דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

אביהו האן: "אני אופטימי – ניתן להחזיר את העיר חיפה למסלול אחרי חמש שנים קשות"

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, האדם שפעל בהתנדבות...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

השכונות עדיין כלואות • 5 שנים מהשרפה הגדולה בחיפה

השכונות הכלואות בחיפה נותרו כלואות

אחד הלקחים המרכזיים מהשריפה שהתרחשה בנובמבר 2016 בחיפה, היה שכל שכונה צריכה יותר ממוצא אחד. הכוונה היא שבכל שכונה יהיה יותר מכביש אחד שמאפשר להיכנס ולצאת ממנה.

בשריפה בשנת 2016 אחת השכונות שנפגעה בצורה הקשה ביותר הייתה רוממה החדשה וגבעת אורנים. כשהיה צורך מיידי לפנות את התלמידים בבית הספר רוממה ניגונים שבשכונה כיוון שהאש כבר הגיעה גם אליו, החלו כל ההורים הסבים והסבתות להגיע, כולם בבת אחת דרך הרחובות "אורן" ו"הפרחים". הדבר שסייע משמעותית לפינוי היה שלשכונה ישנן 4 יציאות. אך מה אם חלילה הייתה פורצת שריפה בשכונה שיש בה כביש יציאה אחד בלבד? אז עלול להיווצר צוואר בקבוק, שדרכו מאוד קשה לצאת מהשכונה, ודאי כאשר מדובר במצב חירום שבו כולם מבקשים לברוח במהירות מהסכנה. בסופו של דבר מולטו אחרוני הילדים בשביל הליכה, כאשר האש דולקת בעקבותיהם. בנס נמנע אסון כבד.

שריפת הענק בחיפה 24/11/2016 - רכב שרוף ברוממה (צילום: אלי אזולאי)
שריפת הענק בחיפה 24/11/2016 – רכב שרוף ברוממה (צילום: אלי אזולאי)

צורך ממשי באזורי חיץ

לקח נוסף בעל משקל מהשריפה, הוא הצורך הקריטי באזורי חיץ. בשכונת רמות ספיר היה אישור להקמת אזור חייץ בשטח שבין העצים לשכונה, עצמה וזו אחת הסיבות שהשכונה כמעט ולא נפגעה בשריפה הגדולה. בשנים האחרונות יש ניסיון לעשות אזורי חייץ נוספים במספר שכונות בעיר. לטענת תושבים חשוב מאוד, שיהיה תכנון מוקדם ומפורט של אזור החייץ על מנת שהוא ימלא את ייעודו ברגע האמת, אם חלילה תהיה שריפה נוספת.

עבודות לביצוע אזורי חיץ בחיפה (צילום: חי פה)
עבודות לביצוע אזורי חיץ בחיפה (צילום: חי פה)

מה הן שכונות כלואות?

שכונות כלואות הן שכונות שיש מהן מוצא אחד, כביש אחד בלבד ממנו ניתן להיכנס לשכונה או לצאת ממנה. כך לדוגמה קורה בשכונת דניה, ממנה אפשר לצאת דרך כביש אחד בלבד המוביל לצומת דניה, ואין כביש שדרכו אפשר לצאת מהשכונה לפי מטה.

כשמדברים על שכונות כלואות בחיפה, הכוונה היא לכל אחת מהשכונות שעל הרכס, בהן רק כביש אחד מחבר אותן לשדרות מוריה, או לרחוב חורב למשל. כך קורה ברחוב הרופא (אחוזה), כבביר, דניה כאמור, רמת בגין ורמת גולדה.

על פי התכנית שקיימת, השכונות הללו אמורות להתחבר כלפי מטה אל כביש החוף (כביש 4). כך שבמצב שחלילה פורצת שריפה או שקורה מצב כלשהו המחייב פינוי מהיר של התושבים, יהיה ניתן לבצע אותו גם כלפי מעלה, אל הציר, וגם כלפי מטה, דבר שבאופן טבעי יזרז את הפינוי.

אפילו שכונה אחת לא חוברה למוצא נוסף

מאז השריפה של נובמבר 2016 ועל אף ההבנה הברורה שלא ניתן להשאיר שכונות כלואות כפי שהן, למעשה לא חוברה אפילו שכונה אחת למוצא נוסף, ומפרסומי עיריית חיפה עולה כי יש כעת ניסיון לחפש מימון עבור הפרויקט.

הסכנה לתושבי העיר חיפה היא ברורה, במיוחד כשאחת לכמה שנים פורצת שריפה גדולה בחיפה, ולא מדובר באירוע חד פעמי. בשריפה ב-2016 נשרפו מאות דירות, ובמזל, מלבד תושבים שסבלו משאיפת עשן, לא היו פגיעות בנפש, אך המטרה היא שגם אם חלילה תתרחש שריפה גדולה נוספת, נוכל להימנע מאסון שיגרום לרבים לשלם מחיר יקר מאוד. אם לא ייבנו כבישי יציאה מהשכונות הכלואות, הסכנה נותרת בעינה.

השרפה הגדולה בחיפה - 24/6/2016 - הלהבות מתקרבות לתחנת הדלק רוממה (צילום: אלי אזולאי)
השרפה הגדולה בחיפה – 24/6/2016 – הלהבות מתקרבות לתחנת הדלק רוממה (צילום: אלי אזולאי)

איפה הכסף לשכונות הכלואות?

עד כאן קיימת הסכמה מוחלטת של כל הגורמים הנוגעים בדבר.
בראיון שהעניק יהב לחי פה הוא טען כי בשנת 2018 הייתה תכנית מתוקצבת, בהיקף של כ-4 מיליארד ש"ח, לביצוע מטרונית בציר הרכס. במסגרת התכנית, תיקצב משרד התחבורה גם את חיבורן של מספר שכונות כלואות לכביש 4. לדברי נציגי משרד התחבורה, קליש ביטלה את הפרוייקט עם היכנסה לתפקיד והכסף עבר לנהריה למימוש באותה השנה.

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם טוענת, שזה לא נכון שמשרד התחבורה הציעה לה כסף על מנת לבנות כבישים מכל השכונות הכלואות, אחוזה (רחוב הרופא), כבביר, כרמליה ועוד.

עובדי עירייה מתקופתו של ראש העיר הקודם, יונה יהב, טוענים שמשרד התחבורה הציע מימון מלא לכבישים תמורת מטרונית מהאוניברסיטה לכרמל הצרפתי וקליש רותם בשום פנים לא הייתה מוכנה למטרונית ולכן משרד התחבורה העביר את הכספים לעיר אחרת. דובר משרד התחבורה, אבנר עובדיה, שניסה במשך יותר משבוע, לבדוק מה התרחש שם בשנת 2019, כשקליש רותם התיישבה על כיסא ראש העיר, חזר עם תשובה שהוא לא יכול ללכת כל כך אחורה ולוודא מה היה שם ואיך קרה, שבסופו של דבר הכבישים לא נסללו.

