האם חיפה מוכנה לשרפה הגדולה הבאה? מה עם שבילי האש, אמצעי המיגון ודרכי המילוט? • סקירה נרחבת ותגובות מומחים

מוכנות העיר לשריפות הסתיו הגדולות

כשמתחוללות שרפות גדולות ברחבי הארץ, כדוגמת זו שהשתוללה בירושלים לפני כמה שבועות, רבים מהחיפאים חוזרים בזיכרונם אל השרפות הגדולות שהתרחשו בכרמל בשנים 2010 ו-2016. השריפות הגדולות התחוללו בסתיו, לאחר תקופת יובש ארוכה וכאשר נשבו רוחות מזרחיות ערות ויבשות.

האם חיפה מוכנה היום להתמודדות עם שרפת ענק נוספת? והאם יושמו לקחים מהשרפות הקודמות?


גילוי נאות: לפני 5 שנים הדירה שלי נשרפה כליל בשרפה ברוממה (שכונת גבעת אורנים). מי שעמד בפתח הבית שלו וראה את כל רכושו שרוף, לא יתייחס באדישות לסיכון כי החוויה המטלטלת תקרה לו שוב. שרפה של בית היא טראומטית. החיים אחרי שונים מהחיים לפני, אבל אפשר גם למנף את החוויה ולהשכיל לראות בה סיכוי להתחדשות. אני, למשל, אמרתי לפועלים לזרוק את כל תכולת הבית, מה שנשרף ומה שלא נשרף. צעצועים של הבנות שמילאו לי את הבית על אף שהן כבר גדלו, הושלכו לפח ויכולנו להתאים את החדרים שלהן לגילן.

ביתי השרוף בגבעת אורנים • 2016 (צילום: מיכל ירון)

בימים בהם השתוללה השרפה בבירה, שוב ראינו להבות ששורפות אלפי דונמים של חורש ובתי מגורים. ללא ספק, השרפה הזו עוד תיבדק, מה גרם לה והאם אפשר היה לסיים אותה מהר יותר. כך או כך, שווה לנסות להבין האם בחיפה יושמו המסקנות מהשרפה מלפני 5 שנים.

אחת המסקנות המרכזיות מהשרפות האחרונות בחיפה, היתה שלכל שכונה בעיר צריך להיות יותר ממוצא אחד. לשכונת רוממה החדשה (וגבעת אורנים) יש 4 כניסות, ובאמת, כשפרצה השרפה, היו בשכונה כ-250 תלמידים. הורים רבים הגיעו לשכונה כדי לפנות את התלמידים, ובזכות העובדה כי לשכונה כמה כניסות, מהר מאוד התפנה בית הספר מתלמידים ומורים.


(!) סלילת כבישי המילוט בשכונות הכרמל – לא בוצעה

בדיקה של השכונות על הרכס, גילתה שאם באחת מהן תפרוץ שרפה ויידרש פינוי התושבים, הוא עלול להיות איטי, כיוון שקיים כביש אחד בלבד שיוצא מהשכונה. העירייה תכננה סלילת כבישים חדשים מהשכונות על הרכס אל כביש החוף, אבל בפועל, 5 שנים אחרי השרפה, אף כביש לא נבנה.

בשרפה הגדולה בכרמל, שאירעה בדצמבר 2010 ואשר פגעה בעיקר בשכונת דניה (מבין השכונות בעיר), תושבים רבים ניסו לעזוב את השכונה וכיוון שהיה ניתן להתפנות אך ורק כלפי מעלה ולא כלפי מטה, הפינוי נמשך זמן רב עד שכלל התושבים יצאו מכלל סכנה.

חיפה בלהבות – השרפה הגדולה: מטוס כיבוי ברוממה (צילום: מורדי גפן)

(!) שבילי האש מבוצעים חלקית בלבד

לצד הצורך בסלילת כבישים חדשים, התברר הצורך בשבילי אש, שיבודדו את בתי המגורים מהעצים שבהם הם טובלים. מתברר שעל אף שמדובר בפתרון פשוט, היישום שלו מורכב.

