שימור מבנים בחיפה | תכנית כוללת לעיר – הצעה שהתקבלה ברוב קולות

הצעתו של אביהו האן, יו"ר הירוקים וחבר מועצת העיר, שעלתה לסדר היום במועצת העיר, ביום שלישי, 23/12/20, בנושא הכנת תכנית שימור כוללת לעיר חיפה, עברה ברוב של שישה חברי מועצה מול שלושה מתנגדים.

אישור הצעה תוכנית שימור מבנים

תכנית שימור כוללת לחיפה

בהצעה שאושרה במועצת העיר נקבע שמועצת העיר תנחה את מהנדס העיר חיפה להכנת תכנית שימור כוללת לחיפה, שבמסגרתה יש לקבוע את המבנים המיועדים לשימור ואת המגבלות השונות כמו:
איסור הריסת המבנה, החובה לשמר את המבנה, מגבלות על הבניה בתחומי המגרש, אבחנה בין שימור מחמיר ושימור שלא בהגבלות מחמירות על הגדרותיו השונות ואם נדרש גם הענקת תמריצים שונים נדרשים לצורך ביצוע השימור.

לשון ההצעה כפי שהוצגה במועצת העיר:

מדוע לשמר?
נדמה שדבריו של יגאל אלון מספקים את תמצית התשובה: “עם שאינו מכבד את עברו, ההווה בו הוא חי דל ועתידו לוט בערפל”.

בשנים האחרונות אנו עדים למבנים שונים בעלי ערך אדריכלי והיסטורי  ברחבי חיפה שמקודמים בוועדות התכנון  עם היתרי הריסה או תוספות בינוי, חלקם מבוסס ע"פ תכניות תמ"א 38 וחלקם מבוסס על תב"ע (תכנית בניין עיר).

במהלך הסטטוטורי אנו נחשפים למבנים רבים שמנהל ההנדסה והועדה המקומית מאשרים להרסם, למרות שמבנים אלה נמצאים במתחמי שימור ולמבנים אלה יש ערך אדריכלי, היסטורי ושימורי גבוה. למרות זאת, משיקולים תמוהים, מדלגים על דיון נדרש בוועדת השימור ומאפשרים את הריסת המבנה.

שוק תלפיות בחיפה ביום שאחרי השרפה (צילום: חגית אברהם)
מבנה לשימור: שוק תלפיות בחיפה (צילום: חגית אברהם)

האן, מסביר כי תהליך זה יוצר בעיות קשות לכל המעורבים:

 •  ליזם שקנה נכס ולא היה מודע לערך האדריכלי וההיסטורי של הנכס וזאת מכיוון שהנכס לא מופיע ברשימות השימור הקיימות.
 • לעיריית חיפה שמקדמת תהליך הרס המבנה ואף נותנת התחייבויות ליזם שאינה יכולה לעמוד אחריהן.
 • לתושבי חיפה שעלולים לאבד נכסים היסטוריים חשובים, שחובה לשמרם כחלק מהצביון ההיסטורי והאדריכלי של חיפה.
בית חמאווי, ינואר 2020 - טיילת מרגולין, בת גלים (צילום: מנשה שמש)
בית חמאווי, ינואר 2020 – טיילת מרגולין, בת גלים (צילום: מנשה שמש)

בין הדוגמאות שהציג האן בהצעה:

 • דוגמאות מהשנים האחרונות ראינו בבקשות להיתר של הבית בשדרות יצחק 5, הבית ברחוב נגה 8, ביתו של הרב חמאווי ברציף מרגולין, הבית ברחוב עובדיה , הבית ברחוב המפרי יוברט , 13 , הבית ברחוב רחל 2 , הבית ברחוב מעברות 4, הבית ברחוב הברושים 12, הבית ברחוב החלוץ 24  בתים בהדר  ועוד דוגמאות רבות אחרות.
 • בעייתיות זו יכולה להיפתר ע"י ביצוע תכנית שימור עירונית סטטוטורית כוללת המבוססת על הכנת סקרי שימור כוללים  לחיפה, שבסיומה יוגדרו רשימות שימור המבנים והמתחמים  שיש לשמר בחיפה, כאשר במסגרת ייעוד המבנים לשימור יוגדרו המגבלות השונות כולל איסור הריסת המבנה, החובה לשמר את המבנה ומתן תמריצים במסגרת המגבלות שהוגדרו ואף דרישות לתשלום היטלי השבחה בגין תכנית השימור.
 • בשנים האחרונות אנו עדים לעיריות רבות שהכינו תכניות שימור ( עיריית ת"א, ירושלים , חולון, רמת גן, הרצליה , גבעתיים ועוד.
 • יש לקחת כדוגמה את תכנית השימור של תל אביב 2650 ב'  אשר הגדירה שימור של כ 1000 מבנים ואתרים מתוכן מאות מבנים לשימור עם הגבלות מחמירות, תוך הגדרת הנחיות לשיקום מבנים ואתרים, רשימת המבנים בתכנית השימור, הכנת תיקי תיעוד , הוראות תכניות השימור ועוד.
טיילת בת גלים - מבנים לשימור
טיילת בת גלים – מבנים לשימור

המצב הנוכחי בעיריית חיפה:

 • לעיריית חיפה יש רשימת שימור חלקית בלבד, הכוללת מבנים ואתרים.
 • קיימת ועדה לשימור מבנים.
 • על פי סעיף 12 (ג) לתוספת הרביעית, ועדת השימור העירונית יכולה לשנות את רשימת השימור.
 • לעיריית חיפה אין תכנית שימור סטטוטורית.

חבר מועצת העיר אביהו האן מסר לחי פה:

חשיבות תכנית שימור לעיר חיפה היא עצונמה. מצב השימור בעיר מחמיר ואנו מאבדים נכסים היסטוריים, אדריכליים ותרבותיים רבים. הכנת תכנית שימור תעצור את הסחף ותאפשר לעיריית חיפה לייצר מערך שימורי ותיירותי למען הדורות הבאים.

אסור לשכוח שבצנרת התכנונית קיימים עדיין מבנים חשובים בסכנת הריסה :

הבית שנבנה ע"י האדריכל שמואל רוזוב ברחוב הברושים 12, הבית ברחוב מעברות 4, הביית של הרב חמאווי ברחוב מרגולין 39, הבית בשדרות יצחק 5, הבית ברחוב נגה 8, הבית ברחוב החלוץ 24 ובתים חשובים רבים נוספים.

אני מצפה מראש העיר להירתם למשימה ולפעול להכנת תכנית השימור תוך תהליך אסרטיבי להצלת הבתים שחלקם בתהליכי אישור להריסה. יש לעצור מיידית תהליכי אישוראלה. ברצוני להודות לחברי המועצה יעל שנער, הילה לאופר, סופי נקש, אלי בן דיין, הרב דובי חיון שתמכו בהצעתי.
תגובה
 1. רינה אמר/ה

  מצבו של חלק גדול מהמבנים שהם מבני בטון (לא בנייה היסטורית מאבן) הוא בעייתי ודורש התערבות עמוקה בבניין כולל שימוש רחב בשיטת השיחזור ולא בשיטת השימור. אם העירייה לא תגדיר את השיטת השיחזור כשיטה המותרת לשמירת מבנה בעל ערך היסטורי ןאדריכלי כשיטה "כשרה" אלא תדרוש רק שימור בדומה למבני אבן בהם זה ישים, הגורל של רוב בנייני הבטון ההיסטוריים להפוך למבנים מסוכנים. לסיכום: מבני בטון לא משמרים אלא משחזרים חלקים מהם. בדיוק בהתאמה לפילוסופיה של בנייני בטון שביטא האדריכל הצרפתי קורבוזיה: "בניין (בטון) כמכונה". ז"א, בדומה למכוניות שבהן מחליפים חלקים מקולקלעם, כך גם בבנייני הבטון, ההתערבות היא בחומר כולל החלפת הפריטים תוך שמירה על מהות החומרים והסגנון האדריכלי. אבל לא שוכחיםנשזהו שיחזור ולא שימור. שוב: מבני בטון לא משמרים במובן הקלאסי והמסורתי של שימור אדריכלי. בברכה, ד"ר רינה ווסרמן, ראש חוג לשימור, אקדמית גליל מערבי בעכו ומומחית בתחום קיים בטונים לטווח ארוך

לא ניתן להגיב