רמת ספיר לאחר סופת האש 24.11.2016 (צילום: שלומי זינו)
השכונות הכלואות • רמת ספיר לאחר סופת האש 24.11.2016 (צילום: שלומי זינו)

ראש עיר נדרש לשמור על יחסים טובים עם משרדי ממשלה

לכל עיר יש תקציב שמורכב מהארנונה, מהקנסות ומההיטלים שהיא גובה. לצד ההכנסה הזו העיר צריכה גם עזרה מהמדינה על מנת להרים פרויקטים גדולים. חלק מהתפקיד של ראש העיר ומי שכפוף לו הוא לשמור על יחסים טובים עם משרדי הממשלה השונים על מנת לקבל תקציבים בסדר גודל גדול, שיאפשרו לקדם את העיר. יש פוליטיקאים מקומיים, שמסבירים, שצריך אחת לשבוע לעלות לירושלים ולהיפגש עם השרים הרלוונטיים, ראשי הלשכה שלהם ועוזריהם על מנת לקבל כספים, שיאפשרו לפתח את העיר.

מתברר, שלא קל להיות ראש עיר ולנהל את העיר השלישית בגודלה בישראל. מלבד זה שצריך לנהל אלפי עובדי עירייה, לדאוג לניקיון העיר, לשירות, שהתושבים מקבלים, לבידור בחגים, לריבוד הכבישים ולמבני החינוך, צריך גם "ללכלך את הידיים" ולהתעסק בפוליטיקה קטנה. כל ראש עיר עושה את הדברים כמו שנראה לו לנכון, כמובן.

התוצאה בשטח היא כזו:
שוב ושוב אנו רואים שריפות פורצות ברחבי המדינה, השרב והרוחות מעצימים אותן, והכבישים מהשכונות הכלואות יכולים בהחלט להציל חיים ולקבוע האם שריפה בחיפה תפגע רק בבתים וברכוש, או שתגרום לאסון נוראי כמו השריפה בכרמל בדצמבר 2010.

הכבישים לשכונות הכלואות הם לא מותרות או קוסמטיקה, אין מדובר בספסלים בשכונת הדר ליד בתי עסק, או בעניין תרבותי, מדובר בהצלת חיים, דבר שיבדיל בין החיים למוות, ועדיין, מסיבה כלשהי אין לכך תקציב והמצב נותר כשהיה.

השרפה הגדולה בחיפה - 24/11/2016 • רכבים שרופים ברחוב אורן 9 בחיפה (צילום: דב אברהם)
השרפה הגדולה בחיפה – 24/11/2016 • רכבים שרופים ברחוב אורן 9 בחיפה (צילום: דב אברהם)

תגובת משרד התחבורה

אבנר עובדיה, דובר משרד התחבורה, אמר שהוא מנסה לדבר עם אנשים מאותה תקופה, בינתיים ללא הצלחה.

דובר כבאות והצלה, רב רשף אמיר סגיר מסר לחי פה:

ועדה בראשות עיריית חיפה מחפשת פתרון לשכונות הכלואות בעיר.

רמ"ד דוברות והסברה של כבאות והצלה מחוז חוף, רב רשף אמיר סגיר, טוען שתחנת חיפה במחוז חוף נערכת לשריפות יער וחורש בשטחים אורבניים, על ידי תכנית עבודה סדורה, אימונים, היערכויות וסדרי פעולה, כדי לתת מענה מבצעי בעוצמה ובמהירות, למקרה שתפרוץ שריפה.

"מאז השריפה בחודש נובמבר 2016 ובהמשך לרפורמה במערך הכבאות וההצלה לישראל לשיפור היכולת והמוכנות המבצעית לכיבוי אש, חילוץ והצלה, בשגרה ובחירום, תחנת חיפה התחזקה רבות באמצעות משאבים, בעיקר בבניין הכוח, בשינויים ארגוניים הכרחיים, פיצול תחנת חיפה וקריות, הצטיידות באמצעים ייעודיים, הטמעת אמצעים טכנולוגיים, פיקוד ושליטה והתאמת המענה המבצעי להתפתחות הדמוגרפית, שינוי האקלים, הסעת המונים, מנהרות, הנמל החדש ועוד. במקביל נעשית עבודה של ועדה בראשות עיריית חיפה בכדי לתת פתרון לשכונות הכלואות בחיפה. העבודה בשלבים מתקדמים".

כיום קיימים כשמונה דו"חות של כב"ה לביצוע אזורי חיץ באזורים שטרם טופלו מזה שנה וחצי

כנגד איתני הטבע ומזג האוויר הקיצוני, שגורם לשריפות ענק, לא ניתן למנוע, אלא לצמצם את הפגיעה בחיי אדם וברכוש, באמצעות היערכות נכונה, צמצום התפשטות האש על ידי הפחתת מטען האש, ביצירת אזורי חיץ ופינוי פסולת.

בשנים האחרונות בוצעו מאות אזורי חיץ במדרונות שכונות בעיר וכן טיפול בחורשות בסמוך למבנים ומתקנים מוגנים. יחד עם זאת, אזורי החיץ לא מספקים, ונדרש לבצע עוד עשרות רבות של אזורי חיץ בשכונות הגובלות ביערות ועצים. כיום קיימים כשמונה דוחות של כב"ה לביצוע אזורי חיץ באזורים שטרם טופלו מזה שנה וחצי.

שיתוף הפעולה בין העירייה לכיבוי אש

תחנת כיבוי חיפה והעירייה בקשר ובשיתוף פעולה מלא לקידום הנושא. לדוגמה, ביוזמת תחנת חיפה נערך לראשת העיר סיור מוסק עם מת"ח חיפה, טפסר משנה יצחק סויסה, שהוביל להקמת ועדה מיוחדת יחד עם ראש העיר, שתפקידה לקבוע סדר עדיפות לטיפול, תקציב להכשרת השכונות הכלואות, בדגש על יציאות וכניסות, תשתיות מים, קווי חייץ ושמירה על רצף ארוך שנים בטיפול בצומח. בנוסף, מתבצעות ישיבות עם נציגי העירייה, משטרה, רט"ג וכל הגופים הרלוונטיים בשיתוף פעולה מלא לפני כל הערכות למזג אוויר חריג / קיצון.

ראש עיריית חיפה, יחד עם משרד הפנים וכל כוחות הביטחון פועלים במשותף למציאת פתרונות תחבורתיים לשכונות הכלואות בחיפה

"כבישים לשכונות הכלואות בחיפה הן צו השעה", כך אמרה ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, במהלך סיור ופגישת עבודה שקיימה לפני מספר שבועות.

הפגישה נועדה כדי לגייס את כלל הגורמים הרלוונטיים למציאת פתרון למתן מוצא נוסף בשעת חירום ל"שכונות כלואות" – שכונות שלהן כניסה ויציאה אחת בלבד, דבר המהווה קושי רב במילוט התושבים מהן ובהזרמת כוחות הצלה אליהן בחירום.

בפגישה השתתפו, מלבד ראש העיר, גם הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים – פאיז חנא, מפקד מחוז חיפה בפיקוד העורף – אל"מ אלעד אדרי, מפקד תחנת משטרת חיפה – סנ"צ חיים עזרן, מפקדי כב"ה וכן מהנדס העיר חיפה – אריאל וטרמן וגורמים נוספים ממינהלי ההנדסה והתפעול בעיריית חיפה. כלל הגורמים שהשתתפו בפגישה הביעו את מחויבותם ואת הסכמתם המלאה לצורך בקידום מהיר של תכנון הכבישים ופריצתם.

גורמי הביטחון ומנהל המחוז במשרד הפנים אימצו את עמדת ראש העיר, לפיה יש לקדם כבישי חירום צרים יחסית, תוך פגיעה מינימלית במשאבי הטבע.

