דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר מוזאוני חיפה 010524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

התחדשות עירונית בחיפה – למה זה לא קורה ומה צריך לעשות כדי להציל את תושבי העיר • פרשנות

התחדשות עירונית מתרחשת כאשר את העיר מובילים מנהיגים שמבינים ופועלים במלוא העוצמה, מתוך הבנה שדיור הולם ובטוח זה (הערכה שלי) 80% – 90% משביעות הרצון של התושב מהעיר שבה הוא חי ומחייו בכלל.

רמת שאול, שער העלייה, קריית שפרינצק - מאות בתים מתפוררים ממתינים להתחדשות עירונית (צילום: ירון כרמי)
רמת שאול, שער העלייה, קריית שפרינצק – מאות בתים מתפוררים ממתינים להתחדשות עירונית (צילום: ירון כרמי)

בעולמנו הצפוף יש רק שתי דרכים ליצור דיור לאוכלוסייה ההולכת וגדלה:

האפשרות הראשונה היא להמשיך ולזלול שטחים פתוחים ולבנות עליהם שכונות.
זאת אפשרות שמרבים התושבים לא רוצים, כי היא פוגעת בנגישות של התושבים לשטחים ירוקים. בחיפה זוהי ברירת המחדל כבר שנים רבות – גבעת זמר, גבעת העיזים (רמת גוראל), מורדות לינקולן, דניה הירוקה, נאות פרס, רמת הנשיא ועוד… אלה הם שטחי בור או שטחים ירוקים, חלקם מיוערים, שחלקם כבר נפלו קורבן לחשיבה השנויה במחלוקת הזאת וחלקם בתהליכי תכנון שעוד יפגעו באינטרס הציבורי בעתיד.

האפשרות השנייה היא להוריד בניינים ישנים ולבנות במקומם בנייה חדשה, לגובה.
בנייה אשר יוצרת חלופה שלא-פוגעת בשטחים הירוקים ומביאה עמה שלל פתרונות של דיור בסטנדרטים מעודכנים. על כך בהמשך הכתבה.

שכונת גבעת זמר החדשה (צילום: חי פה בשטח)
שכונת גבעת זמר החדשה – הרס ריאה ירוקה ענקית בלב העיר (צילום: חי פה בשטח)

שיכוני העולים בחיפה

חלק גדול מהבניינים בעיר חיפה אלה בניינים שנבנו כשיכוני עולים, בחופזה בשנות ה-50-60-70, כדי לשכן את מאות אלפי העולים שהגיעו למדינה הצעירה.
מרבית הבנייה היא בסטנדרטים נמוכים מאד:
ללא מעלית.
ללא חניה.
ללא ממ"ד.
ללא עמידות לרעידות אדמה.
עם צנרת פלדה שהיום היא כבר חלודה ומתפוררת.
עם מערכות חשמל מסוכנות בסטנדרטים של שנות ה-60.
במקרה הטוב יש מקלט מוזנח בקומת המרתף ובחלק מהמבנים גם מקלט אין.

חלק גדול מהאנשים שקנו את הדירות האלה, כשהיו חדשות, כבר נפטרו ואלה שרכשו ונשארו להתגורר בדירות האלה, לעיתים, מבוגרים וחלקם מוגבלים בתנועה.

מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה - "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)
מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה – "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)

אני מכיר אישית חיפאים רבים שמתגוררים בדירות האלה ואתן כמה דוגמאות אמיתיות בעילום שם:

 • ש. היא אלמנה קשישה כרותת-רגל המתגוררת בקומה השניה ללא מעלית – נאלצת לרדת מהבית אל קומת הרחוב עם מיטה מיוחדת, תוך הזמנה של אנשי מד"א, כי כיסא הגלגלים שלה לא עובר בדלת וממילא אין מעלית. היא יוצאת מהבית אחת לכמה שנים, אם בכלל.
 • ל. הוא קשיש, ניצול שואה, שהנאצים הארורים התעלל בו ותלו אותו מהקרסוליים במחנה הריכוז – ברכיו הרוסות מאז אותה התעללות וכל חייו הוא סבל מקשיים בהליכה. לעת זיקנה הפכו הכאבים לבלתי נסבלים והוא מתקשה לרדת במדרגות. הוא ממעט לצאת מהבית לקומת הרחוב, למרות שבין דלת דירתו לרחוב מפרידות רק 9 מדרגות. עבור אדם נכה, 9 מדרגות הן מכשול בלתי-עביר.
 • אשה צעירה, יחסית, בשנות ה-50 לחייה, נפלה ושברה את האגן – היא עברה ניתוח קשה ביותר והיום היא נאלצת לזחול במדרגות כדי להגיע מהקומה השלישית לקומת הרחוב. קשה לי לתאר לפניכם איזה סבל היא עוברת ואיזו השפלה, כאשר היא פשוט זוחלת במדרגות, אל מול עיניהם של השכנים.
 • אלה הן רק שלוש דוגמאות שאני מכיר אישית, ממש מקרוב ודי בהן כדי לחדד את ההבנה של מצוקת התושבים. אני מעריך שיש אלפי אנשים כאלה בחיפה, שהם, למעשה, קורבנות של פרוייקטים תקועים שאינם מקודמים.
מבנים הממתינים לפינוי בינוי בשכונת קריית אליעזר (צילום: סמר עודה)
מבנים הממתינים לפינוי בינוי בשכונת קריית אליעזר (צילום: סמר עודה)

אני שואל את עצמי ואתכם:

מה קרה לנו?

איפה בדיוק, לאורך הדרך, מנהיגינו (ברמה הארצית והעירונית) איבדו את החמלה כלפי האנשים המתגוררים בבניינים האלה וסיגלו תכניות אלטרנטיביות לבניה על שטחי בור וחורש, תוך התעלמות מוחלטת ממצוקת התושבים הממתינים להתחדשות עירונית-מסיבית?

למה אין בישראל חקיקה שתגדיר, בצורה ברורה, את חובתם של ראשי ערים לאשר ולקדם מתחמי התחדשות עירונית, באם מתקיימים תנאים אשר ממש מסכנים את הדיירים המתגוררים במתחמים אלה?

איך קרה שתושבים מצביעים שוב ושוב למנהיגים, שפשוט מסובבים להם את הגב בצורה כל כך אכזרית (גם בבחירות המקומיות וגם בבחירות לכנסת)?

הרי לאנשים האלה, שהם נכים ומוגבלי תנועה, אין בכלל יכולת לצאת מהדירות שלהם לקומת הרחוב. כמובן שאין להם גם שום יכולת להגיע למקלט במקרה של התקפת טילים ואין להם שום יכולת למלט עצמם במקרה של רעידת אדמה חזקה, בעודם יודעים שהמבנה בו הם מתגוררים אינו עמיד לרעידת אדמה.

העיר שלנו כבר ספגה התקפות טילים קשות, במלחמת לבנון השנייה. בטורקיה ספרו מעל 40,000 הרוגים, ברעידות אדמה שהורגשו אצלנו היטב.

כולם כאן מבינים היטב כמה שזה קשה לרדת למקלט מרוחק או להתגורר בבניין שאינו עמיד ברעידת אדמה ולהתעורר באמצע הלילה ולהצליח לרוץ החוצה לפני שהבניין יקרוס…

במקרים רבים יש שריפות, חלקן קטלניות, שמקורן בקצרים חשמליים של מערכת החשמל המיושנת והמתפוררת. אנחנו מדווחים על השריפות האלה כאן בחי פה מדי כמה שבועות.

שרפה בדירה בבת גלים (צילום: כבאות והצלה)

המקום הנכון לחניה

המקום הנכון לחניה הוא מתחת לאדמה. אין סיבה שרחובות העיר ייראו כמו חניון אחד גדול. נכון שהתרגלנו שתנועה בעיר היא תמיד בין סוברו לקיה או סקודה והתרגלנו לכך שכל מה שאנחנו רואים במעבר במדרכות זה את הרכב של השכן… אבל זה לא חייב להיות ככה…
מכוניות לא צריכות לעמוד בשמש. הן לא צריכות לראות נוף. השמש, הגשם והאבק מזיקים למכונית. מכונית שעומדת בשמש, הפלסטיקה שלה מתפוררת, בעוד שמכונית שעומדת בחניון תת-קרקעי מאריכה חיים כחדשה למשך שנים רבות.

לכן, במהלך התחדשות עירונית, יש לדרוש מהיזמים לחפור חניונים ביחס של 2 מכוניות לדירה ובהדרגה לפתוח את המדרכות להולכי רגל ושבילי אופניים. הכל קשור אחד בשני.

חניה בחיפה - רחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)
מרוב מכוניות אין בכלל רחוב – חניה בחיפה – רחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)

תחבורה ציבורית וצריכה אנרגטית

מחקר נרחב שנעשה על ידי פרופסור אדווארד גלייזר מאוניברסיטת הרווארד בדק ומצא קשר ישיר בין ציפוף ערים לבין הצריכה האנרגטית ויעילות התחבורה הציבורית.