"במשך שנה וחצי התכתבתי עם העירייה לגבי שבילי האש", אומר לחי פה ששון יונה, תושב רחוב הצוללת דקר, משכונת גבעת אורנים (רוממה החדשה). "ביקשו תמונות – שלחנו תמונות, התכתבנו איתם בלי סוף. לפני 5 שנים השרפה פרצה לנו כאן ליד הבית, אז אף אחד לא יכול להאשים אותנו שחשוב לנו להגן על הרכוש שלנו ועל הטבע בשרפה הבאה".

ביתי השרוף בגבעת אורנים • 2016 (צילום: מיכל ירון)

(!) עבודה חלקית בלבד

ששון יונה טוען שהעירייה שלחה מפקחים לראות את האזור:
"לפני בערך 10 ימים הגיעו לכאן פועלים, עשו 20 מטרים של שביל אש והלכו. פניתי לעירייה וכל הדיאלוג התחיל מההתחלה, אבל לא הרמתי ידיים. שוב ביקשו מאתנו סקיצות ושלחנו. שוב הגיעו פועלים, עשו עוד 10 מטרים של שביל והלכו. לא הרמתי ידיים. התקשרתי שוב לעירייה. הסבירו לי שיש נהלים חדשים ועושים "רה-ארגון". הטענה היא שכל ההתנהלות המוזרה הזו היא פועל יוצא של חוסר תקציב, אבל מה יכול להיות יותר חשוב משבילי אש ברוממה? אולי אם היו לנו שבילי אש בשרפה לפני 5 שנים לא הייתה כל השכונה שלנו בוערת ככה".

יש לציין, כי בכתבה שהתפרסמה בחי פה לפני כחודש (10/8/21, מצורפת כאן), התראיין תושב העיר מרחוב נתיב האופקים באחוזה. לטענתו, פועלים הגיעו מטעם העירייה לבנות שביל אש בסמוך לביתו, אבל לעומת ההליך התקין לבניית אזורי חיץ, לא הייתה להם שום תכנית, וההנחיה שהם קיבלו הייתה להגיע לשטח ולהחליט בעצמם איך לבצע את העבודה. בעזרת עורך דין תושב השכונה התושבים עצרו באופן מיידי את העבודות.

טירת כרמל – רחב
מטוס כיבוי מעל השרפה ברוממה – מבט מבית אבא חושי (צילום: גונן ימיני)

במבט כללי, נראה כי הסיכון בחיפה לשרפה נוספת שתגרום נזקים רחבים, עדיין גדול. יש היום הבנות לגבי צעדים ברורים שיכולים לצמצם את הנזקים, אם זה אכן יקרה. השאלה האם הפעולות האלה אכן תבוצענה.


(!) קליש ביטלה:

ראש מנהל התפעול לשעבר, דוד לוריא, מתאר מה נעשה אחרי השרפה בשנת 2016 על מנת להכין את חיפה לשרפה הבאה.

דוד לוריא (צילום - ירון כרמי)
דוד לוריא (צילום – ירון כרמי)

דוד לוריא לחי פה:
"תחילה, חילקנו את העיר לרובעים בזמן השרפה. העיר חולקה ל-6 חבלים וכל חבל קיבל מענה תפעולי על פי הצורך שלו. שאר החבלים ממשיכים לפעול כרגיל".

"דבר נוסף שטיפלנו בו כלקח מהשרפה, היה כל הנושא של היסעים ותחבורה ציבורית, וסיכמנו על מתווה פעילות כשיש שרפה. אנשים השאירו רכבים באמצע הכביש בשרפה, ואי אפשר היה לנסוע בכבישים האלה ולפנות אנשים מהאש. בנוסף, היינו צריכים אוטובוסים לפינוי בתי ספר. הגענו למתווה לפיו אוטובוסים מופנים לפינוי בתי ספר במקום להמשיך ולנסוע בקווים הרגילים, כשיש שרפות".