ראש העיר טוענת כי מזה שלוש שנים היא פועלת למציאת פתרונות יצירתיים לשכונות הכלואות של חיפה, והדבר "מדיר שינה מעיניה", כך לדבריה.

עוד מוסיפה קליש:
"גייסתי לצורך כך את פקע"ר וכב"ה שיסייעו לנו, ובנוסף העליתי את הנושא בפני הרמטכ"ל ושר הביטחון במהלך ביקורם בחיפה בשנה החולפת. הכרתי היטב את התוכניות הישנות והצלחתי להוביל בשנים האחרונות לשינוי עמוק בתפיסה, עם מזעור הפגיעה בטבע, וגם צמצום עלויות דרסטי. הגישה שלי היא שאנחנו צריכים לשאוף לכבישים צרים יותר, קצרים יותר ובמקומות שאינם רגישים כמו הוואדיות. כמו כן יש לשאוף שהכבישים ישרתו רק את תושבי השכונות, ולא יביאו לתעבורה עירונית חוצה בתוך שכונות מגורים. אף תושב אינו רוצה כבישים מהירים מתחת לבית או באמצע השכונה. כביש קטן ומקומי לכל שכונה הוא הפתרון היעיל לכולם".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

36 תגובות

 1. הלקחים המוצעים בכתבה אינם ריאליים.
  כבישי יציאה מהשכונות – עלותם אין-סופית בגלל הטופוגרפיה. עוד 50 שנה נשאל מדוע לא בוצעו.
  פסי הפרדת אש – משמעותם חיסול חלק חשוב מהחורש והצמחיה ויצירת קרחות סביב השכונות, וממילא אינם מועילים כי האש מדלגת ברוח למרחקי עשרות מטרים.
  לעומת זאת קיים לקח פשוט, כלכלי, מהיר לביצוע: הקפת השכונות בקו מים עם מתזים לאורכו, להפעלה מוקדמת בימי שרב ע"י לוחמי האש, למנוע ממנה מראש את ההתלקחות, ולכבות אותה אם בכל זאת פרצה.

 2. אין צורך בכבישים פינוי תושבים משכונות שהוזכרו כ"כלואות" יכול להתבצע במעליות בדומה למעליות החופים שיזמה עיריית נתניה. בקצה השכונות: מערב רמת אשכול, מערב כבירים-לבונה, מערב כרמליה-ויצ"ו, מערב אחוזה-הרופא הקמת מעליות אנכיות שישמשו את החופים להליכה והורדת אופניים לחופי הים. המעליות ייחפרו בתוך ההר כך שלא יגרמו שום נזק ויזואלי כמו כבישים. המעליות ייצאו בכביש הואדיות שם תוסדר טיילת אל המעליות. כדי לממן אותן נסיעה במעלית תעלה כסף – 5 שקל, על ידי מסוף קניית כרטיסים בפתח המעליות. העלות תהיה נמוכה בהרבה מרכבל, כרמלית או כבישים. המעליות יוכלו בשגרה לשמש מטיילים ותושבים להגעה לחופי הרחצה או לטיול בין השכונות ללא צורך ברכב או אוטובוס לעלות בין הכרמל לשכונות החוף. חיבור במעלית גם יתן יתרון אדיר בפינוי מאות תושבים תוך עקיפת הצורך ברכבים: פינוי רגלי אל המעליות ומהן ישירות לשכונות החוף כשליד כל פתח מעלית בכביש הואדיות יוקם חניון שיאפשר הגעה של אוטובוסים לפינוי אל מרכזים כמו האצטדיון או מרכז הקונגרסים.

 3. הצפיפות של הכבישים זה מה שמטריד אותם? חחחח
  מי שהיה בחיפה יודע על מה אני מדבר

 4. אייל היקר, אין לי כל כוונה לפגוע בוואדיות – הוואדיות בכל מקרה אינן מיועדות לבנייה – כך לפחות בתכניות המעולות שהכנתי. אינני מטעה וחבל שאתה עושה שימוש במונח זה ביחס אליי מבלי להכיר את הנתונים ואת העובדות.

  הקמת השכונות החדשות (מימוש הבנייה בקרקעות שהוקפאו לבנייה למשך עשרות שנים שלא כדין) – אותן קרקעות שנרכשו בכסף מלא כשהן מיועדות לבנייה למגורים בתכניות מאושרות – מעולות – מתקופת המנדט הבריטי – בדומה לכל הבנייה למגורים באזורים הוותיקים והיוקרתיים ברכס הכרמל בחיפה – היא מחויבת המציאות.

  יכול להיות שיש בליבך או בלב אחרים רצון למנוע את מימוש הבנייה ומימוש הזכויות – אלא שמניעת המימוש גורמת לנזק כספי כבד מאוד – ופגיעה נוספת של מניעת קורת גג מאלפי בעלי קרקעות – או מהנכדים שלהם (ללא סובסידיות ממשלתיות בנות מיליארדי ש"ח). אם מישהו מבקש למנוע את מימוש הבנייה הוא מוזמן לשלם את הפיצויים לבעלי הקרקעות. מובן שאינני מכיר את מצבך הכלכלי ואף אינני מבקש לברר זאת, אלא, שאינני סבור כי תהיה מוכן לשלם מיליארדי ש"ח כפיצוי לבעלי המגרשים הנפגעים.

  בכל מקרה – כאשר פוגעים באדם – בקניינו ובזכויות היסוד שלו – יש לכך מחיר – בענייננו מחיר כבד מאוד נוכח ההיקף האדיר של הפגיעה לאלפי אנשים.

  אני מציע שלפני ששולחים את היד למקלדת יש צורך לחשוב ולהבין במי פוגעים ועד כמה פוגעים – לכן, לספר סיפורים בכתבות באתר חי פה – ביחס לכתבה חשובה – זה לא איזה נושא לכאלה שפוגעים מבלי להבין ולדעת על מה הם מדברים.

  יש לך אייל היקר דעות חשובות, אך ראוי כי תלמד את הדברים היטב, טרם לחיצה מיותרת ופוגעת על המקלדת של המחשב או הסמארט-פון.

