אביהו האן • למען האזרחים הוותיקים בחיפה

אביהו האן, מתמודד לראשות העיר חיפה מטעם סיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: אלבום אישי)

חיפה היא עיר מבוגרת עם אחוז גבוה של אזרחים ותיקים בקרבה. האזרחים הוותיקים הם מאבני היסוד של העיר. הם הקימו את המדינה, נלחמו למענה, בנו את חיפה, פיתחו ותרמו רבות וחובתנו לגמול להם על כך ולספק להם את מירב השירותים האפשריים המגיעים להם.

ב־20 השנים האחרונות עיריית חיפה התעלמה מהם והזניחה אותם, הן בתקופת יהב והן בתקופת קליש. כראש העיר הבא אני מתכוון לשים לכך סוף ולשנות את המצב הקיים מן הייסוד

אלה הם עיקרי תכנית האן למען האזרחים הוותיקים:

 • הקמת רשות אזרחים ותיקים: רשות האזרחים הוותיקים תקדם ותתכלל את כלל ההיבטים בהם העירייה מסייעת לבני הגיל השלישי. החל מכתובת אחת לוותיקים לכל צרכיהם מהעירייה, מיפוי צרכים, תרבות נופש ופנאי ובנוסף טיפול יעודי לאזרחים ותיקים בודדים ועריריים וכאלה הזקוקים לסיוע רפואי. אקים מוקד טלפוני ייעודי לאזרחים הוותיקים בעיר, הכולל אנשי מקצוע למתן מרחב הפתרונות לצרכי התושב הוותיק בחיפה. הרחבת פעילות העמותות השונות ויצירת "בתים חמים" לצורך סיוע במימוש זכויות וצרכים.
 • תו תושב ותיק בחיפה: נפיק מיידית תו תושב ותיק בחיפה, שיקנה לאזרח הוותיק הטבות – הן להצגות, אירועי תרבות, נופש ופנאי, חניה חינם ברחבי העיר ועוד. אין שום סיבה שאזרח וותיק ישלם הון בשנה על חנייה בעיר מגוריו.
 • אזרחים ותיקים למען הקהילה: נפעיל תכנית רחבה "אזרחים ותיקים למען הקהילה" וכחלק ממנה נשלב אזרחים וותיקים בפעילויות חינוכיות, הכוללות סיוע לילדים הזקוקים לכך, במיוחד במקצועות מתמטיקה, פיזיקה, אנגלית ומחשבים.
 • אזרחים ותיקים לפיתוח העיר: נפעיל תכנית סיוע הוליסטית של מתנדבים ותיקים בעלי יכולות בתחומים שונים (עסקים, טכנולוגיה, חינוך וכדו').
 • תוכנית חוסן לאזרח הערירי: טיפול מיוחד באזרחים ותיקים עריריים: אסור לנו להגיע למצב שאזרחים עריריים ימותו לבד בביתם ונדע זאת באיחור של חודשיים או יותר. נוביל פתרון הוליסטי רחב שמשלב בין עובדי עירייה ממערך הרווחה והמערך החינוכי, קרי ילדי בית הספר, כחלק מהמחויבות החינוכית, ואזרחים טובים שרוצים ויכולים לפעול ולסייע לטובת מסגרת רווחה לוותיקים עריריים. הפעלת אמצעים טכנולוגיים חכמים כגון שעוני מים דיגיטליים שידווחו על צריכת המים של אזרחים וותיקים ובכך נוודא כי הם בפעילות בביתם.
 • תכנית לתמיכה בבני המשפחה של האזרח הוותיק: איישם תכנית רחבה לתמיכה בבני המשפחה של האזרח הותיק כולל ליווי, וקבוצות תמיכה, סדנאות, זכויות וכדו'.
אביהו האן למען אזרחים ותיקים (צילום: הירוקים של חיפה)
אביהו האן למען אזרחים ותיקים (צילום: הירוקים של חיפה)

״אל תשליכני לעת זיקנה״

התוכנית למען וותיקי העיר נכתבה לאחר התייעצות במומחים בתחום הגיל השלישי ולאור הניסיון והידע הנצבר. כפי שכבר אמרתי, לוותיקי העיר זכויות רבות ואנחנו מחוייבים להנגיש להם את כל הדירותים האפשריים בבחינת "אל תשליכני לעת זיקנה".

אנו נחשפים כמעט מידי חודש לאזרחים ותיקים עריריים שנפטרו לבד בביתם וגופותיהם המרקיבות מתגלות לאחר שבועות וחודשים.

התחושה שמתקבלת היא שלא נעשה דבר, ראש העיר מתעלמת, מחלקת הרווחה עסוקה במשימות רבות ואין בפועל גוף שמנהל תחום זה. נדרש לעשות שידוד מערכות הן בגישה לטיפול באזרח הוותיק הערירי והן ביישום העיקרון שקשיש לא ימות לבד בביתו!

פרויקט ״אמוץ וטיפול בקשיש הערירי״

בחודש פברואר השנה הגשתי הצעה לסדר במועצת העיר: הקמת פרויקט "אמוץ וטיפול בקשיש הערירי". מטרת הצעתי לסדר היתה לבנות פרויקט עם מנהלת יישומית לטיפול בקשישים עריריים בעיר, וליישם הן פתרונות טכנולוגיים והן פתרונות לוגיסטיים ואנושיים:

 • התקנת מדי מיים אלקטרוניים נשלטים ונקראים מרחוק למעקב אחר צריכת המים של הקשיש הערירי. התאגיד עירוני 'מי כרמל' מקדם פתרונות בתחום זה והמלצתי לתת עדיפות להתקנה בבתי אזרחים ותיקים עריריים.
 • לחבר את בתי הספר והתלמידים כחלק מהמחויבות הלימודית שלהם, כאשר כל תלמיד יקבל אחריות על 2-3 קשישים עריריים ובאחריותו ליצור איתם קשר יום יומי, תהליך שהינו חשוב גם בהיבט האנושי וגם בהיבט של הצלת חיים.
 • היבט שלישי – להפעיל בנוסף לתלמידים יחידת מתנדבים "מתנדבי הקשיש הערירי" שיפעלו באותו עיקרון של פעילות התלמידים.
 • נדרש פרויקטור שיתזמן וינהל את המערך הכולל והצעתי שנכין תקציב מתאים שיאושר בועדת הכספים לניהול וטיפול בנושא בצורה רצינית.
 • דו"ח בנושא ימסר ע"י ראש העיר בישיבת מועצת העיר אחת לשלושה חודשים.

לא יתכן שבשנת 2023 עדיין ימותו בביתם אזרחים וותיקים עריריים לבדם. זה נורא. העיר השלישית בגודלה במדינה אסור שתאפשר מציאות כזו.

בכדי לבצע את התוכנית למען האזרחים הוותיקים אני צריך אתכם איתי. הפעם בוחרים נכון, בוחרים אביהו האן לראשות העיר והירוקים למועצה.

הגיבו כאן לכתבה

26 תגובות
 1. ארזה צ'רצ'מן אמר/ה

  איפה ההתייחסות לקבוצות גיל אחרות- ילדים, בני נוער, זוגות צעירים
  איפה נושאים כלל עירוניים – זיהום אוויר, שטחים פתוחים, שיתוף הציבור בקבלת החלטות

 2. אלי בן ארי אמר/ה

  צר לי לא מאמין להבטחות של כל אלה שרוצים להיות ראש עיריית חיפה לחלק הבטחות אלו ואחרות לפני הבחירות כולם יודעים אך בהיבחרם שכחו את הבטחותיהם.מאחר ואני יליד חיפה זוכר רק ראש עיר אחד שעשה רבות למען העיר ותושבייה .אבא חושי ז"ל.היה יוצא בבוקר השכם מסתובב ברחובות לראות מה לא בסדר.ומתקן.אף אחד מראשי העיר אחריו לא הגיעה. לקרסוליו הקימו מדור תלונות הציבור פניתם אלייהם קיבלתם תשובה אחרי שנתיים וגם לא לעניין.יש לי הוכחות.אף אחד מראשי העיר לא דאג לזקנים הבודדים שאין להם משפחות.אך להעלות את הארנונה כל שנה על אף שבחיפה היא היקרה ביותר לעומת ערים אחרות גאגו ועוד איך דאגו.

 3. אייל אמר/ה

  שלום שולמית תודה על התגובה שלך על דבריי. הידיעה עוסקת בהטבות לגמלאים ללא שום הבחנה כלכלית ועל כל הגבתי. לגבי הירוקים והתחדשות עירונית, לדעתי את טועה ודווקא סיעות הירוקים בכל הארץ ובמיוחד בחיפה הם הדוחפים התחדשות עירונית של שכונות ותיקות קיימות ושל תשתיות קיימות במרכזי הערים במקום בנייה פרוורית, של שכונות חדשות הפוגעות בשטחי ואדי ושטחים פתוחים בשולי הערים וכך יוצרות מגמת פרוור זוחל. אלא שהירוקים, ובצדק, מעוניינים לדאוג הוליסטית לסביבה מתחדשת: התחדשות זה לא רק דריסה קבלנית צפופה ומכוערת כמו שחווינו בחיפה ברחוב חביבה רייך. ההתחדשות צריכה לספק תנאי מחייה טובים, תשתיות, מבני ציבור, תחבורה ציבורית, דרכים בטוחות ופארקים למאות התושבים הנוספים באותם בניינים שמחדשים. זה לא חוכמה להוסיף 1600 תושבים ו-700 רכבים נוספים לאחוזה ולהגיד 'תסתדרו' עם אפס תוספת של גנים, פארקים, קוי אוטובוס וכשאין מתנ"ס בשכונות ואין סופרמרקטים גדולים והפארק השכונתי עם תור של ילדים לכל מתקן וכד'.
  התחדשות עיאונית כמובן חייבת לקרות בכל שכונות הדיכונים בחיפה אבל עם תוכניות מסודרות, עם שימור מבנים היסטוריים, ובצפיפות הגיונית. ועל זה אביהו והירוקים נלחמים היטב בועדות.

 4. ריבקה אמר/ה

  לא יודעת למה לא רוצים לקבל את התשובה שלי.אומרים ששלחתי פעם,אבל זה לא נכון. מכווה שלא תמשיכו ככה גם בזמן שתייה ראש העיר.זה לא בסדר.ככה עושים שאתם לא מרוצים מי התשובה?.אני בחיים לא כתבתי לכם.תסתקלו גם לארנונה של הזקנים,כי זה הרבה כסף,אולי תוכלו להקטין קצת.לא יפה מה שעשיתם. אני מתחילה להרגיש כבר שלא סופרים אותי.

 5. פליישלר רבקה אמר/ה

  אני רוצה להצביע בישבילך, ורציתי מי התחלה. אני בעצמי זקנה,ואני מרוצה שיהיה ראש העיר שמסתקל גם אלינו. אני מכווה שהתקיים כי בארץ, מבטיחים הרבה,אבל בסוף מתחילים לשכוח. מה שאני מבקשת ,שתסתכל גם לארנונה שלנו. זה הרבה כסף,ואולי תוכלו להקטין אותה קצת.תודה רבה על כל התוכניות שלך בישביל זקנים,ובהצלחה,להגשמה שלהן.

 6. עמנואל אמר/ה

  דברים לעניין תודה רבה אייל.

 7. אייל אמר/ה

  צריך לעשות הפרדה מהותית בין אזרחים ותיקים מבוססים, אפילו עשירים מאד. לבין אזרחים ותיקים שמצבם הכלכלי והחברתי קשה ולא מקבלים את הסיוע הנדרש להם, עיריית חיפה זורקת אותם לעמותות.
  מה שבאמת נחוץ זה לא תעודת אזרח ותיק שתיתן הנחות לפנסיונרים מליונרים שמקבלים פנסיה כפולה מהמשכורות של משפחה צעירה. זה מעמיק פערים, וגם לא מטפל באזרחים ותיקים שמצבם הכלכלה גרוע ולא הולכים לא להצגות ולא לבתי קפה אלא חוסכים על מזון, תרופות וחימום וקירור.
  אני תומך באביהו לראשות העיר, אבל התוכנית שלו וגם של אחרים לא עושה את האבחנה וההפרדה על סמך מצב כלכלי. בחיפה 23 אחוז גמלאים, ומתן הנחות מופלגות לכולם ללא תבחין כלכלי רק ירע את מצבה הכלכלי של חיפה. אם מדברים על סולידריות של החברה כלפי קשישים מסכנים – איפה הסולידריות של הגמלאים המבוססים בעיר כלפי חבריהם? האם פנסיונרים מליונרים שמחליפים כל כמה שנים רכב ונוסעים לטייל בעולם, חשבו להקים קרן של גמלאים למען גמלאים?
  לכן אני חושב שהתוכנית שלך אביהו חייבת חשיבה מחדש.
  גם העו"ס בעירייה, חייבים להפסיק להפנות לעמותות ולהפשיל שרוולים. ניתן לאתר גמלאים עריריים, גמלאים במצב כלכלי גרוע, וכאלו שמתקשים לתפקד מכל מיני סיבות ולתת טיפול נקודתי לאלו שהכי זקוקים לו. להעניק הטבות על בסיס גמלאות ל-23% מאוכלוסיית העיר – הפנסיונר יונה יהב מדניה או הפנסיונר יעקב בורובסקי מרמת התשבי או הפנסיונר שמואליק גלבהרט מכרמליה, או הפנסיונר ישראל סביון או הפנסיונרית חדוה אלמוג וכל עשרות אלפי חבריהם העשירים והמסודרים האמן לי לא צריכים הנחות על קפה והצגות.
  את ההנחות האלו צריכות עשרות אלפי משפחות צעירות שמתקשות להתקיים עם משכנתאות שעלו באלפי שקלים. במקום כרטיס גמלאים, טפל בגמלאים שמשוועים לשירותי הרווחה, ועשה כרטיס משפחה צעירה עם הנחות משמעותיות שיביאו לחיפה משפחות צעירות.

  1. עמנואל אמר/ה

   דברים לעניין תודה רבה אייל.

  2. שולמית אמר/ה

   אייל כתב דברים נכונים,יש הרבה עשירים מבוגרים בחיפה שלא צריכים עזרה לצד קשישים באמת מסכנים וחלשים.
   אבל בעצם ההתעסקות של הירוקים בנושא הזה זהו ספין פופוליסטי כדי לברוח מהבעיה העיקרית של חיפה:העדר התחדשות עירונית ומתן היתרי בנייה.
   חיפה בכל קנה מידה היא באחד המקומות הגרועים בארץ ,בטח בקרב הערים הגדולות. הירוקים בעצמם הם מתנגדים כרוניים לתוכניות בנייה והתחדשות
   אם חיפה לא תתחדש ולא תמשוך אליה זוגות צעירים גם יהודים היא הולכת בכיוון לא טוב.
   צריך לשים לב שבשונה מהעבר הדירות החדשות בחיפה נמכרות במהירות(למעט אולי הפנטהאוזים היקרים המגדלים)
   העיר רוצה להתעורר ,ראשי העיר הגרועים שלה עוצרים את הפיתוח שלה.הירוקים היא לדעתי האופציה הכי גרועה לחיפה.

  3. שולמית אמר/ה

   הבהרה הירוקים מתנגדים כרוניים לבנייה והתחדשות עירונית הכוונה מהסיבות שלהם הסביבתיות/ירוקות למשל לכתבה בחיפה ניוז ביחס לפנייה שלהם לבית המשפט "לאכוף על הוועדה המקומית לבנייה לחדול מאישור תמא שחושבו לכאורה בצורה שגויה שפוגעת במרחב העירוני,למשל להתנגדות או השינוי בבניית יח"ד בסטלה מאריס בבסיס שיפונה,למשל עתירות כנגד כריתות עצים בחלק ממתחמי תמא

 8. עמרי. י. אמר/ה

  אביהו האן – יהיה ראש העיר עוד חודשיים.

 9. יהודה אמר/ה

  כל הכבוד לצהל

 10. פרי אמר/ה

  מסכנה חיפה שאלה מתמודדיה לראשות העיר
  הייפייפיה הנרדמת שרוצה אביר צעיר ושאפתן עם דם צעיר מקבלת כל פעם סבא ג'פטו רדום אחר…

  1. עמנואל אמר/ה

   לידיעתך חלק מראשי העיר הטובים והמןצלחים ביותר היו מבוגרים כמו: צ'יץ, חולדאי ,גוראל ועוד. הגיל המבוגר מעניק ניסיון שלראשי ערים צעירים פשוט אין.

  2. פרי אמר/ה

   המשל האגדי שרשמתי מכוון לעיר חיפה שגם כך עיר שאוכלוסייתה מבוגרת מאד וצריכה,לדעתי,ראש עיר צעיר/ה ולא מועמדים מבוגרים בגיל גימלאות.
   השימוש בדמויות המצוירות היה בהומור ולא כדי להעליב חלילה את המועמדים בשל גילם המתקדם.

 11. פלג אמר/ה

  להיות ירוק אין פירושו לעצור "התחדשות עירונית". לא באים "לתקן " מבנה בודד בן 75 שנה, אלא מטפלים ברמה שכונתית. כאשר הטיפול יצביע על שכונה(ראו מחנה דוד) – ההיבט הכלכלי יהיה ברור לכל יזם שישמח להגיע לחיפה. לעניין הטיפול ב 71000 מבוגרי חיפה((ולא 55000 כפי שהתיימר להציג מועמד אחר על פי נתונים שגויים)) – יש לנקוט בהחלט בפעולה על פי העקרונות שבתכנית הירוקה, כי אחרים "ירוקים" מקנאה, לגבי תכני שקולה שהוצגה. המשיבים בתגובה שנטפלים לזוטות, כמו אותו "אסטרטג" גדול פיזית ודגול בעיני עצמו, מנסים לגמד תכניות, אבל מבינים ענייני קהילה כמו שמבין סרדין במיץ פטל…כמובן שאפשר לפרט יותר , ובניגוד לאין אונות של "שדולת הגימלאים" במשך עשרות שנים, עתה אפשר לעשות יותר. לא עוד אוסף של ממורמרי קליש כיועצי אחיתופל וצוות של יהב, אלא רעננות חשיבתית ויכולות. ירוקים פלוס.

  1. עמנואל אמר/ה

   כתבת לעניין, היה מעניין לקרוא, תודה!

 12. שולמית אמר/ה

  הולכים על הקייס הקל.
  חיפה זקוקה לבנייה והתחדשות עירונית,הירוקים לדעתי ישאירו את העיר זקנה עם מבנים מקום המדינה שלא מתחדשים.
  אם עד עכשיו ראשי העיר של חיפה נכשלו בכל מה שקשור להתחדשות עירונית עם הירוקים לדעתי אין אפילו תקווה קלושה בנושא הזה.
  מועמדים שמגיעים להפגנות נגד הרפורמה המשפטית כנראה אין להם יתרון אחר להציע והם "שורפים" את שיתוף הפעולה עם הממשלה הנוכחית.

 13. אבי הראל אמר/ה

  יותר מאשר אני דואג לעצמי, אני דואג לנכדים שלי. אני רואה את אביהו כמעט בכל הפגנה ואני משתכנע שגם הוא דואג להם.

 14. אירית אמר/ה

  אימוץ האזרחים הוותיקים ודאגה להם היא מחווה יפה מאוד.

 15. דוכיפת אמר/ה

  המבוגרת הזאת מה שמה? whatever… אביהו שכח או בכלל לא שאל, אבל לדקלם היא פחות או יותר הצליחה.

 16. אמיר אמר/ה

  סוף סוף התייחסות רצינית לנושא החשוב.
  הצביעו לאביהו – ראש העיר הגא!

  1. אמיר אמר/ה

   . הבא !

 17. אורית אמר/ה

  כל הכבוד ויישר כוח!!!

 18. עמנואל אמר/ה

  תודה רבה אביהו.

 19. לאמור את האמת אמר/ה

  פעם היה "רדיו האן" חנות אלקטרוניקה מלאת קסם-נוסטלגיה

הגיבו כאן לכתבה