חזירי בר בחיפה • לראשונה, ישיבת עיריית חיפה עם מטה השכונות להחזרת חזירי הבר לטבע

חזירי בר חיפאים, מראה שגרתי (צילום חי פה)

השבוע ביום א’ (23/8/20), התקיימה ישיבה בעיריית חיפה בנושא חזירי הבר, עם מטה שכונות חיפה להחזרת החזירים לטבע


חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)
חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)

מטה השכונות • הנחות יסוד לטיפול במכת חזירי הבר בחיפה

 • מאז תחילת 2019 חלה החמרה משמעותית בהתפשטות תופעת הגעת חזירי הבר לחיפה, הן מבחינת ההיקף והן ברמת הפיזור שלהם בשכונות העיר.
 • בשנת 2020 מורגשת בעיריית חיפה ההכרה כי יש לשנות לגמרי חלק מההחלטות שהתקבלו בשנה הקודמת ולבצע פעילויות נדרשות שלא בוצעו בהיקף הראוי בשנים שחלפו.
 • הטיפול במפגע הזה חייב להיות בהובלת העירייה בסיוע גורמים נוספים לרבות: רט”ג, החברה להגנת הטבע, מטה השכונות, ארגוני בעלי חיים וארגונים להגנת הסביבה וועדי השכונות.
 • הטיפול הנדרש חייב להיות נרחב ובמשאבים ההולמים את היקף המפגע הקשה. לשם כך תחל בעירייה פעילות נרחבת, משולבת עם מספר פתרונות ואמצעים, על בסיס יעדים ברורים ומדידים, עד להורדת כמות החזירים בשכונות העיר לרמה נסבלת תוך 2-3 שנים מקסימום ורצוי אף מוקדם יותר!
 • בצד ההשקעה והמאמץ של גופי העירייה, תפקיד העירייה להנהיג שת”פ מלא עם התושבים ונציגיהם על מנת לשנות התנהגויות של הציבור אשר מעודדות הגעת חזירי בר, כגון: האכלת בעלי חיים מחוץ לבתים, פיזור אשפה מחוץ לפחים וכו’. התושבים יתבקשו גם להימנע מ כל מגע עם חזירי בר מסיבה בטיחותית והיגיינית.
 • במידה שהעירייה תתגייס במלוא הרצינות הנדרשת כאמור לעיל ותרכוש חזרה את אמון הציבור שנפגע, מטה השכונות יסייע ככל הניתן במאמץ ההסברתי הנדרש ביחד עם העירייה בעזרת הפלטפורמות הרשתיות שהוקמו ויעביר דיווחים שוטפים לציבור מחד ומהציבור לעירייה מאידך.

עיקרי הדברים שעלו בישיבה

 • מטה השכונות להחזרת חזירי הבר לטבע, הציג את הנחות היסוד ראה מצ”ב, שלדעתו צריכות להנחות את העירייה. אם שני הצדדים יפעלו במשותף ובאותו צד של המתרס מול מכת חזירי הבר בשכונות העיר.
 • המנכ”ל והאקולוגית סקרו את הפעולות שנעשו בחודשיים האחרונים בעירייה, בדגש על פעילות קיבוע פחי אשפה, החלפת פחי המיחזור, אכיפה נגד מאכילי בע”ח בניגוד לתקנות, סיורים בשטח, מפגשים עם רט”ג לקידום שיתוף פעולה בקבלת היתרים לטיפול בחיות בר.
 • נציגי השכונות הציגו תמונת מצב בשטח מבחינת מפגע חזירי הבר, תלונות על הגישה שהפגינה העירייה עד כה וציפיות לשינוי.
 • מטה השכונות הציג ציפייה ברורה, כי על העירייה להציב יעדים ברורים לשנתיים הקרובות, להציג תוכנית עבודה מקיפה, המשלבת שורה של פתרונות להפחתת מכת חזירי הבר. (בחלקם גם הוצגו בישיבה ע”י נציגי התושבים), עם שלבים ברורים ולו”ז ובליווי תקציב רב שנתי ההולם את גודל המפגע העירוני הזה.
 • מנכ”ל העירייה הדגיש כי מקובל כיום על העירייה להכיר במפגע חזירי הבר כבעיה חמורה שהביאה לאובדן תחושת ביטחון בקרב תושבים רבים, ותסכול גובר עקב הנזקים שנגרמים לרכוש. לפיכך, לכולם ברור כי נדרשת הובלה משמעותית מצד העירייה, בסיוע שותפים נוספים, בצד הגדלה ממשית של ההקצאה התקציבית לצורך טיפול נרחב ומשולב בהפחתת הופעת החזירים.
חזירי בר בחיפה (צילום: חי פה)
חזירי בר בחיפה (צילום: חי פה)

מנכ”ל העירייה מנה שורת פעולות המבוצעות ומתוכננות להתרחב בשכונות:

