דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

אביהו האן: "אני אופטימי – ניתן להחזיר את העיר חיפה למסלול אחרי חמש שנים קשות"

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, האדם שפעל בהתנדבות...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

העירייה מתכווצת, וראש העיר מכווצת: "ועדי שכונות זאת פיקציה!" היא זועקת… • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בישיבת מועצת העיר האחרונה, ביטלה ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, את נחיצותם של ועדי השכונות וקבעה כי הם למעשה פיקציה. אם לא די בכך, אז עיריית חיפה גם הורידה מהאתר הרשמי שלה את דף ועדי השכונות.

עכשיו זו כבר עובדה. עיריית חיפה מתכווצת. ככל שעובר הזמן מצטברות עוד ועוד עדויות לפיהן העירייה שלנו מושכת את ידיה מעוד ועוד תחומים. אנחנו כבר יודעים ש"העירייה לא מבדרת", כלומר לא עבור אלה שלא חתמו איתה על הסכמים קואליציוניים. לראש העיר אין ממש חזון חינוכי. אין לה פתרון אמיתי לבעיית הביטחון האישי, פרט להצגת תמונה מאיימת שלה עם הדרג הפיקודי. היא לא מדברת אחרי אירועי דליפת אמוניה בנמל ואפילו לא לוחשת אחרי תקלות במתחם בז"ן. פשוט שקט מופתי. ודווקא עכשיו מתוך השקט והאפלה היא יצאה עם אמירה מופלאה. בישיבת המועצה שהתקיימה ביום ג' השבוע הכריזה ראש העיר ש"אין דבר כזה ועדי שכונות. זאת פיקציה".  לשיטתה של ראש העיר הוועדים הרשמיים היחידים בעיר הם ועד נווה שאנן וועד קריית חיים.

מנהיגות עירונית – הדובדבן שבתפקיד ראש העיר

ההתנהלות האנטי-קהילתית של ראש העיר מזכירה לי פעילות חשובה נוספת ממנה משכה הנהלת העיר את ידיה – הנהגת תושבי העיר. מנהיגות עירונית נסמכת על יכולתו של ראש עיר לעורר השראה בקרב התושבים. השראה שתניע כמה שיותר מהם לפעולה משותפת. כיוון שכך, הרי שמנהיגות איננה ניתנת להשגה באמצעות הסתגרות במעמקי לשכת ראש העיר. מנהיגות ניתן לפתח רק אם העירייה תכשיר, תאפשר, תטפח ותחבק את העוצמות האזרחיות הקיימות בעיר. נכון שלא כל ראש עיר הוא מנהיג, אבל יש מעט מאוד ראשי עיר שבאופן כל כך מופגן מעדיפים לשלוט ולא להנהיג כמו ראש העיר של חיפה.

ועדי השכונות אינם פיקציה

שתי הטענות  שהעלתה קליש בישיבת המועצה ביחס לוועדים בעיר מוטעות מהיסוד. ראשית, ועדי שכונות הם אינם פיקציה. אפילו אם לא נבחרו בידי איש הם עדיין מהווים בסיס פעולה חשוב מאין כמותו עבור תושבים מעוניינים ועבור הנהלת העיר. ועדים קהילתיים מכל הסוגים מסייעים לפיתוח התודעה האזרחית והחברתית בעיר כמו גם להצמחת מנהיגות. הרי גם כיום יושבים במועצת העיר לא מעט חברי מועצה אשר התעצבו בכורים הלוהטים של וועדי הפעולה וועדי השכונות של חיפה. אפילו ראש העיר עצמה אולי כבר אינה זוכרת, אבל גם היא התחילה את דרכה הפוליטית כמנהיגה של ועד פעולה לא רשמי כזה. רמת ואיכות הפעולה של הוועדים אינה תלויה בלעדית בשאלה כיצד נבחרו או מי בחר בהם. איכות הוועדים תלויה הרבה יותר ברלוונטיות שלהם לתושבים, באופי המנהיגות שלהם ובעיקר באיכות וכמות שיתופי הפעולה שהם מייצרים בין הגורמים השונים בשכונה ובעיר.

עינת קליש רותם בעת קמפיין שיקוע הרכבת "ים לא חומה" - כנס בקסטרא - ינואר 2013 (צילום - ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש-רותם בראש ועד הפעולה הלא-רשמי "ים לא חומה" – כנס בקסטרא – ינואר 2013 (צילום – ירון כרמי)

ממה הנהגת העיר מפחדת כל כך?

