בג”ץ דחה עתירה נגד פיצול תוכנית הכפלת מסילת הרכבת בחיפה

רכבת רכבת ישראל התמונה להמחשה (צילום: חגית אברהם)ישראל (צילום חגית אברהם)

בג”ץ דחה אמש (א’, 4/7/2021) עתירה נגד פיצול התוכנית להכפלת מסילת הרכבת בחיפה – תת”ל 65 (תכניות לתשתיות לאומיות). על אף הדחייה, הצהירו הגופים המשיבים (ביניהם רכבת ישראל, עיריית חיפה ומשרד התחבורה) כי יבחנו את החלופות השונות המוצעות לתוכנית, במסגרת ההתנגדויות לתוכנית.

בהרכב הדיון, שנערך ביום חמישי 1/7/2021, ישבו הנשיאה אסתר חיות, השופטת ענת ברון והשופט דוד מינץ. את העתירה הגישו עמותת שלוש השקמים – העמותה לקידום החיים והסביבה בגליל המערבי, האדריכל מיכה רטנר, אותו ייצגה עו”ד אליס גולדמן, ומספר מועצות באזור הצפון. את יתר העותרים ייצג עו”ד דביר לנגר. העותרים דרשו להשמיע את קולם נגד הרעיון לשקע את מסילת הרכבת בסמוך לחופי הים בחיפה, ובעד בחינת חלופות שהוצעו על ידם כפתרון לבעיית הרכבת בעיר.

עו”ד דביר לנגר מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

בית המשפט קובע מפורשות כי יהיה על המשיבים להתייחס ולבחון את התכניות החלופיות שהצגנו במסגרת הליך ההתנגדויות. העובדה כי בית המשפט התייחס במפורש לבחינת החלופות גם בהיבטים “כלכליים” היא חשובה לנו במיוחד, שכן החלופות שהוצעו על ידינו מייצרות תועלת כלכלית-תחבורתית משמעותית הרבה יותר מאלה שהוצעו על ידי רכבת ישראל והוות”ל.

חלופת המנהור המוצעות

עו”ד דביר לנגר, פעיל מזה זמן רב במאבק נגד שיקוע הרכבת בתוואי הנוכחי, הציע מספר חלופות. במסגרת חלופה 9, יש לכרות זוג מנהרות בין קריית הממשלה (שם תוקם תחנת רכבת חדשה במקום חיפה – מרכז השמונה) לבין תחנת רכבת חדשה שתוקם בסמוך לאצטדיון סמי עופר (“חיפה דרום”) כשאורך כל מנהרה הוא 5.5 ק”מ וזוג מנהרות נוסף (מנהרת שידרה) בין מרכזית המפרץ לבין תחנת “חיפה דרום” כאשר אורך כל מנהרה הוא 6.5 ק”מ. בסך הכל יש לכרות 24 ק”מ של מנהרות.

חלופה_9א (באדיבות דביר לנגר)
חלופה 9א (באדיבות עו”ד דביר לנגר)

עו”ד לנגר מציג חלופה נוספת (מספר 11), במסגרתה תיבנה תחנת “חיפה דרום” באזור אצטדיון סמי עופר במקום תחנת חיפה – חוף הכרמל, ותיחפר מנהרה מפותלת באורך 8 ק”מ עד תחנת קריית הממשלה וחיפה מזרח, ותשמש תחנת עגינה לרכבות.

חלופה 11 (באדיבות עו"ד דביר לנגר)
חלופה 11 (באדיבות עו”ד דביר לנגר)
עו”ד לנגר מסביר כי התוכנית להרחבת תחנת חיפה – חוף הכרמל רעה בשל מספר סיבות:
 • הוספת מסילות תבוא על חשבון אזורים בחוף הים.
 • פיתוח שכונות החוף יפגע מכיוון שהמסילות לא צפויות לרדת אל מתחת לקרקע בקרוב.
 • בזמן הרחבת התחנה תפגע ותוגבל פעילות מת”ם.

לדברי לנגר, מנהרת השידרה שתתאים לרכבות מהירות במיוחד (250 קמ”ש) תאפשר לנוסע להגיע מלב המפרץ לתל אביב בתוך כחצי שעה. הוא אף סבור כי “חלופה 9א תביא לפיתוח עצום של חיפה והצפון כולו, תוך פינוי מלא של המסילות מסביבת החוף”.

מנגד, הציגה רכבת ישראל שתי חלופות משלה לבעיית הרכבות העוברות בחיפה:
 • חלופה 101 – הקמת מנהרת שדרה ובנוסף מנהור המסילות הקיימות מחוף הכרמל, דרך בת גלים (קריית אליעזר) ועד קריית הממשלה (שם תוקם תחנה במקום תחנת חיפה – מרכז השמונה). עלות התוכנית מוערכת ב-13.1 מיליארד ש”ח.
 • חלופה 102A – מנהור של המסילות הקיימות והחדשות בתוואי מעוקל מסביב לרכס הכרמל במרחק קטן מהחוף. המנהרות יעברו מחוף הכרמל דרך בת גלים (קריית אליעזר) ועד קריית הממשלה. אורך כל מנהרה עומד על 8.5 ק”מ, ולפיכך יש לכרות 34 ק”מ. עלות התוכנית מוערכת ב-11.7 מיליארד ש”ח.
חלופה 101 (באדיבות דביר לנגר)
חלופה 101 (באדיבות עו”ד דביר לנגר)
חלופה A102 (באדיבות עו"ד דביר לנגר)
חלופה A102 (באדיבות עו”ד דביר לנגר)

תולדות תוכנית השיקוע והמאבק בה

בפברואר 2010 אישרה ממשלת ישראל החלטה לפיה תוקם “שדרת תשתית תחבורתית”. ב-2013 הציגו תושבי הצפון בוועדה לתשתיות לאומיות (ות”ל) חלופה לפיה תיכרה מנהרה לרכבת, שתחצה את הכרמל מצומת הצ’ק פוסט ותגיע עד אזור טירת כרמל.

