תקדים בתחום התכנון: לא יתקבלו היתרי בנייה בכרמליה עד לתכנית חדשה לשכונה | תכנון אורבני בחיפה

השבוע הוחלט כי לא יאושרו עוד תמ"אות עד שלא תהיה תכנית מאושרת לשכונה. מהנדס העיר אריאל וטרמן תמך בעצירת הבנייה והמליאה קיבלה את דעתו. חברת המועצה שרית גולן שטיינברג שפעלה להפסקת מתן האישורים חודשים ארוכים אמרה שבזכות הצעד הזה יהיה ניתן לשמור על איכות החיים בשכונה.

שינוי תפיסה באופן שבו מאשרים תכנית התחדשות עירונית – בעיריית חיפה מתחילים להבין את מה שאנחנו בחי פה מנסים להסביר כבר שנים:

יש תושבים שגרים בשכונות. לתושבים יש קשיים, זכויות וצרכים וכל תכנית שמשפיעה על חייהם בצורה דרמטית חייבת להיבחן בראייה הוליסטית. כאשר יזמים בונים בתוך השכונה, צריך להסתכל על התוצר הכולל ולא לבחון את הדברים רק ברמת התכנית הספציפית…


מליאת מועצת העיר ביושבה כמליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטה לעצור את התחלות הבנייה (תמ"א 38) בשכונת כרמליה. ההחלטה התקבלה כתגובה לטענות של תושבי השכונה לפיהן כמות אתרי הבנייה בשכונה פוגעת באיכות החיים בשכונה.

שכונת כרמליה בחיפה – מבט מכביש החוף (צילום: ירון כרמי)

בנוסף, התושבים טענו שאם יאושרו פרויקטים נוספים הדבר יביא לפגיעה אנושה בשכונה. המועצה החליטה שעד שלא תהייה תכנית חדשה (שתתייחס גם לכביש חדש מערבה) השכונה מוחרגת מהוראת התמ"א ולא יוקדמו בקשות חדשות, שיוגשו. הנפגעים המידיים מכך הם יזמים ובעלי יח"ד שהיו קרובים להגשת בקשה לאישור תמ"א, וכעת צריכים להקפיא את הפעילות לתקופת זמן לא ידועה.

 

לראושנה בחיפה – תכנון הוליסטי לשכונה:

משמעות ההחלטה היא שלראשונה הכירה המועצה המקומית בצורך בבחינה הוליסטית של שכונה (מה שנראה לכל בר-דעת כהליך מובן מאליו…). עד היום, כל בניין שעומד בתנאים לתמ"א יכול לקבל אישור (נבנה עד שנת 1980), והמשמעות בפועל היא שבשכונת כרמליה יש במקביל עשרות אתרי בנייה. הבעיה היא שהשכונה מלאה במשאיות וטרקטורים שיוצרים עומסי תנועה קשים בשעות הבוקר, כשתושבי השכונה מפזרים את הילדים במוסדות החינוך וממהרים לעבודה. בנוסף, הבנייה גוררת אחריה מפגעי רעש, פגיעה בתשתיות בזמן הבנייה ועוד.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
גן ילדים ליד בית ספר בכרמליה – אתרי הבניה בכל פינה

 

ציפוף השכונה ללא מתן מענה לחניות:

אחת הבעיות הקשות עליה התלוננו התושבים היא הגידול במספר תושבי השכונה כתוצאה מהתמ"אות. התושבים מחו על כמות מקומות החנייה, שקטנה ביחס הפוך למספר התושבים, על עומסי התנועה, הצפיפות בבית הספר "הרצל" בשכונה ועוד. תופעה זו, אגב, מאפיינת את תהליכי התכנון והבנייה במספר רב של שכונות בחיפה.