"אחד הפתרונות לשכונות כלואות (שכונה עם כביש יציאה אחד), הוא כבישים מהשכונות מערבה לכיוון כביש 4. משרד התחבורה היה אמור לממן את זה והוא התנה את המימון בהקמת מטרונית מכרמל צרפתי עד האוניברסיטה. ראש העיר הנוכחית קליש רותם, החליטה לבטל את מטרונית רכס הכרמל ולכן משרד התחבורה התנער מההתחייבות לממן את הכבישים. משרד התחבורה לקח את הכסף שהיה מיועד לכבישים והעביר אותו להקמת מטרונית עכו נהריה".

"אנחנו השקענו הרבה בתכנון אזורי החיץ", אומר לוריא, "צוות מיוחד נשלח לאזור וקבע אילו עצים יכרתו על מנת ליצור את אזורי החיץ. לאחר מכן, אותו צוות דואג שהדברים בשטח יבוצעו לפי התכניות. החוכמה היא לא רק לעשות את אזור החיץ אלא גם לתחזק אותו כל הזמן. בשרפה הגדולה הסיבה העיקרית, שהאש לא הגיע לבתים ברמות ספיר, הייתה אזור חיץ שעשינו".


תגובת כבאות והצלה לחי פה:

חלק מהסמכות ע"פ החוק על רשות הכבאות והצלה לישראל לבצע ביקורות הגנה מאש במטרה לצמצם התפשטות שריפות: עשבוני, חורש ויערות וזאת ע"פ  עקרונות מקצועיים מנחים להגנה על ישובים מפני שריפות חורש ויער.

ככלל, המלצתנו המקצועית לרשות וע"פ סקר אגרונום היא ביצוע אזורי חיץ של 10 מ' מכל היקף המבנים הציבוריים כנדרש בעקרונות המנחים .  

בין היתר, הוצאה ופינוי צמחייה עשבונית, פסולת גזם וחומר בעירה וכן כריתת עצי מינים פולשים במרחק של 10 מ' מהמבנים , עבודות גיזום ע"י חח"י לעצים הסמוכים לכבלי חשמל וכריתת עצי אורן ירושלים וקזוארינה שמסכנים את שלום הציבור בעת שריפה.

כמו כן, כמקובל בתהליך זה ובטרם ביצוע אזורי חיץ, מתקיים סיור מקצועי בו משתתפים פקידת היערות – משרד החקלאות, נציג הרשות המקומית וכב"ה לבחינת העצים הנדרשים טיפול ע"פ סיכונם וסמיכותם למבנים.

טפסר משנה איציק סויסה על מוכנות חיפה למצב שרפה • תגובת כבאות והצלה לחי פה – תאגיד החדשות | צפו


יונה יהב, ראש עיריית חיפה לשעבר, מסר לחי פה:

רוב שכונות חיפה ובמיוחד בכרמל הגובל בסכנת שריפות, חיות בסכנת מוות מתמדת!!! אני מזהיר שנים לגבי העניין, הסיבה: לשכונות יציאה אחת בלבד!
אם זו חסומה אין לאן לברוח. לכל שכונה חיבות להיות שתי יציאות נוגדות! לפחות.

היו בזמני כספים ותוכניות לסלול כבישים אלה, אך התושבים מנעו זאת בתוקף.
הממשלה חייבת לשלול בחוק אפשרות להתנגד לכך כי אני ראיתי את הפחד בעיניים של התושבים שבורחים מהשכונות הבוערות.

יונה יהב (צילום: ירון כרמי)
יונה יהב (צילום: ירון כרמי)

טפסר משנה בדימוס איציק שלו מחיפה בחוות דעת מפורטת:

רקע אישי – איציק שלו:
איציק שלו כיהן במשך 31 שנים בנציבות כבאות והצלה. בתפקידו האחרון היה איציק ראש ענף אבק מזיק ואסבסט באגף המבצעים. הוא כתב את תורת הלחימה באש באירועי אסבסט. הוא פרש בשנת 2016 והיום מנהל את חברת י.ש. אש ועשן בע"מ – יעוץ בטיחות אש ותוכניות למוכנות לשעת חירום ויעוץ בטיחות לחברות מהגדולות במשק. בין לקוחותיו: החברות המובילות בענף הנדל"ן עץ שקד, אמריקה ישראל, שתית מגורים אלקטרה מגורים קבוצת שטראוס, טמפו, מי עדן, שמיר הנדסה, שובל מגורים, סלע בינוי, רשויות מוסדות ועוד…

איציק שלו - טפסר משנה בדימוס (צילום: אבי שלוש - פרסום מי)
איציק שלו – טפסר משנה בדימוס (צילום: אבי שלוש – פרסום מי)

טפסר בדימוס איציק שליו: שורש הבעיה הוא בעובדה שבישראל אין חוק המחייב את ראשי הרשויות ליצור אזורי חייץ וכן להציב הידרנטים ברצועת החורש סביב הישוב (ראו חוו"ד מפורטת). לאחר אסון הכרמל הוקמה וועדה שעסקה בסוגיית החקיקה. היום, 11 שנים לאחר האסון, החוק עדיין לא קיים. כתוצאה מכך, אנשי הכבאות ברחבי ישראל נתקלים בקושי לחייב את ראשיה רשויות ליצור אזורי חייץ. הנכם מוזמנים לעיין בחוות הדעת המפורטת אשר כתבתי עבור תושבי דניה ומתייחסת גם באופן כללי לסמיכות מבנים לחורש ודרכי ההתגוננות הרצויות.
חוות הדעת הזאת התקבלה בבית המשפט העליון וסייעה לעצור את תכנית דניה הירוקה ולהחזיר אותה לוועדה.

| חוות דעת מקצועית בנוגע לסכנות למבנים הגובלים בחורש ובהתייחסות לתכנית דניה הירוקה

(מאת טפסר בדימוס איציק שליו)

ירון חנן מסר לחי פה

(ירון חנן הוא מומחה להיערכות וניהול מצבי חירום וניהול סיכונים)

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

ירון חנן:

א. ביצוע המסקנות שעלו מתחקירי השריפות הגדולות:
אני לא בטוח שמאז שלוריא עזב מקיימים את כל מה שעלה בלקחים מהשריפה בשכונות חיפה ב-2016. למשל בדוח הפקת הלקחים שהוזמנתי להציג לאחר השריפה הזו ההצעה שלי להשתמש מידית באוטובוסים של התחבורה הציבורית לפינוי, כדי למנוע את הפינוי הלא מסודר והמסוכן של בתיה"ס ע"י ההורים.
הדבר הזה הצריך תרגול שלמיטב ידיעתי לא בוצע עד כה. מה שלא מתורגל, לא יקרה באירוע אמת.

ב. אזורי חיץ:
עד היום זה לא בוצע בהרבה שכונות בעיר חיפה ולא ברור לי למה זה מתעכב.

ג. סכנות ממפעלי מפרץ חיפה:
בדוח שהגשתי אחרי השריפה הנ"ל ציינתי שוב שאותי מדאיג לא פחות אירוע שריפה עתידי במפרץ חיפה שיתחיל באתר עם דלקים, מימן, אתאנול וכו' כמו בז"ן. ואכן כמה חודשים לאחר מכן אירע אירוע מסוכן שהסתיים במזל רק בשריפה של מיכל דלק בבז"ן שלא הצליחו לכבות אותה עד שנגמר הדלק אחרי 3 ימים. בקושי הצליחו למנוע את התפשטותה למיכלים ולמאגר גפ"ם קרוב.

