שכונת כרמליה בחיפה: חינוך טוב, אוויר טוב, מיקום טוב ומחירי הנדל"ן גבוהים בהתאם

כל מה שאתם צריכים לדעת אודות שכונת כרמליה בחיפה

שכונת כרמליה בחיפה - מבט מכביש החוף (צילום: ירון כרמי)

הרבה משפחות רואות בכרמליה שכונה אידאלית לגדל בה את הילדים. מוסדות חינוך טובים, קירבה למרכז הכרמל ולאחוזה, תחבורה ציבורית מצוינת וגני משחקים מטופחים. לצד היתרונות, התושבים סובלים מפקקים בשעות הבוקר, כשנהגים רבים מעוניינים לצאת מהשכונה בבת אחת וגם מהרבה מאוד תמ"אות, אשר צצו בכל פינה בכרמליה, בו זמנית, בגלל הכדאיות הכלכלית הגדולה.

תנופת בנייה וציפוף השכונה:

כרמליה התחילה להיבנות עוד לפני קום המדינה, והיא התפתחה במהירות החל משנות ה-60. היא ממוקמת על ציר מוריה, בין מרכז הכרמל למרכז חורב. בשכונה יש מעל 2,000 יח"ד ובשנים האחרונות היא נהנית מתנופת בנייה גדולה, בעיקר של תמ"אות (כיון שהמגרשים הריקים בשכונה הם בודדים).

תנופת הבניה מביאה לשכונה גם שוהים בלתי חוקיים:

המיקום של השכונה נחשב לאחד ממוקדי המשיכה שלה. כרמליה נמצאת במרחק הליכה ממרכז הכרמל וממרכז חורב. בשכונה עצמה יש בית ספר יסודי (הרצל), גני ילדים ושבט של הצופים (תדהר). בין תושבי השכונה ניתן למצוא משפחות צעירות רבות עם ילדים בגני ילדים או בבית הספר. בית הספר השש שנתי אליו הולכים הילדים הוא בית ספר חוגים הממוקם כיום במרכז הכרמל ליד בית חולים אלישע. בעבר התלמידים מהשכונה היו לומדים בעירוני ה' ברחוב הביכורים.

שכונת כרמליה בנויה על הציר המערבי של רכס הכרמל, כלומר, יחסית לשכונות אחרות בעיר, רמת הזיהום הנמדדת בשכונה נמוכה, לכאורה. בחלק המערבי של השכונה היא מגיעה כמעט עד למתחם בתי הקברות, ומהחלונות של הרחובות הסמוכים ניתן לראות את בית הקברות ואת הים. ערוץ נחל שיח יוצא משכונת כרמליה לכיוון מערב.

וילה כרמל בשכונת כרמליה (צילום: ירון כרמי)

גנים ציבוריים בכרמליה

אחד מגורמי המשיכה של השכונה הוא אחד מגורמי המשיכה של השכונה הוא גן אבשלום שבמרכז השכונה אליו צמוד מגרש כדורגל וגן שמואל ברחוב היינה. גן שמואל הוא גן גדול מאוד ומטופח ורבים מתושבי השכונה מגיעים אליו עם הילדים על מנת ליהנות מהמתקנים ומבית הקפה הסמוך. מול גן שמואל נמצא המלון וילה כרמל המציע בית קפה בקומת הכניסה. בחודש יוני נערך בגן שמואל שבוע הספר החיפאי בתמיכה עירונית. בגן נערכים  ימי הולדת והוא מהווה מוקד משיכה בשעות הבוקר להורים עם תינוקות, שעדיין לא במסגרת חינוכית.

ערך הנדל"ן

שכונת כרמליה נחשבת לאחת השכונות היקרות בעיר. דירת 5 חדרים מקבלן נמכרה על פי מדל"ן במחיר 2,933,000 ש"ח ואילו דירת 4 חדרים יד שנייה נמכרה במחיר 1,798,000 ש"ח.
בשכונה נבנו בשנים האחרונות כמה בניינים חדשים במגרשים הפנויים האחרונים כמעט בשכונה. בגלל שערך היח"ד כל כך גבוה, קבלנים ויזמים רבים מתעניינים באפשרות לעשות תמ"אות ועוד ועוד בניינים מתחילים את התהליך. התוצאה היא שיש בשכונה דירות חדשות כתוצאה מהתמ"אות וגם בעיה לא פשוטה עם כמויות גדולות של משאיות, שמקשות על התושבים.