 5. 'רק תחבורה ציבורית באחוזה' – יש בתגובתך מעט בלבול – אין תחבורה ציבורית באחוזה – ללא הסדרת ירידות נוספות מציר רכס הכרמל – זה בדיוק התכנון המעולה שהגשתי – בתכנון המעולה שהגשתי אין הרס של הוואדיות – בדיוק ההיפך – יש הסדרת נגישות לוואדיות באמצעות שבילי הליכה – דבר שלא קיים היום – עוד בלבול נוגע לטענתך כי אין הגבלה בהגדלת מספר הדירות בפינוי בינוי בשכונות החוף – זו טעות שהוגדרה על ידי ראש העיר הגב' קליש כפרויקטים צפופים – ועשתה שימוש נכון בהגדרת צפיפות זו כ'סלאמס' – אני לא יודע את עמדתך ביחס לתושבים בשכונות אלו וביחב לתושבים עתידיים שכביכול יגורו בשכונות הסלאמס – אני מציע שרק לרגע תראה את עצמך מתגורר בשכונות סלאמס – כאלו – פרי התוצר התכנוני המביש של עיריית חיפה – יש לכך דוגמאות למכביר מחו"ל – שם מפוצצים את רבי הקומות לאחר שנים – תוצאת המחדל החמור של הצפיפות ובניית רבי הקומות – כדאי שתתעניין – תראה למשל את הדו"ח של אדריכלים אמיר מן ועמי שנער – מופיע באינטרנט – בהקשר לדיון מועצת העיר מיום 10.9.2019 בהקשר לתכנית גובה הבניינים בחיפה; תוכל לראות סרטים – למשל פיצוץ הבתים בבריטניה – לפי שאתה מציע להרוס את העיר חיפה – בניגוד מוחלט לדעתה של ראש העיר קליש – תוך העשרת אותם מושכים בחוטים שמתכוונים להתעשר ממחדל הצפיפות הנוראי – בשילוב עם בית העלמין – בתוך שכונת נווה דוד – במקום בתי דירות קיימים – הייתי מציע כי תבדוק את הנתונים לפני לחיצה פזיזה על המקלדת השולחת תגובות בלתי מבוססות לכתבה חשובה זו ב-חי פה. לימוד הפרטים והעמקה בהם היא הבסיס לקביעת עמדה אמיתית ומבוססת ולא רק זריקת הערות שאינן נכונות וחסרות פשר שכל עניינן שירות האינטרסים של כמה תאבי בצע שרק רואים את הכסף ולא את מה שמסביב.

  • אילן חביבי, אתה המטעה. "אין תחבורה ציבורית באחוזה – ללא הסדרת ירידות נוספות מציר רכס הכרמל"
   כפי שכתבו לך כאן תלך אחורה ותקרא, אפשר להסדיר במהירות 4 ירידות לתחבורה ציבורית בלבד (נתיבי תחבורה ציבורית וחירום) בשכונות כבירים, אחוזה, דניה ורמת בגין ללא בנייה של שום שכונה נוספת.
   מה שאתה מנסה לטעון זה שבדלת האחורית במסווה של "דאגה לרכס" יש להרוס את הואדיות האחרונים לשכונות הנוראיות המיותרות לחלוטין כי דרכן יעברו כבישי גישה נוספים. אם יש מה שלמדנו מפקקי הענק בדרך הים כל יום בבוקר ואחר הצהריים שכל ירידה כזו לא משפרת את המצב אלא מרעה אותו. זה מקסם שווא.
   מה שצריך זה לחבר את 4 החיבורים שכתבו לך עם נת"צ לאוטובוס בלבד שיעבור בהם. זה יתן עדיפות אמיתית ובריאה בחיפה לתחבורה הציבורית. הבעיה האמיתי כמובן שלעיריית חיפה מהנדס העיר ואגף התנועה אין את הביצים לעשות תוכנית כזו, שזה מה שחולדאי עושה בתל אביב – סוגר רחובות לחניות רכבים ועושה מהם נת"צ מהיר לאוטובוס בלבד. הלוואי אצלנו יגיע ראש עיר עם ביצים ועם ידע בקידום מוביליטי אמיתי בעיר כמו חיפה וירשת אותה בנת"צים על חשבון טורי רכבים חונים מיותרים והרסניים.

 6. 'רק תחבורה ציבורית באחוזה' אתה טועה ומטעה – גם אם לא התכוונת להטעות. התכניות המעולות שהכנתי 'שכונה בריאה' מבוססות על דרכים נגישות מאוד עם שיפוע אורכי מקסימלי של 6% בניגוד מוחלט לתכנון ההזוי של עיריית חיפה המבוסס על שיפוע אורכי של 12% – הנוגד את החוק ואת הנחיות משרד התחבורה ומשרד השיכון – המנחים ומחייבים יצירת דרכים נגישות – בתכנון האיכותי שהגשתי יש הצללה מעולה לדרכים, כך שהיא מעודדת הליכה ברגל – במקום שכונות בתכנון עיריית חיפה שהן תלויות בשימוש ברכב פרטי נוכח השיפועים הקשים – שאף מונעים, בחלק מהמקרים, להגיע לתחנות אוטובוס בשל השיפוע הקטסטרופלי. בנוסף, התכניות שהכנתי מייצרות כ-70 ק"מ מסלולי אופניים מעולים, בשיפוע מתון – שיפוע אורכי מקסימלי של 6% – בכך יש צמצום נוסף בשימוש ברכב פרטי ובתחבורה ציבורית. בנוסף, כמובן שבתכנון שלי יש תחבורה ציבורית נגישה ונוחה לכלל הציבור, גם למוגבלים. במילים אחרות – התכנון שהכנתי, וחלק מיתרונותיו מתומצתים בתגובות כתבה זו, מציע את הפתרונות הנכונים – עיריית חיפה מציעה כאוס, בלגן, אנרכיה, מחדל תכנוני גורף – ומעל לכל – סכנת חיים לאדם ולבעלי החיים – ופגיעה אנושה בסביבה. כדאי לבדוק לפני שמתייחסים באופן שגוי, חבל.

 7. אם רצו לפתור את בעיות התחבורה בחיפה והשכונות הכלואות היו צריכים לקיים את פסק הדין וההחלטה על בזיון בית המשפט כנגד עיריית חיפה בתיק עת"מ 2634-11-15 בורנשטיין נ' עיריית חיפה (5.12.2016) ואת החלטת הועדה המחוזית מדצמבר 2017 (כמו גם את פסק הדין ב-ת.א. 1125/04 בורנשטיין נ' עיריית חיפה (אפריל 2023) – בעניינו של התכנון המעולה אותו הכנתי בקשר ל'תכנית תל אהרון ושלוחת לינקולן – שכונה בריאה'; כמו גם טיפול נאות בהתנגדות אותה הגשתי לתכנית רמת גוראל הכוללת את התכנון המעולה -'תכנית רמת גוראל – שכונה בריאה' הכוללת כנספחים לה את – 'תכנית טוסקנה – שכונה בריאה', 'תכנית רמת אשכול ב – שכונה בריאה' ו-'תכנית מורדות גולדה – שכונה בריאה' – תכניות מעולות הכוללות פתרונות תחבורה המשרתים את כל העיר ובהם, בין השאר, דרכים נוחות ונגישות, בשיפוע מתון מאוד, להליכה ברגל וכן – כ-70 ק"מ של מסלולי אופניים בשיפוע מתון – ברכס הכרמל, ולא פחות חשוב הסדרת דרכים המקשרות בין ציר רכס הכרמל ומישור החוף.

  כידוע, מדינת הפקידים – סירבה לעשות את הנדרש, היתה עסוקה, כך על פי החשד, בשחיתויות וקומבינות – והכל תקוע. הם לא טיפלו ואינם מטפלים בתכנון המעולה אותו הגשתי.

  הדבר היחידי שמבקשים הוא לשים את היד על תקציבים של מיליארדי ש"ח של משרד האוצר – מה שקוראים מטרונית ושאר דברים שבינם לבין פתרונות תחבורה והצלת חיי אדם – עוד רחוקה רחוקה הדרך.

