הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

'מסרבים להיות "פיקציה"' – ועדי השכונות בחיפה דורשים את כוחם בחזרה

(חי פה עם השכונות) – ועדי השכונות בחיפה קיבלו הכרה בפעילותם לאורך השנים. גם אם לא תמיד הכל הלך חלק או בקלות, עבדו הוועדים בשיתוף פעולה עם העירייה והיוו כתובת לפניות התושבים ולהתייעצויות מול גורמי עירייה.

במהלך ארבע השנים האחרונות, מאז נכנסה ראש העיר המכהנת, ד"ר עינת קליש רותם לתפקידה, השתנה המצב לאין שיעור. ועדי השכונות מצאו עצמם מורחקים מהעירייה בעל כורחם, כשכל הקשרים שניהלו, כוועד, מול ראש העיר – נותקו. אם לא די בכך, רשימת ועדי השכונות הוסרה מאתר העירייה, כלא היתה.

אם למישהו עוד נותר ספק באשר ליחסה של קליש רותם לוועדי השכונות בעיר, זה בדיוק הזמן להזכיר את האמירה שלה, הבלתי נשכחת למעשה, אחת מישיבות המועצה (4/11/19): "אין דבר כזה ועדי שכונות, זאת פיקציה".

מאז אותה אמירה כבר חלפו להן 4 שנים, במהלכן נעשו ניסיונות להחזיר את התארגנות הוועדים, בין היתר באמצעות הצעה לסדר שהוגשה ע"י האופוזיציה, במטרה לבצע התארגנות לבחירת ועדי שכונות באופן דמוקרטי ולהמשיך להכיר בוועדים הקיימים. בנוסף, פועלת לשם כך גם "התנועה הישראלית" שסייעה ועדיין מסייעת בהקמה מחודשת של ועדי השכונות בעיר.

הפעילות האחרונה שנעשתה עד כה היא מפגש יחד עם "התנועה הישראלית ומועצת השכונות חיפה, במטרה שוועדי השכונות יפעלו במשותף כדי להכניס את המעמד וההכרה בוועדים לאג'נדה של הבחירות המקומיות.

מה אומרים יושבי הראש והחברים בוועדי השכונות?

מימי פרץ, פעילה בוועד נווה שאנן, שהשתתפה במפגש, מספרת לחי פה כי השאיפה היא שוועדי השכונות בעיר יהיו חזקים, והדבר יעשה ע"י הקמת ועדים ממוסדים, עם תקנון ותקציב, בדומה לוועד קריית חיים, שהוא למעשה הוועד הממוסד היחידי נכון לעכשיו.

מימי פרץ (אלבום פרטי)

על המפגש, שעסק בין היתר בהגדרת היחסים בין האזרחים לשלטון, אומרת פרץ כי המטרה העיקרית היתה שנגיע למצב שבו התושבים יבחרו את הוועדים, ושיהיו ממוסדים ומתוקצבים, כאמור. "אנחנו מתכוונים לדרוש מראש העיר הבא להתחיל לעבוד עם הוועדים. לצערנו ראש העיר הנוכחית כינתה את הוועדים "פיקציה", לא התייחסה אליהם ולא אפשרה שיתופי פעולה. אמנם בקדנציה של יונה יהב לא הייתי בוועד, אבל יהב הכיר בוועדים, הדלת שלו תמיד היתה פתוחה, והוא היה קשוב לתושבים, החל מהתושב הבודד ו'הכי פשוט' ועד לנציגי שכונות", היא אומרת. "כעת את כל הכוח אנחנו מתכוונים להשקיע בתושבים ולזמן ראשי ערים מתמודדים".

על התקופה הנוכחית היא מספרת: "אני עדיין פועלת ועוזרת לתושבים. הרבה תושבים פונים אלי עם תלונות על חזירים, חתולים, מפגעים, ביוב, לכלוך ועוד. אני פונה באופן עצמאי למחלקות השונות בעירייה ומכירה את כל הנפשות הפועלות, והאמת, אני מצליחה לעזור גם בלי שיתוף פעולה של ראש העיר. אני מצליחה לעזור כי עובדי העירייה יודעים לעשות את העבודה שלהם", אומרת פרץ.

ערן שולמן (אלבום פרטי)

"היום המצב קטסטרופלי – נתק מוחלט מצד העירייה"

חבר ועד שכונת כרמליה, ערן שולמן, מספר לחי פה כי בתקופה של ראש העיר יונה יהב היתה להם אוזן קשבת, היתה היענות וכי ראש העיר וממלאת מקומו, חדוה אלמוג, תמיד באו לקראתם ושיתפו פעולה. "היום המצב קטסטרופלי ויש נתק מוחלט", אומר שולמן.

"היום אין לנו עם מי לעבוד, אנשי המקצוע אומרים לנו שהם לא יכולים לעזור כי ידיהם כבולות. הם פשוט לא מכירים בנו. אם אני מתקשר אני מציג את עצמי כפעיל חברתי ולא כחבר ועד, אחרת מנתקים לי את הטלפון בפנים. אנחנו בעד ויותר מנשמח אם אכן הוועדים יתארגנו ויהיו ממוסדים ומתוקצבים ושיערכו בחירות ע"י תושבי השכונה".


"לרשת את העיר בקשרים עם התושבים"

ליאת הלפרן, רכזת שטח ב"תנועה ישראלית", מספרת לחי פה כיום יש מספר ועדים בחיפה שפועלים במספר שכונות באופן עצמאי ובשיתוף עם התושבים. "אנחנו בתנועה הישראלית עוזרים לוועדי שכונות ומקימים ועדי שכונות, וחלק מהעשייה שלנו היא לחבר בין הוועדים ולתת להם הכשרה".

ליאת הלפרן – תנועה ישראלית (אלבום פרטי)

"אנחנו רוצים שבקדנציה הבאה של ראש העיר שייבחר או תיבחר בעיר חיפה, הוועדים יהיו חזקים וממוסדים. על מנת לעשות זאת, חבר או חברת מועצה צריכים להיות אחראים לוועדים. יש לחלק את חיפה לרובעים ובכל רובע ימונה מנהל מטעם העירייה, כשאותם מנהלי רובעים יעבדו מול ועדי השכונות. אנחנו מתכננים שהוועדים בחיפה ידרשו את הצרכים שלהם, חיפה היא עיר גדולה ולראש העיר צריכה להיות היכולת לרשת את העיר בקשרים עם התושבים.

אם המצב יישאר על כנו וראש העיר שייבחר לא ירצה לשתף פעולה, יהיה על הוועדים להתאגד, כך שראש העיר לא תהיה ברירה אלא לשתף איתם פעולה. מטרת המפגש שקיימנו היה לחבר בין ועדי השכונות השונים ולהכשיר אותם למטרה".


רשימת ועדי שכונות באתר העירייה – לפני שנמחקה בקדנציה הנוכחית

"לפני הבחירות כולם רוצים אותנו"

יו"ר ועד שכונת בת גלים, יובל בוסין, מספר לחי פה: "לפני הבחירות כול המתמודדים רוצים אותנו ומתייחסים אלינו כאל מלכים ומשתפים פעולה, אבל ברגע שנבחרים הם שוכחים אותנו יחד עם כל ההבטחות שלהם".

יובל בוסין – יו"ר ועד שכונת בת גלים (אלבום פרטי)

"בקדנציה הנוכחית של קליש, קשה לי מאוד לקדם ולהזיז דברים לטובת תושבי השכונה. זה לא שהיה קל בתקופה של ראש העיר הקודם יונה יהב, גם איתו הייתי ב'כסאח' ונלחמתי המון למען שיפור המצב בשכונה, אבל הוא התייחס אלינו ברצינות. היינו ועד רלוונטי ומוכר ולא כמו שמתייחסת אלינו ראש העיר הנוכחית, שמיד עם בחירתה טענה שאנחנו פיקציה. הרבה פעמים אנחנו כוועדים, נכשלים בפעילות שלנו כי אין שיתוף פעולה מצד העירייה. אם הם עושים משהו בשכונה הם עושים על דעת עצמם, מבלי להתייעץ איתנו, וכשאנחנו מתלוננים שמה שהם עושים לא טוב, עונים לנו באותו משפט ידוע: "גם כשעושים לכם משהו יש לכם תלונות", הוא אומר.

"אני רוצה שהוועד יהיה חזק, אבל אני אישית לא רוצה להתעסק בכספים, אני לא פוליטיקאי, אני רוצה לעזור לתושבי השכונה מבלי להתעסק בתקציבים. אמשיך לכהן כיו"ר כל עוד התושבים רוצים בכך, מבקשים ובוחרים בי. חשוב לציין כי רוב הוועדים נבחרו כחוק וכדין. בתקופה של יהב התקיימו הבחירות לוועדים בנוכחות שני עורכי דין, בחירות וקלפיות לתושבים. שבוע לפני הבחירות התקיימו פגישות וחולקו פליירים של המועמדים בכל השפות ובכל הבניינים
והבתים בשכונה. היינו רשומים באתר העירייה בצורה מסודרת. עם כניסתה של קליש לתפקיד מחקו אותנו מאתר העירייה.