ד. לקחי השריפות הגדולות בבז"ן:
רשות הכיבוי והרגולטורים מסרבים עד היום לחשוף את דוחות הפקת הלקחים מהשריפות הגדולות במתחם בז"ן בשנים 2014-16. הודלף לי שלמעשה היו לפחות שני סוגי תחקירים לאחר שתי השריפות הנ"ל: תחקיר אמת בתוך החברה שלא פורסם הלאה ותחקיר יותר "ממלכתי" שכלל את גופי ההצלה ושם חלק מהעובדות הוצגו באופן לא מלא, בלשון המעטה. כנראה שזו אחת הסיבות לכך שהפקות הלקחים הנ"ל טרם יושמו.

ה. תרגיל נרחב הכולל גם את האוכלוסייה:
למרות פניות חוזרות ונשנות של צוות המומחים להפחתת סיכונים במפרץ חיפה שאני מרכז לבצע תרגיל נרחב הכולל גם את האוכלוסייה באירוע שריפה או פיצוץ המלווה בדליפת חומרים מסוכנים, כמו שעושים במדינות אחרות שמודעות לסכנות ממפעלים פטרו-כימיים, רשות הכיבוי, העיריות והמשרד להגה"ס מסרבים להוביל תרגיל כ"כ חשוב שיכול בוודאות לחשוף פערים מהותיים ולהציל חיים באירוע אמיתי.
שוב אזכיר: מה שלא יתורגל, יכה בנו במלוא העוצמה באירוע חירום אמיתי!
ויפה שעה אחת קודם!

לצערי עד היום רוב תרחישי האיום שהתרעתי מפניהם התרחשו… שלא נדע חלילה גם הפעם!

אני מזמין אתכם לקרוא את תמצית התחקיר שהכנתי אחרי השריפה הגדולה בחיפה:


תגובת העירייה תובא כשתתקבל…

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  אדון יהב מגיב?? הוא מעז להגיב?? אדם שלא בנה תחנת כיבוי אש ברוממה כפי שהיה מחוייב במנהרות הכרמל. לא רכש כבאיות במשך שנים אלא רק אחרי האסון הכבד. אדם שמינה את חברו רמי דותן לעמוד בראש אגוד ערים חיפה לכבאות כשלאדם הזה לא היה שום נסיון בתחום ולא קידם במשך שנים את האגוד הזה, לא את הצטיידות האגוד, ועמדו כשוקת שבורה בשריפות בכרמל ובשריפת מיכל הנפט בבז"ן שבער ובער. וזה רק מיכל אחד מבין מאות באזור. אגוד ערים חיפה לכבאות לא קיים תרגילים, לא קיים סקר סיכונים, לא הקים ברכס מאגרי מים בחירום לשריפות אלא רק לאחר השריפה הגדולה, היה בתת-איוש של התקנים הדרושים, ופועל בכרמל מתוך תחנת כיבוי אש קטנה ומיושנת.
  את כל המחדל הזה אפשר לשייך רק לאדון יונה יהב, שבפברואר של אותה שנה סרב לקיים דיון על מצב הכבאות שביקשו הירוקים וירון חנן. ואז בדצמבר אכלנו אותה עם נזק עצום משריפת הענק. ראש העיר גם העלים עין מחוסר התפקוד של העירייה בנושא שבילי אש ודילול חורש יבש. לא הורה לקיים נוהל או תרגול פינוי שכונות. הבלאגן היה עצום בשריפה.
  איש לא ידע לאן להתפנות, אם להתפנות. התקשורת של העירייה עם הציבור פשוט לא הייתה, כל המערך "חמ"ל חירום עירוני" לא תפקד בכלל. רכב החמ"ל היה תקול ולא בשימוש. מחלקת התחבורה קרסה ויצרה פקקים שמנעו הגעה של כבאיות.
  החלטות סותרות על פינוי ואי פינוי רחובות ושכונות השאירו תושבים בבלבול עצום.
  מתנדב כבאות תיכוניסט שבכלל לא היה כשיר ופעל בניגוד לנהלים אלעד ריבן הורשה משום מה לעלות לכבאית עלה ונהרג.
  אהובה תומר שעלתה לרדיו וזלזלה בשריפה גרמה לאחד האסונות החמורים בתולדות שירות בתי הסוהר.
  ועוד ועוד. מחדל רודף מחדל.
  אין שום קשר לעירייה הנוכחית, שאת תפקודה או ליתר דיוק חוסר תפקודה כולנו כבר מבינים.
  אלא שמחדל הכבאות היה לאורך 15 שנות כהונת ראש העיר הגרוע והכושל בתולדותיה, מר יונה "המעופף לחו"ל בממוצע פעם בחודש – שיאן הטיולים במימון המדינה לחו"ל בקרב ראשי הערים 5 שנים ברציפות" יהב שכנראה יותר התעניין בשירותי הכבאות של ערי העולם מאשר בחיפה.
  מדהים ומחפיר שיש לו יכולת להגיב בכתבות כאלו. אדם שלכל הדעות היה בראש פירמידת האחראים הישירים לאסון הכרמל יחד עם שר הפנים מש"ס שעסק כמובן בישיבות ותקציבי תלמודים וכבאות לא עניינו לא אותו ולא את אנשי משרדו…

