הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המקלט הציבורי מוצף מים – לאן ילכו תושבי השכונה בחיפה בזמן אזעקה?

(חי פה בזמן מלחמה) – בימים האחרונים, מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל", מושקעים מאמצים רבים בניקוי וטיפול כמה שיותר מקלטים ברחבי העיר. מתנדבים רבים התגייסו למען המטרה החשובה, ויחד עם העירייה, מנסים להגיע לכמה שיותר מקלטים במטרה להשמישם לטובת התושבים.

הצורך במקלטים ציבוריים נובע מכך שבחיפה ישנן שכונות לא מעטות בהן לתושבים אין ממ"דים או מקלטים בבניין המגורים והפתרון עבורם הוא רק מקלט ציבורי. אחת השכונות שבה לתושבים אין פתרון לרגע שבו חלילה יצטרכו להגיע למרחב מוגן, היא שכונת בת גלים. המקלט שאמור לספק להם מענה הוא המקלט שבבית הספר "עלייה" שברחוב העלייה בשכונה, אך כעת מתברר שגם לאחר שהגיעו מהעירייה לבדוק את מצבו ולטפל בו, לא יוכלו התושבים להתשמש בו בשעת הצורך.
(עדכון לכתבה שפורסמה בחי פה ביום ג' 17/10/23 ומופיעה מטה)


כפי שפורסם בחי פה ביום ג' האחרון (17/10/23), המקלט הציבורי בשכונת בת גלים, שנמצא במבנה ביה"ס "עלייה" מוצף כולו במים וגם לאחר שהדיעו לטפל בו מטעם העירייה, המקלט עדיין בלתי שמיש.

המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)
המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)

יו"ר שכונת בת גלים, יובל בוסין, הגיע לפני 3 ימים (שני, 16/10/23) למקלט בבית הספר "העלייה", לאחר שתושבים דיווחו לו כי אין בנמצא מפתחות למקלט וכי הוא מוצף מים. בוסין פנה לעירייה ששלחה למחרת עובדים שניסו לשאוב את המים מהמקלט. בתמונות שצילם בוסין אפשר לראות את ההזנחה הקשה ששוררת במקלט ואת המים הרבים שמילאו אותו שניכר שעומדים כך במשך שנים ויצרו חלודה רבה, זאת לצד שברי חפצים, יתושים וזבובים.

בוסין מספר שעובדי העירייה אכן שאבו את המים, אך גם אחרי השאיבה, טענו כי אי אפשר להביא את המקלט למצב שיהיה ניתן להשתמש בו, כיוון שהכל מתמלא מחדש. "בשלב זה הודיעו לנו מהעירייה שאי אפשר לתקן את המקלט", לדבריו. יש לציין שעבור תלמידי בית הספר קיים מרחב מוגן מבטון בתוך בית הספר.


"אם אי אפשר להשמיש את המקלט, יש לאטום אותו"

"העירייה ביצעה שאיבה במקלט, אבל עדיין נשארו בו מים", אומר היום בוסין, ומדגיש כי אינו מסתפק בכך: "אני רוצה לשמוע מהעירייה מה היא עושה ומה היא לא עושה במקלט. המקלט הזה לא גדול כמו מקלטים אחרים, ועדיין יש לו ערך. ממשיכים לחדור לשם מי תהום. אם הם לא מתכוונים להשקיע שם, אז הם צריכים לאטום אותו טוטאלית, כך שלא יכנסו אליו מים. הם צריכים להביא 7-8 מערבלי בטון ולשפוך אותם בתוך המקלט כך שהוא יהיה אטום, כי יש שם מלא יתושים ומים עומדים מביאים מחלות. משהו חייב להעשות, זה לא יכול להישאר ככה, זה מחייב טיפול".

המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)
המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)

העירייה: "אין פתרון למקלט בשלב זה"

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי מדובר במקלט קטן שקיימת בו עלייה מתמדת של מי תהום. המקום נבדק ע"י אנשי המקצוע ואין לכך פתרון בזמן זה. "יצוין כי מאז מלחמת המפרץ הראשונה המדינה אינה מקימה מקלטים ציבוריים. במידה שנשמעת אזעקה, על הציבור לפעול על פי הנחיות פיקוד העורף המבוססות על כללי 'הכי מוגן שיש'.

ממשרד הבריאות נמסר כי אחריות הטיפול במקלטים הציבוריים היא של העירייה.

המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)
המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)

הכתבה המקורית מיום שלישי, 17/10/23

מקלט בית הספר בשכונת בת גלים מוצף

העירייה התחילה השבועי (שלישי, 17/10/2023) לשאוב את המים שגדשו את המקלט הציבורי שבבית הספר "עלייה" ברחוב העלייה המרכזי בבת גלים, בו מתגוררים ועוברים במהלך היום המוני תושבים.

