שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

אחרי עשור של דיונים ועררים: הבניין בשדרות יצחק בחיפה ייהרס

לא יאומן כי יסופר. 10 שנים של ישיבות, דיונים ופרוטוקולים הגיעו השבוע לסופם, כשוועדת הערר המחוזית קבעה שאפשר להרוס את המבנה בשדרות יצחק 5, במרכז הכרמל. הדיון הגיע עד לבית המשפט, שגם הוא קבע כי המבנה אינו ראוי לשימור.

האדריכל הנודע שמואל רוזוב

הבניין בשדרות יצחק 5 בחיפה נבנה על ידי האדריכל הנודע שמואל רוזוב. יש לציין כי מי שיראה את הבניין כפי שהוא נראה היום, ודאי ישאל את עצמו מה בו מצדיק שימור, זאת מבלי לפגוע בכבודו של רוזוב ומורשתו. הבניין מצוי במצב מאוד גרוע ומחייב שיקום ושיפוץ, ולכאורה נראה כמו בניינים רבים אחרים בחיפה, שאיש לא שוקל לשמר אותם.

בשנים האחרונות ניטש מאבק עיקש וארוך, על מנת למנוע התחדשות עירונית במבנה. אם לוקחים בחשבון את כמות השעות והכסף שנשפכו סביבו, מדובר בהשקעה עצומה, שבסופו של דבר, כאמור, הוחלט כי היזם יוכל כעת למוטט את המבנה כדי לבנות תחתיו בניין חדש.

רחוב שדרות יצחק ממוקם במקביל לרחוב שדרות הצבי, כשההגעה אליו היא בירידה מרחוב קלר. הרחובות הללו קרובים מאוד למרכז הכרמל ומכאן האטרקטיביות שלהם. כל דירה בבניין שיוקם מחדש תעלה, מן הסתם, כמה מיליונים טובים, ולכן היזם ועורכי דינו לא התייאשו ונאבקו בחברי סיעת הירוקים שניסו למנוע את המהלך. הירוקים מצדם נאבקו לא הרימו ידיים, כשהגישו עוד ערר ועוד ערר במאבקם על שימור המבנה.

רחוב שדרות יצחק 5 (צילום: מיכל ירון)

לשמור על המורשת ועל התושבים

דבר שראוי לציין ולהעריך הוא העובדה שעבודתם של הירוקים נעשתה בהתנדבות מלאה, פשוט כי הם מאמינים שצריך לשמור על הכרמל כמו שהוא ולא לאפשר כל יזמות נדל"נית השואפת להשגת רווחים. הירוקים מסייעים לדיירים לצמצם את מספר הדירות בפרויקטים של תמ"אות, לעמוד על ההקפדה של מספר חניות מתאים ולהילחם, עד כמה שאפשר, נגד פרויקטים שיעיקו על התשתיות באופן שיפגע ברמת החיים ברחוב.

אם ניקח כדוגמה את שכונת כרמליה, ניתן לראות כי מצד אחד בשכונה גרים לא מעט תושבים שהדירה הישנה שלהם הפכה לדירה חדשה ומרווחת בבניין חדש ואטרקטיבי עם מעלית, ומצד שני, לאורך שנים, מתקיימת בנייה בשכונה, שמביאה איתה את כל המטרדים והקשיים שהתהליך כולל, כמו משאיות, עומסי תנועה, רעש ואבק, וכמובן, מספר גדול בהרבה של תושבים וצפיפות. כל הדברים האלה משפיעים לרעה על איכות חיי התושבים.

השבוע, אם כן, קבעה ועדת הערר המחוזית שאין להפוך מחדש את החלטת ועדת הערר משנת 2016, שאושרה על ידי בית המשפט העליון, שקובעת כי למבנה ברחוב שדרות יצחק 5 אין ערכים המצדיקים את שימורו. במשך שנים טענו המתנגדים שהמבנה ראוי לשימור בשל שיוכו לאדריכל המפורסם, אך הוועדה החליטה כי לא כל מבנה של אדריכל נודע ראוי אוטומטית לשימור. הוועדה קבעה, אחרי הרבה סבבים משפטיים שונים, שיש לדחות את העררים ולאפשר את המשך קידום הפרויקט להריסה ובנייה מחדש, מכוח תמ"א 38. עוה"ד אנה אליאשקביץ' ועוה"ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן ושות', ייצגו את היזמים (בעלי המגרש שהגישו את הבקשה להיתר).