הדבר השני שקליש לא דייקה בו הוא שוועד נווה שאנן וועד קריית חיים אינם הוועדים הרשמיים היחידים הקיימים בעיר. יש גם את ההנהלה הציבורית של קהילת הדר שממנה קליש כמעט מתעלמת לחלוטין. יש הנהלות ציבוריות במתנ"סים נוספים בעיר שלא זכו ממנה אפילו לדרישת שלום. קיימות בעיר גם הנהלות ציבוריות של עמותות הפועלות בעיר, קבוצות סנגור וועדי פעולה מתוקננים, הנהגת הורים יישובית של בתי הספר, וועדי בתי ספר ועוד. כל הוועדים הללו ורבים נוספים משמשים עדות לעוצמתה האנושית-חברתית של העיר. עוצמה של עיר איננה נמדדת אך ורק באיכות התכניות האדריכליות שלה ובכמות הסופרלטיבים המשווים אותה לערים אחרות בעולם – עוצמה זו קשורה קודם כל בתושבים שלה. ולשמחתי הרבה תושבי חיפה אינם שוקטים על השמרים. יש מתוכם שעוסקים בתרבות, יש כאלה שעוזרים בשיקום קהילות אחרות , יש כאלה העוסקים בפוליטיקה ויש כאלה הדואגים לאיכות החיים בשכונה שלהם. התושבים עוסקים פשוט בהכל. אבל ראש העיר כנראה לא אוהבת להתמודד עם וועדים של בני אדם. הרבה יותר קל לה להתמודד עם חזירי בר, כלבים וחתולים. אני בטוח שאם תושבי העיר חיפה היו מתקרבים אל ראש העיר על ארבע ועם כשכושי זנב אז השיח איתה היה נראה אחרת לגמרי.  פסילתם השטחית של מירב הוועדים וההתארגנויות על ידי ראש העיר ותיוגם כפיקציה, מעלה שאלות קשות מאוד ביחס לתפיסתה את התושבים בכלל. איזה מין מנהיג קובע בצורה כל כך פשטנית מי כן רלוונטי עבורו ומי לא? איזה מסר עובר לתושבים, ובעיקר לבני הנוער, כאשר ראש העיר מכנה פעילות קהילתית אותנטית כפיקציה?

ועד פעולה לא-רשמי להגנת הקישון (צילום: ירון כרמי)
ועד פעולה לא-רשמי להגנת הקישון (צילום: ירון כרמי)

שיתוף ציבור אינו במה של ראש העיר –  זו במה לקהילה

בקרוב תפרסם העירייה את התכניות האסטרטגיות לפיתוח שלוש שכונות בעיר. אני ממש מצפה לפרסום וגם לתהליך שיתוף הציבור שהובטח בעניין זה. זאת תהיה הזדמנות מצויינת עבור ראש העיר לא רק להפגין ידע מקצועי באדריכלות, אלא גם להוכיח מנהיגות אנושית. לכן, מעבר לתהליך שיתוף ציבור דיאלוגי, הנדרש לצורך עיצוב אסטרטגיה וחזון שכונתי, אני מצפה שלכל תכנית יצורף גם נספח חברתי. נספח כזה יתאר כיצד הפיתוח הפיזי ייטיב לא רק עם רמת הוודאות של היזמים והקבלנים המבקשים לבנות בשכונה, אלא גם עם איכות חייהם של האנשים הגרים וכן של העתידים לגור בה. ואם כבר נספח חברתי, אז חשוב מאוד להצהיר כמה שיותר מוקדם על חיוניותו ואופן פעילותו של מינהל קהילתי בשכונה. מינהל אשר יפעל ביחד עם התושבים על מנת לחבר את כל יכולות ומשאבי השכונה לטובת הגשמת חזונם ורצונם האותנטי של הגרים בה. 

ואם כבר אותנטיות, אז חשוב לציין שכל זה ייצר פורמט חיפאי ייחודי. לכן אין צורך שננדוד הרחק ונחפש להעתיק מודל דומה מברלין, פריז או ברצלונה.
שם פשוט אין כזה דבר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

22 תגובות

 1. זו חוצפה כ ך להשתלח בראשת עיר .ממש אבל .אין כלל מקום להשוואה סיכול הממוקד …מי שצר לו בפינה החשוכה …נכון ,אין שכונות באמת ,יש עיר ! שחוברה לה יחדו ,יש עיר הכרמל ,וחלקה עיר הנושקת לים .שאותה למעשה הידרו העיריות לדורותיהם .נוצרה סטיגמה איומה למי שלא גר בכרמל …

 2. האם קיים ועדי שכונות תוך עיריות אחרות?

  לגבי דליפת האמוניה, הרי יונה יהב עשה מעשים מוחצנים לסגור את המפעלים וזה לא עזר כלל, כנראה שהיא לא תעשה רעש במשהו שלא יצליח בסוף.

 3. לפי תקנוני נועדים הרכבם יהיה כנראה מועצת העיריה. לא יכולה ראש העיריה לפטר איש שם – כמו שהועד לא יכול לפטר את ראש העיריה.