  • ברור הרס הואדיות הירוקים האחרונים במערב חיפה בתור "תוכנית עיר בריאה". שכונות בלי תחבורה ציבורית, הכל רכב פרטי בתור "שכונות בריאות". פאטתי בלשון המעטה.
   עיר שפויה מבטלת את כל תוכניות ה"פיתוח" ( הרס במסווה פיתוח ) האלו ומתרכזת ב-100% של התחדשות עירונית בשכונות הקיימות במישור החוף (להן גם אין בעיית הגדלת זכויות ואין בעיית פינוי או אינן 'כלואות' ברכס הכרמל ומייצרת חילופי זכויות ניוד הזכויות מרמת גוראל (הרס גבעת העיזים המופלאה, ממש ריאה ירוקה בריאה באמת) ונותנת זכויות חלופיות בהרחבת נאות פרס / המבואות הדרומיים ליד טירת הכרמל.
   כל השכונות העתידיות האלו יהיו שכונות חולות – השמנה בהתבסס על 2 רכבים למשפחה, זיהום כשכל רכס הכרמל יירד דרכן, והרס איכות הסביבה וואדיות ירוקים שעושים את הכרמל למבוקש כל כך.

 8. הפטנט של יצירת תכניות לשכונות מגורים (בהן הוקפאה הבניה למגורים ביום 16.5.1968) ללא הסדרת פתרונות תחבורה נאותים – יצירת שכונות כלואות והחרפת המצב של שכונות כלואות בעיר חיפה (סכנת חיים לציבור גדול מאוד של תושבים) – הוא מלאכת מחשבת של עובדי עיריית חיפה, הועדה המקומית והוועדה המחוזית – כך רק מעטים, אותם אלו שידעו להיות מספיק נחמדים כלפי הפקידים, כך על פי החשד, יוכלו לקבל היתרי בניה לאחר שנים רבות של הקפאת בניה – בעוד רוב בעלי הקרקעות לא יוכלו לבנות בהתאם לשערורייה המכונה תכניות שעיריית חיפה ושותפיה מייצרים, נראה שגם הנינים שלהם לא ייכלו לבנות.

  הפטנט הזה מיושם בפועל בעבודת הרשויות – גם בשכונת 'מורדות גולדה' בנוסף לרמת גוראל ולתל אהרון – לינקולן – וכך הפקקים בעיר חיפה הולכים ומתגברים – והסכנה בעת חירום לחיי אלפי תושבים קורמת עור וגידים ועלולה להתרחש נוכח התפוררות השלטון בישראל. כאמור יונה יהב והגב' קליש לא הצליחו להתמודד עם השחיתות והתפקוד הלקוי של התכנון בחיפה – המושכים בחוטים ניצחו – התושבים ישלמו את המחיר.

 9. דוגמא קלאסית נוספת למניעת מימוש דרכי מילוט לייצר פתרון לשכונות הכלואות היא תכנית 'רמת גוראל' (נטען שפורסמה למתן תוקף בדצמבר 2021). החשד לניגודי העניינים בתכנית זו הוא גורף (פרקליטות המדינה התחייבה בבית המשפט שעובדת הועדה המחוזית (המשמשת גם כחברת הועדה המחוזית בשמשה כממלאת מקום) שהייתה אחראית במשך שנים בוועדה המחוזית לתכנית – החשד קשור לנוף הניבט מדירת הוריה – לא תוכל לטפל יותר בתכנית; יועצת התנועה / תחבורה בוועדה המחוזית התנצלה על ניגוד העניינים בטיפולה בתכנית במסגרת החלטת הועדה המחוזית מיום 16.11.2021 – ניגוד העניינים נובע מתפקידה ופעולותיה בקשר לתכנית בתקופת עבודתה בעיריית חיפה – ובדיוני שמיעת ההתנגדויות בפני החוקר מטעם הועדה המחוזית; ישנן חשדות לניגוד עניינים של עובדת בכירה, לשעבר, בעיריית חיפה בשל הנוף הנשקף מדירת מגוריה – עניין זה לא הסתיים בהליך המשפטי ועיריית חיפה לא טיפלה בעניין – העובדת הבכירה יצאה לפנסיה בשל גיל פרישה והחשדות לא התבררו למעשה; קיימות עוד חשדות של העדפת בעלי קרקעות על פני בעלי קרקעות אחרים מסיבות שונות – בלט בעניין זה המקרה החמור של העדפה גורפת וחשד למתן תמורה מופרזת בתכנית לאדם (בעל קרקעות בתכנית) ששימש כשמאי מכריע – בין היתר בין הועדה המקומית חיפה ואזרחים) ועל פי החשד פעלו למלא את כרסו בזכויות שכלל אינן מגיעות לו כך שהחלטותיו כשמאי מכריע יתאימו לרצון מעניקי הזכויות הלא כשרות.

  אותו צוות חסר אחריות מטעם עיריית חיפה ייצר את אותה מפלצת תכנונית שמקבעת את הסכנה של השכונות הכלואות. הנציגות הבולטות בוועדה המחוזית הבהירו מפורשות כי תכנית רמת גוראל לא תאפשר פתרון תחבורתי מערבה – זאת אומרת השכונה הכלואה לא תמצא פתרון לאור התכנון השערורייתי המבטל את האפשרות הסבירה לייצר נגישות תחבורתית למישור החוף. כיצד 'הצליחו' לייצר זאת, בדרך של תכנון המונע אפשרות להתקין את הפתרון התחבורתי הכלול בעניין זה בתכנית המתאר הכוללנית לחיפה – חפ/2000 (פורסמה למתן תוקף ב-2019) – זאת אומרת, מייצרים תכנית ל-2,040 דירות, ללא פתרון תחבורתי מינימלי. אותם 30% מהדירות שיוכלו להיבנות – בשל המחדל התחבורתי, על פי החשד, הם בעיקר אותם בעלי קרקעות – אלו שיהיו מספיק מיומנים להסתדר עם עובדי העיריה / הועדה המקומית – כך שהם יקבלו היתרי בניה – והרוב לא יוכלו לבנות, גם הנינים שלהם, כך נראה, לא יוכלו לבנות, איך מסתדרים עם עובדי העירייה ומקדמים קבלת היתרי בניה? אפשר להיות מספיק נחמדים עם הפקידים ואפשר גם לשכור, בהרבה מאוד כסף, מאכער שיודע להיות נחמד עם מי שצריך.

  הכי חשוב בכל העניין, למנוע פתרון תחבורתי – כך שתיווצא מסננת המאפשרת רק למובחרים שבמובחרים לקבל היתר בניה – ובשל העדר דרכי גישה, בעת חירום – ימות מי שימות – למי זה בכלל אכפת?

