נחתם הסכם שיקוע הרכבת כחלק מפרויקט חזית הים בחיפה

מאה שנות המצור הבריטי על חיפה – הסתיימו והגדר המפרידה את חיפה מקו המים תוסר ע"י שיקוע הרכבת במסגרת פיתוח הנמל. שר האוצר משה כחלון: "כתושב חיפה וכשר האוצר של מדינת ישראל, זהו יום מרגש ביותר עבורי". ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "זה לא רק רגע היסטורי מבחינת העיר חיפה זה רגע היסטורי גם מבחינת המדינה".

003-_חותמים_הסכם.JPG

השר כחלון וראש העירייה חותמים על ההסכם (צילום: סמר עודה)
שר האוצר משה כחלון וראש עיריית חיפה, יונה יהב, חתמו הבוקר (ג') על הסכם שיקוע מסילת הרכבת בעיר כחלק מפרויקט פיתוח הנמל, בעלות של כ-1.3 מיליארד ₪. כמו כן, חתמו על אישור בניית 7,700 יחידות דיור ברחבי העיר חיפה. פיתוח הנמל יחזק את כלכלת העיר והמדינה ויוסיף 10,000 מקומות עבודה.

מהנדס העיר אריאל וטרמן, נתן סקירה על תוכנית פיתוח הנמל ושיקוע הרכבת. לדבריו: "העיר חיפה שכחה מהמגע עם המים כבר 100 שנה ואת זה צריך לשנות. בכל הערים בעולם חל שינוי ונבנה נמל מודרני. התוכנית בחיפה היא אחת היפות בגלל הטופוגרפיה של העיר ובגלל שכל העיר צופה לנמל".

מהנדס_העיר_וטרמן.JPG

מהנדס העיר אריאל וטרמן (צילום: סמר עודה)
"אנחנו מקבלים היום קרוזים והתושבים לא יודעים מה נכנס לנמל העיר. לפעמים נכנסים 3 קרוזים ביום עם 4000 נוסעים שזו עוצמה אדירה. חלקם נוסעים לירושלים חלקם לנצרת וחלקם נשארים בעיר וזה משאב כלכלי ענק. האוניות הן רק דוגמה למה שהולך להתפתח בעיר. התוכנית רואה בעין ציבורית 80% מהשטח הוא טיילות. יש בנמל האנגרים שאין דבר כזה בעולם שטח של 10,000 מטר עומד ריק והנמל הופך להאנגר כלכלי עם בתי קפה ופעילויות תרבות והמשובה הגרמנית תגיע עד קו המים. כדי שכל זה יצליח היינו צריכים להסיר חסם והוא שיקוע הרכבת מקרית הממשלה ועד המושבה הגרמנית והצלחנו לעשות זאת והרכבת תעבור באזור זה מתחת לפני הקרקע".

"הערך הכלכלי כשבודקים את המשמעויות הכלכליות עוברים את ה-11 מיליארד שקלים" אומר וטרמן ומוסיף: " כשסופרים את המשמעויות של זה, זה הכנסות ישירות מקופות המדינה, השפעה על ערך הנדל"ן שיש בסביבה, פיתוח כלכלי ופיתוח תשתיות ותיירות. אם מחשבים את כל זה מגיעים בקלי קלות ל11 מיליארד שקלים ככה עושים פיתוח".

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "זה לא רק רגע היסטורי מבחינת העיר זה רגע היסטורי גם מבחינת המדינה. מדובר בצעד חשוב בדרך למימוש התוכנית שהיא בעלת משמעות היסטורית עבור העיר חיפה ומשקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של עיריית חיפה לפתח ולשקם את העיר התחתית וליצור במרכזה אזורי פעילות חדשים אשר ייצבו את חיפה כעיר חוף מהמובילות בעולם".

יונה_יהב.JPG

ראש העירייה יונה יהב (צילום: סמר עודה)
יהב פנה לשר כחלון, וביקש שהמדינה תכיר בחיפה שהיא בירת הצפון, כבירת מדעי החיים כמו שהכירה בבאר שבע (בירת הדרום) כבירת הסייבר. לחיפה יש את כל התשתיות מוכנות להכיר בה כבירת מדעי החיים, הטכניון קיים, שלושה קמפוסים ברמה מאוד גבוהה קיימים ואנחנו יוצרים עכשיו את פארק המים בהשקעה עתירת הון. בנוסף הסביר יהב כי בחיפה יש 162 אלף מקומות עבודה 81 אלף מקומות מאוישים ע"י חיפאים והשאר מאוישים ע"י תושבי הגליל והקריות וזה מטרופולין. בעזרת הנמל יתווספו עוד 10,000 מקומות עבודה וזה דרמה, סיכם יהב.

שר האוצר הנכנס משה כחלון: "כתושב חיפה ושר האוצר של מדינת ישראל, זהו יום מרגש ביותר עבורי. חיפה לא נמצאת במקום הראוי לה והיא צריכה את העזרה של המדינה בשביל להגיע למקום הזה. אין עוד מקום בעולם שבו מדינה שלמה עומדת על "רגל אחת" (ת"א). בכל מדינות העולם יש לפחות 3-4 מרכזי ערים שסביבן יש תעסוקה, אקדמיה, בתי חולים וכל מה שדרוש. בישראל לצערי הכל מתנקז לת"א, זה לא כלכלי, לא ציוני לא בטחוני ולא כלום. אני שמח על חיזוק הנגב והדרום אבל עכשיו הגיעה התור של חיפה. כל שקל שהמדינה לא תשקיע היום בחיפה עוד כמה שנים היא תצטרך להשקיע פי 10".

שר_האוצר_כחלון.JPG

שא האוצר משה כחלון (צילום: סמר עודה)
"יש לנו כוונה ליצור עוגן כלכלי מרכזי בחיפה ואם יהיה עוגן בחיפה, חיפה תהיה חזקה, הגליל יהיה חזק והצפון יהיה חזק אבל אם הצפון יהיה חזק לא בטוח שחיפה תהיה חזקה. היום אנחנו מצהירים על שיקוע המסילה ובנייה של 7700 יחידות דיור. נפעל כמדיניות לחזק את המטרופולינים. יהב, הוא בעל ברית לפתרון משבר הדיור ולעזור לזוגות הצעירים. אני פוגש ראשי רשויות שחושבים שזוגות צעירים הם תושבים גרעוניים. המושג הזה צריך לעבור מהעולם. מי שחושב שהוא יכול לפתור את משבר הדיור ללא ראשי רשויות וללא כסף פשוט טועה. מדינת ישראל צריכה להכניס את היד לכיס ולעזור לעיריות. אנחנו יודעים ומסוגלים לעשות הזה. הפרויקט הזה הוא בשורה גדולה גם לתושבי העיר וגם לאזרחי מדינת ישראל".

הקונפליקט בין עיריית חיפה לעובדי הנמל צובר תאוצה:

לא ניתן להגיב