פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

"היחסים עם משרדי הממשלה בשפל ותושבי חיפה סובלים" • מצבם המתסכל של הזוכים ב'מחיר למשתכן' בנאות פרס ב'

"יחסי עיריית חיפה עם הממשלה בשפל ומי שמשלם אלה התושבים"

מהנדס העיר אריאל וטרמן הוציא לאחרונה מכתב למשרד האוצר, התחבורה ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל) בבקשה שיכינו את התשתיות לקראת המשך הבנייה במבואות הדרומיים של העיר – בשכונת נאות פרס ב'. אין זה המכתב הראשון שהעירייה מוציאה כדי שהתשתיות הללו יוכנו ויהיה אפשר להתחיל לבנות בשכונה, ובינתיים אין תוצאות. מנגד, מאות משפחות מסתובבות מאושרות לאחר שזכו ב'מחיר למשתכן' ומצפות לרגע בו יקבלו דירה חדשה באחת השכונות המובילות בעיר, במחיר מופחת.

מכתב מהנדס העיר אריאל וטרמן למספר משרדי ממשלה בנושא הסרת חסמים לפיתוח נאות פרס ב' – המבואות הדרומיים בחיפה

עוד על מצבם המתסכל של הזוכים ב'מחיר למשתכן' בנאות פרס ב', בראיון נרחב בחי פה – בקישור:

העירייה שולחת מכתבים – פה תפקידה נגמר?

השאלה היא האם ברגע שהעירייה שולחת כמה מכתבים, בזה נגמרת המחויבות שלה והאם על ראש העיר אינה מוטלת החובה ליצור ערוצי תקשורת נוספים מעבר להתכתבות, שנכון לרגע זה לא מעלה דבר.

"הנהלת העיר אינה מסוגלת להזיז שום פרויקט ותושבי העיר נפגעים"

יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר אביהו האן, אומר כי אינו מבין את האופן שבו קליש רותם פועלת: "מכתבים זה דבר חשוב, אך במשך תקופה ארוכה הנהלת העיר וקליש בראש, לא עשו דבר וחצי דבר כדי לקדם את הפיתוח הנדרש לשכונה כל כך חשובה עבור מאות ואלפי צעירים ומשפחות בחיפה. הגיע הזמן שראש העיר תבין שיש לייצר קשר בלתי אמצעי עם מקבלי ההחלטות בממשלת ישראל כדי לקדם נושאי תשתית חשובים אלה".

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיר

"לעבוד במקביל בכל המישורים"

האן: "הגיע הזמן שהמערכת התכנונית העירונית תבין שנדרש לעבוד במקביל במספר רב של פעילויות ולא לעבוד בצורה טורית. יש לקדם את התוכניות של נאות פרס ב' באופן מיידי, ובמקביל לקדם בצורה פורמלית ואפורמלית את צרכי התשתיות. לצערי, הנהלת העיר וקליש בראשה אינם מסוגלים להזיז ולקדם שום פרויקט, וכתוצאה מכך תושבי העיר נפגעים וסובלים.

בכוונתי לשנות זאת בקדנציה הבאה כראש העיר ולייצר מערך תכנוני וביצועי רחב היקף, שיעבוד בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם גורמי הממשל למען חיפה. בעיקרון, עירייה לא צריכה לכתוב מכתב פעם בשנתיים, אלא לעבוד ללא הפסקה על הסרת החסמים במגוון נושאים בו זמנית".

"כבר לא זוכרת כמה שנים עברו מהזכייה"

"אני כבר לא זוכרת לפני כמה שנים זכיתי בדירה בפרויקט 'מחיר למשתכן' בנאות פרס ב'", אומרת היום לחי פה שירלי, בסוף שנות ה-30 שלה, שגרה כרגע בשכר דירה בקריית מוצקין. "הדירות היום מאוד מאוד יקרות וחשוב לי שתהיה לי דירה משלי. כשזכיתי בדירה למשתכן, ועוד בשכונה כל כך נחמדה בחיפה, מאוד שמחתי, אפילו שאני עובדת בקריות ואתרחק מאוד ממקום העבודה שלי. חשבתי שתוך כמה חודשים, אולי שנה, תתחיל הבנייה, והייתי ממש מרוצה".

