באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שש שנים מאז השריפה הגדולה בחיפה – תקדימים ומסקנות

(חי פה) – בשנת 2016 התחוללה בחיפה שריפה גדולת ממדים שפגעה ברכוש, סיכנה חיים והעמידה למבחן את תפקוד כוחות החירום וההצלה בעיר ואת תפקודה של עיריית חיפה.


השרפה הגדולה בחיפה 24/11/2016

גל שרפות בכל רחבי ישראל, מרביתו בשל הצתות

בנובמבר 2016 התחולל בישראל גל שריפות שחלש על מספר מוקדים ברחבי הארץ, בין היתר בחיפה, בה התלקחו שריפות במספר מוקדים שונים, כשהעיקרי בהם בשכונת רוממה.

בעקבות השריפה פונו אנשים רבים מבתיהם משכונות דניה, רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן-גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, רמות בגין, רמות אלון, רמות רמז, רמת גולדה, הוד הכרמל ונאות פרס.

לוחמי האש בגמר ביצוע ברחוב הנטקה - 25.11.2016 (צילום: ניר הופמן)
לוחמי האש בגמר ביצוע ברחוב הנטקה – 25.11.2016 (צילום: ניר הופמן)

סגירת מעגל – טייסת הכיבוי על שם אלעד ריבן

בכיבוי השריפה בחיפה לקחה חלק "טייסת אלעד". טייסת אלעד היא טייסת של מטוסי כיבוי, שהוקמה בעקבות הפקת הלקחים שעלו מהשריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010. הטייסת קרויה ע"ש צופה האש החיפאי אלעד ריבן ז"ל, שנהרג בעת שהתנדב לסייע לכבאים בשריפה הכרמל ונהרג כשניסה להציל את הצוערים שנלכדו בעיקול המוות מול בית אורן. הקמת הטייסת הייתה סגירת מעגל עבור משפחתו של ריבן, שחזו בטייסת בפעולה בעת שהתפנו מביתם. ביתה של משפחת ריבן נותר בשלמותו, אולם הפנימיה הצבאית הסמוכה לבית הספר "הריאלי" בו למד, נפגעה מהשריפה. הטייסת סייעה מאז בכיבוי שריפות רבות בארץ ובמדינות שכנות, כמו ירדן וקפריסין, שסייעו לישראל בגל השריפות ב-2016.

מטוסי כיבוי בשמי שכונת ורדיה. בחיפה - השרפה הגדולה בחיפה 2016 (צילום: אור אלמליח)
מטוסי כיבוי בשמי שכונת ורדיה. בחיפה – השרפה הגדולה בחיפה 2016 (צילום: אור אלמליח)

בפעם הראשונה בישראל – "Safety Check"

השריפה בחיפה היוותה תקדים לשימוש בכלי "בדיקת הבטיחות" ("Safety Check") של פייסבוק בישראל. הכלי מאפשר למשתמשי פייסבוק המצויים באזור אסון לדווח על עצמם כ"מוגנים" לחברי הפייסבוק שלהם ולסייע באיתור קרובים בעתות חירום. פייסבוק הפעילה בדיקת הבטיחות בזמן הפיגועים שאירעו בשנת 2015 בפריז, אולם הייתה זו הפעם הראשונה בה נעשה בו שימוש בישראל.

סופת האש מתקרבת לנאות פרס - השרפה הגדולה בחיפה 2016 (צילום ממשרדי חברת החשמל: עמוס וייל)
סופת האש מתקרבת לנאות פרס – השרפה הגדולה בחיפה 2016 (צילום ממשרדי חברת החשמל: עמוס וייל)

פינוי מוסדות חינוך

במהלך השריפה פונו מוסדות חינוך, גני ילדים, ואף אוניברסיטת חיפה והטכניון. בין בתי הספר שפונו היה בית ספר רוממה, בניהולה של דפנה בוננה, שהיה בסכנה מיידית. תלמידי בית הספר, בהם גם תלמידי חינוך מיוחד פונו מהמבנה תוך שתי דקות, לאחר סריקה קפדנית על מנת לוודא שאף ילד לא נותר מאחור. בית הספר לא ניזוק בשריפה, בין היתר הודות לשומר המסור שדאג להתיז מים היכן שניתן על מנת לעכב את הבעירה.

כך סיפרה אז בוננה לחי פה: "עברנו בשביל לאן ששלחה אותנו המשטרה. בדיעבד אנחנו רק יכולים לברך על הנס הגדול שקרה לנו, כי שתי דקות אחר כך אנחנו חצינו את הכביש להיכל הספורט, העמידו אותנו שם, אנחנו הסתובבנו אחורה וראינו את הכל בער. ניסו לפנות אותנו לכיוון מרכז חורב, ואז ראינו את כדור האש שעובר מגן דניאל ומדליק את רחוב הפלמ"ח. עצרנו את האוטובוס ופשוט אמרתי להם – אנחנו רצים. אמרתי לילדים: יש לכם כוח? אמרו: יש לנו כוח! פשוט רצנו קדימה עד למקום בו חשבנו שאין סכנה".

מסקנות והפקות לקחים

דו"ח מבקר המדינה בעקבות גל השריפות של נובמבר 2016, התייחס לפינוי בית הספר ברוממה, וקבע כי היעדר ליווי הפינוי על ידי פקחי עיריית חיפה מהווה כשל בתפקוד העירייה סביב אירועי השריפות ואף סתירה של הנהלים קבעה עיריית חיפה בעצמה.

