה, שומר, שום וגם קנים של ציפורי שיר. ככל שתכנסו לעומק הוואדי, תתרחקו מהמולת הכבישים והמכוניות – תוכלו להתמסר לאלון הקסום (מרחב מוצל שמטופח ע"י תושבי שכונת רמת אלון), לעקבות ולציוצי הציפורים.

שילוט שהציבו תושבים (צילום: טלי מואב)

שביל התצפית ופינת היער

המסלול מסתיים בשער הכניסה לכפר המשתלמים של הטכניון ומפגש טיילת רמת אלון. כדאי לדעת שיער רמת אלון מציע עוד מסלולי טיול מהנים שניתן לטייל בהם בהנאה, בזכות השילוט שהציבו תושבי השכונה: "שביל התצפית" יוביל אתכם לנקודה המשקיפה על מפרץ חיפה כשמעליכם קרוניות הרכבלית נעות בקלילות, "פינת היער" נמצאת בפתחת ואדי רמת אלון (מעל גני הילדים והמרכז המסחרי) ומציעה מסלול טיול מהנה לעומק הוואדי והשתלבות עם ואדי בן דור.

לפעמים אנחנו מתקשים לזכור שהדברים הטובים באמת נמצאים ליד הבית… צאו לטייל ושמרו על הטבע ירוק, בשבילנו ובשביל העתיד.

תושבים מדריכים (צילום: טלי מואב)

הערה: הכותבת אינה מדריכת טיולים ועל כן הרישומים כולם הם המלצות בלבד. על המטיילים לוודא את דרגת קושי המסלול ותוואי השטח ולפעול על פי מיטב שיקול דעתם בצאתם לכל מסלול או טיול.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. אבי אמר/ה

    מיזם חשוב, הן קבוצת הפייסבוק שהוציאה אלפים לטייל בשבילי הטבע והן הכתבות שיוציאו אנשים נוספים. שמירת הטבע מתחילה בהכרתו והבנתו דרך הרגליים. עלו והצליחו

  2. סביוני חניה אמר/ה

    כשאני מסתכלת בתמונות אני רואה בהן המון שטח לחניונים נוספים לרכבים פרטיים.
    פשוט העצים קצת מפריעים, אבל העירייה לא דואגת לסלק את העצים ולשים אספלט. עירייה רעה.
    – מ. גרובר, חי פה

הגיבו כאן לכתבה