"בא לי להגיד 'תודה' וללכת לחפש דירה בקריות"

"דירות בנאות פרס יכולות להגיע ל-2 מיליון ש"ח אם לא למעלה מזה", ממשיכה שירלי, "ואין לי שום אפשרות להגיע למחירים כאלה, אז מחיר למשתכן בא לי בזמן. אבל כמה שאני לא מחכה ומנסה לשמור על אופטימיות, נמאס לי. אם לפחות היה צפי לתחילת הבנייה הייתי נרגעת. אני אפילו כבר לא מבקשת לדעת מתי הדירה שלי תהיה מוכנה, רק לראות שמתחילים לבנות, וגם זה לא קורה. יש רגעים שבא לי להגיד 'תודה' על כל מה שנתנו לי ולא נתנו, ולחפש דירה באחת הקריות וזהו".

חיפה • שכונת נאות פרס, אצטדיון הכדורגל על שם סמי עופר (צילום רחפן: מרום בן אריה)
חיפה • שכונת נאות פרס, אצטדיון הכדורגל על שם סמי עופר (צילום רחפן: מרום בן אריה)

"עוד סימפטום לאי התנהלות של העירייה בראשות קליש"

"נאות פרס ב' הם עוד סימפטום לאי התנהלות של העירייה בראשות עינת קליש", אומרת מי שהייתה מ"מ ראש העיר ויד ימינו של ראש העיר הקודם יונה יהב, עד אוקטובר 2018. "זה שמאשימים את כל העולם וסביבתו, ואולי זה נכון ואין לי כרגע את הכלים לשפוט את מה שקורה, אבל אני כן יודעת בבירור שיש דרכי התנהלות מול הרשויות. ממשלה, כנסת, שמאז כניסתה של ראש העיר לתפקיד – אינן קיימות. חלק מתפקידיה של ראש העיר הוא להיות "שרת החוץ" של העיר, לייצג אותה, להגיע להסכמות ואז לשלוח את אנשי המקצוע העירוניים לסכם את הפרטים".

חברת המועצה חדווה אלמוג. צילום: אלבום פרטי

"זכו בדירה ובינתיים משלמים שכר דירה"

אלמוג ממשיכה: "כאשר כל הקשרים אינם קיימים באמת, ההתנהלות פוגעת בכל פרויקט. לצערי, בסוף משלם את המחיר התושב, שבמקרה הזה זכה במחיר למשתכן והזמן עובר וגם אם הדירות בסופו של דבר תתחלנה להיבנות, באין תשתיות של כבישים, ביוב, מים וחשמל, הבתים יעמדו בשיממונם, מול עיניהם הכלות של רוכשי הדירות והזוכים אשר נמצאים בין הפטיש לסדן. הם זכו בדירה ובינתיים משלמים שכר דירה, והזמן עובר. ראש העיר צריכה להתעשת ולעשות את הנדרש, דברים לא קורים בלי מעשים. זה עוד דבר עצוב מאוד שקורה בעיר והולך עקום".

חיפה • נאות פרס, ציר פרויד מימין - אזור מורדות לינקולן (צילום רחפן: מרום בן אריה)
חיפה • נאות פרס, ציר פרויד מימין – אזור מורדות לינקולן (צילום רחפן: מרום בן אריה)

"היחסים בין חיפה לירושלים הגיעו לשפל"

"כמו בכל תקופת כהונתה, קליש לא יודעת להניע מהלכים הכוללים פעילות וקידום מול ירושלים", אומר קראטניק, "יש דרכים רבות לפעול על מנת לדאוג שתושבי העיר יקבלו את המענה לו הם זכאים, אך דממה וטמינת הראש בחול הם לא הדרך".

קיריל קארטניק (צילום: מיכה בריקמן)

"לא פלא שהצעירים בורחים"

"היחסים בין חיפה לירושלים הגיעו לשפל בגלל ההתנהלות הזו", ממשיך קארטניק, "ותושבי העיר הם המפסידים העיקריים! איך יתכן שנזכרים להרים דגל רגע לפני הבחירות? היכן היו כל התקופה הזו? למה חיפה אחרונה בבנייה והתחדשות? לא פלא שהצעירים של העיר, אלה שעוד יכולים, בורחים!".

"הגיע הזמן שהעיר הזו תקדם אינטרסים של תושבים"

"העברתי במועצת העיר הצעה לסדר בנושא "התאמת תשתיות לבנייה עתידית", מסביר חבר המועצה מטעם סיעת הליכוד, איציק בלס. "ההצעה שלי עברה במועצת העיר והיא מחייבת. המשמעות היא שיש חובה להסדיר לפני שמתחילים לבנות, את האופן שבו תיראה השכונה החדשה, ככה שכל שכונה תספק איכות חיים לתושבים ולא תיבנה רק על מנת שהיזמים והקבלנים ירוויחו. מאוד חשוב לי לשמור על תושבי העיר עם כל המשתמע מכך, וזה אומר שחשוב שהנהלת העיר תקדם את האינטרסים של התושבים, בדיוק כמו שאמור לקרות עם מי שזכה בפרויקט של 'מחיר למשתכן' בנאות פרס ב' או במקומות אחרים בעיר. אני מקווה לראות כמה שיותר מהר את הדברים מתקדמים לטובת התושבים".