 • קיבוע אלפי פחי אשפה ירוקים והחלפת כל פחי המיחזור הכתומים לפחים יותר מסיביים מתוכננת החלפה הדרגתית של מקבצי פחי האשפה הירוקים ברחובות ב”צפרדעים”, זה דורש התאמה של שיטה שונה לאיסוף האשפה.
 • החלה הגברה של תדירות פינוי פחי האשפה, כולל פינוי מיוחד של פחים עמוסים, על פי פניות תושבים למוקד בסופי שבוע וחגים.
 • יוקצה “קו טלפון אדום” לדיווח של תושבים על מפגעי חזירים, תלונות על אשפה והאכלת בע”ח שמזמינים הגעת חזירים ובקשות לעזרה במקרי מצוקה מול חזירים, המוקד יוכל לשלוח סיוע מהיר במקרים כאלו. מטה השכונות ביקש כי העירייה תפרסם דוח רבעוני על כמות הפניות לטלפון האדום הזה לפי נושאי דיווח ומהות הטיפול בתלונות הנ”ל.
 • החלה פעילות אכיפה ייעודית בשכונות כנגד האכלה ופיזור אשפה, בדגש על האכלת חזירי בר ע”י תושבים. עד כה חולקו מעל 80 דוחות והמאמץ יוגבר, על מנת להגיע לרוב האזרחים שמבצעים פעילות אסורה כזו. מטה השכונות מבקש כי תקן הפקחים העוסקים בכך יוגדל משמעותית, כי כח האדם הקיים מוסט מפעילות אכיפה בנושאים חשובים אחרים לטובת נושא החזירים.
 • העירייה מנסה לבנות בסיוע רט”ג מודל לטיפול ע”י העתקה למיקום מרוחק של חזירי בר ש”התנחלו” באופן קבוע בשכונות והפכו אותן לבית גידול. רט”ג דורשת כי פעילות זו תלווה במחקר והנושא הזה טרם סוכם מולם.
 • המנכ”ל יעלה לוועדת הכספים, במסגרת הבקשות התקציביות, את רעיון הסיוע בהלוואות ו/או מענקים לטובת גידור גינות פרטיות על פי קריטריונים שיפורסמו לציבור, בדומה למודל המענקים שהיו בעבר לבתים משותפים שביצעו שיפור חזותי.
 • המנכ”ל וראש מינהל התפעול החדש מקפידים ואף ימשיכו לבצע בקביעות סיורי שטח ופגישות עם תושבים שהתלוננו בעניין החזירים, על מנת ללמוד על המצוקות ולגבש תוכניות לטיפול בהן.
 • המנכ”ל רואה חשיבות במפגש עם מטה השכונות להחזרת החזירים לטבע ופגישה קבועה תתקיים באופן רבעוני במתכונת המפגש הנוכחי. בינתיים נציגי השכונות מוזמנים לפנות ישירות למנהלי האגפים והאקולוגית ואם צריך גם למנכ”ל בכל עניין הקשור לנושא ודורש החלפת מידע וקבלת רעיונות.
 • מטה השכונות מתבקש לעודד את התושבים להתקשר לעירייה ולדווח על כל נושא כגון: האכלה אסורה, פחי אשפה ואשפה לא מטופלת, סיכונים כתוצאה מחזירים וחלילה גם מקרי פגיעה שנגרמו לתושבים.
 • נושאים פתוחים שטרם סוכמו: ביצוע גידור היקפי של שכונות הרריות, פיזור כלובי האכלת חתולים, שיטת מדידת עמידה ביעדים.
עדר חזירים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה - ינואר 2014 (צילום - ירון כרמי)
עדר חזירים ברחוב טשרניחובסקי בחיפה – ינואר 2014 (צילום – ירון כרמי)

השתתפו מטעם העירייה: אוהד שגב-מנכ”ל העירייה, אוהד דורפמן-ראש מינהל התפעול, אילן חודדה-מנהל אגף הפיקוח, גיל עטיה-מנהל אגף התברואה, אלירן טל-דובר, יעל אולק-אקולוגית, רוני גרוסמן-סגן הדובר, ריטה סאסי-ראש צוות פיקוח, אריאלה גל-פניות הציבור.

השתתפו מטעם מטה השכונות: ירון חנן-מרכז המטה, אילנה דיחנו-כרמליה, ליאור אפט-כרמליה, אליס שהר-כרמליה, איציק סייג-כרמל מערבי, בילי ברוך-ורדיה, גלעד מדרר-רמת אלמוגי

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. טלי אמר/ה

  אכן צריכים לטפל בבעיה,אבל בבקשה להתחשב בחיות ולא לפגוע בהן (בחזירים)🙏

 2. אלי אמר/ה

  הכי פשוט, להקים בית מטבחיים לחזירים, לשלוח אותם לאירופה ואמריקה בתור סטייקים ובשר טחון, ועל הדרך להקטין את הגירעון של העירייה.

