מינהור הרכבת • שתי מסילות פרבריות ושתיים מהירות בחיפה | הרוב המליץ

גובשה המלצה לחלופה מוסכמת בנוגע להכפלת מסילת החוף בתחום חיפה | שתי מסילות פרבריות ושתיים מהירות במנהרות.

הפורום הבינמשרדי המליץ • חלופה של שתי מסילות פרבריות ושתיים מהירות במנהרות

לאחר עבודה של למעלה משנה, הפורום הבינמשרדי, שמונה כדי לגבש המלצה לחלופה מוסכמת בנוגע להכפלת מסילת החוף בתחום חיפה, ושאותו ריכז משרד התחבורה, סיים את עבודתו.

נציגי משרד התחבורה, רכבת ישראל, עיריית חיפה, החברה להגנת הטבע, מחוז חיפה של מינהל התכנון, הרשות להתחדשות עירונית, המועצה הלאומית לכלכלה, המליצו על חלופה של שתי מסילות פרבריות ושתיים מהירות במנהרות בין גשר חירם לחוף הכרמל.

בסיכום עבודת הפורום נכתב: "רוב חברי הפורום רואים בחלופה זו, את החלופה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לענות על צרכי מרבית בעלי העניין, הן בהיבט התחבורתי והן בהיבט האורבני. הגורם היחיד מבין חברי הפורום המתנגד לחלופה זו הוא משרד האוצר.  

מהחברה להגנת הטבע נמסר:

החברה להגנת הטבע תמכה ותומכת בחלופה שעד לפני כשנה, הייתה כמעט בלתי ריאלית לגמרי, לאור התנגדות משרדי האוצר והתחבורה. במסגרת הדיונים בוות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות), בעניין זה, היו אלה בעיקר אנחנו ועיריית חיפה, שדחפו וקידמו את החלופה הזאת וכעת נראה שהעבודה שלנו נשאה פרי, בין היתר בזכות משרד התחבורה, שהשתכנע בסופו של דבר, לתמוך בחלופה זו ועל כך מגיע להם כל הכבוד. אין ספק שהחלופה הנכונה היא פינוי מסילת החוף בחיפה, והכנסתה, ביחד עם זוג המסילות המהירות החדשות, למנהרות וכך לאפשר את חיבורה של העיר חיפה, אל הים.

חלופה זו כוללת, כאמור, שתי מסילות פרבריות ושתי מסילות מהירות, במנהרות, בין גשר חירם לחוף הכרמל, וכן תחנה אחת לעצירת רכבות פרבריות בלבד, בבת גלים ועוד 3 תחנות לעצירת רכבות פרבריות ומהירות – בלב המפרץ, בקריית הממשלה ובחוף הכרמל. עלות חלופה זו – 13.1 מיליארד שקל. 

עו"ד דביר לנגר, מסר בתגובה לחי פה:

יוסבר שהפורום הבינמשרדי מייצג את עמדת משרד התחבורה (שריכז את הפורום), ואינו מחייב את הוועדה לתשתיות לאומיות בשום צורה. עוד יוסבר כי אין למשרד התחבורה שום כוונה לבצע מינהור כלשהו בחיפה, וההיפך הוא הנכון.

משרד התחבורה מתכוון להקים בסביבת חוף דדו תחנה טרמינלית לרכבות מהירות, בהשקעה של כ-1.4 מיליארד ₪. מי שחושב שבכוונת משרד התחבורה להשקיע כ-13 מיליארד ₪ בביצוע חלופה A102 (מינהור מעוקל של 4 מסילות ועוד תחנה בקריית אליעזר, אינו אלא חולם חלומות באספמיה. אם בכלל, מה שיבוצע בסופו של יום זה מנהרת שידרה , מבלי שהמסילות הקיימות יפונו מהחוף בכלל.

נכון להיום, למסילות הקיימות יתווספו עמודי חשמל (בקרוב), והן כאמור, תשארנה על החוף. תושבי הצפון קראו (לא פעם) לשיתוף פעולה עם עיריית חיפה, לטובת שילוב כוחות מול משרד התחבורה. תושבי הצפון הציגו חלופה – 9א אשר תביא לפיתוח עצום של העיר חיפה והצפון כולו, תוך פינוי מלא ומוחלט של המסילות מסביבת החוף.
סקיצה להסבר של עו"ד דביר לנגר
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. חיים+י אמר/ה

  שלום,
  לא ברורה לי ההצעה.
  כל ארבעת הנזילות יכנסו למנהרה אחת גדולה?
  תודה על הבהרת הכתוב

  1. דביר לנגר אמר/ה

   כל מסילה במנהרה עצמאית. כלומר, בחיפה נדרשות 4 מסילות ב-4 מנהרות נפרדות. דביר לנגר.

 2. משה אמר/ה

  מרוב חלופות ופסיקים, לא רואים את המנהרות.
  מה המליץ הפורום ???
  1. שתי מסילות פרבריות. ושתי מסילות מהירות. סה"כ 4 מסילות במנהרה
  או
  2.שתי מסילות פרבריות. ושתי מסילות מהירות כאשר רק 2 המהירות במנהרה

 3. גבי אמר/ה

  הפוסט הזה לגמרי מאכזב. המלצות יש בערימות. הכסף אינו קיים. הכותרת נראית חיובית אבל כשקוראים את תגובת עו”ד דביר לנגר, זה ברור שלא יהיה כלום לעוד 30 שנה.
  או שאולי לא הבנתי נכון משהו ?

  1. משה אמר/ה

   הבנת מצוין

 4. Leon Arie Akselrad אמר/ה

  צריך להכפיל את מסילת רכבת העמק.
  יוריד הרבה כלי רכב מהכביש.
  יספק תחבורה ופיחות לכל אזור העמק עפולה ועד בית שאן.
  יהווה בסיס תחבורה מהיר ואמין לרכבות מסע
  כאשר יוארך הקו לירדן ודמשק.

הגיבו כאן לכתבה