באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

בית התעשייה במלחמת השחרור בחיפה

לכבוד יום העצמאות, נספר על הקרבות סביב בית התעשייה...

התחדשות עירונית בחיפה תקועה במשך שנים ◄ צפו בסיור שנוטע תקווה עם אביהו האן

(חי פה) – המתחמים הגדולים ממתינים כבר 20 שנה להתחדשות עירונית, אבל מינהל ההנדסה של חיפה קידם מתחמים קטנים ברכס הכרמל. כתוצאה מכך, אלפי בניינים שאינם עמידים לרעידות אדמה ולהתרפות טילים לא טופלו. בריאיון שטח שקיימנו בשכונת קריית אליעזר, אביהו האן מסביר על האפשרות לשנות את זה ועל מה שזה יעשה לחיפה.

התחדשות עירונית תקועה (צילום: עומר כרמי – חי פה-TV)

תקציר הראיון עם אביהו האן:

בקריית אליעזר פוטנציאל אדיר להתחדשות. זהו שטח מישורי וגדול ובו מאות בתי רכבת ישנים.
כיום הבניינים מתפוררים ובהם מתגוררת אוכלוסייה שחייבת פתרון. לתושבים אין יכולת לשקם בעצמם את הנכס. לבניינים הישנים אין עמידות לרעידות אדמה והתקפת טילים.
ילדים שגדלים בסביבה כזו – נפגעים. התושבים מיואשים מתפקוד העירייה

שאלה:
אם כולם מבינים את הבעיה ופתרונה – למה זה לא קורה?

אביהו האן משיב:
נדרש פה תהליך התחדשות עמוק, אבל הסיבה שזה לא קורה היא חוסר יכולת של ראשי עיר להוציא לפועל התחדשות עירונית. לכן, במשך 20 שנה לא טופלו המתחמים הגדולים.
כל אחד מבין כי התחדשות עירונית תביא לדיור איכותי בר השגה וזה יביא צעירים לחיפה. העירייה תרוויח מהיטלי השבחה, התושבים ירוויחו דירות חדשות ובטוחות, הצעירים יוכלו לרכוש דירות והיזמים ירוויחו יפה.

המתחמים לא מוגשים לאישור הוועדה, כי מינהל ההנדסה התמקד ברכס הכרמל. כעת, יש לשנות את סדר העדיפות העירוני, לאחר תקופה ארוכת-שנים, בה שני ראשי עיר בחרו בסדר עדיפות אחר…

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

22 תגובות

 1. עריית חיפה אני מבקש מכם לחשוב לעשות התחדשות עירונית ברוחב הלל סילבר 75-105 תחשבו על זה

 2. אייזה ספורים הכול תקוע ביגללכם הירוקים מי יבחר בכם הביניינים בדגניה בסכנת היטמוטתות ואתם שם למעלה עובדים עלינו האסון הבא קרוב מאוד וכולכם תיסעו בתוצאות כולכם כולל כולכם גם מחלקת אירגן הפשע היתחדשות עירונית בחסות ראשת העיר שלו עושה כלום חבורת נוכלים כולכם מושחטים מין היסוד

 3. יהב יחזור הוא בולדוזר אמיתי חיפה מאז ומתמיד מנמנמת ובזמנו זזו פרויקטים
  אביהו מעכב פרויקטים כמו דרך הים 188 הקבלן מצא חלופה לילדי עופר בבית ספר מזור וילדי הגן יעברו למבנים קיימים אז מה קורה?אביהו גם ברמת הנשיא נבנית שכונה בסמוך לבתי ספר
  הרעש אותו רעש
  מסכימה שיש קודם לדאוג לילדי עופר אין עוררין מגיע להם אבל העירייה מערימה קשיים בשם הירוקים
  אז נחכה ליהב והכל יסתדר

 4. כול המגיבים כאן מתווכחים על בעצם איך לבצע התחדשות עירונית ואני אומר:
  כול ילד שני שיוולד לכרות את ראשו ולהרגו ואת ההורים לכלוא לשבועיים עם ג'וקים ועכברושים ובאם יחזרו על זה פעם נוספת אז שוב להרוג את הוולד אך הפעם גם את הנורים להוציא להורג!
  אין מקום לעוד אנשים , לא בישראל ולא בעולם!!!!
  ילד אחד לזוג למשך לפחות 3-5 דורות יקטין את אוכלוביית העולם לחצי מיליארד עד 1-מיליארד ומאז יהיה ניתן להתיר כבר לא יותר משני ילדים לזוג!
  אין מקום בכדור הארץ!