ציטוט מדו"ח המבקר: "פינוי בית הספר "רוממה ניגונים" בחיפה התנהל ללא פיקוח של העירייה, וקבוצת תלמידים ומורים נותרה סמוך למוקד השריפה ללא ליווי של נציג העירייה, אף שהיא קבעה שקיים צורך בליווי…"

חסימה שכונת רוממה לאחר השריפה

שכונת רוממה, בה שוכן בית הספר, נחסמה למשך מספר ימים, גם לאחר השריפה, לאנשים שאינם תושבי השכונה. מטרת החסימה הייתה למנוע התקהלות של אנשים סקרנים המפריעה לעבודתם של הכבאים, משטרת ישראל ועיריית חיפה.

במהלך השריפה, התושבים שלא להטיס רחפנים בשטחי העיר, המקשים גם הם על פעילותם של הכבאים.

כבאית ממטירה סילון מים בשכונת רוממה בחיפה - השרפה הגדולה בחיפה - 2016 (צילום: רן מינרבי)
כבאית ממטירה סילון מים בשכונת רוממה בחיפה – השרפה הגדולה בחיפה – 2016 (צילום: רן מינרבי)

אזורי חיץ

בעוד שדו"ח מבקר המדינה בעקבות השריפה הגדולה בכרמל ב-2010 קבע כי עיריית חיפה לא פעלה מספיק ליצירת "אזורי חיץ", אזורים בהם מדוללת הצמחיה כדי לעכב התפשטות שריפות בין אזורים מיוערים לשכונות מגורים, דו"ח המבקר בעקבות השריפות ב-2016 ציין לחיוב את פעילותה של עיריית חיפה ליצירת אזורי חיץ שנועדו להאט את קצב התפשטות האש ולהגן על הבתים המצויים סמוך לחורשות.

חיפה | הכרמל | חוף דדו (צילום: ירון כרמי)
חיפה: השכונות הכלואות על הכרמל (צילום: ירון כרמי)

יצירת דרכי מילוט מהשכונות

דו"ח המבקר קבע כי לא יושמו הלקחים בנוגע ליצירת דרכי מילוט, המאפשרות פינוי מהיר של תושבים רבים בזמן מועט. בהעדר דרכים כאלו, מתעכב פינוי התושבים בזמן אמת וחייהם מצויים בסכנה. כמו כן, היעדר דרכי הגעה מקשה על כוחות ההצלה להגיע למוקד השריפה, ונוצרת דילמה האם לפנות קודם את התושבים או לאפשר לכוחות ההצלה להגיע.

השרפה הגדולה בחיפה - רחוב איינשטיין (צילום: דוברות כבאות והצלה)
השרפה הגדולה בחיפה – רחוב איינשטיין (צילום: דוברות כבאות והצלה)

בנוסף, בעת כיבוי שריפות פועלים מטוסי כיבוי בשמיים, ויש לשמור על מרחק בטיחות בין הנהגים בכבישים ליעף המטוסים. כתוצאה מכך, בשריפה של 2016 נחסם לסירוגין ציר פרויד, עקב יעף המטוסים. ציר פרויד הוא ציר תנועה ראשי ומרכזי וחסימתו עיכבה את הגעת כוחות הצלה וכיבוי נוספים וכן הקשתה על התושבים להתנייד ולחלץ את יקיריהם מהשכונות.

מטוס כיבוי מטיל חומר מעכב בעירה מעל שכונת רוממה - השרפה הגדולה בחיפה 24/11/2016 (צילום: כבאות והצלה)
מטוס כיבוי מטיל חומר מעכב בעירה מעל שכונת רוממה – השרפה הגדולה בחיפה 24/11/2016 (צילום: כבאות והצלה)
פקקי ענק בציר פרויד במהלך שרפת הענק בחיפה -  יום ה', 24.11.2016 (צילום:  שלומי זינו)
פקקי ענק בציר פרויד במהלך שרפת הענק בחיפה – יום ה', 24.11.2016 (צילום: שלומי זינו)

אובדן התקציב לפתיחת צירים מהשכונות

לדבריו של ראש העיר בזמן השריפה, מר יונה יהב, התקבל תקצוב מהממשלה ליצירת דרכי מילוט חדשות, אולם ראש העיר הנוכחית, ענת קליש-רותם, איבדה אותו לאחר שסירבה לתנאים תחתיהם ניתן. לעומתו, טענה קליש בפוסט בפייסבוק כי מעת כניסתה לתפקיד פעלה לחיבור "השכונות הכלואות", כלומר שכונות שיהיה קשה להימלט מהן בשעת חירום. קליש מאשימה במצב את תחלופתם התדירה של שרי תחבורה, את המבנה הטופוגרפי של חיפה ואת היעדר התקצוב מצד הממשלה. בשורה התחתונה לא בוצע בשטח שינוי מהותי שיאפשר חילוץ מהיר מהשכונות הכלואות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

  1. ראשת העיר הגב' קליש היא כישלון אחד גדול. למרות שהודיעה שנמצא התקציב לסלילת כביש מילוט ראשון מהשכונות הכלואות, עדיין לא נעשה כלום.

  2. שכחתם לסקר את התנהלות המדינה בנושא הפיצויים, על ידי המצאה של פיגוע טרור, כאמתלא לפטור את חברות הביטוח מכיסוי ההוצאות. הון שלטון כבר אמרנו?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...

ריקודים סלוניים: אלופי ישראל הם הרקדנים מוסטפא וליאל מחיפה

(חי פה) - הכירו את שני הילדים המבטיחים שמביאים הרבה כבוד לעיר חיפה, מוסטפא עודה בן 10 וליאל ברישב גם כן בת 10 זוג...