ביולי 2014 אישרה הממשלה את תת”ל (תוכנית לתשתיות לאומיות) 65. במסגרת התוכנית יתווספו שתי מסילות לשתיים הקיימות בין מרכזית המפרץ למסילת השרון.

ב-2015 נחתם הסכם בין ראש עיריית חיפה דאז יונה יהב, לשר האוצר דאז משה כחלון, לפיו תשוקע מסילת הרכבת בחיפה בעלות של 1.3 מיליארד ש”ח. ראש העיר חיפה היום, עינת קליש רותם, אז חברת אופוזיציה במועצת העיר, סברה כי “אם הסכם השיקוע יתממש, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בעתיד עם ארבע מסילות עם חשמל על החוף. יכול להיות שהפתרון הזה יסנדל את חיפה”. היא גם גרסה כי שכונות באזור הים, בעלות מעמד סוציו אקונומי נמוך, יתפתחו באם תיפתח להן הגישה לים.

ב-2018 הוחלט בוות”ל שבמסגרת הכפלת המסילות יוסר החיץ מחופי חיפה.
ב-2019 פוצלה תת”ל 65 לשני שלבים ובכך נדחתה הסרת חיץ המסילות למועד בלתי ידוע.

ביולי 2020 המליץ פורום בין משרדי, המשלב גופים העוסקים בסוגיה, בהם משרד התחבורה, רכבת ישראל ועיריית חיפה, על חלופה במסגרתה יסללו שתי מסילות פרבריות ושתי מסילות מהירות, במנהרות שיחפרו מגשר חירם לחוף הכרמל. עלות התוכנית מוערכת ב-13 מיליארד ש”ח.

יש להזכיר כי ראש העיר חיפה קליש רותם, תמכה בשיקוע המסילה העוברת בחיפה כמו קודמה בתפקיד יונה יהב. קליש אף תמכה בהכפלת המסילה העוברת בשטח חיפה, אולם בשל דרישתה להעביר את המסילה אל מתחת לקרקע, החליט משרד התחבורה להכפיל את המסילה מדרום עד תחנת חיפה – חוף הכרמל.

על כל פנים, הכפלת המסילות והצבת עמודי חשמל לכל אורכן על מנת לחשמל אותן, יגרמו לניתוק של שכונות החוף של חיפה מאזור הים, ותמנע פיתוח תוכניות של התחדשות עירונית. עוד טוענים המתנגדים לתוואי הרכבת הקיים, כי הצבת עמודי החשמל על הפסים תכער את הנוף אל הים.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  לא יהיה שיקוע המסילות עקב מי תהום סמוך לחופים וקו צינור הנפט. הרכבת יודעת את זה ומטעה במכוון את עיריית חיפה כדי שלא תילחץ על מנהור הרכבות.
  מנהור היה יוצר קיצור לתושבי הצפון ומשחרר את כל חופי חיפה והעיר התחתית לבנייה מול הים ומייצר עשרות מליארדי שקלים רווח מהשבחת הקרקע לבנייה אחרי סילוק המסילות.
  פשוט בכיעה לדורות.
  גם לא יהעה שיקוע וגם הנצחת מפגעי הרכבת עם תוספת מסילות וחשמול למשך עשרות השנים הבאות. חורבן קו החוף בחיפה. הרס בת גלים ושכונות החוף. אסון בעיר התחתית וחיסול חלום פתיחת המעגנה לעיר.
  כל הכבוד לרטנר לנגר וכל מי שנלחם במקום עיריעה משותקת והזויה עם מהנס עיר סוס טרויאני ממש שתמיד תומך בתוכניות הרסניות לחיפה.

 2. מבין אמר/ה

  צריך לקדם את מסילת מנשה ולהאיץ בהקדם את בניית הרכבת שתהווה תחליף לנסיעה למרכז ממרכזית המפרץ דרך מסילת כהיש 6 ואז אפשר לבטל לחלוטין את הרכבת מלב המפרץ לחוף כרמל ולהחליף אותה ברכבת קלה/מטרונית בלבד שתעשה את אותה העבודה גם ככה מהירות הרכבת מלב המפרץ לחוך כרמל עלובה ולא עוברת את ה60 קמש.
  מסילת מנשה אמורה לקחת נוסע ברכבת מלב המפרץ עד לתחנת רכבת קסם שליד פתח תקווה רק בחצי שעה!!!

 3. אילן בורנשטיין אמר/ה

  כל הגישה איננה נכונה – קודם כל לחתום עם היזמים על פרויקטים לפינוי בינוי בשכונות החוף – בניה מפלצתית בצפיפות קשה מאוד בהעדר רווחיות – מאחר ויש קווי רכבת פוגעים – רק אחר כך סילוק קווי הרכבת הפוגעים תוך העשרת כיסי היזמים ובאופן הרגיל את אותם נכבדים ומכובדים המייצרים את המהלך התכנוני ואחראים לקידומו – כך כולם בסוף יהיו מרוצים – למעט התושבים המוכים והחבולים – שהם כידוע אינם מעניינים אף אחד – העיקר שהגורמים הנכונים יגזרו את הקופון – והעיר תהפוך למפלצת סלאמס – כפי שראוי ומתאים לזמן בו אנו חיים

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו