שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מכשירי התיקוף באוטובוס ובתחנה לא עובדים? מי אמור לשאת באחריות?

(חי פה) – מה קורה כשמגיעים לתקף את כרטיס הנסיעה לאוטובוס ומכשיר התיקוף לא עובד? נוסעים רבים מתלוננים על מקרים בהם מכשירי התיקוף תקולים והם מוצאים עצמם נאלצים לבחור אם להסתכן בקנס או לוותר על הנסיעה ובכך לפספס פגישה, תור לרופא או הגעה לעבודה.

לא פעם פרסמנו בחי פה כתבות בדבר תקריות לא נעימות ואף אלימות שהתגלעו בין נוסעים שלא תיקפו את כרטיס הנסיעה, לבין פקחים ש"תפסו אותם על חם". לעיתים מדובר אלימות מילולית ולא פעם גם פיזית, כשהנוסעים הם נערים או נערות צעירים או לחילופין אנשים מבוגרים שמתקשים בתנועה, שנאלצים לרדת מהאוטובוס לאחר שלא הצליחו לתקף את הכרטיס.

למען ההגינות, נזכיר שבמקרים מסוימים אלה הפקחים שמותקפים ע"י נוסעים שמסרבים לשלם על הנסיעה. ובכל מקרה, ניכר שהנושא מעורר לא מעט אי נעימויות. כמובן שאיש אינו טוען שאין צורך להקפיד על כך שכל נוסע יתקף א כרטיס הנסיעה, אך מה קורה כשהמכשירים תקולים ואין כל דרך הגיונית לעשות זאת?

לפי דיווחים ותלונות שמגיעים למערכת חיפה, לא פעם הנוסעים מרגישים תיסכול ונאלצים להחליט אם להשלים עם הקנס אותו הם צופים שיקבלו, או האם לוותר על תור או תכנון חשוב לאחר שגילו שמכשיר התיקוף תקול ואין עם מי לדבר. נוסעים מספרים על מקרים בהם עשו כל מאמץ בחיפוש אחר מכשיר אחר בסביבה, אך ללא הואיל.

מכשיר תיקוף (צילום: דוברות סופרבוס)

דניאל סטריכא, נוסע בתחבורה ציבורית, מספר לחי פה:
"פניתי לכל הגורמים ולצערי לא קיבלתי שום התייחסות. זה לא הגיוני שנוסע ישא באחריות על מחדל של אגד, של משרד התחבורה, או של כל גוף ציבורי אחר. לא ייתכן שכאשר חברה מחליטה שהדרך היחידה בה היא מוכנה לקבל תשלום על הנסיעה היא באמצעות כרטיס רב-קו, ואחריות אי התחזוקה או התקלות יהיו באחריות הנוסע. האחריות על תחזוקת עמדות הטעינה בתחנות ומכשירי התיקוף באוטובוסים אמורה לחול על אגד ומשרד התחבורה, לא עליי ולא על ציבור הנוסעים.

"לא יכול להיות שכשאני בא להטעין את הכרטיס בתחנה ואף מכונה אינה מתפקדת, וכך גם אף מכונה בצידו השני של הרחוב, ואף אחת מאילו שבתחנה הבאה (שאליה אני נאלץ לרוץ ברגל) או מולה – אין כל הגיון בכך שהבחירה שלי תהיה בין ויתור על הנסיעה, שמשמעותו אבדן פרנסה או החמצת תור חיוני לרופא, לבין תשלום קנס. אותו הדין לגבי המקרים בהם הכרטיס טעון, אך אף מכשיר תיקוף באוטובוס אינו עובד כשורה. אם המסך מציג "נא לגשת לנהג" והנהג צועק "זה לא מעניין אותי!" – גם כאן לא עולה על הדעת שהנוסע יהיה זה שנושא בתוצאות, אם אינו יכול להרשות לעצמו פשוט לבטל את תוכניותיו ולוותר על הנסיעה".

מאגד נמסר בתגובה:

"בחודשים האחרונים קיימות באזור הצפון בעיות תקשורת שפוגעות גם במכשירי התיקוף באוטובוסים של אגד בחיפה. מדובר בבעיות תקשורת שאין להן קשר לתקינות המכשירים וחברת אגד עדכנה את משרד התחבורה בנושא לפני כחודש. על-פי הנחיות משרד התחבורה כאשר שני שליש ממכשירי התיקוף באוטובוסים אינן תקינים לא ניתנים דוחות. עם זאת, מאחר שמדובר בבעיות הקשורות לתקשורת אלחוטית, יתכן שהנוסעים לא הצליחו לתקף וכאשר עלה המבקר המצב השתנה. במקרים כאלו אנחנו ממליצים לציבור לפנות למשרד התחבורה כדי שיבצע בדיקה על בסיס האמצעים הטכנולוגיים שברשותו ובסמכותו לבטל הדו"ח. על-פי הנחיות משרד התחבורה נוסע שלא תיקף מחויב בתשלום דו"ח ואין למבקרים סמכות לנהוג אחרת. לגבי עמדות הטעינה של אגד בחיפה, לא ידוע לנו על תקלות חריגות. חשוב לציין כי רוב עמדות הטעינה שייכות למפעילים אחרים ואגד לא אחראית לתיקונם. במידה ונוסעים נתקלים בתקלות בעמדות השייכות לאגד, נודה לפניה למוקד השרות של אגד כוכבית 2800".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "במסגרת הבקרה התפעולית, אגף הבקרה ברשות הארצית לתחבורה ציבורית מבצע בקרות שוטפות בצורה רוחבית לכלל המפעילים, באמצעות בקרים סמויים, בקרים גלויים, ופניות ציבור שמגיעות למשרד. בהתאם לנספחי הפיצויים עליהם חתומים המפעילים, בכל פעם שבקר עולה על אוטובוס ונמצא מכשיר תיקוף לא תקין, מועלית חריגה כנגדו למערכת האכיפה ולתגובתו, בתום התהליך החריגות עולות ומוצגות לוועדת אכיפה של משרד התחבורה, אשר ממליצה על השתת פיצויים מוסכמים כנגד החריגות על מכשירי תיקוף. האחריות לשלמות ותקינות מכשירי התיקוף, היא של המפעיל והוא נושא באחריות לוודא את תקינותם בתחילת כל נסיעה".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

24 תגובות

 1. מאחר שתלונות הציבור לא עוזרות, והתברר שתמיד,תמיד הנוסע אשם, חייבים למצוא פיתרון לבעיות אלה. כגימלאית אין לי סיבה לא לתקף כרטיס, כי נסיעתי נכון להיום חופשייה. ואם אקום באמצע הנסיעה לבדוק אם המכשיר חזר לעבוד, וחלילה אפול בנסיעה, או עצירת פתע של נהג, אז מי יקח אחריות? לא יתכן שנהגים לא יתייחסו לנוסעים בהקשר זה. בעיקר שיתנו לפקחים אישור באם מדובר בקשישים. כי בכל מקרה אין לקשיש סיבה לא לתקף כי נסיעתו חינמית נכון להיום. אם כבר זכינו בפריוילגיה הזאת, אז למה להעניש? כש בחיפה ידוע שבמקומות בעיר אין קליטה, וישנם שיבושים . ואם באוטובוס ישנם כמה אנשים שלא תקפו את הכרטיס, יש לתת הוראה לפקחים שיתחשבו בזאת.לפחות זה.

 2. עליתי למטרונית והמכשירים לא עבדו, הנוסעים אמרו לנהג אבל הוא לא התייחס, כאילו שהמכשירים שבתוך האוטובוס שייכים לחברת אוטובוסים אחרת, או אולי הם בכלל שייכים לחברה שמפעילה את הרכבת הקלה בתל אביב ?!

 3. קרה גם לי. עליתי בחיפה על אוטובוס אגד והנהג אמר שהוא לא מצליח לתקף. הוא אמר שאמתין לתחנה הבאה ואחליף שם אוטובוס כי אצלו זה לא עובד. אז עלתה פקחית והנהג הסביר לה שהוא לא הצליח לתקף. היא ישר באה אלי וביקשה את הכרטיס כדי לנסות לעזור. אלא שבמקום זה היא פשוט רשמה לי דוח של 100₪!! ביקשתי את השם שלה והיא סרבה להזדהות וברחה מהאוטובוס. פניתי לאגד ולמשרד התחבורה והם סרבו להתייחס. רק שלחו מכתב שאם לא אשלם הם יעקלו לי את החשבון. מדינת פשע סחטנית לתפארת!

 4. אין שום קשר בין הזמן המופיע בתצוגה הדיגיטלית בתחנות לבין זמן הגעת האוטובוסים……מי דועג לזה???

 5. אני תיקפתי את הנסיעה כחוק הפקח בכול זאת נתן לי דוח. הוא טען שתיקפתי סמוך לעליתו לאוטובוס אני רק ילדתי זה לא בסדר צריך להתחשב. והוא נתן לי קנס שחברת אגד היקרה לא מוכנה לבטל זה ממש בושה וחרפה.

 6. זה נכון ובעייתי מאוד
  חשוב לציין שקורה המון בכרמלית ואי אפשר לשלם דרך באפליקציה

 7. בקרה על תיקוף היא הכרחית, רק שיגייסו פקחים עם שכל ישר, ועם לב. לא רק בריונים , שיסבכו כל נוסע בכל מחיר. גם אם תיקף כנדרש – וישנם כאלה.

 8. כשיש בעיה של מיקום גם סריקת הקוד לא עובדת כי האפליקציה מבוססת על הגדרות מיקום.