שרית גולן – שטיינברג (צילום: ירון כרמי)

 

 

הישג משמעותי לשרית גולן:

בישיבות המועצה ומליאת הוועדה המקומית בשנה האחרונה, חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג העלתה שוב ושוב את הבעייתיות בשכונה. לטענתה של גולן שטיינברג חשוב לדאוג לאיכות החיים של התושבים המתגוררים בשכונה לצד ההתחדשות העירונית:

"תושבים מהשכונה פונים אליי שוב ושוב על מנת שאני אעזור להם לא לאפשר להרוס את השכונה. קל לאשר פרויקטים חדשים, אבל חשוב לצד מתן האישורים גם להבין מה קורה בשכונה שיש בה ריבוי אתרי בנייה – מה קורה גם במהלך הבנייה וגם ביום שאחרי. שכונת כרמליה היא שכונה שאיכות החיים בה גבוהה, וחשוב לראות את השכונה בראייה הוליסטית ולא לאשר תמ"אות מעבר למה שהשכונה יכולה להכיל. אני לא מתייחסת רק לתקופת הבנייה, שגם במהלכה יש פגיעה לא קלה באיכות החיים של התושבים, אני מתייחסת גם לכך ששכונת כרמליה לא יכולה להכיל בלי סוף תושבים בלי שהתשתיות בשכונה יקרסו והתושבים ירגישו שחחיהם אינם חיים. במהלך התקופה הזו הסברתי שוב ושוב את הדברים ומצאתי אוזן קשבת בלשכת ראש העיר וגם אצל מהנדס העירייה. יחד עם זאת נאלצתי להתמודד עם מי שעלול להיפגע מהצעדים האלה, הקבלנים והיזמים, אבל זה בסדר גמור מבחינתי. התפקיד שלי כנציגת ציבור הוא לפעול לטובת תושבי חיפה, וזה מה שאני מתכוונת לעשות".

בישיבה אמר מהנדס העיר אריאל וטרמן כי הוא ממליץ על עצירת הבנייה: "אני ממליץ על עצירת הבנייה כי הגענו לשלב שבו לא ניתן להמשיך ולאשר בנייה בכרמליה. כיום יש בשכונה ריבוי של אתרי בנייה, ולצערי לא ניתן לשלוט בכמות אתרים כל כך גדולה בו זמנית".

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

 

יו"ר וועד שכונת כרמליה ערן שולמן, לחי פה:

"אנחנו מודים לראש העיר יונה יהב ולאלמוג אשר השכילו והבינו כי יש לשנות כיוון לטובת שכונת כרמליה והעבירו את התיקון למסמך המדיניות במועצה ביחד עם הירוקים ושרית גולן שטיינברג אשר עמדה כלביאה מול כל אנשי המועצה, היזמים והקבלנים והתעקשה על האינטרסים של כלל תושבי השכונה. ועל כך תודה ענקית. אני מצפים כי יחד עם העברת התיקון יתבצע תהליך מהיר ונכון של תב"ע לשכונת כרמליה. מצפים לשיתוף פעולה מצד כל הגורמים הנוגעים בדבר. כרמליה ניצלה ולא תהפוך להיות הסלאמס של חיפה".

פריצת דרך בצורת החשיבה של התכנון האורבני בעיר – במקום להתחשב רק בקבלנים, שיוצרים יח"ד לתושבים חדשים, מתחילים להבין שיש תושבים קיימים בשכונות:

חשוב להבין כי ההחלטה היא תקדימית כיון שהיא קובעת שמעכשיו בכל שכונה שיהיה בה ריבוי פרויקטים של התחדשות עירונית, יהיה ניתן לבדוק האם יש מקום לההתערב בכמות האישורים על מנת למנוע פגיעה באיכות החיים של התושבים בשכונה. ללא ספק, התושבים המתגוררים בשכונת רמז ומתלוננים בשנים האחרונות על כך שהשכונה הפכה לכאורה לאתר בנייה אחד גדול בגלל כמות פרויקטים גדול מאוד, יכולים ללמוד את ההחלטה ולבדוק האם היא יכולה להיות רלוונטית גם במקרה שלהם.

תגובה
  1. הדסה שירי פילה אמר/ה

    תודה רבה למתכנני העיר ,ועל שינוי קו המחשבה ,אין ספק ,שיש כאן הפקת לקחים עמוקה ומשמעותית ,מטעויות עבר לאין ספור ,של העיריות הקודמות .אין שום ספק ,שאין העיר יכולה להכיל לרווחתה השלמה את הגודש העצום של בניה צפופה ובלתי מתוכננת ,מנגד ,עדין עומדות השכונות הנושקות לחוף הים ,עם חלום "החלון לים התיכון ".מאוד מקווה שיבנו אותן נכון ,כלפי הנוף המדהים ,שבין הים וההר
    וכלפי הבריזה המבורכת ,במנהרת הרוח ,של צומת דולפין ,הפוגשת את ההר,וחוזרת חזרה לשכונה .

לא ניתן להגיב