פדואה סרוג'י (אלבום פרטי)

חברת ועד שכונת עין הים – ואדי אלג'מאל, פדואה סרוג'י, סיפרה לחי פה כי בפעם האחרונה שהתקיימו בחירות לוועד השכונה בשכונת ואדי אלג'מאל – עין הים, זה היה בשנת 2011… "היו בחירות מוצלחות, עם היענות גבוהה של תושבים שהגיעו לבחור, אך מהר מאוד ההצלחה של הבחירות התפוגגה בשל חילוקי דעות בין החברים הנבחרים, ולא רק".

"העירייה, בראשות יונה יהב אז, לא היה לה אינטרס להתערב וליישב סכסוכים אלא להיפך, מדי פעם התערבו, לא באופן הנכון, בין חברי הוועד ולצערנו הורגש כי הם מצדדים בתומכי יונה לעומת אלה שלא. מ-2011 אין ועד מוסדר בשכונה, יש פעילי שכונה שרובם נהנים רק מתואר "פעיל" עם כמעט אפס עשיה, לעומתם קיימת קבוצה קטנה של פעילים מגובשים, שאני חלק ממנה, ואנחנו פועלים למען טובת הכלל במישורים שונים", אומרת סרוג'י.

"אני יכולה להעיד על כך שכן קיבלנו מענה נקודתי ושת"פ בנושאים מסוימים שקשורים לשכונה שלנו, אבל המורכבות של מועצת העיר, ועוד כל מיני עניינים, השפיעו לרעה על השכונה ועל העיר בכלל. באגפים השונים קיבלנו ואנחנו מקבלים, מענה הולם, כמו למשל במחלקת תברואה, מחלקת ניקוז ועוד, בין אם ממנהל האגף ו/או עובדים שונים, הדוברות, מחלקת התחדשות עירונית וכיו"ב.

לעומת זאת, מחלקת פניות הציבור, שאמורה להיות הפנים של העיר, נעלמה מנוף השירות לאזרח", אומרת סרוג'י. "שלא לדבר על מחלקת שכונות ורובעים. אפילו קיבלתי מתושבים מסוימים פניות עם תשובות לקוניות שקיבלו מפניות הציבור, ורק לאחר שעירבתי את המחלקות הישירות הם קיבלו מענה".

אני אישית לא בעד מיסוד ועדים, לצערנו יש ועדים וחברי ועדים שמונו בשל קירבה פוליטית לראש עיר כזה או אחר וזה לא טוב לשכונות בכלל, כי העירייה אמורה לתת לנו שירות על בסיס קהילתי ולפי צרכים פר שכונה, ולא בשל קירבה פוליטית. לנושא תקצוב הוועדים – אותו דבר. מניסיון עבר, כשפעם הוועדים היו מתוקצבים, היו גם מחלוקות סביב התקציבים. ועדים שהתמסדו כעמותה ומבקשים על סמך כך תקציב מהעירייה – זה נושא אחר".

סרוג'י אומרת שלדעתה עוד מוקדם להחליט אם יש לדבר עם מועמד או מועמדת כזה או אחר, או על הדרישות שצריך להציב לראש העיר הבא/ה או למועמדים. "אחרי שיסגרו הרשימות באופן סופי, אז יוחלט מה נכון לעשות".

"מה שכן", היא מוסיפה, "רוב המועמדים נכון להיום, מוכרים לרוב הפעילים באופן כזה או אחר. לצערנו חלקם נקטו מהלכים פוליטיים בחסות "תקלות טכניות" או "טענות משפטיות", שמבהירות את העמדות שלהם כלפינו כשכונה ערבית-יהודית ובעיקר את עמדותיהם כלפי הציבור הערבי, כך שנראה כי מראש כל "הבטחה עתידית" מהמועמדים האלו, כבר ידועה כהבטחת סרק שכל מטרתה לקושש קולות".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

13 תגובות

 1. אי אפשר לקבל רשימה של אנשים שנמצאים 20-30 שנה בועדים כשאיש לא בחר בהם ולא שומע על קיומם כמו אליעזר הברמן בהדר שנראה לי שהוא שם מ-1990 בערך ועסקנות בואו נשאיר להסתדרות ולא לועדים.
  הקריאה צריכה להיות לערוך בחירות לנציגי שכונות במסגרת פורום מייעץ למועצת העיר ולפורום המייעץ יהיו גם נציגי ציבור בתאגידים ובחברות העיר ואז זה יהיה מעורבות נכונה של שכונות בתוך עשייה עירונית. אבל חייבים בחירות לועדי שכונות אין דבר כזה אדם ממנה את עצמו להיות הועד.

