אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...

הסיפור מאחורי מוזיאון רכבת ישראל בחיפה

קטרים וקרונות מפוארים הלכתי השבוע למוזיאון רכבת ישראל שנמצא בתחנת...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

דו"ח ההתחדשות העירונית 2022: רק שני מתחמים אושרו בחיפה במסלול מיסוי (יזמים פרטיים)

(חי פה) – דו"ח התחדשות עירונית לשנת 2022 מסכם את הפעילות השנתית בתחום ההתחדשות העירונית בארץ. הדו"ח קובע את היקפי הפעילות בכל אחד מתחומי ההתחדשות העירונית וגם בודק כמה פרויקטים מכל סוג אושרו בכל אחת מהערים בישראל.

על פי הדו"ח, בשנת 2022 אושרו בחיפה רק 2 פרויקטים במסלול מיסוי (יזמים). זאת לאחר שבשנת 2021 לא אושרה אפילו יחידת דיור אחת… מה הפלא, אם כך, שיזמים מצהירים בפנינו כי הם בורחים מחיפה ומעדיפים להשקיע את מרצם בערים אחרות?


מה זה מסלול מיסוי ומהן ההטבות שהוא מעניק?

יזמים או בעלי דירות המעוניינים לקדם פרויקט פינוי בינוי בכוחות עצמם, יכולים לפנות לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לצורך הכרזה על מתחם כמתחם לפינוי ובינוי במסלול מיסוי.
מסלול מיסוי פועל מתוקף חוק הרשות להתחדשות עירונית, התשע"ו-2016. מטרתו לתמרץ תהליכים של התחדשות עירונית המתבצעים באמצעות השוק הפרטי בלבד. (ההסבר מתוך אתר הממשלה להתחדשות עירונית).

מבנה מסוכן - בניין ברח' אחווה בקריית אליהו שהחל להתפרק, עמודים חשופי ברזל (צילום: חי פה)
מבנה מסוכן – בניין ברח' אחווה בקריית אליהו שהחל להתפרק, עמודים חשופי ברזל (צילום: חי פה)

4 מתחמים בחיפה קיבלו החלטה מקדמית

הדוח השנתי בוחן את ההתחדשות העירונית במסלול המיסוי (יזמים). ראשית הדוח בוחן כמה יזמים קיבלו החלטה מקדמית, כלומר הצליחו לעבור את השלב הראשון שמאפשר ליזמים ולבעלי הדירות את האפשרות לחתום על הסכמי פינוי בינוי ולדחות את תשלום המס עד לביצוע בפועל.

שלב ההחלטה המקדמית הוא שלב ראשוני מאוד, שעדיין לא נדרשים בו הסכמה של בעלי הדירות, ולכן יש מקרים, שבהם ההחלטה המקדמית מתקבלת, אבל בסופו של דבר לא מבשילה לפרויקט שקורם עור וגידים. בשנת 2022, בחיפה ניתנו ב-4 מתחמים החלטות מקדמיות.

במסגרת ההחלטות המקדמיות, 450 יח"ד קיימות אמורות להפוך ל-1,938 יח"ד. רק בשביל לסבר את האוזן – בטירת הכרמל, שמספר תושביה עומד על כ-10% לעומת תושבי חיפה, אושרו בשני מתחמים החלטות מקדמיות. 348 יח"ד קיימים אמורים יהיו להפוך ל-2,242, יותר יח"ד בסיום הפרויקטים מאשר בחיפה.

שלב ההכרזה: אף פרויקט לא הוכרז בשנת 2022 כמתחם פינוי בינוי

השלב השני הוא שלב ההכרזה על המתחם כמתחם פינוי בינוי. אפשר להכריז על מתחם כמתחם פינוי בינוי כשהתב"ע היא בשלב ההפקדה להתנגדויות ונחתמו הסכמים לפינוי בינוי בין היזם לבין 66% מהדיירים בכל בניין. בחיפה בשנת 2022 לא הוכרז אף מתחם כמתחם פינוי בינוי.

שתי תכניות אושרו בשנת 2022

השלב הבא הוא שלב אישור התכניות. היזמים הם אלה שעורכים את התכניות ופועלים בשביל לקדם אותן. בחיפה בשנת 2022 אושרו תכניות של שני מתחמים. מספר היחידות הקיימות במתחמים הוא 248 והן עתידות להפוך עם סיום הפרויקטים ל-924 יח"ד בלבד…

פרויקט אחד קיבל בשנת 2022 היתר בניה

במתחמי פינוי בינוי נבנות דירות חדשות רבות ולכן צריך לתת היתרי בניה. היתרי הבניה ניתנים לרוב בשלבים ועל פני כמה שנים בהתאם להתקדמות הבניה. בשנת 2022 ניתן היתר בניה בחיפה רק בפרויקט אחד – ברחוב המלך שלמה בנווה דוד. זה היתר הבניה הראשון בפרויקט והוא ניתן ל-368 יח"ד (בלבד) מתוך 1,212 יח"ד מתוכננות בפרויקט.

לעומת חיפה, בירושלים קיבלו היתרי בניה 9 פרויקטים ובתל-אביב 3 פרויקטים. עיר נוספת, שבה התקבל היתר בניה אחד, היא קריית ים, שקשה להשוות את גודלן של שתי הערים ומספר התושבים בכל אחת מהן.

חיפה - בניה חדשה בשכונת נווה דוד (צילום: ירון כרמי)
חיפה – בניה חדשה בשכונת נווה דוד (צילום: ירון כרמי)

האם יש טעם לשקם בניין שמחכה להתחדשות עירונית?

תושבים רבים ברחבי העיר מתמודדים עם בניינים, שזקוקים לשיפוץ ולחיזוק. מצד אחד; העירייה ומנהל ההנדסה שולחים מכתבים לדיירים ודורשים מהם לשפץ את הבניינים בגלל מצב התחזוקה הלקוי שלהם, ומצד שני עובר הרבה מאוד זמן עד שמאושרים פרויקטים של התחדשות עירונית.

אם שני פרויקטים בלבד קיבלו אישור בשנת 2022, אפשר להבין כמה יזמים ותושבים מחכים לראות התקדמות בפרויקטים שלהם. תושבים בבתים שמחכים לאישור להתחדשות עירונית טוענים, שאין מקום לשפץ בניין שעתיד לבנות מחדש. ומצד שני אם הבניין לא בטיחותי ולא ברור מתי היזם יקבל אישור לפרויקט, יש כאן סיכון גדול לדיירים.

עו"ד דוד עציוני, מתמודד לראשות העיר חיפה: תוך שנה יאושרו כל התכניות במסלול מיסוי

דוד עציוני מתמודד לראשות העיר (צילום: מיכה בריקמן)
דוד עציוני מתמודד לראשות העיר (צילום: מיכה בריקמן)

עו"ד דוד עציוני המתמודד לראשות העיר חיפה:

נתחיל מהסוף, במשך 15 שנה אושרו תכניות בודדות מתוך עשרות ותכניות שהוגשו ועוד עשרות תכניות שהעיר זקוקה להם מדובר בבדיחה עצובה על חשבוננו. אני מתחייב שתוך שנה יאושרו כל התוכנית שהוגשו במסלול מיסוי כולל עידוד אקטיבי לתכניות נוספות בשכונות החוף, ק. חיים, נווה שאנן ועוד. בשונה מיונה קליש, ששמו רגליים להתחדשות עירונית מכיוון שהתנגדו לתוספת תושבים לעיר ופחדו מהתנגדותם אושרו רק תכניות בודדות מתוך עשרות. זה במקרה הטוב בדיחה עצובה על חשבוננו ובמקרה הרע חולשה ופחדנות. בהנהלות זו הם גרמו נזק כלכלי לעיר במיליארדי שקלים שהביאו את העיר עד לפשיטת רגל.
כמשנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אני יודע כי העיר חיפה היא בעלת הפוטנציאל הגדול ביותר להתחדשות עירונית. מכיוון שאין לעיר עתודות קרקע זה צורך קיומי מתבקש גם כדי לשמר שטחים ירוקים ופתוחים בעיר ואזורים שבהם יש לשמר את הבינוי הקיים או שאינם יכולים לגדול. לכן אני מתחייב כי בתוך שנה יאושרו כל התכניות במסלול מיסוי ובמקביל יקודמו תכניות חדשות.

יעקב בורובסקי, מתמודד לראשות העיר: אין מדובר רק בבריחת יזמים מדובר בבריחת אזרחים

יעקב בורבסקי (צילום: חי פה-TV)
יעקב בורבסקי (צילום: חי פה-TV)

המועמד לראשות העיר יעקב בורובסקי מוטרד מכך שהעירייה לא דוחפת להתחדשות עירונית בשכונות החוף. "מחדל הניהול הבולט של עירית חיפה ושל מנהל ההנדסה הוא אי פעולה לקבלת היתרי בניה למתחמי ההתחדשות בקרית חיים מערבית, בבת גלים, בקרית אליעזר וקריית שפרינצק. אין מדובר רק בבריחת יזמים מדובר בבריחת אזרחים. לפי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עזבו את חיפה ב-7 השנים האחרונות 71717 איש.
תעצמו את העינים ותחשבו שכל שכונת נוה שאנן עזבה את חיפה ו\או פעמיים קרית חיים יחד עם קרית שמואל.
הדוח מסביר במספרים את קללת הניהול שעוברת על חיפה ב-20 השנים האחרונות.
ההתחדשות העירונית היא מנוף עיקרי גם לכלכלת העיר שנשענת היום רק על גביית ארנונה ודו"חות חניה. עצוב וכואב, חותמת רשמית לניהול כושל".

מעיריית חיפה נמסר: "שנת 2022 הייתה שנת שיא של התרי בניה"

עיריית חיפה: שנת 22 הייתה שנת שיא של התרי בניה בהתחדשות עירונית ובכלל ליחידות דיור. "מעל 1700 יחידות דיור קבלו היתרי בנייה מתוכן כ 1000 יחידות דיור בהתחדשות עירונית ותמא 38. בתוך כך, ניתנו בשנת 2022 היתרים לחמש תוכניות מהם שני היתרים בתכנית יזמיות גדולות ושלושה היתרים בתכניות אותן יזמו העירייה בשיתוף משרד השיכון. כל אלה קודמו להיתר ע"י חברות יזמיות ובסה"כ אושרו בכל אלה 715 יחידות דיור. התכניות הינן: מחל 27, מחל 29, מרסיי 7-13, אסתר המלכה 16 והמלך שלמה בו ניתן גם היתר חפירה. נתון זה מהווה עליה לעומת השנים הקודמות והוא אינו כולל התחדשות במסגרת תמ"א 38. בנוסף, בשל עיכוב ארצי של כשנה בהארכת סמכות הועדה המקומית כוועדה עצמאית מיוחדת, צומצם מספר התכניות שניתן לקלוט ולדון בהן.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...

כריכים מיוחדים ליום הפיקניק הבין לאומי

עטפו טעמים ושמחה לסלסלה שלכם עם מתכוני כריכים מעוררי השראה ליום הפיקניק הבין-לאומי! בין פיתה מלאה בטעמים, לחם גזר ניחוחי ולחם שיבולת שועל מפתה,...