האן: "העירייה מאפשרת את הרס השימור בעיר"

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)


יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר, אביהו האן, הגיב על הדברים ואמר שעיריית חיפה מאפשרת ואף נלחמת להריסת בית לשימור בעל ערכים אדריכליים והיסטוריים: "צר לי שוועדת הערר לא היתה אמיצה להחזיר את ההליך הראשוני שהתחיל בראשות יונה יהב, ואפשר את הריסת הבית.
עיריית חיפה בראשות קליש ממשיכה בדרכה הנלוזה לאשר את הרס השימור בחיפה. אני אפעל כראש עיר לעצור את הסחף הזה ואפעל לשימור הבתים החשובים בעיר למען הדורות הבאים".

בליצבלאו: "הורסים את המורשת בחיפה"

מוטי בליצבלאו הירוקים
חבר המועצה מוטי בליצבלאו

מוטי בליצבלאו, חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים מאוכזב מאוד מהחלטת ועדת הערר: "פעמים רבות כתבה ועדת הערר המחוזית חיפה, כי על עיריית חיפה להכין תוכנית שימור סטטוטורית, על פי חוק התכנון והבניה. נכון שוועדת התכנון חיפה הקימה ועדת שימור על פי החוק וערכה רשימת שימור של מבנים ואתרים, אולם יש אפשרות לשנות רשימה זו.

כך קרה עם הבית בשדרות יצחק 5, שעל אף שהופיע ברשימת שימור, בתהליך הארוך של הבקשה להיתר בניה, הריסה ובניית מבנה חדש, נשמטה העובדה שהבית לשימור ואין להרסו.
כך שלאורך הדיונים בוועדת הערר ובבתי המשפט, עובדה זו למעשה נעלמה. לאחרונה נערך סקר שימור מעודכן על פי תוכנית המתאר חפ/2000, למרות זאת, בהחלטתה, ועדת הערר טענה שהחלטת בתי המשפט חלוטה ואין לשנותה.

זו דוגמה לכך שהרכב ועדת שימור יכול לשנות רשימת השימור. עם תוכנית שימור מסודרת, היינו מצילים מבנה לשימור מהריסה. כך לאט לאט הורסים מורשת בנויה בחיפה, שהיא לא פחות מיוחדת ממבנים היסטוריים או מודרניים בתל אביב".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. הסיבה היחידה לשמר את הבניין בשד' יצחק 5 הייתה שכנה זקנה מולה בשד' הצבי שעשתה הכל למרר את החיים ליזמים.

 2. אכן אין מה לשמר.הירוקים עובדים בניטרלי וסיעת הירוקים לא ברור מה עושה.

 3. קולה של ראשת העיר "הד"ר לשיקום ערי תעשיה" עינת קליש כרגיל לא נשמע, וגם "מומצת השינוי" לא נרתמה לשינוי המגמה הנדל"ניסטית המשחיתה את המורשת הטבעית והבנויה בכרמל.

 4. אנו החלטנו לעזוב את מרכז הכרמל בגלל תמא 38, כל חודשיים עוד רעש אבק ועכשיו עם מגדלי זאבי זה בלתי נסבל
  זה יימשך ככה 4 שנים של בנייה. ואחרכך פקקים עוד יותר קשים כשיהיו פה עוד 500 מכוניות של הדיירים האלו.
  עוברים בעוד חודש הדירה תושכר לסטודנטים בבערך חצי משווי השכירות וגם זה בגלל העבודות ליד ואיך שיסתיים נמכור
  ברחנו רק בגלל אסון תמא 38
  עם כל האהבה לחיפה לכרמל כמה אפשר??
  ארור מי שקידם את החרא הזה.
  קללה שלא ברא השטן.

 5. הגיע הזמן להרוס את הבניין הזה. שבת שלום.

