עם קצת עזרה מידידי | "הפיקטיביים" בחזית התמיכה בשכונות | פרשנות – גילה זמיר

הפגנה נגד חישמול עילי של הרכבת בחיפה - החוף הדרומי (צילום: ירון כרמי)

A little help from my friends  שרו הביטלס. שורה פשוטה שמגולמת בה חוכמה עתיקה: בלי אנשים ובלי קהילה, החיים בודדים ונטולי ביטחון. אנשים זקוקים לקהילה כדי להיתמך,  כדי לחוש ביטחון. המסר המוביל מתחילת משבר הקורונה במועצה האזורית עמק חפר, בה אני משמשת כדוברת, הוא: "כולנו קהילה אחת. גם כשאסור להתקהל". המסר הזה מחוזק ומוטמע הישר מלשכת ראשת המועצה ובאינספור פעילויות ומהלכים המחזקים ומעמיקים זאת. כי  ברור לכולם שהחוסן ויכולת העמידות וההתמודדות מול המשבר, הוא קודם כל בקהילה. וחוסנה של קהילה הוא בתחושת הביחד בכל מצב.

חלוקת מזון לנזקקים בחיפה בעת משבר הקורונה - לב חש (צילום: דודי מיבלום)
חלוקת מזון לנזקקים בחיפה בעת משבר הקורונה – לב חש (צילום: דודי מיבלום)

מגוון אנושי

עיר כמו חיפה היא מורכבת יותר מכל בחינה אבל היא קודם כל קהילה גדולה המורכבת ממגוון אנושי. בכל מקום בו גרים אנשים יש קהילות השתייכות שכונתיות, קהילות הגרות ברחוב מסויים, קהילות רעיוניות או קהילות מאבק, קהילות על פי מוסדות לימוד ואפילו קהילות של תרבות הפנאי. כולן ביחד הן הקהילה הגדולה של אוכלוסיית העיר. תושבי חיפה מתאפיינים בגאוות ואהבת עירם. גם לאלו שעזבו אותה יש הרבה רגשות חמים וזכרונות שהם אוהבים להתרפק עליהם. המקום בו נמצאת חיפה מעניק כל כך הרבה ערכים נדירים של יופי וטבע, של נגישות בלתי נתפשת לחורשות ווואדיות ליד הבית, לנקודות נוף, זריחות ושקיעות מרהיבות מכל מקום: מבתי מידות ושיכונים עממיים ביותר. הטבע והטופוגרפיה של חיפה מעניקים את חוויית החיים במקום ביד רחבה ללא אפליה וזה הקסם הגדול שבה. את הקסם הזה לקחו מהגרי חיפה למחוזות חייהם ומי שגר בה לא שבע ממה שיש לה להציע.

אכסניית הנוער הנטושה ומורדות הכרמל במערב חיפה (צילום: גלעד שטיין)
אכסניית הנוער הנטושה ומורדות הכרמל במערב חיפה (צילום: גלעד שטיין)

עיר יפה המחוברת לטבע ולאיכויות האנושיות שבה

קהילת תושבי חיפה היא גדולה וססגונית ועל כך ייחודיותה. אולי רק ירושליים דומה לה במידה מסויימת. אולם בעוד שבירושליים הקדושה והמסוכסכת המורכבות מחדדת תחושת מועקה, הרי בחיפה יש מן נינוחות ואנושיות המגיעה דוקא מן הפשטות שבה. מכך שהיא מה שהיא: חיפה-עיר לא מתיימרת. חיפה היא פשוט עיר יפה המחוברת לטבע ולאיכויות האנושיות שבה. ביחד  הם מהווים את כל מה שחיפאי.

