השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

״לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה״ • השכונה בחיפה שהפכה לאתר בנייה

גבעת זמר בחיפה שכונת גבעת זמר נחשבת ייחודית בחיפה, כיון...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

אביהו האן: "אני אופטימי – ניתן להחזיר את העיר חיפה למסלול אחרי חמש שנים קשות"

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, האדם שפעל בהתנדבות במשך עשור למען התושבים במועצת העיר, כיהן כסגן ראש עיר והיה יו"ר האופוזיציה בקדנציה האחרונה, מכהן כיום כממלא מקום וסגן ראש העיר חיפה וכן מחזיק בשלושה תיקים חשובים.

האן מחזיק בתיק איכות הסביבה שבמסגרתו הוא מרכז את ועדת איכות הסביבה ואיגוד ערים להגנת הסביבה, האיגוד שמנטר את המפעלים המזהמים כדי לראות שרמת הפליטות בהם תהיינה נמוכות עד כמה שניתן.

כמו כן, הוא מחזיק בתיק השימור במסגרתו הוא נבחר ליו"ר ועדת השימור. האן מתכוון לשמור על המבנים המיוחדים בחיפה. לדבריו, יש בחיפה מבנים המהווים נכסים משמעותיים ביותר, אשר אחר כך יהפכו את העיר לעיר תיירות וכן לעיר הדוגלת בקיימות.

בנוסף, הוא מחזיק בתיק השכונות ומטרתו לארגן מחדש את הקשר בין התושבים לבין העיר וזאת באמצעות בחירה דמוקרטית של ועדי שכונות שייצגו את התושבים מול העיר ויפעלו למען התושבים.

״ועדי השכונות הם לא פיקציה״ – מקימים מועצת שכונות בחיפה ◄ צפו

אביהו האן: "ועדי השכונות הם לא פיקציה״ (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בראיון לחי פה, האן מספר כי חילקו את העיר ל-37 שכונות ולכל שכונה יהיה יו"ר ונציגים שייבחרו בצורה דמוקרטית עם תכנון מוסכם, כאשר הנבחרים ייצגו את השכונה מול העיר. בנוסף, הם הולכים להקים מועצת שכונות חיפה אשר יוגדרו לה סמכויות והיא תתנהל פעם ברבעון או כל מספר חודשים. דבר משמעותי נוסף שיעשו הוא הקניית תקציב לכל שכונה למען טובת השכונה. הכסף יינתן לנציגות והיא, על פי שיקול דעתה ובתיאום עם העיר, תחליט כיצד ובאיזה תחומים יש לפעול למען השכונה. הנושא נמצא בתהליכי הכנה.

נציגי השכונות הם נכס אסטרטגי לחיפה

"נושא השכונות הוא נושא חשוב לי מפני שאני חושב שוועדי שכונות הם לא "פיקציה". ועדי השכונות הם אלה שמתנדבים כדי לגרום לכך שהשכונה שלהם תהיה נקייה ומטופלת, וכי העיר תפעל למענה. אנחנו רואים בנציגים השכונתיים כמשהו שהוא מאוד אסטרטגי לעיר".

האן בסיור בשכונת בת גלים (אלבום אישי)

מסייר בשכונות ופתוח לכל פנייה

עם כניסתו לתפקיד וקבלתו את תיק השכונות, האן החליט שלשבת במשרד כל היום זאת לא הדרך להבין את הרוח ואת המצב של העיר. לכן, הוא יוצא מספר פעמים בשבוע לסייר בשכונות ולשמוע מה שזקוק לתיקון וטיפול.

בהמשך הוא יעביר את הנושאים לגורמים התפעוליים של עיריית חיפה, כדי שיוכלו לתקן בצורה מהירה. כך, הוא מעניק לתושבים את התחושה שיש מי ששומע אותם ועובד בשבילם. "צריך לצאת לשמוע את התושבים הפעילים ואת נציגי התושבים כי הם הכוח שיש לעיר", אומר האן.

עוד הוסיף האן כי התושבים מרגישים שיש משרד פתוח עבורם וכי הם יכולים לפנות אל אביהן האן באופן אישי מכוון שהוא זמין להם בטלפון וכי המייל שלו פתוח לכל פנייה.

