שכונת עין הים: מופת של דו קיום לאורך עשרות שנים | שכונות חיפה

תושבים נוצרים, מוסלמים ויהודים חיים ביחד בשכונה הנושקת לים. בשכונה ממוקם בית הספר הניסויי למשחקים, שמושכת אליה תלמידים מכל רחבי העיר.

עין הים ממוקמת בין שכונת שפרינצק לקריית אליעזר. מדובר בשכונה וותיקה מאוד, שניתן לראות בה דו קיום הלכה למעשה. בנוסף, אחד מבתי הספר היסודיים המוערכים ביותר בעיר, בית הספר הניסויי, נמצא בסמוך לשכונה ומגיעים אליו תלמידים מרחבי העיר לצד תלמידים מהשכונה.

יש לציין כי כשבית הספר נפתח הוא היה ממוקם ברחוב התורן בעין הים. לימים, עבר בית הספר לרחוב יציאת אירופה בשכונת שפרינצק הסמוכה, אך שמו של בית הספר נותר ללא שינוי.

לאחרונה השכונה עלתה לכותרות בעקבות ניסיון של תושבים, ערבים ויהודים, להחזיר את שמה הערבי של השכונה, ואדי ג'מאל, לצד שמה היהודי של השכונה.

ביכורים בגינה הקהילתית בעין הים (צילום – ירון כרמי)

שכונת עין הים נמצאת קרוב מאוד לשפת הים. השכונה הוקמה בתחילת המאה הקודמת על ידי משפחות ערביות. עם הקמת המדינה נבנו בה שיכוני רכבת ובניינים בני 4-5 קומות. השכונות הסמוכות לעין הים, נווה דוד, שער עלייה וקריית אליעזר, נמצאות כעת בתהליך של התחדשות עירונית.

לא קל למצוא דירה למכירה בשכונות אלה והיח"ד שכן מוצא למכירה מגלם בתוכו את עליית הערך של הדירות כתוצאה מפרויקטים של פינוי בינוי, שייתכן שיצאו לפועל בעשור הקרוב וייתכן שלא. גם שכונת עין הים היא מועמדת אפשרית לתהליכים אלה כיון שהיח"ד בשכונה נבנו לפני שנת 1980, אבל בשלב הנוכחי אין עדיין תכניות קונקרטיות.


כתבה שצילמנו בעין הים במהלך אירוע "הליכות ג'יין" :


בית הספר הניסויי למשחקים בשכונה היה בית ספר עם מצבת תלמידים נמוכה מאוד, עד שהוחלט להפוך אותו לבית ספר ניסויי. במהלך השנים, בית הספר זכה בפרסים רבים וסוקר בתקשורת הארצית והמקומית. בית הספר מנצל את משאבי הטבע והקרבה לים ורבים מהשיעורים מועברים בדרך של משחק ומחוץ לכיתות הלימוד. בנוסף, תלמידים שמגיעים לחטיבות הביניים לאחר לימוד בבית הספר בעין הים משתלבים בקלות ומצליחים לעמוד בדרישות של בתי הספר השש שנתיים על אף שלמדו במסגרת, שהציבה דרישות שונות ופחות מבחנים.

חוף הים והמכון לחקר ימים ואגמים – מבט משכונת עין הים (צילום – ירון כרמי)

בגינה הקהילתית של עין הים מגדלים התושבים ירקות שונים. הפעילות משותפת כמובן ליהודים וערבים. מעת לעת מקיימים התושבים סעודות משותפות וחותכים סלט מירקות הגינה.

הגינה הקהילתית עין הים (צילום – ירון כרמי)
סעודת צהריים ביום שישי בגינה הקהילתית של עין הים (צילום – ירון כרמי)

בעין הים התגלתה מערכת מערות קבורה עתיקות. חלק מהמערות חסומות למחצה באבן גולל כבדה, אשר שימשה כדלת למערה. אבני הגולל הוסתו הצידה והקברים נפתחו ונבזזו מזמן וכעת המקום מהווה אתר טיולים.

ילדים חוקרים את מערות הקבורה בעין הים (צילום – ירון כרמי)
מערת גבורה עם אבן גולל – עין הים (צילום – ירון כרמי)

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של שכונת עין הים הוא היחסים הטובים בין תושבי השכונה, שחלקם נוצרים, חלקם מוסלמים וחלקם יהודים. בשכונה יש תושבים שלאורך עשרות שנים מנהלים יחסי שכנות טובה, וגם מלחמות ואירועים בטחוניים במדינה, שאיימו בעבר על הדו דיום בחיפה, לא פגעו ביחסים הטובים בתוך השכונה.

סיור משותף של יהודים וערבים – הליכות ג'יין – בדרך אל הים – שכונת עין הים בחיפה – 01.05.2015 (צילום – ירון כרמי)

תושבת השכונה, פדואה סרוג'י, ציינה גם היא שבשכונה ניתן למצוא כבוד הדדי בין שני שלוש הדתות, מוסלמים, נוצרים ויהודים:

"בשכונה יש מגרש משחקים, שמשחקים בו ילדים יהודים וערבים וגן שעשועים שמגיעות אליו משפחות יהודיות וערביות ומעבירות את אחרי הצהריים אחת לצד השניה. יש לנו 2 בתי כנסת וכנסיה, ויש כבוד לכל סוגי הפולחן.

גם כשיש אירועים בטחוניים והמדינה וחיפה סוערות, זה נעצר בפתח השכונה שלנו. התושבים כאן מכירים אחד את השני שנים ארוכות, ויודעים שאין טעם להתווכח סתם על פוליטיקה. מעולם לא הייתה הפגנה בשכונה על הנושאים האלה וגם לא תהיה.

אנחנו נהנים לחזק את המשותף בינינו ולא להעצים את מה שעלול להפריד וליצור אנטגוניזם מיותר. בהרבה מקרים כשיש כאן חתונה, של יהודים או ערבים, מזמינים אחד את השני לחתונות.

יש אנשים כאן שגרים עשרות שנים אחד לצד השני, זה רק טבעי, שעם השנים מתקרבים וחוגגים ביחד בשמחות ותומכים אחד בשני כשיש קשיים. בקרוב עתיד לצאת ספר, שיספר את סיפורה המיוחד של השכונה ואת המשמעות ההיסטורית שלה".

 

פדואה סרוג'י – תושבת עין הים – פעילה חברתית (צילום – ירון כרמי)

 

 

תגובה
  1. מירי אמר/ה

    שכונת שלום
    אנשים מקסימים
    ה בית

לא ניתן להגיב