הקורונה הפכה את חיינו לבלתי ידועים לעצמנו. טרפה את סדר היום הבסיסי של כולנו והפכה את עצמנו וסביבתנו האנושית בעלי פוטנציאל סיכון לעצמנו. דוקא בתוך הבלתי ידוע הקהילה היא חיונית מאי פעם. בתקופה הראשונה של הקורונה הציבור החיפאי התגלה כבעל מוכנות לעזור ולתמוך. מול הבניין של לב ח"ש עמדו אינספור מתנדבות ומתנדבים יחד עם פקחי העירייה, אספו ארגזי מזון ויצאו לחלוקתם ברחבי חיפה הרחבה. קבוצות ווטסאפ ייעודיות נפתחו ביוזמות תושבים והעזרה לזולת היתה מרגשת ומכוננת. התחושה היתה שזה מגיע מהמקום הכי אנושי: כולנו רקמה אנושית אחת חיה ויכולים לעזור אחד לשני אז למה לא?

קראתי השבוע פוסט בו ראש העירייה עינת קליש רותם, ראש הרשות היחידה המגובה כעת בפיקוד העורף לניהול משבר הקורונה, קוראת גם לתושבי העיר להתנדב להיות נאמני קהילה ולפעול בתוך קהילות המגורים והשכונות שלהם. כמו שסיפרתי קודם, הקונספט מוכר וההתנדבות לא חיכתה לקריאה אלא התרחשה בזמן אמת מתוך זיהוי הצרכים של תושבי העיר.  נאמני קהילה זה גם משהו לא חדש. כבר שנים שאני פעילה בתוך שכונת המגורים שלי הדר יחד עם תושבות ותושבים מתנדבים שקראו לעצמם מועצת הדר. ברחבי העיר יש עוד התארגנויות כאלו שקראו לעצמם ועדי או פעילי שכונות: א.נשים שחשו צורך ויכולת להקדיש מזמנם הפרטי לטובת מקום מגוריהם וקידומו וגם רואים ברכה בעמלם כשדברים משתפרים לטובת הכלל. כל מנהיג.ה היו מתברכים בפעילים ופעילות כאלו. אז נכון שאף אחד לא בחר בהם אבל גם אף אחד לא התנדב לעשות את העבודה במקומם. היכן שיש טענות צריך שיהיה גם מענה. מכיוון שרשימת ההמתנה להתנדבות שכונתית לא קורסת מעומס ביקושים, אז טוב שיש כאלו שלוקחים יוזמה ועושים.

עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)

לכל הפעילות והפעילים הללו קראה עינת קליש רותם ממרום כסאה במועצת העיר: פיקטיביים! היא גם אמרה בנחרצות שהיא אינה מכירה בהם. כעת היא פונה לתושבי העיר ומבקשת להתנדב ולהיות נאמני קהילה בשכונותיהם ולעזור לעירייה בהסברה, תמיכה וביקורים בקרב אוכלוסיית המקום. מה קרה? פתאום נזכרו שם בלשכה שיש קהילה אנושית שיכולה להיות שותפה למה שקורה כאן בעיר?
אני שמחה שקליש רותם אולי נזכרה בשיר של החיפושיות ואולי נזכרה גם בתחושה הטובה שהיתה לה כשהיו מי שעזרו ותמכו בה במשך שנות התמודדותה ופעילותה עד הגיעה לכס ראשות העירייה. זו בהחלט מחמם את הלב ונוטע ביטחון כשיש מי שיהיו עבורך רוח גבית וכתף תומכת.

אבל זו תחושה מאוד לא נחמדה, כשבסופו של יום מפנים לכל אלו גב וקוראים לא.נשים הללו : פיקטיבים לא רלבנטים.

12 תגובות
 1. מרסל אמר/ה

  הבעיה חדה ופשוטה.
  מי שהיו צריכות לאתר את הנזקקים, באופן ישיר ובעזרת אירגון מתנדבים שיעזרו להן,
  הם העובדות הסוציאליות.
  אבל…הן אינן מתפקדות לחלוטין.
  כל האירגון כנגד הקורונה,היה צריך מנוהל ומופעל ע"י עו"ס,
  אבל….הן אינן מתפקדות, לא בעתים רגילים ולא בעת הקורונה.