כך זה באמת עובד:
תחבורה ציבורית מבוססת על מודלים כלכליים של ביקוש והיצע. ככל שהשכונה צפופה יותר, כך קיימת הצדקה כלכלית לתחבורה ציבורית איכותית בתדירות גבוהה. אוטובוסים לא ייסעו ריקים בשכונות באזור אחוזה בכרמל או בכרמליה או בדניה.

לכן, אני מציע שלא ללכת-שולל אחר סיסמאות ריקות-מתוכן על כך שראש העיר הוא ורק הוא, זה הקובע את תדירות התחבורה הציבורית וברצותו היא פשוט תהיה נפלאה ללא ציפוף שכונות.

המחקר של הארווארד מצא כי גם הצריכה האנרגטית של דלק, גז וחשמל יורדת דרמטית בערים צפופות ובבניה לגובה.

יש לכך מספר סיבות:
הסיבה הראשונה
היא שבבנייה צפופה, תוך הקפדה על עירוב שימושים, חלק מהאוכלוסייה זוכה למגוון שירותי לייד הבית וגם לתחבורה ציבורית יעילה ומוותר על הרכב הפרטי או שממשיך להחזיק רכב, אך מוותר על הנסיעה, עבור שירותים שקיימים מתחת לבית.

בדניה, למשל, כשכונה שבנויה בצורה הגרועה ביותר, כל תושב חייב רכב כדי לבצע פעולות בסיסיות ביותר בחיי היום-יום. לדעתי, ברטרוספקטיבה, את כל תושבי דניה ניתן ורצוי היה לשכן במספר בניינים גבוהים ולהשאיר את רכס הכרמל ירוק ונושם.

הסיבה השנייה לירידה בצריכת האנרגיה בבניינים גבוהים היא שבבית מגורים חדיש, הקירות החיצוניים בנויים מחומרים מבודדים מתקדמים ובנוסף, דירה מעל דירה יוצרות מצב של "סנדביץ'" שמפחית מאד את החשיפה של ריצפה, תיקרה וחלק מהקירות ההיקפיים לקור וחום.

דווקא אנחנו, החיפאים, הסובלים כל כך מזיהום התעשייה הפטרוכימית, חייבים להיות אלה שמובילים את החברה הישראלית בהורדה דרמטית של צריכת הדלקים הפוסיליים. זה קורה רק על ידי ציפוף שכונות ועירוב שימושים. לצערי אנחנו משתרכים הרחק מאחור.

דניה ומורדות נחל נדר. משמאל - טירת כרמל. הבנייה המתוכננת היא המרכז התמונה ימינה (צילום: ירון כרמי)
נזק לריאות ירוקות, תלות מוחלטת ברכב הפרטי וצריכת אנרגיה גבוהה – דניה ומורדות נחל נדר – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

חצי עיר תקועה

עיר צריכה לשרת את כל הנפשות המתגוררות בה, ברמה הגבוהה ביותר האפשרית!
לכן, לעניות דעתי, את מחציתה של העיר חיפה צריך פשוט למחוק ולבנות מחדש, כמו שצריך, בסטנדרטים ותקנים של שנת 2023, כך שהעיר כולה תהיה ראויה למגורים בסטנדרטים שאנשים באמת רוצים לחיות בהם בביטחון ובהנאה.

אני מדבר על מאות ואף אלפי בניינים, בעיקר בנווה דוד, נווה שאנן, קריית אליעזר, רמת שאול, כרמל צרפתי, בת גלים, קריית חיים, קריית שמואל, קריית שאול, רוממה הישנה ועוד…
כוונתי היא פחות לשכונות על הכרמל הוותיק, שם, על פי רוב, יש בניה שונה, צפופה ונמוכה (ולא שיכוני עולים).

בוודאי יבואו אלה שיקפצו מייד ויאמרו כי התמורה ליזמים היא נמוכה בשכונות אלה… התשובה היא שזה מאד תלוי בתנופת ההתחדשות העירונית.

ראו מה קרה ברמת הנשיא, שהיא אמנם לא התחדשות עירונית, אלא גזל של קרקע. רמת הנשיא, מבחינה גיאגרפית, היא למעשה חלק מנווה דוד. רבים ניבאו לה שחורות, אבל הם טעו – השכונה משגשגת, הדיירים מרוצים והמחירים טסים למעלה. הסיבה לכך היא שיש טיפול מאסיבי בבניה לגובה, עם מרכז מסחרי שמעניק שירותים טובים.
אם כך, אין סיבה שלא יצליחו מתחמים נוספים בנווה דוד, בתנאי שתהיה שם בניה של מספר רב של בניינים טובים עם עירוב שימושים שיאיר את השכונה. וכך גם ביתר השכונות המוזנחות.

בתים על הכרמל הצרפתי - רמת שאול (צילום: ירון כרמי)
שיכוני עולים מיושנים ומתפוררים – בתים על הכרמל הצרפתי – רמת שאול (צילום: ירון כרמי)

ואם כבר מחדשים – אז עירוב שימושים הוא כלי אורבני קריטי!

מי שמסתובב בשכונות העיר לא יכול שלא לשים לב לכך שלמעשה מדובר בשכונות שינה. עם בוא הערב, מחשיכים הרחובות, אנשים לא מסתובבים בהם. החזירים והתנים חוגגים מהשקט האפל הזה.
ערים חפצות-חיים, משנות את פניהן, כך שקומת הקרקע, זו הפונה לרחוב, היא קומת החיים – מסעדות, בתי קפה, מכבסות, וחנויות הלבשה, אלה הם המרכיבים שיוצרים חיים בקומת הרחוב. שם אנשים פוגשים איש את רעהו. במפגשים האלה נוצרות יזמויות וקהילות.
במרבית הבנייה החדשה שהייתה בחיפה בשנים האחרונות, הנושא הזה לא נלקח בחשבון וכך נותרו השכונות אפלוליות.

עירוב שימושים - בניה לגובה - תל אביב (צילום: ירון כרמי)
החיים הם בקומת הרחוב – עירוב שימושים – בניה לגובה – תל אביב (צילום: ירון כרמי)

אם זה כל כך ברור, אז למה זה לא קורה?

מינהל הנדסה של עיר בכלל ושל חיפה בפרט, זה אגף שקשה לו להתמודד עם המורכבות של התחדשות עירונית. גם למינהל הנדסה וגם ליזמים קל יותר להגיש תכנית על קרקע בתולית, להכשיר אותה לבניה ולרוץ קדימה. אם יש התנגדויות של הציבור השפוי – אז מצליחים, על פי רוב, לסלק את ההתנגדויות בהקלות כלשהן, תוך ניהול מו"מ בוועדות התכנון.
בסופו של דבר, אם ראש עיר מעוניין להפוך קרקע בתולית לשכונה – הנזק לריאות הירוקות, בדרך כלל יוצא לפועל, לצערי הרב.

בעלי העניין השונים בוחרים, על פי רוב, בנתיב הפשוט והגרוע – הרס קרקעות בתוליות, מכיוון שלתכנן התחדשות עירונית זה תהליך הרבה יותר מורכב וקשה – זה מחייב חשיבה שקשורה גם בפינוי המצב הקיים וגם בכניסה עם הליכי תכנון עמוקים לשכונות שכבר נבנו.

פרוייקט התחדשות עירונית מחייב מגע הדוק עם קהילות של תושבים (דבר שמתכננים ומהנדסים לא תמיד כל כך אוהבים), זה מחייב להגיע להסכמות, זה מחייב טיפול בנתיבי תחבורה, הרחבת בתי ספר, הרחבת תשתיות ביוב, מים, חשמל ומבני ציבור… כל זאת בשכונה שכבר עומדת מזה 50 או 60 שנה. זה באמת קשה ומאתגר.

האתגר הזה הופך את הפרוייקטים האלה מפרוייקט בנייה פשוט, שהוא במהותו אדריכלי והנדסי לפרוייקט שיש לו משמעויות הרבה יותר רחבות ועמוקות ולכן בערים מסויימות, מעדיפים לעכב את הפרויקטים האלה, מאשר לקדם אותם בעדיפות עליונה.

תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)
מחפשים מנהיג – תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים – נובמבר 2019
(צילום: ירון כרמי)

יש אנשים שתמיד בוחרים בדרך הקלה, המהירה והלא-נכונה…

יש מנהיגים (והם לא-רבים) שמבינים שכדי לעשות צדק חברתי ביחד עם צדק סביבתי, צריך להפשיל שרוולים, לרתום את הקהילה העירונית, את עובדי העירייה במינהל ההנדסה וגם את המדינה (משרד השיכון, משרד התחבורה ומשרד האוצר) להליך תכנון עמוק של התחדשות עירונית. מנהיג רציני צריך להוביל ולהנהיג בביטחה תושבים, מתכננים, עורכי דין, יזמים, קבלנים ולעשות שינוי עמוק במבנה של העיר הזאת.

יזמים מעוניינים להשקיע את כספם ומרצם בעיר בה יש מנהיגות, בהירות ושקיפות בתהליכי קבלת החלטות. היזמים מבקשים את התייצבותו של ראש העיר לצידם בפעולה רציפה של הסרת חסמים בירוקרטיים והתפעוליים לאורך חיי הפרוייקט, משלב הרעיון ועד למסירת המפתח לדיירים המאושרים

והכי חשוב – מהירות (שהיא, כידוע, אחד מהמרכיבים המרכזיים בניהול בכלל ובניהול אורבני בפרט).

להנהיג, זה אומר שראש עיר שם את עצמו בראש ובראשונה כמסיר חסמים, כיוצר חיבורים, כגורם מאפשר (Enabler) ומעמיד את לשכת ראש העיר כגורם מתכלל ומוביל לתהליך ההתחדשות העירונית.

זה לא קורה בפסטיבל מספרי סיפורים…

בניה חדשה לגובה בחיפה - מגדל אירופה בקריית שפרינצק בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מגדל בודד בתוך המוני בתים מתפוררים – מסמל את הכיוון האפשרי לחיפה (צילום: ירון כרמי)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

59 תגובות

 1. שכחת לרשום הדר תחתון!!!
  בלי לפגוע באף ריאה ירוקה בניינים של 80 שנה פלוס!!
  בושה שלא הזכרת את האנשים הכי חלשים בעיר אנחנו שקופים???!
  זה צריך להיות הצעד הראשון של העירייה.

 2. צריך לשנות חשיבה ולהתעלם מתעמולה אינטרסנטית:
  הגיע הזמן לבחור באביהו האן והירוקים של חיפה שהם נטו דאגה לעיר, לפיתוח שלה ולתושבים שלה, כפי שהם מוכיחים שוב ושוב כבר למעלה מ- 2 עשורים במועצת העיר ובקשר והדאגה לציבור.

  חשוב: יש להתעלם מהתדמית שיצרו לירוקים כאילו אינם בעד בנייה. זה שקר שיצרו בעלי האינטרסים הצרים שמבינים שהירוקים יהיו עם היד על הברז ולא יאפשרו בנייה לא מבוקרת, בראיה נקודתית, תכנון שפוגע באיכות של העיר ובאיכות חיי התושבים.
  הירוקים בעד בנייה רחבה עם תכנון בראיה כוללת של העיר, דוגלים בפיתוח נכון שמתאים לטופוגרפיה של העיר המיוחדת שלנו, בהתחשב ביופי ובנכסים שלה – עיר שיושבת על המדרונות וההר, סמוכה לים, סמוכה ליערות של פארק הכרמל, בעלת טבע עם וואדיות ירוקים בתוך ובין השכונות, בעלת היסטוריה וסביבה מדהימה שיש לטפח ולשמר. על דברים אלו שנהרסים מדי יום הם נלחמו ונלחמים ולכן יש להם זכויות!!

  צריך להתעלם מרעשי האנטי שפוגעים בנו, בציבור התושבים:
  אסור ליפול שוב ושוב לידיהם של נדל"ניסטים, יזמים ובעלי הון שהם בעלי אינטרסים צרים, אפילו צרים מאד ואישיים! מה שמוביל לעיר שלא נעים לחיות בה!! אסור לבחור רשימות מועמדים שבתוכם יושבים נציגים ותומכים (או נתמכים) של בעלי האינטרסים הללו.

  אסור ליפול שוב למלכודות של ראשי עיר טירונים וחסרי ידע בניהול ציבורי וניהול עיר (כפי שקרה בבחירות האחרונות), ובמיוחד אסור לבחור מי שלא ישב מספיק במועצת העיר, למד והבין את הבעיות, נלחם והתמודד עם סוגיות מוניציפליות יום-יןמיות. לא מעט מהמועדים כיום רצו בבחירות שהיו בעבר ומשלא נבחרו נטשו את מועצת העיר וכך החמיצו את הלימוד של בעיותיה.

  הירוקים הם הבחירה הנכונה!!!

 3. הכותב אינו מבין / או מושפע מהקבלנים
  המרקם העירוני נהרס עקב תמ״א 38
  עצים נעקרים , העיר הופכת למכוערת ללא צל
  שכונות ותיקות נהרסות , עקב בנית מבנים לא פרופורציונליים
  מתחמי שימור נפגעים , ללא תקנה .
  והקבלנים חורגים , משלמים , וצוחקים על הציבור .

  • לא רק הקבלנים צוחקים. צוחקים בעיקר אלה שמאשרים את המחדל ומספקים את היתרי הבניה השערורייתיים.

 4. "חסמים" – זה שם קוד ידוע להתנגדויות שבסך הכל נועדו להגן על העיר ותושביה בפני אינטרסים צרים של יזמיה. כל הגישה שלך סופר-נדלניסטית, רואה הכל במשקפיים של בניה, ואם אתה כותב "יש רק פיתרון אחד" כבר גזרת על עצמך להישאר בתוך הקופסה, תרתי משמע. ולא משנה אם תקרא לזה התחדשות. כי לאיזה גובה שלא תבנה, אל תשלה את עצמך שפתרת משהו. כי גם הדיירים בקומה 20 עלולים לפעמים לרדת לקרקע, והגודש הוא קודם כל פונקציה של מספר התושבים ביחס לשטח העיר ומגבלותיו. כמובן אפשר ליישב בחיפה גם מיליון תושבים ויותר. ולאכלס אותם ב-20 קומות ויותר. תוכל למצוא בספרות המיקצועית מה קרה לערים שנגררו לכך. אל תדאג לייזמים שבנו את זה, הם כבר במקום אחר. נסה לחשוב על פיתרון של הכרה במציאות כמצב אופטימלי (עדיין) לעיר איכותית לתושביה, שגידול נוסף רק יפגע באיכות חייהם! ראש העיר הבא צריך להתמקד בשימור האיכויות הקיימות, ולא בציפוף נוסף שרק יפגע בהן. יש ערים רבות בעולם שבחרו בכיוון הזה. הברכה של "פרו ורבו" כבר מזמן הפכה לקללה, למדינה וגם לעיר. בשווייץ, מלבד ציריך, כל הערים קטנות בהרבה מחיפה, ומשתדלות להישאר כך. ואיכות החיים שלהן לא רעה… באמצעות הגבלת הבניה תוכל לווסת את חיפה לגודל הקיים בשינויים זעירים, ולמקד את כל המשאבים באיכות החיים ולא בכמות החיים. זו הגישה המודרנית, ומה שאתה מציע זה ההפך מכך, נסיגה, פתרונות שהתאימו לזמנים עברו, נלבישך שלמת בטון ומלט… אלתרמןן כתב בהמשך לאותה שורה – ונפרוש לך מרבדי גנים. את זה שכחנו.

  • שמואליק גלבהרט, יפה כתבת, אני לא מסכים עם הכל, אבל עם הרוב כן. גלבהרט כותב מתוך ניסיון חיים ויידע מקצועי וכדאי מאוד לקרוא את הדברים. בכל מקרה, קודם כל, ובראש ובראשונה – איכות חיים – רק לאחר מכן, ולאחר שאיכות החיים מוסדרת ומשתפרת, בוחנים את העלויות ובמה זה כרוך; אצלנו, כאן בחיפה, לצערי זה הפוך, קודם כל דואגים לקומבינה הכלכלית, ולאחר שהיא הורסת כל חלקה טובה, מציגים פיקציה של כביכול שיפור באיכות החיים – דבר שהוא לרוב הפוך מהמציאות התכנונית המקודמת במקומותינו. שמואליק תודה.

 5. בחלק גדול מהמקרים פרוייקט פינוי בינוי מאפשר לעשות סדר בפריטים שבתכולת הדירה וכן להפיק רווח אלטרנטיבי מהחפצים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "המדריך האולטימטיבי לפינוי דירות" וקבלו מאמר מדוייק של יוסף האוסףצשמסביר איך לעשות זאת.

 6. אייל, אתה שוב כותב תגובה בלי לדעת על מה אתה מדבר!!! אתה לא מכיר את התכנון האיכותי שהכנתי ואתה מתעסק כל הזמן בתכנון חסר האחריות שמכינה עיריית חיפה; תפסיק לייחס חשיבות לתכנון הקלוקל של עיריית חיפה, תכנון זה לא ייצא לפועל. אנחנו נמנע ביצוע של מחצבות וקירות תומכים אימתניים, שוב, אינך מכיר את התכנון האיכותי שהכנתי ואתה מושפע ממחדלי עיריית חיפה, שלא יקומו ולא יהיו. באשר לתשתיות הן על חשבון בעלי הקרקעות. אתה מתייחס לניפוח מחירי הפיתוח שהוא תוצר של שחיתות וחשדות להונאות המרוקנים את הקופה הציבורית, זו אכן נורמה פסולה, אלא שהיא איננה רלבנטית לענייננו. אצלנו זה לא יקרה.

 7. אילן בורנשטיין מה שבטוח – טובת חיפה ועתידה לא מענינות אותך. מה שמעניין אותך זה שיתנו לבנות את שכונות הענק ההרסניות שיחסלו את הואדיות המערביים הפתוחים האחרונים, שלא לצורך ובניגוד לכל הגיון של בנייה במישור ולא בשיפועים הזויים ובעייתיים עוד שכונות שינה של רכב פרטי שיסתום כל ציר שאתה מתיימר לקבוע שהוא "מייצר את החיבור התחבורתי המנקז".
  לא יעזור כמה כבישים "מנקזים" יבנו ברגע שיוסיפו אלפי דירות גורלם יהיה בדיוק כמו של הצירים הקיימים. שכונת מורדות לינקולן שרמת גוראל / רמת שמיר / רמת הרס וחורבן הגבעה האחרונה הירוקה הן חטא ופשע אדיר וזה שהן אושרו אצל יונה יהב בשחיתות שאין כמותה ב-2009 על בסיס תכנון מיושן ארכאי ומיותר של הבריטים שעשו לא מעט נזקים בעצמם, זה בכלל שערוריה מוחלטת.
  אתה מלין נגד נאות פרס. נאות פרס הרסנית פי כמה וכמה פחות ממה שהולכים לבצע במחצבות נוסח מורדות ורדיה בכל הגבעה מתחת לרחובות לינקולן והרופא או מתחת רמת גולדה. מדובר באזורי טבע פתוח אחרונים בשכונות שהולכות ומצטופפות בתמא 38. הריסת הגבעות האלו היא משהו שיהפוך את מערב חיפה הנהנה מאיכות חיים של שכונות הטובלות בטבע ירוק – לשכבת בטון כפי שהפכה מזרח חיפה מהעיר התחתית ועד הכרמל בלי שום חיץ 'buffer' ירוק. זה החיסול של המראה האיקוני של גבעות ירוקות בכניסה לחיפה – מה שיראו זה העתק-הדבק של הדר הכרמל והדר עליון.
  לעומת זאת:
  בתכנון נכון לגובה של נאות פרס ניתן היה לבצע החלפת שטחים ולשמור על הגבעות האלו ירוקות ופתוחות. לבנות שכונות עירוניות ולא עוד פרוורי שינה – ראו התוכנית המצוינת של שדה דב לעומת זו הגרועה של נאות פרס: בשדה דב ממשיכים צירים עירוניים (כפי שהיה צריך להמשיכם מטירת כרמל ומנאות פרס הקיימת. מייצרים גריד אורבני עם קומת קרקע של חנויות מבני תרבות וקומות משרדים. מייצרים מגוון צפיפויות מ-10 קומות ועד 30 ו-45 קומות. מכניסים באותו שטח שבו יהיו בחיפה ב-1300 דונם רק 7,000 יח"ד לעומת 16,000 בשדה דב. הבנתם? זה נקרא טיפשות ובזבוז תכנוני. בתוספת הזו אפשר היה לכלול את כל יח"ד המתוכננות במורדות הבעייתיים. אפשר היה לייצר מרכז עירוני חדש ומלהיב במקום פרוורי שינה מוקפים בכבישים ראשיים שעוברים סביבם ודרכם.
  במקום לייצר מקומות חיים ומרכזים עירוניים פעילים – חיפה מייצרת שכונות שינה ומקיפה אותן בכבישים ראשיים להגיע.. לקניונים באזורי תעשייה מכוערים. ואחרכך מתפלאים למה יוצאים לבלות במרכז תל אביב וזה מרגיש חי וחוזרים לחיפה וזה מרגיש מת.

  • מניעת הבנייה גרמה לנזקים העולים על 30 מיליארד ש"ח לבעלי הקרקעות. ואם מבקשים להפקיע את הקרקעות לצמיתות צריך לשלם יותר. אבקש לברר מתי אתה מעביר אלינו את החלק היחסי החל עליך.

  • אף אחד לא חייב לכם כלום תפסיקו לאיים. תוכנית שאושרה בשחיתות שלטונית ושהביצוע של התשתיות שלה יהיה על חשבון תושבי חיפה מליארדי שקלים. תממנו לעצמכם את זה? אה למה לא?! כי אתם יודעים שזה מליארדים רבים.
   כל ראש עיר מבין את הנזק העצום. חייבים לשנות את תוכנית המתאר ההרסנית של מערב חיפה. חילופי שטח זה דבר מקובל וחייבים למנוע את ההרס הצפוי של 20 אלף כלי רכב בנאות פרס ו-10 אלף במורדות לינקולן בפקקים שיגרמו לפרויד היום להיראות משחק ילדים. הפקקים יהיו שעתיים בשעות העומס ויבכו למה אישרו שכונות גרועות שבכל דירה 2-3 רכבים כדי לצאת מהבית.

 8. ובקשר לשריפות שנגרמות בארונות חשמל: הן אינן נגרמות מקצרים חשמליים. יש בארונות האלו מפסק אוטומטי מגנטי תרמי שקופץ במקרה של קצר או עומס יתר.
  מה שגורם לשריפות בארון חשמל, הוא חיווט רופף או גרוע.

 9. יישר כוח לירון כרמי – 4 – בתחילת הכתבה צוינה שכונת נאות פרס כחלק ממחדל הפגיעה בשטחים הירוקים – בשטחים הפתוחים – אכן נכון הדבר. שכונת נאות פרס הבנויה והמיוחד נאות פרס ב' העומדת בפני בינוי הם מחדלים חמורים מאחר ומדובר בשטחים פתוחים לפי תכניות מתאר מאושרות ולא היתה כל סיבה להרוס אותם. בין השאר מדובר בחיסול 3 נחלים: נחל אחוזה, נחל עמירם ונחל עובדיה. ניתן היה להציל את כולם ולאפשר לציבור בחיפה להנות מאזור פתוח, במייחד לאור חיסול השטחים הפתוחים, באופן אינטנסיבי וסדרתי, שלא כדין, במתחמי ההתחדשות העירונית שמתוכננים בניגוד לדין ובניגוד להנחיות התכנון המורות על הסדרת שטחים ירוקים פתוחים. תכנית חפ/2000 קובעת כי בנאות פרס ב' יוקם פארק עירוני / רובעי בהיקף שלא יפחת מ-100 דונם – תוך הצלת נחל עמירם מהריסה – אלא שזה לא מעניין אף אחד, הפארק בוטל, אין נחל ואין כלום ובמכת הגשם הראשונה צפויים הכבישים והתשתיות לההרס נוכח מחדל ניקוז החמור – מדובר ב-3 הנחלים האחרונים היורדים מרכס הכרמל שלא הוכנסו בעבר לצנרת בטון. בדיון תכנית המדיניות להתחדשות עירונית בשכונות החוף הסבירה פרופ' עירית צרף-נתניהו כי בכוונתה לשחזר מחדש את הוואדיות והנחלים שחוסלו כאשר הוקמו השכונות לפני עשרות שנים ועמדה על חשיבות חידוש הואדיות והנחלים לטובת דיירי השכונות. בעניין נאות פרס ב' הדבר ימתין עד לנינה של פרופ' עירית צרף-נתניהו, שמן הסתם כנראה תשא בשם פרופ' עירית ואשר בעוד כמה עשרות שנים תסביר, כאשר יפעלו בניסיון לשקם את מחדלה של נאות פרס ב', מדוע, חשוב כל כך לשחזר את נחל עמירם וייתר הנחלים שעומדים, ממש בחודשים הקרובים לההרס ולהיזרק לפח ההיסטוריה, תוצאת מכבש הכאוס והאנרכיה התכנונית בו אנו מצויים. שלא לדבר על המחדלים הרבים והחמורים הנוספים הגלומים בתכנית נאות פרס ב' שכבר בקרוב נתחיל להיות עדים להם, בכלל זה מחדל התחבורה. חלק מהמחדלים הם עבודות פיתוח שמבצעת עיריית חיפה ללא היתרי בניה, ללא היתרי סלילה, בניגוד להוראות התב"ע המאושרת במקום ותוך חיסול עצי הזית העתיקים.

 10. קחו את אותה קשישה כרותת רגל או אותו ניצול שואה עני שבקושי סוגרים חודש בסופר,
  ותתקעו אותם בבניין של 20 קומות עם דמי תחזוקה חודשיים גבוהים מדמי הפנסיה שלהם.

  אין כמו חמלה מזוייפת.

 11. דיס אינפרמציה, כמה שקרים בכתבה אחת, בתקופת קליש הכי הרבה תמ״אות ופינוי בינוי, אדון ראש העיר הקודם לא חשב שצריך למשל תחנת בנו״ש שתיכננו את הכרמלית

  • בתקופת קליש הועדה המקומית משותקת חודשים שלמים
   מה שמאושר זה בניגוד להבטחתה לבצע תוכנית לבדיקת יכולת השכונות לשאת בלי סוף עבודות כאלו וזה לגנותה דווקא
   מנהל ההנדסה יגידו לך כל מי שעבד שם או ניסה להיעזר בהם – בשיתוק מערכות

 12. יישר כוח לירון כרמי – 3 – הקמת מבנים מפלצתיים לדחיסת תושבים רבים זו פגיעה קשה באיכות החיים. בחיפה, בפרויקטים לפינוי בינוי זה בא, בין השאר, לידי ביטוי, בדירות עם כיוון אוויר אחד, למשל, פרויקט בית העלמין של חברת אזורים בנווה דוד (1,212 דירות), שם 'נהנים' מרבית בעלי הדירות הקיימות, לקבל על הנייר, דירות עם כיוון אוויר אחד המייצרות בעיות איוורור לא סימפטיות בעיקר של השירותים, תאורה לא מספקת, נוף מצומצם, אם בכלל, ועלויות יקרות לתפעול הדירות. כל נושא רבי הקומות המיועדים למגורים הרי נתון במחלוקת קשה; ראו בעניין זה חוות הדעת והמאמרים מטעם פרופ' רחל אלתרמן; ראו בעניין זה חוות הדעת שהוכנה עבור עיריית חיפה מטעם האדריכלים אמיר מן ועמי שנער – רבי קומות מתאימים רק לשכבת אוכלוסיה מסוימת – רבי הקומות למגורים אינם מתאימים למרבית האוכלוסיה בישראל ולכן הם מייצרים את המחדל הנוכחי שטוענים כי הוא חמור בהרבה ממחדל העדר העמידות לרעידות אדמה ומחדל זה מתממש, ממש לנגד עינינו, בישובים רבים בישראל – השלב הבא יהיה פיצוץ או הריסת רבי הקומות הפוגעים כפי שכבר התבצע במספר מקומות בעולם, בכללם בבריטניה. בעניין זה ישנה התקדמות רבה בישראל – בחודש יולי 2022 אושר תיקון מספר 4 לתמ"א 35 – ייעול השימוש וציפוף הבינוי בערים בישראל – אליו כפופות כל התכניות שמכינים – שם מדובר על חיסכון וייעול השימוש בקרקע המיועדת לציבור – תוך הסדרת ריבוי דירות – במבנים נמוכים – בעניינה של חיפה זה מתאים בעיקר למבנים בני 5 עד 7 קומות למגורים – זה העתיד – לא בניית רבי קומות – השימוש היעיל בקרקע – צפוי לייצר דירות רבות מאוד – באיכות מגורים גבוהה – לא סלאמס – בעלויות אחזקת דירות סבירות – לא אחזקה יקרה הנהוגה ברבי הקומות היקרים מאוד לתחזוקה – דבר שאיננו מתאים לרוב הציבור בישראל.

 13. יישר כוח לירון כרמי – 2 – מימוש הבנייה בחמש השכונות המערביות חשוב מאוד מאחר והן מייצרות את החיבור התחבורתי המנקז את ציר רכס הכרמל מערבה – גם לתחבורה רגילה וגם לתחבורה ציבורית – כך נקבע בתכנית המתאר לעיר חיפה, חפ/2000, פורסמה למתן תוקף ב-2019, כך נקבע בתכניות מתקופת המנדט הבריטי, וכך על פי תנאי השטח – כל ניסיון לבטל זאת או לעכב זאת מייצר בעיות תחבורה קשות ביותר.

 14. יפה נכתב על חוסר ראיה עתידית של פרנסי העיר והערת העיר מתקדמת. אתן דוגמא שישלי מרכושי אני בעל הבית של הבית בוגווד 3 מרכז הכרמל הבית הכי נמוך ברחוב יש בו 3 דירות ושלוש חנויות. בעבר הרחוק בקשתי לבנות על גג ביתי פניתי לעיריה כדי לבנות על הגג מספר דירות טילטלו אותי ולבסוף שמעתי הערה מה אתה רוצה שנתן לך להתעשר . זו עירית חיפה

 15. שכונות החוף משוועות להתחדשות עירונית. הבעייה העיקרית היא האחראים להתחדשות עירונית בעיריית חיפה שאינם מתפקדים.

 16. שלום אבי רוט. כל שכונות הכרמל סובלות מתמא 38 ללא בקרה ותכנון כוללני וללא תסקיר תחבורה ומבני ציבור. מה שקורה זה צפיפות בהכל – בכיתות, ברחובות, בפחים, בצנרת המים והביוב שכל הזמן צריך להגדיל ואז כל השכונות אתר בנייה.
  באף מדינה בעולם אין השתוללות כזאת. שכונות שתוכננו ל-1000 בתי אב לפתע נוספו בהן 500 נוספים ועוד כמה שנים עוד 500. כלומר הכפלת האוכלוסיה, הכפלת הצפיפות, הכפלת כלי הרכב, הכפלת הצורך בפארקים, בכיתות, תורים בסופרמרקט השכונתי שגם הוא לא מתוכנן לכפול אוכלוסיה.
  הכל נעשה הפוך. במקום קודם כל לייצר תוכנית לתגבור כיתות, לתגבור תחבורה ציבורית עם נתיבי עדיפות לאוטובוס, להוסיף דרישה לקומת קרקע חנויות ומשרדים ברחובות המרכזיים, כדי לענות על צרכי השכונות הגדלים. במקום לתכנן קו כרמלית 2 ברכס וקו כרמלית 3-4 או נתצ מטרונית מהרכס למת"ם וממרכז הכרמל למתם.
  אז לא מתכננים כלום. בשיטת הסלאמי עוד ועוד בניינים שמוסיפים מאות דירות בכל שכונה ו"שיסתדרו".. לכולם ברור שזה אסון אבל ממשיכים לאשר עוד ועוד.

 17. יישר כח לירון כרמי על העלאת הנושא החשוב של פינוי בינוי בפרט ופיתוח העיר בכלל. בכאוס התכנוני בו מצויה העיר חיפה חשוב מאוד לעסוק בנושא. יש כמה הערות והארות לכתוב בכתבה וחשוב שמידע חשוב יעמוד בפני הציבור. בחיפה קיימות 6 שכונות שיועדו בתכנית המתאר לעיר חיפה, חפ/2000, לתכנון מחדש ל'איחוד וחלוקה'. מדובר בשכונה אחת במורדות נווה שאנן וב-5 שכונות במורדות המערביים של הכרמל: 'תל אהרון לינקולן', 'רמת אשכול ב', 'טוסקנה', 'רמת גוראל' ו-'מורדות גולדה', מדובר בשטחים שמיועדים לבניה למגורים, מדובר בשכונות שאינן בנויות ונחשבות בכתבה כ'שטחי בור' או במינוח 'שטחים ירוקים' ולנטען בכתבה מגובר בשטחים 'שחלקם כבר נפלו קורבן לחשיבה השנויה במחלוקת הזאת וחלקם בתהליכי תכנון שעוד יפגע באינטרס הציבור בעתיד' – יובהר, אין כאן חשיבה שנויה במחלוקת – יש בענייננו תכנית מאושרת שהיא בבחינת חיקוק המאפשרת לבעלי הקרקעות לממש את רכושן לבניה למגורים בדרך של תכנון מחדש, במקום התכנון האיכותי מתקופת המנדט הבריטי – תכניות שהחלק העיקרי האיכותי והיוקרתי של הכרמל בנוי לפיהן או למקבילות להן, המבוססות על אותן עקרונות תכנוניים. ברור כי לא ניתן למנוע את מימוש הבניה ובוודאי שלא ניתן לעכב מימוש בניה זו.

 18. הכתבה שלך רצינית ומעמיקה. ויכול להפתיע אותך שכיו"ר השכונה בתקופת יונה יהב היתה פגישה בלשכתו וגם במשרדו של מהנדס העיר כולל סיורים בשכונה. וגם היתה פגישה בשכונה עם הגברת קליש עם בכירי העירייה, שהיא בכלל אכזבה ענקית. ובקיצור מה שרשמת תואם את קו מחשבתי וניסיתי לשכנע וליישם. הצלחתי חלקית, באמצעות שיקום בית אל.
  בקיצור רמת התשבי היא אתר בניה ללא שום יד מכוונת. ואף גורם פוליטי לא מבין, ולדעתי לא פועל כנדרש, וכמובן גם השלטון המרכזי שהיה צריך לסייע, פועל באופן שערורייתי, ורוצה לשאוב כספים מעיריות איתנות כביכול.
  חזרתי מיפן לפני כחודש עם תובנות, במיוחד לגבי התחבורה הציבורית, שהיא מדהימה ויעילה.
  ואנחנו בפיגור של 40 שנה ויותר, והממשלה מעודדת שימוש ברכב פרטי.
  ואת הפקקים אנו חשים יום יום. פגיעה קריטית באיכות חיינו.
  עצוב ומייאש.
  שבוע טוב ואין תקוה.

 19. מה עם זיהום האויר המסרטן? בכל מדינה שפויה היו תובעים את החברות המזהמות ואת הממשלה המושחת. עם של כבשים

 20. כתבה רדודה שמשמשת שופר ליזמים שמנסים ללחוץ על העירייה
  לזרז את העניינים!

 21. 3. הגורם שמכשיל הכי הרבה את ההתחדשות העירונית זה קרטל הקבלנים. אם תביא חברות בנייה זרות גדולות שיכולות בבת אחת לחדש תשתיות ולבנות שכונות שלמות העסק ירוץ תוך 10 שנים כל שכונות החוף בחיפה נראות אחרת עם מגדלי מגורים נוצצים ויפים וכיכרות ופארקים מטופחים. חברה סינית יכולה לפנות את קרית אליעזר ולבנות אותה מחדש תוך 5 שנים. הקבלנים בארץ לא מאפשרים את זה הם קרטל מוחלט ומתאמים ביניהם הכל כולל את קצב הבנייה, אזורי הבנייה, רמת התמחור, מסרבים לאפשר כניסת חברות בנייה קבלניות זרות אלא רק כקבלניות משנה.

 22. וירון לשאלה שלך למה ההתחדשות העירונית תקועה? יש גורמים רבים אמנה 3 מהם:
  1. כחלון ששפך להסכמי גג עשרות מליארדי שקלים לבניית שכונות חדשות במקום שהכסף יילך להתחדשות אלפי שיכונים, מה שקרה שהכסף של הצעירים הלך למחיר למשתכן בשכונות החדשות והקבלנים גם העדיפו לבנות בהן ולא פינוי בינוי.
  2. אין תקציבי ממשלה להתחדשות תשתיות עירוניות כמו ביוב, תחבורה ציבורית, מבני תרבות וספורט, מרינה, שדה תעופה.
  דברים שקונים פוטנציאליים לוקחים בחשבון וגם קבלנים ויזמים. שכונה לא תימכר אם לא יהיה תעסוקה תרבות ומבני חינוך טובים לידה. אם רוצים להוסיף בשכונות החוף של חיפה עוד 50 אלף תושבים בפינוי בינוי – איפה הם יעבדו, ילמדו, יבלו.???
  למה אין עוד קו מטרונית דרך מגורשי ספרד, המלך שלמה, רמת הנשיא ושער עלייה מעגלי בתדירות גבוהה אל מת"ם – שיכול לאפשר לאנשים לוותר על הרכב הפרטי ולהגיע במהירות לעבודה או לחוף או לתחנת הרכבת בלי לשתול שם את הרכב הפרטי שלהם – כשכל הנסיעה זה 10 דקות… חיפה פשוט מתכננת גרוע והתוכניות העתידיות שהוצגו לתושבים של אירית נתניהו לא יצרו עיר עם רחובות עירוניים בגריד מעניין אלא שוב מבננים וכל שכונה לעצמה וככה מבטיחים שכונות מ-ש-ע-מ-מ-ו-ת גם בעתיד. ואיפה מרינה שתאפשר לאנשים לצאת מהדירה ולבלות סופ"ש על היאכטה שלהם. איפה תרבות החיים בחיפה. איך יכול להיות שדובאי ואבו דאבי מבינות מה מושך אוכלוסיה עשירה בעולם – בטחון אישי עם מצלמות בכל פינה ואכיפה בלי פשרות, חופי ים נקיים, מרינות, מבני ציבור מרהיבים – ואצלנו במדינה אין אצטדיון לאומי גדול עדיין. כשרוצים 50-60 אלף איש לקונצרט כל המרכז סובל בגלל הופעה פתוחה בגני יהושע במקום שייבנה אצטדיון של 60 אלף מקומות.
  איך יכול להיות שעיר כמו חיפה לא בונה מעגנה ל-250-300 יאכטות לקדם ספורט ימי ותיירות. איך יכול להיות שבגבעה ביוון מקימים סנטוריני ובגבעה בחיפה מקימים את שיכוני שפרינצק. אולי תביאו מתכנני ערים מחו"ל??? כי אלו בארץ לא מבינים מהחיים שלהם והורסים את החיים שלנו. לא בושה – דובאי הביאה מומחים לתכנון מאירופה וקנדה. גם חיפה צריכה אותם.

 23. אין שום סיבה למישהו להעדיף לגור בשכונות החוף בחיפה על פני שכונות טובות חדשות וקיימות בערים מסביבנו כמו טירת כרמל, עתלית, קריות. או שכונות בכרמל שנגישות לכל השירותים והתרבות במרחק הליכה או 5 דקות באוטובוס.
  אגב תבדוק ירון האוטובוסים בשכונות הכרמל מלאים בשעות העומס ממש לא נוסעים ריקים ואם היו נתיבי אוטובוסים שהיו מאפשרים להם לא להיתקע בפקקים עם הרכב הפרטי היו מעדיפים אותם עוד הרבה יותר.
  ההצעה שלך לחניונים עם 2 רכבים לדירה תייצר פקקים של 30 דקות ביציאה מכל החניונים בשעות הבוקר כמו שקורה ברמת הנשיא או בשכונות המגדלים במרכז הארץ. זה לא פתרון זה קטסטרופה תכנונית. נכון שצריך צפיפות כדי לתעדף תחבורה ציבורית אבל אם תתן תמריצים להשתמש ברכב הפרטי אז לא יעזור כמה צפוף שתבנה שכונה וכמה אוטובוסים שיעברו דרכה אנשים ישתמשו ברכב הפרטי כי נתת להם חניון. לטפל בבעיות התחבורה זה רק בניינים בלי חניונים שנגישים לתחבורה ציבורית שעובדת 7 ימים בשבוע ומתחברת לתחבורה ציבורית בינעירונית מעולה גם כן. רק ככה זה עובד.
  למעשה חיפה נמצאת בנחיתות נוראית כעיר גדולה – סרבול ואיטיות בקבלת החלטות ועירייה מנופחת עם 400 בכירים במקום שהכסף יילך לפיתוח וחידוש העיר הוא הולך למשכורות לטייל בעולם בערים שמנוהלות יותר טוב.

 24. קודם כל , תודה רבה מקרב לב לירון כרמי הנהדר על הצפת הנושא הנדון….שאפו גדול ,חזק ואמץ ויישר כח תקיף ועוצמתי , המשך להעלות את הנושא ככל האפשר במלוא אונך כל עוד כוחך בחלציך ,אזור מותניך בעוז ובתושיה רבה….כעת לעצם העניין ….מדובר בנושא רגיש כאוב ודלקתי במאוד מאוד ויש לגשת אליו בעדינות וברגישות רבה ורק לאחר לימוד מעמיק ורחב של כל היבטיו ,ברא וראשונה לשאול מהי עיר? את מה ואת מי האמצעי הזה אמור לשרת? האם את כרישי הנדל"ן התאותניים ורודפי הבצע ,בני הבליעל העבריינים והפושעים? מחפשי הרווח המהיר ? האם את בעלי העסקים הלוגיים והמחושבים החיים כטפילים על חשבון בורות הצרכנים , הציבור חסר התבונה המסונוור על ידי תרבות הצריכה הרדודה שבעלי ההון והקפיטליסטים מלעיטים אותם בה כל העת ? האם היא ,העיק אמורה להיות בבואה של תרבות רדודה שמבוססת על פחד וצריכה כמראית של אושר ? או המדינה האומללה הזו מעוניינת להתנער ולחזור לערכים של יצרנות ואידיאלים , נדל"ן בראש וראשונה משרת א נ ש י ם ואנשים הם יצורים חיים ,נושמים , בעלי בינה וחירות ….חירות …..חירות…..והעיר צריכה להיות בבואה של חירות ….לא בבואה של בטון וכבלים ופינוי זבל , שמצטבר כי אנשים מזלזלים בכל מה שלא מייצרים בזעת אפיהם…..הכל מתחיל מהשורש , כשתבינו את זה יתחיל השינוי האמיתי , כשתלמדו שלא ניתן לנשום עשן ופיח ולא ניתן לאכול בלטות ובלוקים , ולא ניתן לחיותללא תכנון וללא סביבה ראוייה ומסודרת ,אז אולי אפשר יהיה לשנות משהו ….עד אז תמשך תרבות הזבל ,כי זה מה שמגיע לכם!!!!

  • מבלי להצדיק יזמים כאלה ואחרים, חשוב לדעת שמי שקובע את היקפי הבנייה הם מושכי החוטים במגזר הציבורי – עובדי עיריית חיפה, ועדה מקומית וועדה מחוזית, בשיתוף עם חלק מנבחרי הציבור המכובדים היושבים במועצת העיר חיפה. במילים אחרות הדברים, בדרך כלל, לא נקבעים על ידי כרישי הנדל"ן. חלק מהיזמים או כרישי הנדל"ן מתקפלים לדרישות עובדי הציבור הנאמנם (בעיקר לעצמם) ופועלים לרצות אותם – התוצאה היא מפלצות בינוי מחרידות והרס טוטאלי של איכות החיים בעיר. בדיון מועצת העיר בו נדונה תכנית המדיניות לארבע שכונות החוף: נווה דוד, שפרינצק ואח' – חפ/מד/2350 – תכנית שבאה להנחות את הכנת תכניות הפינוי בינוי בשכונות החוף – דיון מיום 9.3.2021 – הזהירה ראש העיר עינת קליש, ביחד עם מהנדס העיר אריאל ווטרמן, ביחד עם השמאי מוטי זייד ועורכת התכנית פרופ' עירית צרף-נתניהו – על הצפיפות המחרידה – על הימנעות מלאשר תכניות שייצרו שכונןת סלאמס – הטון בדיון הפך לצעקות ומאבק קשה בין מבקשי הצפיפות והסלאמס – אינטרסים של יזמים ביחד עם תומכיהם במגזר הציבורי – על פי החשד חברות מועצת העיר סופי נקש ועו"ד שרית גולן שטיינברג – מול הגב' קליש ויתר הדוברים שפעלו לקדם את תכנית המדיניות – התוצאה, הקואליציה של קליש התפרקה, תכנית המדיניות איננה מקודמת – חוסר השפיות ותאוות הבצע שולטים. הבעיה על פי החשד מתחילה ומסתיימת בעובדי ציבור מושחתים, כרישי הנדל"ן הם רק אותם אלו שמשתפים פעולה לחיסולה של איכות החיים בעיר חיפה.

 25. כתבה רצינית ומעניינת. פתחה לי את העיניים לסוגיות רבות. ממליץ לקרוא את הכתבה בבחירות הקרובות להצביע למי מהמועמדים
  שהתחדשות עירונית בצורה עיניינית ומושכלת עומדת בסדר העדיפויות שלו. אחרת ימרחו אותנו עוד מחזור בחירות נוסף והעיר הזאת תראה כמו מעברה.

 26. לשרית גולן שטיינברג שאיכות הסביבה, היא אחד הנושאים המרכזיים שבהם היא פועלת עוד לפני שנכנסה למועצה ובעיקר בקדנציה הנוכחית כיו"ר איגוד ערים ויו"ר ועדת איכות סביבה, היא מבינה לגמרי את כל נושא ההתחדשות העירונית, תוך פיתוח תשתיות ושמירה וטיפוח ריאות ירוקות. יש לה משנה סדורה שלפיה היא פועלת כל השנים ויש לה הרבה הצלחות והישכים מוכחים וכמו כן יש לה תכנית סדורה ופרגמטית לכל שכונות העיר , בפרט אילו שהכי זקוקות להתחדשות. ממליצה בחום לכל מי שקורא את הכתבה להתעמק בעשייה של שרית ולהבין שצריך לתת לה את כל הכוחות והתמיכה שאפשר כדי שתוכל לקדם ביתר שאת את העיר למקום שהיא צריכה להיות בה

 27. עוד מעט הכול ירוץ ..לא תהיה ברירה לא למהנדס העיר לא לראש העיר..למה מבחינתם היו חוסמים הכול ולא לירוקים שישארו בבית עם גוינט טוב ..למה ….הכול יבוא מלמעלה ראש עיר ועיר שלא תתן בניה .לא תקבל תקציבים..וגם כך תראו את חיפה..מי ניצל את חיפה ואת הבורות של המנהיגי חיפה..כן טירה נשר קריות יוקנעם..צעירים עזבו..ומי נשאר כן צודקים זקני חיפה שלא מיצריים כלום..ולא בונים כלום .בגלל הגיל ..כן צודקים הרבה ביטוח לאומי ..כן נכון עסקים עזבו החזירות של כרנונה גבוהה ועזיבת כוח הקונים .כן הצעירים זקנים לא קונים בכמות וצורכים להסיז עסק עם כל המיסים מסביב..אחר כך בא ראש העיר וצועק אני בגרעון..אכלו לי שתו לי..ועוד…

 28. עד כה כל "ההתחדשיות העירוניות" היו למעשה הרס השטחים הירוקים וציפוף מטורף של בניה, ,חניות בחזית המגרשים, במקום חניות מקורות נוסח תל אביב או אפילו פתח תקווה והשארץ שטחים ירוקים סביב המבנה, דבר שהיה גם מוסיף לאיכות החייםוליופי המקום, גם מונע יציאה וכניסה של מכוניות על חשבון שטחי מדרכה וגם מונע הצפות, אך הדאגה התמוהה לרווחי הקבלנים, הופכת את חיפה הירוקה לחיפה המשמימה המכוערת והאפרורית!

 29. אבוי לנו אם על בנין קטן יבנו מגדל גבוה כמו שהיזמים רוצים מכפלות של 5. החיים בשכונות יהיו בלתי אפשריים מבחינת כמויות האנשים והרכבים והתשתיות.
  יש גם דרך שלישית והיא הטובה והיקרה ביותר: לחדש באופן פרטי ועל חשבון הדיירים את הבנין ולהוסיף ממד מעלית הנגשה לנכים וחנייה וכל זאת בלי להוסיף דיירים חדשים ולהשאיר את איכותו של הבנין עם מעט דיירים עד כמה שניתן.
  דרך זו אינה מבוצעת כמעט בכלל ,גם בגלל שרוב האוכלוסיה לא יכולה להתמודד עם הוצאה כזו וגם כיוון שסף האשלייה והציפייה גבוהים וכל דייר חושב שאוטוטו בונים לו בנין חדש בשווי כפול מדירתו הקיימת.
  הדיירים רק שוכחים שפינוי בינוי אלו תהליכים של עשרות שנים עד ששכונה מתחדשת.אם בכלל.בטח ובטח בחיפה שהכל פה איטי ממילא.

  • בעיר שיש בה הגירה שלילית, ששווי האדמה בחלק מהשכונות שלה הוא כלום וחצי מי יעשה לך פינוי בינוי של מתחמים?
   חיפה מדממת את האוכלוסיות החזקות שלה לכל ערי הסביבה שלא לדבר על גוש דן.
   צא מהסרט שאתה חי בו. איזו אוכלוסיה אתה מעוניין למשוך לכאן? אוכלוסיות חלשות לא תקדמנה את העיר.

 30. חבל שהכותב לא ברר את העובדות טרם שכתב .
  "השטחים הירוקים" על הר הכרמל, מרביתם מאושרים לבניה מקדמא דנא, ואינם "ירוקים". העיריה היא שמפריעה לבניין מזה עשרותבשנים. השארתם כירוקים תגרום לתביעות עתק שהעירייה לא יכולה לעמוד בהן. הפתרון טמון בבניה מהירה ככל הניתן על שטחים אלו, אולם לא בצורה בזבזנית כפי שהציעה העיריה ברמת גוראל, אלא בהכפלת הצפיפות. בינוי כזה יחייב ביצוע פיתוח בצורה מאורגנת ומשותפת גם בתוך המגרשים לשינוי מהותי של פני הקרקע וביטול קירות תומכים ענקיים ויקרים כפי שהתקבל בתכנון הפסולת של עירית חיפה. הפתרון כל כך פשוט, אין אחר, ומוזר שעד היום טרם בוצע.
  לעומת הרצוי אנו רואים בינוי על שטחים ירוקים אמיתיים. לרוב נמכרו שטחים אלו ע"י העיריה פושטת הרגל, לדוגמא בסוף דרך הים ,במתחם ניצנים או בשטחים ירוקים במורדות לינקולן. אלו באמת פסולים. מוזר שטרם נכתב על הקשר בין מבקשי הבניה שם לבין פרנסי עירית חיפה.

 31. הפתרון מתחיל מיוזמת העיריה לתחרות אדריכלית רעיונית לפי שכונה ושינוי התב"ע הנדרש. ומאחר ויש מספר רב של בעליי נכסים יש צורך ביזמות יצירתית.

 32. תפנו ליזמים שרוצים לבנות רק בכרמל בחיפה. שבוע טוב

 33. המגגל הבודד שהיזם פשט רגל לפני טופס 4 וכל הדיירים המפונים משלמים מכספם שכירות עד איכלוס כבר שנה

 34. זה נושא מאוד מורכב, הרבה יזמים מנצלים את תמימותם של דיירים כדי להשיא את רווחיהם. ראו שלל דוגמאות בפורום נפגעי תמ'א בפייסבוק. החוק צריך לעבור כמה שינויים כדי לסגור את כל הפינות שכל הצדדים ירוויחו ואף אדם לא יפגע

 35. אני מסכים עם רוב הדברים שנכתבו כאן. רוב המתמודדים על ראשות העיר מדברים על התחדשות עירונית ובעצם מתכוונים לרוב לתוכניות תמ"א 38 שאין בינן לבין ההתחדשות שום דבר.
  פרויקט תמ"א 38 עוסק רק בבניין בודד ומתעלם מכל ההשלכות על הרחוב והשכונה.
  פרויקטי התחדשות עירונית, כגון "בנייני רכבת" ישנים, מקודמים בד"כ ביחד עם תוכנית כוללנית לשכונה ולרובע, הכוללת הוספה ושידרוג תשתיות ושירותים לאזרח, שטחים ירוקים, הצללה, תחבורה, בילוי ומסחר.
  רוב המועמדים משרתים בפועל את האינטרסים הצרים של יזמי נדל"ן שמחפשים איך "לעשות מכה" להרוויח מהר וללכת הלאה.

  • כדאי לקרוא וללמוד את התוכנית של אביהו האן להתחדשות עירונית. היחיד במועצת העיר שנלחם להעברת רוב תוכניות הבנייה לשכונות החלשות שדווקא שם נמצא הזהב האמיתי – בנייה קרוב לים.

  • ירון חנן,
   חסכת לי את התגובה.
   רק אוסיף באחריות רבה ומוכחת כי מרבית היתרי הבנייה מכוח תמ"א 38 בחיפה ניתנו על בסיס הצהרות כוזבות של המהנדס העירוני בגיבוי מדהים של מהנדס העיר. כולם כבר יודעים זאת, אך מלאכת הריסת המבנים לא לצורך וכריתת עצים ותיקים ללא כל הצדקה חוקית ממשיכה באין מפריע.

 36. ראש העירייה הנוכחית בוודאי מכירה את כל העובדות והפעולות המתבקשות, המתוארות בכתבה.
  אם כך, מה מונע או מנע ממנה לפעול בדרך זו?

 37. כול המחלקה שם רקובה מהשורש מה שהולך שם אלוהים ישמור שם צרייך לחקור דחוף למבקר המדינה שם הם חושבים מה טוב ומי טוב בשחיטוט שם מיתחת לכול ביקורת בקיצור מחלקת היתחדשות עירונית אירגון פשע גדול לחקור דחוף

 38. נראה שירון כרמי לא התייחס לנושא התשתיות. התייחס רק לנושא הכאוב של מצוקות חניה. כדי להגדיל את מספר התושבים (פינוי/בינוי, או תמ"א 38), יש צורך לחפור את כול הרחובות, או את רובם ולחדש/להוסיף תשתיות :
  כבישים, הרחבת כניסות ויציאות מהשכונה, קווי מים, ביוב, ניקוז מים חשמל וכו'
  בתי ספר, גני ילדים, מתחמי משחקים, ועוד

 39. יש לחדול מלאפשר בניינים חדשים שלא מסוגלים להעניק מקומות חניה מתחת לפני הקרקע, העיר לא מסוגלת כבר להכיל רכבים נוספים ברחובותיה.
  דוגמא:
  הבניה החדשה האינטנסיבית בשנים האחרונות בבת גלים גרמה לעומס חסר תקדים על מקומות החניה שגם כך היו מוגבלים ברחובות השכונה. אולי יש בניינים חדשים אך סיוט בלתי נסבל לתושבים.

  בנוסף, יש להטמין את פחי אשפה בקרקע ולסלק את כל פחי האשפה מהרחובות שמהווים מפגע תברואתי ובטיחותי להולכי הרגל. זהו פתרון אסתטי תוך קבלת תמורה מיידית בחיסול מקורות מזון לחזירי הבר – ראו כיצד עשו זאת בנשר העיר הסמוכה.
  תמורה נוספת היא חסכון במשאבים לסילוק האשפה מאחר ובפחים הטמונים מתקינים חיישנים המדווחים מרחוק על כמות האשפה במיכל ומאפשרים למערכת ממוחשבת להחליט מתי יש לרוקן אותו.

 40. לא מבינה את הטענה שאין תוכניות בניה לגובה. בכל שכונות החוף שציינת יש כבר תוכניות התחדשות עירונית בביצוע ובתכנון מתקדם.

 41. יש מועמדת לראשות העיר שעשתה לפני מספר ימים זום בנושא הזה ומדברת בדיוק על הדברים האלה. היא לא נמצאת וגם לא תהיה, באופן נחרץ תלויה בכספם של יזמים ועסקנים. מאחוריה עשייה משמעותית והיא באה באמת לעבוד לטובת העיר. חשוב לפקוח עיניים ולבדוק לעומק לפני שמחליטים במי לבחור. בעיני, היא היחידה שכל מה שהיא אומרת מגובה בעובדות, בחשיבה לעומק , בעשייה וניסיון שנרכשו בדם ויזע. היחידה שלא מספרת סיפורים – ואני מדברת על שרית גולן שטיינברג. אני מצפה מכל מי שאיכפת לו מהעיר שלנו שיבדוק בעצמו ולא יתרשם מדיבורים יפים ותכניות על ניר בלבד. הכל חייב להיות מגובה בעובדות וידע מעמיק בכל נושא. וככה שרית פועלת. אולי היא לא נערת פוסטר והיא מרימה את הקול הישיבות כי נמאס לה מהנתננלות הלא תקנית, אבל אנחנו זקוקים לה לנהל את העיר כי היא הוכיחה שהיא מסוגלת. מכירים אותה בממשלה, היא יודעת להביא תקציבים לעיר, היא מכירה היטב את המנגנון העירוני יודעת לנהל ולהתנהל. יודעת ןמכירה על בוריו , בורים ובורים את כל התחומים החשובים לנו ותכניות העבודה. אצלה הדברים יתחילו להתקדם מהיום הראשון. אל תפספסו את האישה הנדירה הזאת

  • כאשר לקחו שטח ירוק במורדות הדרומיים, ונענו לבקשתם של אחים עופר להפשירו לבניה – כיצד הצביעה הגב' שרית גולן? כאשר הוצע להרחיב משמעותית את זכויות הבניה וגובה הבניינים באותם השטחים כיצד הצביעה הגב' שרית גולן?

 42. זו כתבה מעולה ומאירת עיניים לקריאת חובה על ידי כל מי שחושב/ת להתמודד לראשות העיר חיפה.
  התחדשות עירונית זו משימה קשה ומאוד מורכבת ברמת החשיבה האסטרטגית והיישום בשטח.
  התחדשות עירונית היא לא בניינים חדשים בלבד. הבניינים אמורים להבנות בסוף כמרכיב משלים לסביבתם.
  חובה על המתכננים בעירייה להתחיל בהתאמת התשתיות העירוניות כדי שאלה יוכלו להכיל את הפרויקטים למיניהם.
  יש לבנות תשתיות ביוב חדשות, לתכנן ולהכין את מערכת החשמל, הכבלים וכו' לשיקוע מתחת לפני האדמה בפרויקטים החדשים,
  יש לתכנן את רוחב הכבישים והמדרכות כדי שאלו יוכלו לתת מענה לתחבורה ציבורית מודרנית ועידוד רכיבה על אופניים תוך הותרת מרחבים בטוחים להולכי רגל.
  היריעה קצרה כאן מלהכיל את כל הנדרש להתחדשות עירונית נכונה, אך עדיף לתכנן מהיסוד ולבצע בראייה לטווח של לפחות 100 שנים, אחרת התוצאה תהיה אזורי מגורים בלתי נסבלים ואיכות חיים ירודה גם אם הבניינים יהיו חדשים.
  סוף מעשה במחשבה תחילה.

 43. הפתרון היחיד להחליף ראשת עיר כושלת ומהנדס עיריה שטובת התושבים ואיכות החיים אינם בסדר העדיפויות שלהם,כל הזמן מלחמות פנימיות ,דיי עד כאן..נימאסתם.
  הפעם בוחרים עם הראש ולא בנקמה, אכלנו אותה הפעם.
  הפעם רק לא קאליש , צוק וחבריהם החרדים.

 44. תפנו ליזמים שרוצים לבנות רק בכרמל
  בשכונות מצוקה לא מעוניין אותם .. כי המחירים נמוכים
  העיריה צריכה לדעת לכוון את היזמים ולא הפוך
  אבל תסתכלו ברשימת המועמדים לעיריה חצי מהם ממומנים עי יזמים שמחכים לאישורים בכרמל

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...