 5. אין מה לעשות אם במנהל הנדסה עומד כזה מהנדס עיר. קיים קושי לקבל היתרים, ככה זה שבעלי תפקידים במנהל הנדסה עוזבים והקיימים נוסעים כל פעם לראיונות עבודה בוועדות אחרות אך לא מתקבלות לעבודה, כי לא כל הוועדות בארץ מקבלות כל אחת לעבודה לתפקיד ניהול.

 6. השיטה בארץ גרועה במיוחד כי העיריות בעצמם אין להם מוטיבציה לתכנן,לשנות,לעבוד קשה.
  צריך לעשות רפורמה שמי שמתכנן ומוציא לפועל תוכניות (של מתחמים מוכרזים להתחדשות עירונית) הם חברות מסחריות מקצועיות שיש להם אינטרס כלכלי שיעבדו מול הרשות הממשלתית להתחדשות כאשר לעיריות תהיה רק זכות להתנגדות ברמה שווה כמו של התנגדות הדיירים ובעצם המתחמים המוכרזים והיתרי הבנייה ייכפו על העירייה במינימום יכולת התנגדות ובהליכים מזורזים.מתחמים מוכרזים צריכים להיות מוחרגים ולהיתרי בזק בגלל הסיכון של הדיירים במבנים האלה.

 7. חרטטן הירוקים תוקעים את הפרוייקטים אחד אחרי השני ! פייק של תעמולת בחירות זולה וכמובן שום מילה על פינוי בינוי ב קיבוץ גלויות !!
  לא להאמין לאביהו נקודה

 8. צודק! צריך לעשות התחדשות עירונית בבניינים הישנים בשכונות החוף, ולא לעשות תמ"א 38 בכל פינה בכרמל הצפוף. חשוב לזכור שהעיר תחת ההנהגה של קליש ויהב ב-20 שנה האחרונות הזניחה את הנושאים האלו.

 9. בקדנציה הקודמת הייתי חבר דירקטוריון בחברת שקמונה מטעם סיעת הירוקים. הדירקטוריון אישר כמה תוכניות התחדשות עירונית שכבר עמדו לקראת מימוש בקרית אליעזר, בקרית חיים ובהדר. בדיוק במקומות הנדרשים. כשקליש נבחרה כל התוכניות הנ"ל הושלכו לפח, למה? אתם הרי יודעים מדוע…אצל קליש כל החלטה התקבלה מהבטן (במקרה "הטוב")… אילו קליש לא היתה ראש העירייה, היינו רואים עתה 3 פרויקטים בנויים, שלקח שנים לאשר אותן לביצוע…הנה לכם עוד בכייה לדורות מתוצרת עינת קליש וחבורתה ונציין לרעה גם את נחשון צוק – ממלא מקומה, מיכי אלפר יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה ומהנדס העיר אריאל ווטרמן…כולם שותפים לחטא הזה.

 10. כל עיר זקוקה להתחדשות עירונית.
  אבל רק ראש עיר טוב ושקול כמו אביהו יעשה התחדשות זו תוך שמירה על חיפה כעיר ירוקה. בלב שכונה של בתים בגובה סביר לא יכנס גורד שחקים. זה מתאים רק לשכונות מסויימות.

  • עד עתה ראינו ״התחדשות״ בכרמל שרוב בנייניו עומדים בתקנים במקרה של רעידות אדמה, ונוכחנו ב״ההתחדשות״ של הכפלת ושילוש הדירות בכל מבנה שהביאה לרווחים גדולים לקבלנים ותוספת ארנונה יקרה לעיריה.
   לא ראיתי שבכוונת הירוקים בראשות העיר להנחות את הועדה המקומית להגבלת קומות ודירות ברכס הכרמל שכבר רווי.