  1. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   על כתפי העו"ס לכל סוגיהן רובצת האחריות לחברה קורסת ובמצוקה כשהן פועלות ללא משאבים, בשכר מעליב וירוד, ללא מערכת תמיכה מסודרת. הלא משרד הרווחה הוא גופה שמתעללים בה בהעברתה לשרים לא אכפתיים. המערכת ברובה מופרטת והתקציבים לרווחה הם מגוחכים לעומת המצוקה הקשה. ישראל 2020 מעדיפה להתעלם מהחצר האחרוית שלה והיא גדלה מאוד ומאיימת להיות החצר הקידמית. למרות זאת העוסיו"ת (מקצוע ברובו נשי) עדין הן הפרופסיה בין הכי פחות מתוגמלות ומוערכות. במצב כזה אין מה לבוא אליהן בתלונות אלא למערכת.
   לחילופין, רשות מקומית שכן רגישה לנושא יכולה ליצור מערכות תמיכה ויוזמות רווחה מתוקצבות מכספים אחרים וכן לעבוד עם הציבור בשיתוף פעולה. אולם כאשר הרשות המקומית היא מתעלמת ומתנכרת ועוד חובטת לא רק בעובדיה אלא בתושביה אז אין מה לצפות שעכשיו הם יבואו לעזור לה כדי שתצא בהצהרות של הישגים אישיים מופלאים שלה כשהיא לא תורמת לכך דבר וחצי דבר. מה שנעשה בשטח בלי קשר אליה זה סיפור אחר.

 2. אייל אמר/ה

  1. ירושלים, לא ירושליים.
  2. אנשים, לא א.נשים. אנשים זו קבוצה הכוללת גברים ונשים את מדברת על קהילה ולא בוחלת בהפרדות נשים וגברים, כמה אירוני. מיותר.
  3. דוברת עמק חפר. הייתי מצפה מרשויות לקחת דוברים החיים ופועלים בהן. מוזר לי דוברת עמק חפר שגרה בהדר.
  4. מי שהעיר לגבי האמירה על ועדים פיקטיביים ואז פניה לרתום נציגי שכונות הייתי אני. לא מצפה לקרדיט אבל יכולת לכתוב, כדוברת, שקראת תגובות שתהו על שינוי עמדתה כלפי ועדי שכונות. ניחא.
  5. מכיוון שאת אישיות פוליטית שנדחקה על ידי דב חיון ברשימת מר"צ, מן הראוי לגילוי נאות בנושא, בכל טור דעה.

 3. הפיקטיביים מהשכונות והבזויים מהתקשורת אמר/ה

  יפה ונכון כתבה גילה. פתאום נזכרו בלישכת ראש העיר שיש בחיפה קהילה שיכולה לסייע ולהיות שותפה, פתאום ראש העיר פונה אל התושבים והועדים ה״פיקטיביים״ ומבקשת מהם לעזור ולהתנדב בקהילה, ופתאום היא מגייסת את התקשורת אותה כינתה ״בזויה״ לצורך העברת מסרים וקיום הסברה רחבה ומקיפה. יתכן שעינת קליש סוף סוף מבינה שהפיקטיביים מהשכונות, אותם אנשים איכפתיים שתורמים מזמנם ועובדים בהתנדבות לטובת הקהילה, הם המציאות האותנטית שחיפה לא יכולה בלתה. טוב היתה עושה ראש העיר לו היתה פועלת בשיתוף פעולה עם הקהילה גם בעיתות שיגרה ולא רק בעת משבר וצרה.