אביהו האן סיור שכונות (אלבום אישי)
אביהו האן סיור שכונות (אלבום אישי)

איכות חיים בעיר עם הצללה של עצים

״תיק איכות הסביבה הוא התיק הכי חשוב בעיר הזאת״, אומר האן בראיון וממשיך ״עיר נקייה היא עיר שאפשר לנשום בה אוויר נקי, עיר שהיא משופעת בעצים, עיר בה יש הצללה שמגיעה מהעצים. אלו מייצרים איכות חיים בעיר.״

נחל קישון וברקע בתי הזיקוק. מימין - מפעל גדות (צילום: ירון כרמי)
נחל קישון וברקע בתי הזיקוק. מימין – מפעל גדות (צילום: ירון כרמי)

אפעיל את ועדת איכות הסביבה

כך הוא ממשיך לספר: ״כמי שמחזיק את תיק הסביבה, דבר ראשון אני אפעיל את ועדת איכות הסביבה ואני אפעל כדי לקדם את הנושאים המשמעותיים בתחום הזה: עצים, ואדיות, עיר נקייה עיר שמטפלת באנרגיה נקייה והתחדשות אנרגטית.

נהפוך את האיגוד לראש חץ בפעילות של עיריית חיפה מול המפעלים המזהמים

אקח את איגוד ערים שמכיל את 12 הרשויות במפרץ חיפה ויש לו מגוון רחב של תפקידים ואהפוך אותו לאקטיבי – איגוד שייבחן היטב את כל הפעילות של המפעלים המזהמים, כדי לייצר מצב שהמפעלים יצמצמו את כמות הזיהום.

אנחנו נפעל לפנות את המפעלים המזהמים מכאן ולקדם את התוכנית של מפרץ חיפה חדש ונקי ללא זיהום אוויר. כמו כן, אנחנו נפעל לקדם את תוכנית תמ"א 75. אנחנו ניקח את האיגוד ונהפוך אותו לראש חץ בפעילות של עיריית חיפה. אלה הנושאים שיאפשרו לעיר חיפה לצמוח ולהתפתח".

עצים בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

שתילת כמות גדולה של עצים

קידום מספר תוכניות בנושא הצללת הכבישים:
"אנחנו מאתרים אזורים בהם נשקיע שתילת כמות גדולה של עצים, כדי שיתחילו לייצר את האורבניות שאנחנו רוצים. אנחנו מתחילים בקריית חיים ברחוב אח"י אילת.

אנחנו נעשה את זה בתיאום עם כל הגורמים. בנוסף, נעשה תהליך של שתילת עצים אשר ייעודית להרבה מאוד אזורים. אנחנו נאתר את החורים בהם נמצאים גזעי עצים כרותים ונשתול עצים חדשים. אנחנו נשתול אלפי עצים כל שנה, כי השתילה מביאה חיים לעיר ומייצרת אקלים יותר נעים, תוריד את הטמפרטורות ותעלה את איכות החיים בחיפה".

השימור מאפשר לייצר עיר מבוססת על תיירות ועיר עם איכות חיים טובה ◄ צפו

אביהו האן – נושא השימור (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"נושא השימור קרוב לליבי מתוך ההבנה ששימור מאפשר לייצר עיר המבוססת על תיירות, עם איכות חיים טובה ועם מבנים מפוארים", מספר האן ומוסיף כי בנושא השימור הוא מקדם שלושה נושאים שחשובים לו:

 • לסיים את סקרי השימור בעיר ע"י אנשי מקצוע שיחליטו אילו מבנים ראויים לשימור וידונו ברמת השימור בכל מבנה. האן מקדם עם יחידת השימור מערך משמעותי של סקרי שימור, כדי שלא ייהרסו מבנים חשובים כגון אותו מבנה בשדרות יצחק 5.
 • לקדם מדיניות שימור שתפעל מול בתי המשפט וועדות הערר ותגדיר את העקרונות שרוצים לאותם בניינים שמעוניינים לשמר.
 • לקדם תוכניות שימור, זהו יעד סטטטורי ומשמעותי ואנחנו נקדם אותו על פי תוכניות שימור אזוריות לכל אזור. אנחנו נבנה את תוכנית השימור הראויה לאותו האזור ותוכנית השימור הזאת תהווה את הבסיס לכל מה שניתן ואפשרי לבנות באותו אזור מבוסס על העקרונות שיוגדרו בתוך תוכנית השימור", מסכם האן
רחוב שדרות יצחק 5 (צילום: מיכל ירון)

הממשלה היא ידיד שיכול לעזור לנו לפתח ולקדם את העיר חיפה

כממלא מקום ראש העיר, האן נחשב ליד ימינו של יונה יהב ראש העיר, אשר מפעיל אותו גם לנושאים נוספים שאינם מוגדרים כחלק משלושת הנושאים. האן וראש העיר יונה יהב לא רואים את הממשלה כאויב, אלא כידיד שיכול לעזור להם לפתח ולקדם הרבה מאוד נושאים בעיר.

"אני יודע שראש העיר פועל כמעט יום יום מול גורמי ממשל״, אומר האן ומוסיף ״אני עוזר לו בכך באמצעות הקשר עם מפלגת כחול לבן. יש לנו אג'נדה אחת – לפתח עיר טובה לתושביה בעלת תקציבים ממשלתיים ותחתיה פרוייקטים משמעותיים".

באים עם נפש חפצה וכל יום עושים משהו טוב לטובת העיר ◄ צפו

אביהו האן: "כל הסיעות התאחדו תחת ראש העיר למשימה אחת" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

שיתוף פעולה במסדרונות עיריית חיפה

כולנו יודעים שחיפה עברה מערכת בחירות לא פשוטה עם הרבה מתמודדים (12 במספר) מה שהביא לסיבוב שני עם זכייתו של יונה יהב. אותם מתמודדים שהפכו ליריבים בתקופת הבחירות כיום מכהנים כסגני ראש עיר והם חלק מהקואליציה. אז איך בדיוק הולכים הדברים בין כותלי עיריית חיפה?

"אני חושב שמה שיפה הוא שכל הסיעות התאחדו תחת ראש העיר למשימה אחת – לעשות בחמש השנים האלה טוב לעיר ולתושביה. אני חושב שתחת קואליציה שבאה ממקום טוב ואג'נדה נכונה, תחת ראש עיר שמגיע עם ניסיון ותחת סגני ראש עיר עם ניסיון בפעילות ציבורית ובמועצת העיר של שנים רבות, נוצרת סינרגיה מצוינת בין כל הגורמים השונים.

אני רואה בבוקר את החיוך של כל מי שנמצא פה. אנחנו באים עם הרגשה טובה ונפש חפצה וכל יום עושים משהו טוב למען תושבי העיר ואני מעריך שכך יימשך לאורך הקדנציה. אני מאוד אופטימי להחזיר את העיר למסלול אחרי חמש שנים קשות שהעיר עברה".

ראש העיר יונה יהב וסגניו (צילום: עיריית חיפה)
ראש העיר יונה יהב וסגניו (צילום: עיריית חיפה)

עיר שנותנת לתושבים הרבה יותר איכות חיים ממה שהיה לה עד היום

האן רוצה לראות את העיר עיר הרבה יותר נקייה, עיר שהתשתיות, הכבישים והמדרכות בה יישתפרו לאין הכר. עיר שהאוויר שאנו נושמים בה יהיה אוויר הרבה יותר נקי. עיר בה תהיה תעסוקה, עיר שרמת החינוך בה תעלה, עיר שנותנת לתושבים הרבה יותר איכות חיים ממה שהיה לה עד היום.

"אני חושב שזה אפשרי לעשות את זה", אומר האן.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. כל הכבוד לך אביהו האן ולמר יונה יהב שניכם אחראיפ ואכפתיים ובעלי יכולת להזיז דברים. אכן סבלנו חמש שנים

 2. שכחתם רק לציין ששכר של סגן ראש עיר בעיר כמו חיפה הוא 39,880(!) שקל בחודש.
  ועל זה נאמר ברכות למעושרים החדשים.

  • כשיש יזם פרטי שמחזיק בנכס, העיריה לא יכולה לעשות כלום…

 3. חרטטן בטח יתקע את העיר לעוד 5 שנים !
  וגם לא יאפשר פינוי בינוי אביהו תוקע את העיר אנחנו בבעיה קשה מאוד

 4. נווה שאנן נראת כמו מזבלת חירייה לא מנקים רחובות ודיירים לא פחות אשמים שזורקים פסולת.

 5. נקווה שיטפלו בכבישים לא יעשו טלאי על טלאי.באבא הלל סילבר יש המון חורים והמון טלאים הגיע הזמן שבכל כבישי נוה שאנן יסללו את הכביש ולא טלאי על טלאי. תודה

 6. סליחה שבחרתי לא לקרוא את הכתבה.
  שמעתי שביקרת בעירונית כלשהי והיית מרוצה. אני הייתי שם כמה שעות אחרי. לא הצלחתי עד לרגע זה להסדיר עניינים פעוטים של תקלה בקריאת שעון מים. זה שרות שבעבר, שנות האפס, יכולתי בקלות לפתור. היום יושבת פקידות שלא מנסה לפתור את הבעיה, וניסיונות שלי להתקשר ללא פחות משלושה מוקדים נתקלה באפס יכולת ובעיקר באפס רצון. ממה היית כל כך מרוצה?

 7. זהו! התחברת לממשלה שעד לפני כחודשיים קראת לה אויב והיפגנת נגדה ברחובות עם שרית גולן ועם יונה יהב ? איזו צביעות! פתאום הממשלה טובה ובסדר ואפשר לעשות עמה עסקים… איו גבול לצביעות ולהעמדת הפנים . אוי !כמה חבל שאני כל כך צודקת.

 8. לא רואים את הממשלה כאויב?
  למה מי אתה בכלל פוליטיקאי של 2 מנדטים במועצה יושב שם ומדבר על ממשלה עם רוב מוחץ של העם(אם לא מחשיבים את הקולות מהמגזר).

 9. ביריונות של דיירים בעלי קשרים שחונים בדבל ותריפל פרקינג ברחוב שוהם וחוסמים את הכביש הגיעה הזמן לעשות.

  • כל מי שחונה במדרכה ובתוך רחובות עיריית חיפה חייבת להפעיל רכבי גרר ולגרור את הרכבים עם קנס כבד לעבריינים.
   העירייה לא מחויבת לספק מקום חניה לרכב שלכם. היא כן מחויבת לשמור על סדר וחוק ומדרכות בטוחות להולכי רגל וכבישים בטוחים לנהגים
   סלקו את רכבי העבריינים.

 10. 7 מקרים פליליים כולל 2 חיסולים למוות תוך כמה ימים. גם אני אופטימי כסגן ראש עיר בשכר מלא ופנסיה שמנה. איפה שוטרים ברחובות הדר והעיר. איפה סילוק עבריינים שהשתלטו על עסקים. ניקוי המדרכות והכבישים מרכבים שחונים בחסימתם ומפריעים לתנועה בעיר. איפה שלטון החוק הכי בסיסי בחיפה כדי להחזיר בטחון אישי בטיילות נגד מטרידים ורכבים משופרים מהכפרים. איפה ניקוי העיר ואכיפה נגד שופכי פסולת בניין בתוך העיר ובואדיות.
  איך בדיוק אתה אופטימי במצב העגום כל כך של העיר. ומדוע לאפשר חישמול דרך כל חיפה והרס עתידה לעשרות שנים קדימה??

 11. האם בעירייה הליברלית שמנוהלת עכשיו ע"י נבחרי העיר הליברלים שבחרו אותם תושבים ליברלים שמתגוררים בעיר הליברלית ,שכרו ציידים להמית בירי חזירים באופן הכי פרימיטיבי וברברי חיות חסרות ישע?
  במה אתה גאים בדיוק?
  אתם קוראים לעצמכם ליברלים ודמוקרטים?
  אתם חושבים שאם אתם בצד הנכון פוליטית וסחבקים עם התקשורת תוכלו לטשטש את כל הכשלונות שלכם?

  • תושבי חיפה 94% הצביעו למיגור מטרד החזירים האימתניים בחיפה ממנו סבלנו 4 שנים בדילול. אני מניח שכל בעלי החיים שסובלים מהאס בתי הגידול שלהם על ידי ריבוי יתר של חזירי הבר גם יודו על דילולם.
   תנו לחיות לחיות הפכה לתנו לבעלי החיים האחרים למות כי יש הייפ על חזירי הבר לפתע הם היחידים עליהם יש להגן?!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...