הסיפור שאינו נגמר: העליון קבע שניתן להרוס את המבנה בשדרות יצחק 5 בחיפה

שנים ארוכות של מאבקים על מנת לשמר את הבניין במרכז הכרמל הסתיימו השבוע, כששופטי העליון קבעו כי ניתן להרוס את המבנה. לפני חודשיים נכנס המבנה לרשימת השימור העירונית, מה שאומר שכעת הוועדה המקומית יכולה לדון בנושא ולשנות את ההחלטה. חבר המועצה ירון חנן: אין לי ספק שהמבנה לא ייהרס בסופו של דבר.

שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)

משנת 2011 מתווכחים בעלי יח"ד בבניין בשדרות יצחק 5 במרכז הכרמל האם לעשות פרויקט של פינוי בינוי במסגרת תמ"א 38 או שהבניין אמור להיות מבנה לשימור, בגלל שתוכנן על ידי האדריכל שמואל רוזוב ונבנה בשנות ה-40 של המאה הקודמת.

השבוע הפכו שופטי העליון את החלטת המחוזי וקבעו כי ניתן להרוס את המבנה, אולם במהלך היום התברר כי לפני חודשיים נכנס הבניין לרשימת השימור העירונית, מה שאומר שהנושא יכול לעלות לדיון מחודש בוועדה המקומית וייתכן כי הוועדה תקבע שלא ניתן להרוס את המבנה כעת כשהוא ברשימת השימור.

לאחר שנים של מאבקים בערכאות משפטיות החליט בית המשפט העליון בשבתו כערכאה אחרונה, כי הבית בשדרות יצחק במרכז הכרמל (מקביל לשדרות הצבי) אינו מבנה, שראוי לשימור, ולכן ניתן לעשות במבנה פרויקט של התחדשות עירונית (פינוי בינוי).

שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)
שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)

בחיפה, כמו בערים נוספות, יש רשימות מבנים לשימור, אך המבנה המדובר לא נכלל ברשימת המבנים לשימור (עד לאוקטובר האחרון). המבנה תוכנן על ידי האדריכל הנודע שמואל רוזוב, אך לעומת מבנים רבים שתכנן בעיר וכן נכנסו לרשימת המבנים לשימור, המבנה הזה נשאר מחוץ לרשימה.

המבנה בן שתי קומות ונבנה בשנות ה-40 של המאה הקודמת. בשנת 2011 מספר בעלי דירות בבניין רצו לעשות במבנה פרויקט של תמ"א במסלול פינוי בינוי, אך נתקלו בהתנגדויות. לאורך השנים המבנה עבר מסלול משפטי ארוך ובית המשפט המחוזי קבע כי אין להרוס את המבנה בשביל התחדשות העירונית, גם אם המבנה לא נכלל ברשימת השימור.

הערעור לעליון השבוע הפך את החלטת המחוזי, שקבע שניתן להרוס את המבנה ולבנות בניין חדש במקומו. כעת מתברר שהמילה האחרונה עוד לא נאמרה וסגן ראש העיר, נחשון צוק, יוכל להעלות את הנושא לדיון ויכולה להתקבל החלטה מנוגדת להחלטת העליון.

טירת כרמל – רחב
שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)
שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)

חבר מועצת העיר מטעם הירוקים, ירון חנן, סבור שעוד יהיה שינוי בהחלטה והמבנה לא יפגע. חנן מסר לחי פה:

"פניתי לסגן ראש העיר נחשון צוק המכהן גם כיו"ר מליאת הוועדה המקומית, על מנת שהבניין יעלה לדיון בישיבת הוועדה. כשהתחיל הדיון בבית המשפט העליון לא היה ידוע שהבניין הוכר כמבנה הראוי לשימור ונכנס לרשימת השימור, ורק במהלך היום המידע התברר, וכמובן התמונה משתנה לחלוטין בעקבות זה.

כעת ניתן לקבל החלטה בוועדה המקומית שאם המבנה ברשימת השימור, לא ניתן להרוס אותו בגלל הערך שלו, הרי זו משמעותה של רשימת השימור. אם אנחנו הורסים מבנה שנמצא ברשימת השימור, אפשר להפסיק עם השימור.

ללא ספק, יש בחיפה עשרות מבנים שיש להם ערך היסטורי וארכיטקטוני גדול וזו המחויבות שלנו לשמור על המבנים האלה. בכל עיר גדולה בעולם כבר מבינים את זה תקופה ארוכה, והגיע הזמן שזה יהיה ברור גם בחיפה. ברור שלבעלי הנכס וליזמים יש רצון לגיטימי להרוויח כסף, אבל לא כשצריך בשביל זה לפגוע בעיר ובמבניה. אני מאוד מקווה שאחרי שנים של דיונים משפטיים, תתקבל ההחלטה הנכונה. אסור לשכוח שלצד בעלי דירות שרצו את התמ"א, היו גם בעלי דירות שנלחמו כל השנים על שימור המבנה הייחודי"

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

יש לציין כי לאורך השנים היו מספר הצעות כיצד לשקם את המבנה, אחת מהן הייתה לשפץ את הבניין ולשמור עד כמה שאפשר על הייחוד שלו ולהוסיף עוד יח"ד מעל הבניין, אבל גם ההצעה הזו נדחתה. על אף שעברו עשרות שנים מאז שנבנה הבניין כמעט שלא נערכו בו שינויים, וניתן עדיין לראות את העיצוב והתכנון הייחודיים לרוזוב ולכן היה מאבק על השימור.

שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)
שדרות יצחק 5 (צילום מיכל ירון)

 

2 תגובות
 1. יליד חיפה בן 50 אמר/ה

  רק אנשים שיש להם אינטרס כספי מעדיפים את מפלצות הבטון הגועליות שנבנות על חורבנן של יצירות האמנות שאמנים כמו רוזוב בנו כאן בשנות ה-30 של המאה ה-20.
  לשמור ולשמר!
  מי שרוצה לחיות בים של בטון מוזמן לעבור לסין. יש שם הרבה ערים ושכונות עם מפלצות בטון.

 2. יליד+חיפה+בן+שבעים אמר/ה

  האקסטזה של הכרזת בית לשימור על כל בלוק ולבנה שמתגלגים בסביבה חייבת להפסק. העיר קפואה מזה שבעים שנה ואופנת ההכרזות שאינה מטיבה עם איש למעט איזה פילוסוף במחלקה לשימור בתים, ממש פוגע קשות בהתפתחות העיר. תואילו בבקשה למנות כמה מבנים מוכרזים בחיפה לשימור ואיזו הצדקה אמיתית ולא מכבסת מילים יש לכ״א. תנו לעיר לפרוח!!!

לא ניתן להגיב