 10. בעיית השכונות הכלואות היא סכנת חיים – זו ההתנהלות השערורייתית של עיריית חיפה, הועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה והועדה המחוזית – מחוז חיפה – התנהלות שאיננה מבוססת על שיקולים תכנוניים ושיקולים ענייניים. הבסיס, על פי החשד, מדובר בקומבינות שנרקמות לטובת איטרסים של גורמים שונים, בעיקר הקשורים בעובדי עירייה, עובדי / חברי ועדות התכנון – מובן שהרוב הגדול של עובדים אלו הם תמי לב, אלא, שאותו קומץ, חלק מאותם אלו המושכים בחוטים (אותם אלו שיונה יהב והגב' קליש לא יכלו להתנגד לפעולותיהם) – מייצרים את הקומבינות שהן בבחינת סכנת חיים אמיתית וממשית וזאת, על פי החשד, בקשר לכספים ולטובות ההנאה הקשורים בעניין זה. במילים אחרות, קיים חשד כבד כי מסכנים חיי אדם בשל שיקולים מושחתים ולא ענייניים.
  בימים אלו ממש עומדים לפרסם את תוכנית 'תל מאנה 10' – התכנית מבטלת בפועל את אחד מהכבישים החשובים בענייננו – רחוב תאד"ל – דרך שאושרה בתכנית חפ/1ד' משנת 1941 – דרך מצילת חיים המייצרת חיבור תחבורתי של רחוב הרופא (ונספחיו: רח' לינקולן והרחובות בשכונת מדרגות לכיש) לציר מוריה דרך רחוב מאפו. חיבור נוסף דרך שכונת תל אהרון – לינקולן אמור לייצר דרך גישה למישור החוף, בסמוך לפתח מנהרות הכרמל (דבר שחונטת הפקידים בעירייה מתנגדים לו, על פי החשד בשל קומבינות ושחיתות שכל עניינה הוא הזרמת כספים רבים לכיסם – ויוזכר, בתכנית תל אהרון – לינקולן כבר שפכו כ-50 מיליון ש"ח ל'תכנון' בחסות החונטה ואי אפשר עדיין לבנות דבר) – שלא להעמיס תנועה נוספת על כביש פרויד הפקוק. אין כאן שיקול תכנוני או שיקול ענייני בביטול רחוב תאד"ל, אלא, כך על פי החשד, אינטרסים מושחתים שיעלו לוועדה המקומית ולעיריית חיפה מאות מיליוני ש"ח פיצויים לבעלי הקרקעות בתל אהרון – לינקולן; ביטול בפועל של רחוב תאד"ל מייצר עבור החונטה מנוף כלכלי גדול, כך על פי החשד.

  רחוב תאד"ל הוא אחד הרחובות החשובים ביצירת דרך מקשרת מציר מוריה למישור החוף ובשל יתרונותיו הגדולים וחשיבותו הרבה – החונטה מונעת מזה שנים רבות את סלילתו.

  • החונטה צודקת. במקום סלילת כבישים נוספים שיסתמו יש להעביר את הציבור לתחבורה ציבורית
   זו הפעולה שתציל הכי הרבה חיים וגם את העיר חיפה.

 11. כביש נוסף מהר הכרמל אל כביש 4, יוכל לאפשר תחבורה ציבורית נורמלית באחת מהשכונות הכלואות, דניה או אחוזה למשל, שבהן יש קו אחד סיבובי שלא מגיע לשום מקום. חיבור לכביש 4 יכול להביא קווי אוטובוסים רבים ולאפשר לאנשים להיפטר מהרכב הפרטי

  • מסכים איתך 100% זה מה שכתבתי. הפיכת החיבור לכביש נת"צ שישמש רכבי תחבורה ציבורית בלבד (אוטובוס, אגד תיק-תק, אמבולנסים, כיבוי אש, משטרה, רכבי פינוי בחירום) יוריד את התנגדות התושבים בדניה ובשכונות אחרות לחבר אותן ישירות לשכונות קו החוף. זה יאפשר לוותר על הרכב הפרטי ולרדת במהירות ובחסכון בזמן ודלק ישירות למרכזית חוף הכרמל.
   אינני מצליח להבין מדוע תוכנית כזו לא מיושמת ב-4 הירידות הפשוטות והזולות שניתן לחבר בקצוות 4 שכונות (דניה, אחוזה, רמת בגין וכבירים) על מנת לאפשר גם בטחון לתושבים בשעת חרום להסדרת הגעה של כוחות בטחון וכיבוי אש ופינוי וגם בשגרה שיפור מהותי של קוי האוטובוס מהרכס לחופי הרחצה דדו וחוף הכרמל, האצטדיון, מת"ם, תחנת מרכזית חוף הכרמל, שכונות קו החוף, ועוד ועוד.
   זה הזוי בעיני שלא מקדמים נת"צים אלו, שהעלות של ביצועים נמוכה מאד, והם ישפרו באופן מהותי את התחבורה הציבורית בעיר. ברגע שהנת"צים יפחיתו גם את הרכבים הפרטיים שאנשים לוקחים לחוף, לרכבת וכו' מאותן שכונות נקבל win-win גם דרך הים ופרויד יהיו פקוקות פחות.
   למשל אם אוטובוס יעלה במהירות בחיבור פרויד לאידר ישירות לאוניברסיטה, אני בטוח שרבים מאד יוותרו על הגעה ברכב הפרטי. ואם מכבירים ירדו לרכבת חוף הכרמל תוך 10 דקות דרך אסתר המלכה ונוה דוד, אני משוכנע שבאותו רגע 200-300 רכבים מוותרים על נסיעה הלוך חזור יומית ברכב לרכבת ויעדיפו לקחת אוטובוס מהיר כזה הלוך וחזור.
   חייבים לקדם את הפתרון הזה – כן לחבר עוד כבישים, לא לרכב הפרטי רק לנת"צ תחבורה ציבורית וחירום.

 12. אז שמישהו יסביר לי פעם אחת ולתמיד מה זה ארנונה,
  ובבקשה אל תגידו לי שארנונה הולכת רק על מצעדים של בנים שהחליטו שהם בנות ולהיפך.

 13. אכתוב שוב את תגובתי לירון:
  א. כן, יש אפשרות לבצע במהירות 4 חיבורים נוספים לכבישים קיימים
  ב. החיבורים האלו צריכים לשמש בשגרה ובחירום רק תחבורה ציבורית: אוטובוסים, כבאיות, אמבולנסים, אגד תיק-תק ורכבי פינוי ציבוריים (אוטובוסים לפינוי) בשגרה ובחירום כאחד
  4 חיבורים "פשוטים" אלו הם:
  1. מקטע דרך העפר החסומה בשער דניה – טירת הכרמל
  2. מקטע דרך סורוקה / בני-ברית לוינשל / פרויד,
  3. חיבור אידר לפרויד המכונה 'כביש משען אידר עוקף חורב'
  4. כבביר רחוב מור לנוה דוד רחוב אסתר המלכה.
  את כל אלו ניתן לבצע במהירות ולייעד את הדרכים האלו רק לתחבורה ציבורית, לא ירידה ולא עלייה של רכבים פרטיים. על מנת לשפר את קוי האוטובוס והמיניבוס אל תחנות הרכבת (למשל, להציע קו מיניבוס מרכבת חוף הכרמל ישירות לכבביר וכרמליה דרך נת"צ זה, ללא שישמש 'טיילת' לרכבים פרטיים'. לטעמי צריך להשתמש בחיבורים האלו לא לרכב הפרטי, רק לשיפור תחבורה ציבורית. כך גם תוסר התנגדות השכונות לחבר אותן וגם ההשפעה על השכונות תהיה כזו שתהפוך את הרכב הפרטי לנחות מול הגעה בתחבורה ציבורית.

  • נכון מאד רק לפתוח תשתיות לכולם ולא לרכב מסוג מסויים
   מה זאת אומרת מתנגדים ? על בסיס מה ? יש פה עניין ביטיחותי !