 3. רפי רפול - חסון אמר/ה

  צעד טוב ,ידידי ירון חנן,לשעבר חבר מועצת העיר חיפה.

 4. דין דין אמר/ה

  יש למנות יועץ לעניני חזירים בעיריה משכורת 30 אלף .שלא יקופח לעומת היועצים האחרים.

 5. אילן אמר/ה

  ירון חנן – ברכות על תחילת הנעה של מהלך מעשי כנגד החזיריה. אם גם יתקיים הליך של ניקיון השחיתות, הסיאוב וחוסר התפקוד במשרד מהנדס העיר (האגף לתכנון עיר ומחלקת פינוי בינוי) והגיבוי שלו על ידי השירות המשפטי של עיריית חיפה – אפשר יהיה להתחיל בשיקום העיר. אתה בוודאי יודע שהחזיריה היא הבעייה הקטנה. הכל הרי מתחיל אצל האנשים, לא אצל בעלי החיים, במקרה שלנו – חזירי הבר.

 6. טכבכג אמר/ה

  לא לפגוע בחזירים בבקשה, החיות עדיפות על בני אדם זה בטוח אז אנא ממכם לא לפגוע בהם!

 7. יעל אמר/ה

  לעזאזל, תדללו אותם כבר!!!!!!! למה אתם מחכים? לתביעת המליונים ממישהו שיפגע באופן רציני? העיריה מתרשלת. זהו תפקידה, והיא מפקירה את חיי תושביה

 8. יעל אמר/ה

  לעזאזל, תדללו אותם כבר!!!!!!! למה אתם מחכים? לתביעת המליונים ממישהו שיפגע באופן רציני? העיריה מתרשלת. זהו תפקידה, והיא מפקירה את חיי תושביה

 9. דורית אמר/ה

  בהחלט חזירי בר מפריעים, ולא רק מפריעים, מסתובבים חופשי בין החצרות,לא לדבר על זה שבשעות הערב המאוחרות,ממש מסוכן להסתובב כאשר חזיר ענק עומד מולך ואתה עם כלבך מולו והוא נוהם כלפיך וזה מפחיד. לא לדבר על זה שהופכים את כל הפחים ובבוקר כל תכולת הפח בחוץ, עובדים של העיריה לא מצליחים להשתלט על הנקיון..מביא תחלואה,עכברים וזיהום אוויר. יש לי אין ספור תמונות להציג שכבר חלק העברתי באתר בפייסבוק.
  לציין שהחזירים בעצם מיסכנים וזקוקים למקום משלהם, שטח שלהם ומזון קבוע ולא לחפש מזון בשכונה עצמה, בפחים ולהרוס גינות פרטיות.
  דבר נוסף, בכרמליה מסתובבים בשעות הבוקר חופשי בין הגינות למרות ודשאים של גני משחקים..וילדים קטנים בסכנה.זה ממש לא הגיוני.
  מקווה שהנושא יטופל לטובת החזירים לטובת השכונות.

 10. מיכל אמר/ה

  כתבה טובה מאד. אך לא פורסם מס’ “טלפון אדום” לדיווח על מפגעי חזירים.
  חבל שלא נכחו נציגי שכונות נוספות – נו”ש, אלון, רמז…

 11. אילן אמר/ה

  שלום לכם/ן,
  יש לי הצעה שבעיניי היא אופטימלית, יחסית זולה, הומנית שתתחשב בכולם – כולל בחזירים.
  תצאו למכרז לפעולת רילוקיישן לכ50% מאוכלוסיית החזירים שבאיזורי העיר השונים -שזה אומר : להרדים+להעמיס למשאיות שמוכנות מראש+לשחרר באיזורי מחייה מדוללי אנשים – כמו רמת הגולן למשל, וכך כל שנה להמשיך לדלל 10% או לפי קצב ההתרבות שלהם (אם מתרכזים בנקבות עם גורים עדיף.. הפתרון מתחשב בכולם וגם לחזירים יהיה יותר טוב לחיות באיזורים המתאימים להם.

 12. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  אתמול בשעות הצהריים הלכתי בשביל ממוריה 14 לכיון וולפסון בשביל לצד הגן הציבורי, מעבר החומה הקטנה בשטח הגובל בצד הגן פיזרו כמה חצילים+ קישויים לגדוד חזירים כנראה. כאזרלית שאיכפת לה, וכסובלת מהמצאות החזירים גם בוולפסון 4 בתדירות גבוהה, הודעתי למוקד העיריה, לבוא ולאסוף הירקות, היום ,יום שני שוב באותו מקום קישויים+ חצילים אכולים למחצה. לא ברור אם אלה הירקות מיום קודם שנשארו, וחלקם נאכלו, או זאת תופעה חוזרת . מצלמה במקום תוכל לפתור התעלומה. ועדיף שיה אחת קודם. לפני שעוד אדם יותקף ויפצע , כפי שפורסם היום.

הגיבו כאן לכתבה