  1. ירון חנן אמר/ה

   איל היקר. כתבת הרבה דברים נכונים. רק כדי לדייק את דבריך, אני הגשתי הצעה לסדר לדון בדוח מבקר העירייה שחשף כשלים חמורים באיגוד ערים לכבאות חיפה, שהיה בשליטת יונה יהב וחבר סיעתו. הם תקפו אותי לאחר שאמרתי שהם לא ערוכים לשריפות גדולות ולא מבצעים את תפקידם כרגולטור על מתקנים חיוניים ומפעלים מסוכנים. הם לעגו לי ואמרו שבאזור חיפה פועל "שירות הכבאות הערוך והמתקדם ביותר במדינה". את האמת המרה גילינו חודש אחרי כן באסון הכרמל. ברור שבהפקת הלקחים לאחר השריפה הקשה הזו בוטלו במחי יד כל איגודי הערים לכבאות והוחלט שהנושא ירוכז בצדק תחת רשות כיבוי ארצית שתפעם כמו גוף בטחוני מקצועי. שבוע לאחר השריפה הוזמנתי ע"י קרן נוייבך לעלות לעימות בשידור חי ברשת ב' מול יונה יהב לאור העובדה שלדבריה הייתי היחיד שניבא והזהיר מפני אסון כזה בין השאר עקב היערכות לקויה של שירותי הכבאות באזור. במהלך השריפה ראיינו את דובר הכבאות בחיפה חזי לוי (היום מפקד תחנת חיפה) והוא אמר שכל ניהול השריפה הוא "כאוס מוחלט" כהגדרתו. הערכתי אותו אז על אמירת האמת בגלוי.

 2. נועה אמר/ה

  מבינה לליבך, מיכל. וכמי שגרה ברמות רמז, המרחק בינינו לבין גבעת אורנים היה שאלה של כיווני רוח בלבד. והיום בדיוק שוחחנו על כך שהעיריה לא מוכנה להסיר אורנים ששורשיהם מרימים את מפלס הכביש וגורמים נזקים שונים. מדוע לא כורתים את העצים הדליקים האלה שלא מאפיינים את ארץ ישראל? בקליפורניה, זה מה שקורה, לפחות בשכונות מגורים. העיריה מחלקת עצים חינם לתושבים כדי שישתלו אותם במקום אורנים, ופה עדיין יש נוסטלגיה לעצים מחוללי שריפות. עיריה של חלמאים!

 3. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  כסת"ח בדברי כל אחד שמרואיין…

 4. אני אמר/ה

  מדיניות/התנהגות – אחרי המבול

 5. דר רחל גיתאי פיזם אמר/ה

  הישר למשרד עורך דין עמנואל סולןמונוב לתביעה אישית כנגד חלאס קליש וצוק נחשון מישהו ראה איפה הוא מתחבא ??
  אולי ברח לאובמה עמלק ?
  חג שמח
  שבת שלום

לא ניתן להגיב