עובדי העירייה הגיעו למקום לאחר שיום קודם לכן (שני) הגיע יו"ר ועד שכונת בת גלים, יובל בוסין, וראה את מצב המקלט. כעסו של בוסין יצא על כך שהמקלט מוצף במים כבר תקופה ארוכה ולא יוכל לתת מענה לתושבים, אם חלילה יצטרכו להגיע למרחב מוגן. בוסין מסביר שגם אם יצליחו לשאוב את כל המים מהמקלט, עד שיהיה אפשר להשתמש במקלט יקח עוד הרבה זמן.

יובל בוסין במקלט בית הספר 'עליה' ◄ צפו 


״ממילא המקלט מוצף ולא יוכל לתת מענה לאף אחד״

בוסין מספר לחי פה: "אתמול הגעתי למקום כדי לראות מה מצבו של המקלט בבית הספר. דבר ראשון – המקלט היה נעול. פניתי לאחד העובדים על מנת לשאול איך יכול להיות שבימים כאלה המקלט נעול, והוא אמר לי שזה חסר משמעות, כיוון שממילא המקלט מוצף ולא יוכל לתת מענה לאף אחד. הוא הוסיף שאין לו גם מפתח לפתוח את המקלט.

מים עומדים במקלט מוצף עלולים לייצר בעיות בריאותיות. ולא פחות חושב מכך, בשכונת בת גלים יש הרבה תושבים בלי מרחב מוגן, חלקם גרים ברחוב העליה. אם היו משמישים את המקלט בבית הספר, הוא היה יכול לתת להם מענה. אני לא מבין איך יכול להיות מצב כזה, שהמקלט עומד ככה כבר שנים.״

המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)
המקלט בבית הספר (צילום: יובל בוסין)

למה לא שואבים את המקלט?

״אני לא מבין את הזלזול הזה בתושבים, למה לא מביאים משאבה של מי כרמל ושואבים את המים מהמקלט? עצם זה שלא יהיו תלמידים בבית הספר בתקופת המלחמה, זה לא אומר שלא ישתמשו במקלט. בית הספר נמצא בתוך השכונה וגם משמש בתור קלפי בבחירות, אז מקלט שיכול להציל תושבים חייב להיות שמיש?

בוסין מוסיף שכשראה את מצב המקלט פנה מיד לעירייה:

כשראיתי את מצב המקלט בבית הספר, שלחתי הודעה ל-106. הם אמרו לי שבתוך בית הספר יש מרחב מוגן שעשוי מבטון, אשר אליו התלמידים יכולים לגשת. אומנם זה מצוין שלתלמידים יש פיתרון, אבל אני מחפש פיתרון גם לתושבים שגרים כאן. הרבה מאיתנו בזמן אזעקה פשוט יוצאים לחדר המדרגות. אם יפלו פה טילים באורך 2 מ' ויותר, חדר המדרגות לא יעזור לאף אחד.

תגובת עיריית חיפה:

מינהל החינוך טיפל בעבר בבעיה ומטפל בה גם כעת באופן יסודי ע"י אנשי מקצוע המתמחים בנושא. יצויין כי בימים אלו פועלים עובדי מערכת החינוך בבדיקה והכשרה של כלל המקלטים בעיר לוודא שכולם תואמים ומוכנים לחירום.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

 1. אם היה מדובר ב"פינוי בינוי" שמביא רווח לקבלן… מישהו היה כבר מסדר עניינים. היות וזה לא יקרה.. העירייה כנראה חוסכת את כספי הפינוי והבינוי מחדש (והפעם בינוי ע"פ התקן שימנע הצפה במי תהום… כמו שאר המקלטים שלא מוצפים).

 2. מינהל החינוך של עיריית חיפה חייב לטפל בעניין הזה. שבת שלום ומבורך

 3. וואו איזה בזיון, להביא כהצעת בוסין,
  מערבלי בטון לסתום ולאטום את המפגע העמוס
  ביתושים ושאר חוליים.
  להתחיל בדחיפות להקים מקלט ציבורי חדש
  לרווחת התושבים במקום.
  איזה ביזיון.
  מתאים למאה ה-10 אולי, לא ימינו היום.

  • שְׁטוּיוֹת. יכולתי לחיות בגרמניה, כן, יכולתי. אבל אני בבית בחיפה. אני לא עוזב את ישראל.

 4. וכרגיל תמיד נזכרים ברגע האחרון לטפל בדברים, במיוחד בדברים כאלה חשובים שצריכים להציל חיי אדם . ואם הוא לא היה מדווח על זה גם לאף אחד אחר לא היה אכפת

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...