 6. הבעיה לא בירוקים הבעיה קשורה לתכנון העיר רחוב על רחוב ושכל בעל ממון מגיע עלמנת להגדיל את ממונו על חשבון הציבור ואין מי שיגדיר לו איזה צורה או גודל או חיצוניות הוא יבנה אז הבנין הגבוה שניבנה בהדר הוא נזק ושחיתות עירונית ומצביעה על דבר אחד שחיתות שחיתות ועוד שחיתות

 7. יש לי כבוד והבנה למלחמות על שימור העיר אבל באזור העתיק של חיפה העיר התחתית הישנה והמבנים בה לא נעשה שימור אז מלחמה מיותרת על בית עלוב ומט ליפול היא מלחמה מיותרת לחלוטין בית או בתים ישנים ללא ערך ארכיטקטוני לעיר ושהם מחוייבים הריסה זה או מלחמת אגו או משהו אחר לא ראוי ומה אם אזור הבניה הטמפלרית וכו וכו

 8. האזור צפוף מאוד. דרכי גישה וכבישים צרים וחד סיטריים. עומס התנועה הרכבית באזור עמוס כבר עכשיו. למרות שאמור להיבנות חניון תת קרקעי ואני מקווה מאוד שכך הדבר, תוספת קומות ודיירים יעמיס יותר על העומס הקיים. כל זאת אחרי 10 שנים של דיונים אם לשמר או לא.

 9. הבעיה אינה בניין זה או אחר. הבעיה מתחילה בעיריית חיפה וספציפית במהנדס העיר חיפה, שלא יוצר מסמכי מדיניות לכל שכונה, המסמנים מראש את מה מותר ומה אסור לגבי נפחי בנייה, גבהים, השקפי נוף, ערכי שימור, מרווחים בין בניינים, מספר דירות לדונם, הורדת עצים ונטיעת עצים, שמירת מרקמי בנייה שלמים ולא בית פה ובית שם.
  התוצאה: ג'ונגל של סגנונות, שאפילו אם יש בהם פה ושם בניין יפה, נכון למגרש, לא משתלט, לא בנוי עם חדירה מעבר לגבולות המגרש, לא מכער את סביבתו בעודף קומות ומסתיר שמש, נוף, אויר, וחריג לסביבה, אפילו אז – אלו נבלעים בכל הג'ונגל התכנוני מסביבם, ונוצר כאוס מוחלט.
  ערכי הקרקע כל כך גבוהים שבסביבה כמו מרכז הכרמל, ממש לא צריך לאשר בניינים חריגים בגובהם, כמו ברחוב אלחנן, שבולטים ותופסים את רוב שטח המגרש, שמשאירים מדרכות ללא צל עצים, שמשאירים מגרש חניה בחזית הבניין ללא גינה קדמית, שמשאירים את הרחוב ללא חזית מסחרית המשכית (במוריה!! מכל המקומות שצריכים מסחר המשכי…)
  פשוט יש פה מהנדס עיר גרוע במיוחד.
  צריך לומר את האמת ודוחות הביקורת של מבקר המדינה על התנהלותו ידועים לכל ועדיין ממשיך להכשיל ולהיכשל.

  • אייל.
   מעבר לירוקים שעושים ככל יכולתם ועדיין מוגבלים, יש על הכרמל קבוצת אקטיביסטים פעילה עם כוחות מקצועיים לא מבוטלים – אנשים שפועלים בשדה הזה שנים ארוכות ובשנה האחרונה מתאגדים. החיבור מתחיל להניב תוצאות, וביום חמישי יש מפגש לחלוקה לצוותים. אשמח לדבר איתך ולראות אם מתאים שתצטרף. אפשר למצוא אותי בפייסבוק Eppie Bat-ILan. אם אין לך, בבקשה כתוב לי כאן.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית • התמונה שלי משתתפת בתחרות צילום של הנשיונל ג'יאוגרפיק • אשמח להצבעה ושיתוף

שלום לכולם, אחרי אינסוף תיעודים מיוחדים מתחת למים בריף בת גלים, בחרתי את התמונה של מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית לתמונה המשתתפת בתחרות של...

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...