  1. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   כדי לנהל קהילה גדולה של עיר מורכבת כמו חיפה צריך קצת רגישויות חברתיות ואנושיות. לצערינו ראש העירייה עינת קלי ש רותם לא נחנה בכאלו והדבר ניכר מאוד ופוגע בקשר בין השלטון לתושבים. דוקא היא שצמחה מתוך הציבור הלא פוליטי ונראתה כאקטיביסטית חברתית וסביבתית וקיבלה את כוחה מהתושבים לא השכילה לשנות את הדיסקט של עצה ולהתאמץ להיות פוליטיקה אחרת וחבל. אם לא תשכיל לשנות מדיניות ב-180 מעלות, היא תמצא עצמה בעוד שלוש שנים על הקרשים. אישית אני דואגת לחיפה ולתושבים שבה ולא לקליש רותם. אני גם מקווה שבקרוב יקומו מתמודדים ומתמודדות ראויים לראשות העיר, שלא חיים בפנטזיות או באו לעשות סיבוב של הישג אישי על חיפה.

  2. אייל אמר/ה

   הדר לא הייתה שכונה מורכבת. מי שהכניס מאות משת"פים ערבים להדר בעצימת עין ויצר אוכלוסיה עוינת ומנוכרת לשכונה, עם עבריינות בילט אין, היה יונה יהב, לא עינת קליש. מי שגרם לגרעון עצום בהלוואות בלתי פוסקות וניפוח העירייה לצרכיו, היה יונה יהב, לא עינת קליש. מי שביטל סעיף בתקציב שנקרא "קשר עם השכונות" והיה מיועד לבחירות בועדי שכונות ופעילות שוטפת בועדים היה יונה יהב. הוא לקח 1.7 מליון שקל מתקציב קשר עם השכונות והעביר לחבר שלו טרנו לפעלולי דוברות. הלאה. מי שפגע אנושות ביחסי חרדים-חילונים בחיפה היה יהב. ראשית בחנופה אדירה שהביאה לנהירה של הפלג הירושלמי והשתלטות על בית הכנסת הגדול בהדר, דבר שיצר סכסוכים פנימיים עד היום. הפקרת הדר על ידי יהב הייתה באופן יזום ושיטתי כשהייתה מטרה והיא חיסול חיי הלילה והתרבות בהדר. על הרס התאטרון וגרעונותיו הופקד נישליס. מקומות בילוי נסגרו בזה אחר זה, כשהמטרה הייתה העברת הבניינים לידי הציבור החרדי, הערבי-נוצרי והבהאים. כך למשל חיסל יהב את בית ספר מעלה כרמל, תחילה עמד סגור בתירוץ שיהיה מלון, ואז נמכר לבהאים. ויש כאלו 20 דוגמאות סביב הדר. ליהב היה כשרון מדהים להרדים את העיר. בקדנציה הראשונה והכושלת שלו, שבה נחרבה ונהרסה חיפה לא על ידי טילים ב-2006 אלא על ידי חיסול כלכלי של מדינת המרכז ובריחת תעשייה וחברות מהעיר ליקנעם ולאלון תבור, הצליח יהב להרדים עיר שלמה, ולהצטייר כגיבור מלחמת לבנון השנייה, למרות שלא עשה דבר והעירייה הייתה בבלאגן אדיר (מקלטים סגורים, חוסר נהלי פינוי). בלאגן העירייה המוחלט התפוצץ לנו בפרצוף באסון הכרמל, ב-2010. כל העיר הייתה שנים בחפירות עבור קוי המטרונית המטופשים, שבזבזו לריק מליארד שקל על שבילי אבנים