אחד הדברים שמושך משפחות צעירות לקנות בתים בשכונה הוא מוסדות החינוך בשכונה. בית הספר היסודי הרצל נחשב לאחד מבתי הספר היסודיים הכי טובים בחיפה ולאחר מכן הילדים ממשיכים לבתי הספר השש שנתיים חוגים ועירוני ה' הממוקמים במרכז הכרמל.

קפה היינה בגן שמואל – כרמליה (צילום – ירון כרמי)

חינוך

בשכונה יש גני עירייה וגנים פרטיים. אחד מגורמי המשיכה של השכונה הוא גן אבשלום שבמרכז השכונה אליו צמוד מגרש כדורגל וגן שמואל ברחוב היינה.
בשכונת כרמליה נמצא בית הספר "הרצל", שאליו מגיעים תלמידים מהשכונה וגם מהשכונה הסמוכה כבירים (כבביר). בהמשך התלמידים עוברים לבתי הספר השש שנתיים עירוני וחוגים. בשכונה יש שבט צופים "תדהר".
בית ספר הרצל הוא אחד מבתי הספר היסודיים עם מצבת התלמידים הגדולה בעיר. לפני מספר חודשים התחילו בבניית אגף חדש בבית הספר, שבנייתי הייתה אמורה להסתיים עד לתחילת שנת הלימודים, מה שלא יקרה. כעת ההערכה היא שפתיחת האגף החדש, בו עתידים ללמוד תלמידי כיתות א', תהייה בחודש דצמבר. ההורים מקווים שהאגף החדש יפחית את הצפיפות, שהייתה במסדרונות בית הספר ותפחית את החיכוכים, שהיו נגרמים עקב כך. במהלך החופש הגדול ההורים גם ניסו להתמודד עם מדידות של קרינה אלקטרומגנטית, שיצאו מעט גבוהות, בסמוך לבית הספר. הגורמים המעורבים הבטיחו לבדוק ולעשות את התיקונים הנדרשים על מנת שצוות העובדים והתלמידים לא יפגעו.
כמו במספר שכונות נוספות בעיר, מערכת החינוך השכונתית היא גורם משיכה עבור משפחות צעירות, שמעוניינות ליהנות מהגנים ומבית הספר היסודי. בנוסף, בגלל מיקומה של השכונה, תלמידים יכולים בקלות יחסית להגיע למספר בתי ספר שש שנתיים, וכך גם ליהנות מבית הספר, אליו הם משויכים, או ללמוד בכיתה על אזורית המתאימה לתחומי העניין שלהם

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בשכונה נחשבת למצוינת. בשכונה יש קו אוטובוס הנכנס לשכונה מספר פעמים בשעה ואוסף את התושבים. מי שמגיע לכניסה לשכונה, יכול למצוא תחנות אוטובוס מהן ניתן להגיע לכל רחבי העיר.
בחלק התחתון של השכונה לא קל להסתדר ללא רכב, כיון שהעלייה עד לשדרות מוריה היא תלולה.

שרית גולן שטיינברג (צילום – ירון כרמי)

אתגרים

לטענת תושבת השכונה וחברת מועצת העיר, שרית גולן שטיינברג, אחת הבעיות בשכונה היא האישור האוטומטי, הניתן כמעט לכל פרויקט של תמ"א 38:

"לא ייתכן שכל תכנית לתמ"א 38 או פינוי בינוי תאושר. התוצאה היא שהשכונה משנה את פניה ללא יד מכוונת. מה שאהבתי בשכונת כרמליה, כשבאנו לגור פה, הוא את הבתים הנמוכים והירוק שהציץ בין הבניינים. זה הזכיר לי את העיר שבה גדלתי, ירושלים. היום אפשר למצוא בהרבה שכונות רבי קומות, וכרמליה הצליחה לשמר בנייה של בתים בני 3-4 קומות והיא הייתה שכונה מיוחדת בזכות זה. לא ניתן גם להתעלם מהתשתיות בשכונה, שלא מתאימות לכל כך הרבה תושבים, רואים בכך שהמערכות פשוט לא מסוגלות לספק את כמויות המים ואת צריכת החשמל ולכן יש הפסקות חשמל ומערכת המים מתקשה לספק את כמויות המים הנדרשות לכל כך הרבה יח"ד.

אני לא מדברת כבר על זה שלא קל לגור בשכונת מגורים, שהיא אתר בנייה. זה סכנה לילדים, כשהם חוזרים ברגל מבית הספר בשכונה, זה מאוד מקשה על היציאה שלנו בבוקר, כשכל השכונה פה ממהרת לעבודה ובכלל לא קל לנהל חיים, כשכל כך הרבה משאיות וטרקטורים ממלאים את השכונה. אני מנחמת את עצמי, שמדובר בתקופה קשה, אבל תוך כמה שנים עיקר הבנייה וחיזוק המבנים יהיה מאחורינו. מה שלא ישתנה הוא המראה של השכונה. הייתי רוצה לראות חשיבה מאחורי ההיתרים, שניתנים לפרויקטים של תמ"א 38. לא ייתכן שכמעט כל פרויקט מאושר בלי לחשוב על התשתיות בשכונה או על האופן שבו השכונה תראה אם במקום בתים של 3 קומות יהיו כאן בתים של 4-5 קומות ולעתים אף יותר".

בשכונה יש בשנים האחרונות כמות גדולה מאוד של פרויקטים של תמ"א 38 ומעט בנייה חדשה. לטענת תושבים כמות המשאיות במהלך כל היום ובעיקר בבקרים היא גדולה מאוד ומעכבת אותם מלהגיע למוסדות החינוך ולמקומות העבודה. ההורים גם התריעו על הסכנה הנגרמת מהמשאיות בסמוך לבית ספר הרצל. העירייה קיבלה את הטענות ומנסה להפחית את הסיכון והפגיעה בתושבי השכונה. יחד עם זאת תושבים טוענים שקשה מאוד לגור בשכונה כשבבת אחת כל כך הרבה יח"ד משופצים.

עומסי תנועה קשים בשעות הבוקר

בשכונה יש בעיה של עומסי תנועה קשים בעיקר בשעות הבוקר, כשתושבים רבים יוצאים למקומות העבודה. התושבים מנסים לצאת מהשכונה עד לשעה 7:20-7:30, כיון שלטענתם לא פשוט לצאת לאחר השעה הזו והעומס עלול לגרם להם להגיע באיחור בבקרים למקומות העבודה. בנוסף, יש בעיות חנייה ובשנים האחרונות יש ניסיון למצוא פתרון יצירתי לחנייה בכניסה לשכונה. בעבר דובר על בניית חניון גדול, אבל התכנית לא אושרה. בכניסה לשכונה יש מספר משרדים, חנויות ובתי קפה, וקשה מאוד למצוא מקומות חנייה.

צומת צפרירים בורקס העגלה בכניסה לכרמליה (צילום – ירון כרמי)

תושבי השכונה מנסים למצוא פתרון לפקקים בכניסה לשכונה. אחד הרעיונות הוא להתקין מצלמה בצומת צפרירים על מנת למנוע את החניות הכפולות המעכבות מאוד את הנסיעה בבקרים. לטענת התושבים בעיה נוספת היא עומס התשתיות בשכונה. כתוצאה מעבודות התמ"א על התשתיות הקיימות לצד הצריכה הרגילה של התושבים, כשהתוצאה היא כמות גדולה יחסית של הפסקות חשמל ופיצוצי מים.

תגובה
  1. היהודי אמר/ה

    אחד בתחת של השני.אין פרטיות.אין שקט.רעש מכבביר.ומלא אשכנזים.

לא ניתן להגיב