איציק בלס (צילום: ירון כרמי)
חבר המועצה מטעם סיעת הליכוד איציק בלס (צילום: ירון כרמי)

"זה מייאש ומאכזב, בסוף נוותר"

זוג נוסף שזכה ב'מחיר למשתכן' בנאות פרס, מספרים לחי פה: "כשזכינו חשבנו שיעבור קצת זמן ונתחיל לפחות לראות שהבנייה מתחילה. לאט לאט התבהר לנו שזה לא שהקבלן מתעכב, אלא שצריך להכין תשתיות לשכונה, ועד אז, לא תתחיל שום הבנייה. ניסינו להבין מי נגד מי ולמה כלום לא קורה, ואז הגיעה תשובה מהעירייה, שזה בכלל לא קשור אליהם, אלא זו המדינה שאמורה לדאוג לזה. אנחנו לא מומחים בתהליכים האלה, אבל כזוג צעיר שרוצה להתחיל את חייו, זו ממש הרגשה נוראית. לחברים שלנו כבר יש דירות, עם משכנתא כמובן, אז מתי נתחיל עם משכנתא ל-30 שנה? זה מייאש ומאכזב. מצד אחד כאילו המדינה באה לקראתנו ורוצה לעזור, אבל בעצם סתם שרפנו כמה שנים ולא התקדמנו לשום מקום. לא יעבור עוד הרבה זמן עד שפשוט נוותר ונחפש דירה במקום אחר".

בעיריית חיפה לא הגיבו לכתבה

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. בזמן שכולם ממתינים במשך שנים עד היום וימתינו עוד שנים בהמשך ניתן פשוט לפעול לתיקון הליקויים החמורים הכלולים בתכנית נאות פרס ב' – לא לחסל את נחל עמירם – לייצר את הפארק העירוני / רובעי במרכז השכונה כפי שהובטח – לסלק את כביש 11 מהנתיב הצמוד לתחמ"ש בו מוטמנים קווי מתח עליון – לבטל את רבי הקומות שהם מחדל הבנייה החמור בישראל – ניתן לברר עניין זה איתי ואף לעיין בחוות הגעת המקצועיות שפורסמו במהלך השנים – פרופ' רחל אלתרמן – אדריכלים אמיר מן ועמי שנער – חוות הדעת משנת 2019 ששימשה את הבסיס לדיון במועצת העיר על הבנייה לגובה – במרכזה הקביעה כי בניית רבי קומות למעשה איננה מתאימה למרבית האוכלוסיה בישראל – חוות הדעת הוכנה עבור עיריית חיפה – מוצגת מטעם עיריית חיפה ומפורסמת באינטרנט – השיהוי הוא הזדמנות מצויינת לתקן את המחדלים החמורים – התיקון עולה כסף – העדרו של התיקון צפוי לעלות הרבה יותר ולא רק בכסף, אלא גם באיכות חיים.

  • שלום אילן בורנשטיין. אני מציע שתשאל את אלפי תושבי חיפה שעברו לרבי קומות ברמת הנשיא, נאות פרס או גלי כרמל האם זה מתאים להם יותר או פחות מהשיכונים ובנייני ה-8 קומות הנהדרים בנוה שאנן או רמות רמז. אני יכול להבטיח לך, שתקבל כ-90% תשובות שאיכות החיים שלהם השתפרה פלאים: העדר מטרדי רעש מהרחוב, נוף פתוח ובריזה נהדרת הם רק 3 מתוך 10 יתרונות מובהקים למגדלי מגורים, כשריבוי הדיירים מאפשר תחזוקה טובה יותר, זולה יותר (אפילו עם משאבות ומעליות, שיש כמובן גם בבנייני 8-10 קומות, רק ששם יש פחות דיירים ולכן יקר יותר לתחזק).
   הקביעה שלך במדינה כל כך קטנה בשטח, היא בעייתית. ברוב הערים יש צורך בהתחדשות עירונית ומיקסום זכויות בנייה על השטח הפתוח שנותר לפיתוח, או צורך במקדמים גבוהים של יחס פינוי בינוי שמחייב בנייה לגובה (וטוב שכך, היא עדיפה על בלוקים בכל פרמטר).
   אני מציע לך לא להתלהב / להתלהם מהקו המוזר, המיותר והמזיק של פרופ' רחל אלתרמן שהפכה את מסע הצלב נגד בנייה גבוהה לכלי שיווקי שלה, כל חצי שנה אותן כתבות ואותן אזהרות הזויות על "סלאמס לגובה שלא יתוחזקו". מוזר כי הטכניון יושב בחיפה, ובנוה שאנן, ואפשר לראות מבנייני שנות ה-70 שקרה בדיוק הפוך: המגדלים מתוחזקים היטב, עברו שיפוצים ויש להם גינות מטופחות, חדרי מדרגות מחודשים ומעליות בתחזוקה מצוינת. בעוד הבלוקים הנמוכים לידם, מתפוררים, לדיירים אין כסף לתחזוקה, התחזוקה נעשית בטלאי על טלאי, הזנחה.. היה מצופה ממכם שלפחות תבינו על סמך הבנייה לגובה בחיפה שאתם טועים בגדול, ושההנחה שבלוקים של 8-10 קומות הם הדבר היחיד ש"מתאים" לישראל שגויה לחלוטין.
   לגבי נאות פרס ב' ג' המתוכננת גרוע לכל הפחות כמו א' וממה שקראתי אפילו יותר גרוע (ללא גריד אמיתי שיחבר בין רקמת נאות פרס וטירת כרמל, וללא חשיבה על שכונת מע"ר שכוללת ערוב שימושי משרדים ומסחר ולא בנפרד כך שכולם יצטרכו לקחת רכב לקניונים – טעות לטעמי לא לבנות 25-40 קומות לגובה, כמו בכל גוש דן, ולאפשר למקסימום דירות נוף לים, שקט וכל היתרונות של מגדל רב קומות. זה פספוס – בנקודה בה הם לא מסתירים לאף אחד. דווקא בבת גלים שבה הם יסתירו לכל קרית אליעזר וקרית אליהו, בפינוי בינוי אישרה הועדה המקומית מגדלים של 30 קומות, בעוד בקרית אליעזר אישרו רק 20-25 כך שאני לא מבין את ההגיון לחסום בבת גלים את הנוף והאויר לקרית אליעזר, ההיפך צריך להיות: 20 קומות בפינוי בינוי בת גלים ו-30-40 בקרית אליעזר, כדי לצמצם בינוי ולהשאיר יותר מרווחי נוף לים במקום מסה של בלוקים 8-10 קומות שתסתיר לרוב תושבי קרית אליעזר שוב את הנוף לים. יש הזדמנות היסטורית לתקן בפינוי בינוי.
   דווקא נוה דוד, לא צריכה ולא יכולה להכיל 30 קומות ודווקא שם בגלל בעיית מחירי הדירות אישרו זאת וזה טעות בנוה דוד צריך לייצר גובה אחיד עם רמת הנשיא של עד 22 קומות לכל היותר ובמדרג הנמכה כלפי חזית הים.

 2. מאז שניבחרה ראשת העיר קליש חיפה רק בהידרדרות.צעירים בורחים מחיפה,הרחובות מלוכלכים ,למרות שתשלומי העיריה מהגבוהים בארץ.ואני שואל האם זה גזרת גורל ואין אפשרות להיפתר מ"התועבה" הזו.

 3. מי שהיתה אמורה לפתח תשתיות זו חברת יפה נוףשב מגירה שלה היו כל התכניות מוכנות למכרז ולביצוע
  קליש הגיעה החברה התאדתה נעלמה ( חוץ מתיקוני אספלט בעיר ותחזוקה) והכל נדם

 4. מי זה האן, עוד אחד שבא לעשות עלינו סיבוב?
  אני זוכר אותו כירוק שגם עשה הכל שיתקעו דברים ואני בעד איכות סביבה, אבל גם בעד איכות חיים
  הגיע הזמן שיגיע מישהו שיודע לנהל עיר ולא פטפטן תקשורת

  • מי זה נחמיה, שפרט להכפשות מזהמות סביבה, יתכן ולא מוכשר לדברים אחרים.
   מטעם מי פועל נחמיה?!
   בראשות העיר נדרש לעמוד בראש וראשונה איש ישר, דמות נדירה בנוף הציבורי החיפאי. אביהו הוא כזה!
   נחמיה, החלף נא פילטרים במשקפיים.

 5. נאות פרס מייאשת ומאכזבת בגלל תכנון לקוי. באותו שטח, ניתן היה לאכלס כפול תושבים, באיכות חיים גבוהה הרבה יותר, להוסיף תחבורה ציבורית, פארק מרכזי (במקום כביש 4 נתיבים סואן ורועש דרך השכונה, לשקע את הכביש הזה דרכה). כל התכנון של נאות פרס, הקיימת והעתידית, גרוע במידה לא סבירה.. כתוצאה, לשליש מהדירות אין נוף לים, יש נוף לרחובות סואנים ורועשים שמקיפים את השכונה. עוד פגם מהותי זה אי הפרדת הכניסות לאצטדיון מהשכונה, כלומר סגירתה בימי ארועים באצטדיון שמהווה מטרד עצום לתושבים ולמבקרים בשכונה. בשכונה לא הוכנו תשתיות בסיסיות כמו מספיק גנים וכיתות, בגלל הסמיכות לקניונים כנראה הגאון ממגדל השן ההנדסי החליט שלא צריך לייצר רחובות אמיתיים עם מסחר מלווה רחוב, אז הכל שממה אחת גדולה. במקום הפיכת השכונה למנוע לקשור את הסביבות הלא מקושרות שקמו, יצרו עוד ועוד נתקים. אפילו בין חלקי השכונה יש נתקים (הכביש הראשי) והחיבור היחיד והתלוש הוא גשרון קטן ומצחיק מעל כביש סואן, שוב, כביש שהיה אפשר לשקע או להזיז כדי שיעבור מחוץ לשכונה.
  מה שתושביה של נאות פרס לא מודעים לו, זה כמות הבנייה שתקיף אותם, וללא תשתיות תחבורה ציבורית הולמות, כמובן תכניס דרכם ותעשה שימוש ברחובות השכונה בעוד 20 אלף כלי רכב שצפויים מהרחבות הענק של השכונה דרומה וכלפי דרך פרויד ומורדות אחוזה. המשמעות היא שתושבי השכונה יגורו לא רק באתר בנייה מתמשך עם מאות משאיות וסופות אבק, אלא בסיום התהליך יסבלו מעוד אלפי כלי רכב שיעברו דרך השכונה מדי שעה.
  עירייה נורמלית הייתה פועלת ככה: בונה את התשתיות לתחבורה ציבורית עבור נאות פרס, המורדות הדרומיים וגלי כרמל והחותרים במשותף עם עיריית טירת כרמל ואז מתכננת את כמות יחידות הדיור (יח"ד) כדי לתמוך ולממן את פתרונות התחבורה המתקדמים. במקום קו בודד של מטרונית בכביש 4, יצירת נת"צ אוטובוסים בלבד במרכז השכונות, שיקשר ביניהן עם שבילי אופניים, תחנות אוטובוס וציר ירוק של רצועת פארק המשכית ולאורכה מרכזים מסחריים ופיאצות. ככה בונים בערים המתקדמות בעולם, ולכן בעלות איכות החיים הגבוהה בעולם, אבל אצלנו קודם נותנים לקבלן "מחיר למשתכן" להוזיל בניין עם חניון במקום גינה, רכבים במקום עצים, אוסף משטחי אספלט במקום רחוב פעיל ורצוף, וכל זה בכבישים שמיד הופכים פקוקים. לא יודע אולי אצלנו החוכמה לשכונות שנהרסות בגלל העדפת הרכב הפרטי בכל שלבי התכנון… וכל העולם טיפש ובונה את פתרונות התחבורה הציבורית כעמוד השדרה של שכונות חדשות. מה יודעים בלונדון ומי צריך רכבת קלה שיקח אותך מתחנה מתחת לבית וליד סופרמרקט וגן משחקים ישירות למרכז העיר .. חיפה יודעת טוב יותר ופה ליד הבית יש חניון אספלט ענק, אתם תשלמו אחזקת רכב יקר, תתקעו בפקקים ביציאה מהרחוב, במקום כיכר יהיו חניות לאורך הרחוב ואז פקקים בדרך למרכז העיר וחזרה, עם תאונת דרכים קטנה מדי פעם בשביל הכיף.
  צעירים לא בורחים מחיפה כי אין דיור – יש אלפי דירות יד שנייה למכירה בכל העיר. פשוט אין סביבן עיר. יש רחובות, יש ערימות של כלי רכב פרטיים, ואין ממש עיר.

  • והכל מכוער, והשכנים לא נעימים.
   לפני כמה שנים זה עוד היה מול מחיר שלא מעלה יותר מידי תחושת מחאה.
   היום זה לא מצחיק אפילו.

 6. חבל שכתבה בנושא תשתיות לנאות פרס, לא מתייחסת לאפשרות של רכבת מהירה מהאצטדיון/צומת-מת"מ ישירות למרכז הארץ.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...