אדומות, צירים שתל אביב מסמנת עם פח צבע תוך שבוע ובמליון שקל לקחו כאן 4 שנים ומאות מליוני שקלים ועד היום קטלניים להולכי הרגל. יהב הרדים אותנו בבחירות 2013 עם האצטדיון. ובבחירות 2018 ניסה להרדים אותנו עם שיפוץ מרכז הכרמל. שני מקטעים קטנים בהם החליפו מדרכות, לפחות 3 פעמים שוב ושוב, שתלו וגילו שמדובר בעצים רעילים ושתלו שוב. כל דבר תחת יהב בוצע בבזבוזים, חריגות, עיקובים ותקלות. נזכיר את תערוכת הפרח בה נוצר גרעון עתק של 30 מליון שקל. העיר הוזנחה, התלכלכה והתכערה מחוסר אכיפה. אבל הציבור כאן עם זכרון קצר. קליש – הציפיות ממנה היו להיות גיבורת על, וונדרוומן, שתבוא ובמטה קסם הכל ישתפר, יסתדר ויתוקן. לא שופטים אותה ב-40% קדנציה, והיא קיבלה גם מגיפה והשלכות כלכליות להתמודד איתן לפחות עד סוף הקדנציה לאור המגיפה. אם כלכלת חיפה תחזור לפסי צמיחה, קליש תיבחר שנית וגם היא יודעת זאת. אם הארנונה לא תעלה, אולי אפילו תרד, ותקציב העיר יאוזן, הציבור שפעם היה אדיש, יגמול לה בקדנציה נוספת. יחסי האנוש שלה, או יחסה לתקשורת, לא יהיו שיקול. הציבור יודע בדיוק איזה גורמים בתקשורת ובעירייה שמו לה רגליים להכשיל אותה מהיום הראשון. חלק מההחלטות שלה היו גרועות, אין ספק. אבל איזה ראש עיר לא טועה, בטח ובטח כשהוא לא בא מהפוליטיקה כפי שציינת. בטח ובטח כשהוא יורש עירייה לעומתית, שעברה הסתה ואיום על ידי ראש העיר הקודם באסיפות בחירות לא חוקיות..
   קליש בעיני צריכה להפסיק להתעסק במיקרו, אחרי שייצבה את התקציב לשנה הבאה, עליה לעסוק במקרו. נכון, אסור לסגור את המתנ"סים אבל כן כדאי לבדוק את יעילותם. קליש צריכה לבנות את חיפה. את כל מה שיהב הקפיא בחיפה, ליתר דיוק. (נזכיר שיהב כמנכ"ל החברה הכלכלית התנגד אפילו לפארק הכט, ולכן ללא תרומת הנדבן הכט, כנראה שהאזור כולו היה היום מחסני לוגיסטיקה. ובמחצבת נחל גיבורים, שבה הבטיח סנטרל פארק, הכל נותר שומם וצלקתי). בלבנות את חיפה, הכוונה למרינה בבת גלים. הכוונה לשוק תלפיות המחודש. הכוונה להשקעה במבני בתי ספר חדשים, הכוונה בהרחבת מבני התרבות הקטנים כמו ספריה עירונית, מרכז אומנויות במה, הגדלת המוזיאונים ואפשרות הפיכת בתי קולנוע ישנים למרכזי מייקרים. שיפוץ הטיילות והרחבתן. הקמת שוברי גלים למנוע נסיגת החופים. ועוד ועוד. חיפה מחכה לבונה ערים, לא למתכנן ערים. אם מתכננת הערים תעבור להשקעה בבניית העיר, קדנציה שניה מובטחת לה. חשיבה על חיפה כ"עיר קטנה, פשוטה, רגישה, עדינה" היא רחוב ללא מוצא, ששמו רחוב הפרובינציאליות.