 4. אם יש משהו שניתן לומר על כתב טוב זה שניתן לראות אותו מנותק מרוב הכתבה וכותב את הרוב בצורה עניינית. נראה שהכותב מביעה בעיקר את עמדתו לגבי ראש העיר הנוכחית בצירוף חלקי עובדות.

  1) ועדי השכונות הוא לא תפקיד רשמי של העיר. העירייה יכולה להחליט אם היא מעוניינת שתהיה מנהיגות זו או אחרת בשכונות – למעט כמו שיוצג לגבי שוכונות נווה שאנן וקריית חיים – או לא. בהתאם לכך ניתן לומר שה"תפקיד" הזה הינו המצאה של העירייה סוג של פיקציה הרי לא מדובר בתפקיד רשמי.
  2) טוב או רע? אני כתושב נווה שאנן אין לי חצי מושג מה הועד עושה או תורם לשכונה ושם יש ועד רשמי. לא בחרתי באף אחד אין לי מושג כיצד הוא יכול לתרום לי כתושב חיפה בכלל ותושב נווה שאנן בפרט. אני מניח שרוב המגיבים כאן הינם בצורה זו אחרת היו מקושרים לועדים. האם צריך להיום בכלל תפקידים כאלו כוועדי שכונות?… זו כבר דיעה אישית שלי ולכן אין לה שום שירות עיתונאי. אני כן חושב שאם יש צורך בתפקיד שכזה אז מן הראוי שנציגי הועדים יבחרו ע"י תושבי השכונות ולא על דעת עצמם או על דעת מי שנוח לראש העיר.

 5. זה עצוב ומטריד מאד עד כמה יריב צודק.
  זה תמוה עד איזו רמה מגיעה חוסר ההבנה של מהי עיר ומהי קהילה, של מי העיר ומה תפקידו של ראש העיר, ועוד ממי שנראה כי תחום הידע היחיד שלה הוא תכנון ערים. זה מוביל למסקנה הקשה שמתכננת הערים מבינה בבטון ובלבנים בלבד.

 6. די לקטר זה מה רציתם זה מה קבלתם רציתם אותה זה מה קבלתם

 7. ועדי השכונות – אומנם לא כולם ,הן באמת פיקציה שהומצאה על ידי ראש העיר הקודם . היו"רים של אותם ועדים – "נציגי הציבור" לכאורה, שיתפו פעולה עם ראש העיר הקודם יהב , כדי להעביר החלטות עירייה ,ולא דווקא לטובת התושבים באותן שכונות .
  בתמורה לשת"פ הזה הם קיבלו "כבוד" מפוקפק של מעמד נציגי השכונות.
  ואני אומר את זה מניסיון ומידע אישי .

 8. יריב גם הוא לא מדייק: עינת לא הגיעה מ"וועד פעולה כזה". היא הייתה פעילה נגד הפרדת העיר מהים ע"י מסילת הרכבת, אבל לא בוועד שכונה.
  שנית, עינת מקיימת מה שהבטיה בדרכון שחולק לפני הבחירות: שיתוף הציבור בכל ההחלטות המשמעותיות!
  שלישית, העובדה היא שה"וועדים" הקיימים לא מונו ולא נבחרו למעט קריית חיים ונו"ש.
  ה"וועדים" האלה לא היו יותר מאסופה של אנשים אינטרסנטים שלא תרמו דבר לשכונותיהם, חלקם תומכי השלטון הישן.
  חלק מתהליך השינוי הוא פיזורם.
  את זה – יבין כעת ד"ר יריב.

 9. עינת קלוש בחיפה לי זכור שהוחלט על שתי עירניות אחת בנווה שאנן ושניה קרית חיים. אלה לא ועדים.הם עובדי מדינה מקבלים שכר. ועדים .לעומת ועדי שכונות שבאו ממקום של מתנדבים למען השכונה.רוצה לציין שכר לא מקבלים. ובכוומה עינת אומרת זאת. כי קרית חיים תושבים שלה ביקשה ממשרד הפנים רוצים להיות עיריות כמו שכניהם קרית מוצקין וקרית אתא וקרית ים.לכן עשו להם חצי סיבוב קראו להם עירוניות.זה ההבדל
  עינת קלוש.

  שכר הם מתנדבים למען שכונתם

 10. הגברת חתומה על מסמך עוד ליפני שנבחרה שמעיד ששכונת שער העלייה אשר בניניה מחופים באזבסט מהווה סכנה מידית לתושבים במרכז הביניינים ישנם גני ילדים מספיק. סיב אחד בשביל לגרום למוות!!! בינתיים לא שמענו ממנה. כלום לגבי עתיד השכונה אשר צריכה להיות בראש סדר העדיפויות… התעלמות מוחלטת!!!

 11. יריב , כל מילה בסלע, כיף לקרוא את הכתבות שלך.
  שילוב של אקדמיה עם ניסיון שטח, כל הכבוד .

 12. יונה יהב צריך לחזור ולתקן את כל מה שהיא עשתה והרסה היא לא עושה שום דבר בעיר לא בנוגע לקציצות לשריפות לגניבות לשדידות ולטיפוח ולשיפור אורח החיים בעיר היא לא עושה שום דבר מזה ברגע שיונה יהב יחזור כל מה שציינתי יהפוך מחיובי שלילי.

 13. דומה כי זו תהיה כהונתה הראשונה והאחרונה של קליש כראש עיריית חיפה .
  תהיה כאן עיר של תעשייה מזוהמת , תחלואה גבוהה , מערכת חינוך מבוססת הסכמים קואליציונים ועיר שחדלה לחיות .

 14. ייתכן שהיא טובה בתחום האקדמי שבו היא מתמחה, אבל נעדרת כישורי ניהול ויחסי אנוש. מה שמעניין אותה הם פרוייקטים גדולים, אבל 'האזרח הקטן' מחוק בעיניה. חשוב שיקום איש ציבור מוכשר, פעיל ודומיננטי, בעל יוזמה ומעוף ועם יחסי אנוש טובים, שיתחיל 'להריץ את עצמו לראשות העיר' לא כקמפיין גלוי, אלא לשם חשיפה לציבור. מועמדים שצצים חודשים לפני בחירות מגיחים ונעלמים, הם לרוב בלתי מוכרים ובלי ניסיון מוכח. בתקווה שבעוד 3 שנים יחול שינוי…..

 15. ראשת העיר שלנו שכחה שבחירות 2003 הביאו לבחירת ראש העיר יונה יהב בזכות איגוד שכונות חיפה אשר איגד בתוכו את כל ועדי השכונות בחיפה ונתן ביטוי לרצון תושבי חיפה.
  קאליש צריכה להבין מספר נושאים בפוליטיקה מקומית ראש העיר נבחר ומודח ברצון התושבים אשר את הכוח האלקטורלי נותנים התושבים בידי ועדי השכונות המייצגים את התושבים, אם קאליש מאמינה שבחירות לתפקיד ראש עיר דומה לבחירות ארציות מחכה לה הפתעה לא עוד הרבה זמן.

  • תגובה למיכה ינוביץ,
   קליש והראש שמאחוריה לא שכחו ולו לרגע קט שאיחוד
   שכונות חיפה והירוקים של חיפה היו אלו שהעלו את יהב לשלטון
   ב-2003. ומכאן, שמתוך הבנתו של הראש שוועדים הם כח רציני,
   שיכול לאיים על שלטונם של קץ (קליש צוק להזכירכם) בחרו שני הלץ, ששם רשימתם קץ, לנסות ולעשות כבר עכשיו סיכול ממוקד וניסיון לטיהור שכונתי לכל כח שיש לו פוטנציאל לאיים על שלטונם האבסולוטי. כך נהג סטאלין – להכחיד כל קבוצה שיכולה לצבור כח – וכך נוהגים כיום כל מיני ראשי מדינות מפוקפקים.
   אז קליש לשמחתנו אינה יכולה להוציא להורג את מי שהיא חושבת שיכול לאיים על שלטונה, אלא היא יכולה רק לנסות לעשות דה-לגיטימציה במופע אימים עלוב ומגוחך.

  • זו חוצפה כ ך להשתלח בראשת עיר .ממש אבל .אין כלל מקום להשוואה סיכול הממוקד …מי שצר לו בפינה החשוכה …נכון ,אין שכונות באמת ,יש עיר ! שחוברה לה יחדו ,יש עיר הכרמל ,וחלקה עיר הנושקת לים .שאותה למעשה הידרו העיריות לדורותיהם .נוצרה סטיגמה איומה למי שלא גר בכרמל …

 16. לקחתי משפט מפתח: "ההתנהלות האנטי-קהילתית של ראש העיר"… לצערי, זה קו מנחה מרגע נטישת "דרכון ההבטחות".

 17. עם הזמן מתחדד יותר ויותר שכל מה שקשור לבני אדם וצד רגשי, עינת ונחשון נטולי כל היבט זה. התחושה היא שבני האדם מפריעים להם ומוטב לא היו

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בטטות בטטות • ערמות של בטטות על הכביש • קטע כביש חסום לתנועה◄ צפו

(חי פה) - כמות עצומה של בטטות "נשפכה" על קטע בכביש 4 לפני זמן קצר (ראשון 19/5/24, סביבות 11:00). כפי הנראה, ארגזים מלאים שהיו...

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...