 2. ואני מציע לשקול הקמת סיעת ועדי שכונות למועצת העיר. תתגבשו 6-7 ועדים של שכונות גדולות, תרתמו את התושבים בשכונה כך שיובטח 4 מושבים במועצה ותפעלו כמגזר כמו כל שכונות המגזר האחרות… אין במילא למי להצביע. אם יהיו לכם 4 מושבים במועצה עם רוטציה בין ועדי השכונות תקבלו סגן ראש עיר ותוכלו לטפל בבעיות השכונות גם עם ראש עיר גרוע ולא מתפקד. זו השיטה.

 3. אכן תושבי חיפה שקופים ולא קיימים ממש כמו ועדי התושבים.
  אנחנו רק ארנק שמטרתו לממן את 4500 עובדי העירייה, התנאים המופלגים והפנסיות התקציביות הענקיות שלהם.

 4. במה למשל, מועיל אליעזר הברמן ששולח כל שבוע לכלי התקשורת העתק ממכתב שכתב לעיריה? פעם על קקי של ציפרים על ספסל של תחנה או על עמוד תמרור שעומד עקום?

  • האישה לא קוראת, לא כותבת, לא נשמעת ולא נראית

 5. דוקא נוה שאנן וק חיים היו הועדים היחידים שקאליש בכירה בהם.
  בק אליעזר יור הועד היתה ורד. משה ג כבר מזמן לא בעיניין

 6. מה עם ועד נו"ש ורמות רמז?
  בכלל יש לי תחושה שהתושבים בחיפה הם פיקציה רק כדי להחזיק את העובדים בעיריה ולהפגין.

 7. לא מבין למה אתם מכנים שמות לשכונות….
  שכונת עין הים – כך שמה.
  מה ההמשך הזה "ואדי אל ג'מל"????
  באיזו זכות אתם קוראים במדינת היהודים לשכונה בעיר יהודית בשם ערבי שאיננו שמה???

  • אתם רק אורחים כאן.
   בקרוב איימן עודה אחמד טיבי רע"ם ותע"ל יחזרו לשלטון

  • אחמד אתה גם חצוף וגם לא יודע היסטוריה!
   אנחנו כאן, זו הארץ שלנו, הארץ שהקב"ה נתן לנו מאז אברהם אבינו.
   אתם בכלל לא הייתם קיימים אז…
   תגיד תודה שנותנים לך לגור כאן ולא בסוריה או בירדן. מה הפלא שאתה לא רוצה לעבור לשם….

 8. האטימות והניכור של קליש מתושבי העיר מתבטאת גם בעניין ועדי השכונות. אני לא מתגעגע למצב שהיה בתקופת יהב, אז הודגשה מדי הזיקה הפוליטית של חברי ועדי השכונות להנהגת העירייה, אבל לפחות היתה להם גישה ישירה לגורמי העירייה.
  קליש כדרכה חיסלה אפילו את המעט שכן היה וניתקה עצמה מהמציאות בשטח. מבחינתה בבועה הוירטואלית והוורודה שהיא יצרה לעצמה הכל נראה מעולה….
  היוזמה הנוכחית נראית לי מעט נאיבית, אבל מדובר באמת באנשים טובים שברובם אכפתיים לשכונה שלהם ובעירייה נורמלית היו יכולים מאד להיעזר בהם לטובת כל הצדדים. לא בבית ספרה של קליש לצער כולם. תקופת קליש היא תאונה קשה שנצטרך להשתקם ממנה לאחר הבחירות הבאות!

 9. התנועה הישראלית היא לדעתי פיקציה שיש להתרחק ממנה. הועדים חייבים לפעול בכוחות עצמם ולא כשלוחה של פטרון התנועה ושליחיו. חוויתי אותם במאבק נגד סגירת בי״ס גבריאלי בנוה פז וממליצה לשמור מרחק מהם.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...