  3. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   מי שהביא משתפי"ם והוביל פעולות שהרסו את הדר היה עמרם מצנע

 4. תגובה לאייל אמר/ה

  אייל, אתה מגלה בקיאות רבה בפרטים. דבריך רהוטים, אם כי על פי רוב, מוטים וחד צדדיים. איזשהו קשר לשלמה כהן ״המיתולוגי״ או לנחשון צוק או ללישכה? אתה מוזמן לאשר או להפריך את התהייה. שנתיים חלפו מאז הבחירות, ובדומה לראש העיר והכוורת הרוחשת ובוחשת סביבה, גם אתה ממשיך להתמקד בכישלונות ההנהגה הקודמת במקום למנות את פועלה והישגיה של ההנהגה המכהנת. אולי כי אין כאלה בנמצא? הציבור קצ במנטרה השגורה בפיהם של קליש וצוק, וכן בכתיבתך, לפיה יהב אשם בכל, כולל במחדלי הנהגת העיר החדשה. אם קליש וצוק לא אוהבים את התפקיד, שיעזבו אותנו בשקט ויחזירו את ההכרעה לציבור הבוחרים בחיפה. כי עיר מנהלים באהבה או לא מנהלים בכלל. כבר שנתיים שבעיר הזאת הכל נעצר, הכל קפא, ואתה אייל טוען שיהב הוא זה שהקפיא את חיפה? הציבור קצ בעוינות שקליש ותומכיה מגלים כלפי יהב, ובניסיון השיטתי למחוק באופן גורף את כל מה שהיה כאן קודם, בלי לבחון אם אולי היה כאן גם משהו טוב (וכן, היו הרבה דברים טובים, שזוכים עכשיו להערכה רבה מצידם של התושבים). עינת קליש היא פייק. בדרכים עקלקלות, לא תמיד ישרות, מנהלי הקמפיין של קליש מכרו לחיפאים אשליה שעכשיו מתנפצת להם בפנים. עינת קליש שהחלה את הקדנציה לאחר שזכתה בשיעורי תמיכה גבוהים בקרב התושבים, איבדה במהירות מסחררת את אמון הציבור, ואם הבחירות היו נערכות היום היתה כנראה זוכה באחוזי תמיכה בודדים, להוציא כמובן את החרדים, ולא, לא באשמת יהב אלא באשמתה שלה. חוץ מלהיחשף לדמותה בתמונה, רוב הציבור בחיפה לא הכיר את דיעותיה ואת אופיה. בניגוד לעמדתך, יחסי האנוש הגרועים של קליש ויחסה העויין לתקשורת הם שיקול. די להסתובב במסדרונות העירייה ולראות את עיניהם הכבויות של העובדים כדי להבין שבמקום שוררת אוירת נכאים, ומעידים על כך חלק גדול מהעובדים, אלה שעדיין מעיזים לדבר ולא מפחדים. להאשים אלפי עובדי עירייה מסורים ב״ריקבון מחשבתי״ עוד לפני שאת מכירה את המערכת? איך קליש מעיזה? הציבור לא מעוניין בראשת עיר טכנוקרטית, סוציומטית, נרקיסיסטית, שאוהבת בעיקר את עצמה. הציבור מעוניין בבן או בבת אדם נקודה. מרינה בבת גלים כדי לספק מעגנה ליאכטה של צוק, או פיתוח מתחם שוק תלפיות כדי שאלפר יוכל לגזור קופון על דירות, זה מה שיקדם לדעתך את חיפה? לא תודה. סביר להניח שקליש וצוק כבר חושבים איך להרדים אותנו לקראת בחירות 2023. אין מצב. נפלנו פעם אחת והנפילה עדיין כואבת. בפעם הבאה לא נירדם בשמירה ולא ניתן להם להפיל אותנו בפח פעם שניה. יפה כתבת שחיפה מחכה לבונה ערים ולא למתכנן ערים. למרבה הצער, חיפה תקועה עם מתכננת ערים כושלת. מישהו, אגב, יכול להצביע על פרוייקט עירוני אמיתי, לא דמיוני, שאותו תיכננה? בדבר אחד אין ספק, בשיעורים שקליש לקחה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים לא לימדו שבערים, חוץ מבטון, אספלט וחזירים, חיים גם אנשים. התושבים בחיפה לא רוצים עבור קליש קדנציה שניה. הרוב לא רוצים אפילו שתסיים את הראשונה. השנתיים שעברו היו די והותר. שתלך כבר הביתה ותיקח איתה את צוק, שובר וכל החבורה. אגב, מישהו ראה את שלמה כהן או את נחשון צוק בסביבה? נדמה ששניהם קצת נעלמו לנו מהנוף לאחרונה.

  1. אייל אמר/ה

   אני לא נחשון צוק ואין לי מושג אפילו מי זה שלמה כהן. הבקיאות היא משנים בהן היינו קומץ קטן של חיפאים שנאבקו בהרס של יהב, בדה מרקר קפה, קראנו פרוטוקולים, זעקנו את העוולות. לא התחברתי מעולם לקליש, אבל היא הייתה התקווה הרצינית להחליף את יהב. הטענות לכך שהיא מנותקת מהציבור לא נכונות. למעשה יהב מנע באופן יזום פעולות לחבר את העירייה לתושבים. יהב התנגד לשידור דיוני מועצת העיר והועדות, יהב מנע שיתוף ציבור בשתי הקדנציות הראשונות לחלוטין, החליש את ועדי השכונות ולא היה בחירות אליהם, ספרי התקציב וחלק מדוחות הביקורת לא פורסמו באתר העירייה אלא שלוש שנים מאוחר יותר – ועוד ועוד. קליש נבחרה לאחר שיזמה מאות חוגי בית ונפגשה עם אלפי תושבים. אז לטעון שהיא לא מחוברת לתושבים? בתור מי שבאמת זוכר מה היה בקדנציה הראשונה של יהב, אני חושב שעד כה קליש עושה בשנתיים האחרונות הרבה יותר דברים טובים ונכונים מבחינת תיקון עיוותים ממה שהוא עשה כל ה-5 שנים עד 2008. נכון אני חושב שמנהלת 2030 היא גוף מיותר ובזבזני, אבל בהחלט העירייה לקתה ולוקה הלאה בקבעון ואני חושב שיש מאות עובדים שחלק גדול אפילו לא תושבי חיפה, שפשוט לא אכפת להם. הם באים להחתים כרטיס לא עושים יותר מדי וטובת חיפה מעניינת להם את האחוריים. צריך לזכור את ניפוח סעיפי השכר בעיריית חיפה, כל שנה עוד ועוד. ואת הארנונה שלנו שבחמש שנות יהב קנציה שלישית עלתה 20%.
   ואם מדברים על העברת מתנ"ס הדר למתנ"ס רמות איפה היו כל לוחמי השכונה כשבתקופת יהב: בניין מכבי התרוקן ועומד ריק, שלושה בתי קולנוע ששימשו מועדונים נסגרו, מרתף 10 חוסל, בנין סדנאות התאטרון נשאר לעמוד כשלד לא גמור במשך עשור שלם, איפה הייתם? איפה היה כלבו? היו כתבות חנופה. צילמו אותו מחייך עם התושבים בזמן שהוא מכניס ידיים עמוקות לכיסים שלהם, ומקצץ בלי סוף בשירותים של העירייה. מי שמתגעגע למה שהלך פה כנראה באמת היה רדום מאד..

  2. מיכל אמר/ה

   אייל אתה צודק

 5. מושון אמר/ה

  מכובדיי שבת שלום וחג שמח!!!
  לפני שאתנדב יש לי מספר שאלות.
  1.האם ההתנדבות כרוכה במאמץ פיזי גדול???
  2.האם אזרח ותיק במצב טוב יכול גם להתנדב.
  3.ממתין לתשובות .
  4.תודה .

 6. זהבה אמר/ה

  אני חוששת שאייל עיוור לחלוטין. ראשת העיר שלנו היא הגרועה ביותר שהיתה אי פעם. בשיטתיות מדהימה המלווה בחוסר יושר הורסת כל חלקה טובה. מן הראוי שאייל יפקח עיניו לפני שמתקיף את יונה יהב. רק מי שאינו עושה כלום אינו טועה וברור שיונה טעה לאורך עשייתו. . יונה יליד חיפה, גדל עם העיר, מכיר את אופיה וצרכיה ןפעל בהתאם. עינת מגיעה ממגדל השן בלי שמץ אכפתיות לעיר. הפעילות שלה מתרכזת בנסיון צבירת מצביעים לקדנציה שניה. אחוז גבוה מאותם מצביעים פוטנציאליים הינם החרדים הורסי העיר. שתגור איתם בויזניץ ותנהל את אחת החסידויות הנבערות והפתתיות. חג שמח

לא ניתן להגיב