 14. מיכל, רה"ע קליש אומרת שבעיית השכונות הכלואות "מדירה שינה מעיניה', אבל האמת היא שהבעייה שלנו היא ראש עירייה שכבר בתחילת הקדנציה שלה יצרה את הבכיה לדורות הזו כאשר הלכה לישראל כ"ץ, שר התחבורה דאז וטענה שהיא מתנגדת למטרונית הרכס ומתנגדת לרכבלית, בלי שבדקה בכלל על מה מדובר. כ"ץ שגם כך רתח על התבטאויות שלה נגד משרדו ונגד פרויקטים שסוכמו בינו לבין עיריית חיפה ע"י יונה יהב, ביטל מיד את התקציבים בסך 1.6 מיליארד ₪ שכבר אושרו לביצוע באמצעות חב' יפה-נוף (שגם אותה הצמד צוקליש הצליח להרוס). רק אחרי כמה ימים התברר לקליש שבעצם היא ויתרה לא רק על תקציב עתק לטובת התחבורה ברכס הכרמל, אלא שכל השכונות הכלואות הפסידו מימון ממשלתי נדיר שכבר היה אמור להתחיל להתממש באותה שנה (2019) ובכך הפסדנו בגלל קליש גם מבחינה תחבורתית וגם מבחינה בטיחותית והסיכון בעת שריפות לאלפי תושבי חיפה נשאר גבוה בגלל המחדל הטפשי הזה של קליש. מאז גילינו שוב ושוב כיצד קליש ממשיכה לפעול מהבטן ולא מהראש ורק חודשים ושנים אחרי שקיבלה החלטות מטופשות היא מגלה איזה טעויות קולוסאליות היא עשתה….אז מה שמדיר שינה מעיננו זו את גב' קליש, כל עוד לא הבנת איזו טעות היתה שרבים הצביעו עבורך בבחירות הקודמות ☹️

 15. עיריית חיפה מתכסה במסמכים שטחיים עלובים ולא מקצועיים של אגף התחבורה והתנועה העירוני, הטוען שהכל תקין והכל בסדר מבחינת עומסי התנועה ברכס הכרמל. כל זאת ללא ביצוע כל סקר תחבורתי כנדרש בחוק. בזיון של הצהרות עירוניות!
  העירייה מתעלמת לחלוטין מדו"ח מבקר המדינה שיצא לאור לאחר השריפה הגדולה בכרמל, הטוען כי בעת השריפה נוצר עומס תנועה קיצוני בצירים הראשיים, אשר מנע נגישות מרכבי כיבוי והצלה למוקדי השריפה, וכן נמנע פינוי התושבים לאחר שקיבלו הוראת פינוי מהבתים ברחובות שלמים. דו"ח המבקר מ-2017 כולל דרישה חד משמעית להוספת כבישי גישה לשכונות הכלואות. כלום לא נעשה, פרט להגברה מסיבית של מבנים וצפיפות תושבים. ראש העיר נזכרה רק עכשיו ובאיחור רב לקיים דיונים בנושא!? היא תמשיך בדיוני סרק אלה גם לאחר שתפסיק לכהן כראש עיר.
  ראש העיר מומחית רק בדבר אחד – לדבר ולדבר ושוב לדבר!! מומחיות מרשימה בשרטוט וירטואלי של תכניות באוויר! ד"ר באדריכלות אורבנית!? אפס כושר ביצועי!
  יצר ההרס העירוני ברכס הכרמל ייזכר ל"זכותה" לעד.
  עומדת לרשותה שנה וחצי עם הרס נוסף של העיר וחבל שכך.
  כישלון אישי מהדהד, לא רק בנושא "החזיריה העירונית", כי אם בכל תחומי העיר על היבטיה הנרחבים.

 16. חיפה עיר גדולה בשטח והכרמל משופע בצמחיה מערכת הכבישים בעיר ישנה רעועה ויש כבישים שלנסוע בהם זו סכנה שלא לדבר על שכונות כלואות ,שכונת דניה כביש אחד כניסה ויציאה אפילו בתאונה בכביש נחסם אז בשריפה סכנה מיידית לאלפי בתי אב שלא יוכלו לברוח עקב נהירה החוצה כוחות הצלה לא יוכלו להיכנס פנימה עקב חסימת הכביש ,אני קורא לכל מקבלי ההחלטות מספיק עם החלמאות לחוסר מעש ,אנחנו בקיץ והחום בארץ עם רוחות מזרחיות זו סכנת חיים ,אלו דברים שאינם זניחים המחייבים לפעול ומהר ,הבירוקרטיה ומלחמות אגו לא יועילו לאיש ולא לטובת העיר לתושביה,
  חייבים לטפל בנושא התחבורה הוספת דרכים לחילוץ תושבים במקרה חירום ,לאיבוד כבישים קיימים רעועים ומסוכנים לנסיעה ,ברחבי העיר

 17. אני שוטף יערות, משקה את העצים, אוסף את הגזם, מרווה
  אותם בעת רוחות קדים, מחבק את הקליפה הרכה, מצפה שיגדלו ויהיו ירוקי עד, כדי שאראה אותם באביב הבא.
  ( מוקדש ללוחמי האש, אנשי הכבאות וההצלה, ולעובדי הקרן הקיימת לישראל , שוטפי יערות בניגוד לשונאי ישראל שורפי היערות.

 18. גם רמת ויז'ניץ היא שכונה כלואה אבל למי אכפת?

  • ויז'ניץ כלואה כי התושבים המאותגרים שכלית של השכונה רוצים שזה יהיה המצב.

 19. כמה שנים עוד יעברו עד של שכונות הכלואות בחיפה, כמו שכונת דניה , יהיה כביש נוסף לכיוון כביש 4 ??

 20. חייבים להסדיר את הנושא הזה. לילה טוב

 21. קאליש את עובדת על כולם בעיניים. תפסיקי לבלבל את המוח ולחשוב שהציבור מטומטם. אני קובע שאת עצרת את התקציב לביצוע אזורי חיץ!!! אני קובע שאת ברוב טפשותך, חוסר ניסיונך וחוסר הרצון להקשיב, עצרת את מימון מטרונית רכס הכרמל והתוצאה שמשרד התחבורה עצר את מימון הירידות מהרכס כדי לפתור את בעית השכונות הכלואות(זה היה התנאי של משרד התחבורה). אז מספיק לברוח מאחריות ולהאדים את כל העולם ואדתו ומספיק לספר סיפורים. את ראש עיר כשלון וכל מה שקורה בעיר ב 3 שנים הארוונות הוא בסמכותך ובאחריותך

 22. היחידים שממתינים לכבישים הם אלא שבבעלותם מגרשים לצדי הכביש

  • כשיסללו כבישים,יפקיעו שטח מהמגרשים לטובת סלילת הכביש. לפעמים ישאר מיגרש קטן שלא יתאפשר לבנות עליו.

  • עדיף להמשיך לפגוע בבעלי הקרקעות שהוקפאו לבניה למגורים שלא כדין, תוך סיכון אלפי תושבים משריפות ומפגעים נוספים ?

   מה קרה, זה איזה סוג של ספורט לאומי לפגוע באופן כל כך קשה בבעלי הקרקעות המוקפאות, ולשם כך אתה אולי מוכן לסכן חיי אדם בחירום ולהיתקע בפקקי תנועה אינסופיים בשגרה ?

   אם הייתה אחד מהמושכים בחוטים עוד אפשר להבין זאת – פעולות לסחיטת סכומי עתק מבעלי המגרשים – תמורת הפשרת הבנייה – כך על פי החשד – אז יש לכך מטרה כספית – תאוות בצע בלשון העם – אבל ככה סתם למנוע את הבנייה ?

 23. העיקר שכל המנהלים עם בטן מלאה שמנה יושבים במשרד במזגן מגרדים את הבצים וסוף החודש מקבלים משכורת שמנה בפעם הבאה כל חיפה תשרף עד היסוד

 24. מה שמענין אותך מיכל זה לא השכונות "הכלואות" אלא שימוש בכל תירוץ אפשרי לדרוש וללחוץ להרוס ואדיות לעוד כבישים. ככה את מביאה מפעם לפעם התבכיינות של מורים שאין להם חניה ליד בתי הספר, או תושבים שאוי ואבוי יש להם רק חניה אחת ליד הדירה ונאלצים את הרכב השני לחנות רחוק יותר מהבית.
  אני עוקב מזה כמה זמן אחר מסכת הלחצים לאספלטיאדה ולהשלטת הרכב הפרטי וטובתו על פני כל דבר אחר בחיפה, הפוך לחלוטין מכל פעולה לאיכות החיים של הערים המובילות בעולם, שדוחקות את רגלי הרכב הפרטי ובמקומו מעודדות הליכה, אופניים ותחבורה ציבורית.
  אכן, כדי לקיים פינוי יעיל של השכונות לא נדרש לחבר אותן לכביש 4. הקריאה להתפנות בשריפה הגדולה יצרה פקק ענק שהפריע לרכבי כיבוי אש ממרכז הארץ לעלות בציר פרויד. השכונות "הכלואות" כלומר שיש להן גישה לציר הרכס, לא צריכות עוד ועוד כבישולוגיה שתהרוס את מעט הואדיות שעוד נשארו סביבן. הן צריכות נתיבי נת"צ – נתיבי תחבורה ציבורית, שבזמן חירום ישמשו רק את הכבאיות והאוטובוסים או משאיות שיגיעו לפינוי המוני ומסודר של תושבים. אין צורך בחיץ, יש צורך בביטול חניות לאורך כניסות לשכונות, חניות שיוצרות פקקים בכל הצמתים כיום – ובמקום נתיב חניה, לעשות מזה נתיב נת"צ לאוטובוסים ולרכבי כיבוי והצלה כמו אמבולנסים ומשטרה שיעשו שימוש לצד האוטובוסים.
  אני מקוה שגם הכבישים שכבר אושרו לסלול מכבירים, חיבור סורוקה לפרויד – ישמשו רק לירידה / עלייה של אוטובוסים, מוניות ורכבי חירום. חייבים להיפרד מתרבות הרכב הפרטי שמזיק בפקקים שיוצר גם לפינוי בחירום.

  • זה נכון חלקית. גם אני הצעתי בתחקיר השריפה שהגשתי לעירייה, לכב"א ולמשטרה פתרון של פינוי תלמידים מבתי ספר וקשישים מבתי אבות בעזרת אגד. כולם בירכו על הרעיון והבטיחו ליישמו, בפועל זה לא תורגל אף פעם. הכבישים מהשכונות הכלואות לכיוון כביש 4 נחוצים דווקא לא לרכב פרטי אלא בעיקר לשאטלים לכיוון תחנת הרכבת בחוף הכרמל או לכיוון המטרונית במערב העיר וכך לא יהיה צורך לצאת מהבית ברכבים פרטיים. כיום כולם יוצאים מהשכונות החלו עם הרכב לכביש הרכס ומשם לתונת חוף הכרמל ואז מחפשים שם חניה שקשה למצוא….מיותר לגמרי …אבל קליש בכלל לא הבינה את זה…

  • שלום ירון לעניין הירידה לתחנת הרכבת ראה את הפתרון שהצעתי כחלק מהמינהור, להקים תחנת רכבת בקרקעית ואדי הגיבורים שתשרת את כל השכונות – כרמל, נו"ש, נשר ותייתר את הצורך להגיע ברכב לרכבת חוף הכרמל.
   יש כיום 3 פתרונות להגעה אחרת לתחנות רכבת: מהאוניברסיטה ודניה ברכבל למרכזית המפרץ, בכרמלית לרכבת חיפה מרכז (חבל שלא הוזזה מול קרית הממשלה וחוברה אליה בגשר כמו בתכנון המקורי של קרית הממשלה) ועל ידי הזמנת 'אגד תיק-תק'. כל זה בנוסף לקוי אוטובוס שיורדים דרך המנהרות לתחנת חוף הכרמל ולתחנת מרכזית המפרץ.
   הפינוק של תושבי הכרמל לא להשתמש בשלל הפתרונות הוא עניין מוכר וידוע. להיפך, נדמה שככל שיוסיפו תחבורה ציבורית ככה בכרמל יתעקשו לקנות עוד ג'יפים, גדולים יותר ויותר (שהם סכנה בפני עצמם לראיית כבישים על ידי כלי רכב אחרים).
   צריך לציין שיש 4 חיבורים "פשוטים" של שכונות לצירי 'כביש הואדיות', והנה אף אחד מהם לא באמת מתחבר לכדי ירידה או עלייה: מקטע דרך העפר החסומה בשער דניה – טירת הכרמל, מקטע דרך סורוקה / בני-ברית לוינשל / פרויד, ןאידר לפרויד המכונה 'כביש משען אידר עוקף חורב' והרביעי כבביר-אסתר המלכה. את כל אלו ניתן לבצע במהירות ולייעד את הדרכים האלו רק לתחבורה ציבורית, לא ירידה ולא עלייה של רכבים פרטיים. על מנת לשפר את קוי האוטובוס והמיניבוס אל תחנות הרכבת (למשל, להציע קו מיניבוס מרכבת חוף הכרמל ישירות לכבביר וכרמליה דרך נת"צ זה, ללא שישמש 'טיילת' לרכבים פרטיים'. לטעמי צריך להשתמש בחיבורים האלו לא לרכב הפרטי, רק לשיפור תחבורה ציבורית. כך גם תוסר התנגדות השכונות לחבר אותן וגם ההשפעה על השכונות תהיה כזו שתהפוך את הרכב הפרטי לנחות מול הגעה בתחבורה ציבורית.
   אנו חייבים להביא את הציבור המפונק בכרמל עד לנקודה שבה יעדיף בכל נסיעה ונסיעה לקחת אוטובוס. אם זה אומר לבטל שורות של חניות בכניסה לכל שכונה ברכס לטובת נת"צ למיניבוס שכונתי שיהיה הכלי היחיד שלא יתקע בפקקי היציאה מהשכונה אז זה בדיוק מה שצריך לעשות כדי לתעדף באופן מוחלט תחב"צ
   מורה בבית ספר הרצל בכרמליה שגרה בורדיה, שתדע שיקח לה דקה לעלות במיניבוס נתצ רחוב צפרירים למוריה ושם דקה לרדת בנת"צ שמשון לורדיה, או יקח לה 10 דקות ברכב בפקק למוריה ואז 10 דקות בפקק בשמשון לורדיה – אז היא תבוא באוטובוס ותשאיר את הרכב שלה בבית. וזה בדיוק מה שצריך לשאוף אליו בכל חיפה

 25. רק פניה לביהמש תסדיר את הנושא העצוב הזה.
  שרת התחבורה, מחרטטת בעיקר בטיק טוק וכל השאר לא עושים כלום.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 18/5/24

(חי פה) - נמשכת המחאה נגד ממשלת נתניהו - בן-גביר. בחיפה תתקיים צעדה והפגנה בחורב. המפגינים קוראים להחלפת הממשלה ויציאה לבחירות, על רקע הכישלון...