 9. לאחרונה יש שיבושים גדולים מאד, לא ברור אם זה מערכת הבטחון או גורמי פח"ע שהציבו שיבושים מכוונים
  למשל במרכז הכרמל זה מראה 'שדה התעופה ביירות' או כתובות בדרום לבנון !!
  יש גם המון רחובות בחיפה עם בעיות קליטה וזה משפיע גם בסלולר ושנים לא מוצאים לזה פתרונות.
  המצב גם משבש בשיגרה את מכונות התיקוף בחלק מהרחובות ועוד מכשירים מבוססי מיקום.
  אפשר כמובן לתקף על ידי סריקת הקוד כמו שעושים בעיקר בני נוער.

 10. תושבים של חיפה וקריות צריכים להפסיק להשתמש באפליקציות לתיקוף ולחזור לרב-קו, לפחות עד לסיום המלחמה.
  שיבושי ה-GPS משבשים את הפעילות התקינה של האפליקציות לתיקוף ולכן לא כדאי להסתמך עליהן. פחות נוח, אבל אין מה לעשות.

 11. את הנהג זה לא מעניין שהמכשיר לא עובד, ואין שבוע שיש עם המכשירי תיכוף בעיה. דוחפים אותך בכוח להשתמש באפליקציה של תחבורה ציבורית.
  איפה הימים שהיה חופשי חודשי נורמאלי בלי כל השטויות שיש היום???..

 12. למה שלא תתייחסו לבעייה אחרת

  כשיוצאים מהבית יש כל מיני סיכונים
  תאונות, מחבלים, טילים, נפילות וכו'
  אז יש עוד גורם מסוכן בשטח שהוא הפקחים
  כמו שבג'ונגל יש חיות טורפות
  באוטובוס יש פקחים
  זה מה שיש.

 13. אפליקציות מבוססות מיקום לא עובדות לאחרונה באזורים מסוימים כמו מפרץ חיפה כי מערכת הביטחון משבשת את שירותי המיקום במכוון וזה פורסם גם בתקשורת.
  לכן לא מומלץ להסתמך על יישומים כאלה.

 14. ובנוסף יש את הבעיה של שיבושים מיקום ואז האפליקציה לא עובדת. בן שלי נסע באוטובוס, מוביט לא עבד בגלל שיבושים מיקום וקיבל דוח למרות שהראה לה צילום מסך והראה לה שהמוביט עדיין לא עבד. התשובה שלה הייתה שצריך להצטייד הרב קו לגיבוי. פשוט טמטום.

 15. הבעיה קיימת כבר הרבה מאוד זמן ולא כמה חודשים כפי שטוענים באגד וגם בתוך אוטובוס

 16. אם כל מכשירי התיקוף באוטובוס / מטרונית אינם עובדים – עפ"י תקנות התעבורה, הנוסעים פטורים מתשלום.

  המלצה: אם עליתם לאוטובוס ומכשיר התיקוף אינו עובד — שימו עליו עין ותקפו מיד כשהוא חוזר לפעולה תקינה.

 17. כשהמכשיר אינו עובד וצריך להיתעקב על התיקוף הנהג מתחיל לינסוע מין הסתם והזקני והילדים עפים לכל עבר כח התחלת הנסיעה או סגירת הדלתות זה פחד אלהים!! הם גם מעיפים אותך קיביני מאט וכאילו כלום לא קורה כמו שקרה לי שהירידה היא יותר איטית מעצם הגילענות ולהם אין שום היתחשבות הם צריכים לעשות את המסלול בזמנים מסויימים ואף אחד לא מענין כלום!!

 18. אני די בטוחה שבשלט רחוק אגד גורמת למכשירי תיקוף באוטובוס שלא לעבוד ולהחזירם לפעולה כאשר הפקח עולה לאוטובוס. אני כאזרחית ותיקה נוסעת חינם ואין לי סיבה שלא לתקף כך ולא אחת מוצאת את עצמי מתווכחת עם הפקח שהמכשיר לא עבד. קיבלתי 4 דו"חות ורציתי להגיע לבית משפט כדי לתת במה לנושא והצטערתי שאגד ביטלה את הדו"ח. מניחה שהמחשב הראה להם שמדובר באזרחית ותיקה שפטורה מתשלום והבינו שיצאו גרוע….

 19. קרה לי שעליתי ואף מכשיר באוטובוס לא תיקף. אך לאחר כרבע שעה כשהפקח עלה גם המכשירים חזרו לפעול. לא עזרו כל טענותי וקבלתי דו"ח. מרגיז.

 20. "אנחנו לא רוצים למצוא פתרון אז תאלצו לשאת באחריות במקומנו, כי לא ממש מעניין אותנו" איזה כיף לשלם סתם קנס ואז להתעסק עם לבטל אותו.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....