 11. מה אדון אביהו שוכח לספר?
  א. שהוא עצמו היה במועצת העיר וסגן ראש העיר ולא קידם כלום בנושא. יפה לו להאשים את הנהלת העיר כשהוא היה בהנהלת העיר. מועצה לעומתית – מה היא קידמה?
  ב. שעבור התחדשות עירונית חיפה צריכה להיות אטרקטיבית. מה לעשות שהשכונות האלו הרבה פחות אטרקטיביות?
  ג. שהייתה הצעה לעשות בינוי-פינוי בעזרת אחד המגרשים בשטח האצטדיון. זה היה מאפשר לקבלנים לבנות דיור חלופי ואז להרוס ולבנות – חוסך את שכר הדירה להתפנות עד קבלת דירות. מי שטירפד את זה היה מהנדס העיר אריאל ווטרמן וראש העיר יונה יהב. למה לא לעשות תחקיר מדוע הם טירפדו את התחלת התהליך בקרית אליעזר?
  ד. קבלנים תאבי בצע רוצים מכפילי דירות אבסורדיים שייצרו סלאמס. למשל ברחוב צה"ל יזם הציע לקחת שיכון עם 16 דירות ולבנות 160 ב-40 קומות. מכפיל של פי 10
  זו הסיבה שהפרויקטים טורפדו עד כה.
  גם לא ברור איך לפתע הסכימו ל-30 קומות בבת גלים אחרי שקבעו מקסימום של 25 בכל שכונות החוף.
  מה זה משדר לקבלנים? שהעירייה מדברת ב-20 קולות ואין תוכנית כוללת אז אפשר לסחוט באיומים עוד ועוד דירות.
  בהרבה ערים הקימו מנהלת התחדשות מסודרת עם מהנדס תחבורה שמסביר איך יחודשו תשתיות התחבורה, מהנדס סביבה שמסביר על משטר רוחות, הצללה ועוד, אדריכלים ואנשי כלכלה שעוזרים לתושבים להבין איך יממנו ועד בית של 500 שקל למגדל חדש כשהם משלמים 50-100 כיום.
  אבל ממתי חיפה עיר מסודרת?!
  ממתי למהנדס העיר מזיז מהחיים של שכונות החוף?!
  מקשקשים על תוכניות אב למגירות לעוד עשר שנים
  לעירייה אין תקציבים לחדש כבישים, להוסיף נת"צים, לחדש מבני ציבור, תוספת כיתות וגנים.
  הכל חפלפ.

  • אייל אתה טועה ומטעה בענין הביקושים בשכונות החוף ,ברמת הנשיא שזה נווה דוד בעצם ובנאות פרס שזו אפילו לא נחשבת ממש שכונת חוף במחירים עלו מאד ויש ביקושים עצומים.
   בקרית אליעזר הזוכים במחיר למשתכן קנו אותן ב800,000 והיום כבר שוות כ2 מיליון והשכירויות שם 4500 וצפונה בנוסף לועד בית יקר הדירות האלו נחטפות בזמן שהדירות בשיכונים הישנים גם ב2500 תקועות לפעמים.
   אם זה לא ביקוש כנראה אתה חי ביקום מקביל

  • היי שולמית. רמת הנשיא לקח 10 שנים לשווק ועוד לא נבנתה במלואה. ביקושים – הכל יחסי.. קבלן אמר לי שפרויקט פינוי בינוי של 400 דירות חדשות יקח לו במרכז שנתיים לשווק במלואו ובחיפה 6-8 שנים כלומר פי 3-4 ברמת הביקושים. אפשר לראות שכל החברות זהירות ומחלקות את הפרויקטים לשלבים בדיוק מהסיבה הזו.

 12. כל כמה ימים כתבה על האן והירוקים ,גנץ הצטרף ,ההוא וההיא הצטרפו ועוד לא ראיתי בסקרים שהם עוברים את ה6% (מעריב 15/09/23)
  לגבי ההתחדשות קליש ויהב לדעתי כבר נכשלו בנושא זה והשאירו את שכונות החוף בעליבותם ,מצד שני זו גם לא חוכמה לתת ליזמים אוטומטית מכפלות של 5 יחד" על כל מתחם ושיחריבו את שכונות החוף ויהפכו את החיים כאן לבלתי נסבלים וצפופים.
  מחיר הקרקע כבר גבוה מאד וכמו שהודה ביושר אחד היזמים ברדיו חיפה בעצמו יש היתכנות כלכלית גם בבניה במכפלות קטנות בהרבה. בבניינים שהם לא שיכוני רכבת צריך לדעתי לאשר רק תמא.
  בינתיים כבר 20 שנה ואחרי כל כך תוכניות אם ויחסי ציבור שום דבר לא ממש קורה בשכונות החוף

  • קורה גם קורה
   התחילה בנייה בנווה דוד, יש תכניות מאושרות בשער העליה, בשפרינצק, גם בקרית אליעזר ,

  • "תוכניות מאושרות בשער העלייה.." זה היה אמור להצחיק? במה עוסקת הכתבה? בהבטחות לא ממומשות עשרות שנים בעיריית חיפה.
   בבנייה במסגרת פינוי בינוי יש בנין אחד ביציאת אירופה ובניו אחד בנווה דוד.2 בניינים מתוך אלפי דיירים שממתינים לפינוי בינוי.
   אם זה "קורה גם קורה" לדעתך לא נעיר אותך מהתרדמת שלך ושל ראש העיר שלך.ככה וככה לי הסקרים זה החודש האחרון בחסן שוקרי

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...

ריקודים סלוניים: אלופי ישראל הם הרקדנים מוסטפא וליאל מחיפה

(חי פה) - הכירו את שני הילדים המבטיחים שמביאים הרבה כבוד לעיר חיפה, מוסטפא עודה בן 10 וליאל ברישב גם כן בת 10 זוג...