הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

קבלת שבת עם הנרי – צב הים הירוק

ביום שישי 5.4.24, פתחתי את הבוקר בגיחה קצרה למים...

פורום "בינוי שפוי" יצא לדרך ועתיד להשפיע על קבלת ההחלטות בהליכי תכנון ובנייה בחיפה

ביום שני, 03/06/2024, נערך המפגש הראשון של פורום בינוי שפוי בעיריית חיפה, בהנהגתה של סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התכנון והבניה שרית גולן שטיינברג.

במפגש השתתפו מנהלי אגפים ממנהל ההנדסה ופעילים סביבתיים. המפגש הראשון אמור להיות חלק משיתוף פעולה כולל בין גולן שטיינברג, מנהל ההנדסה והפעילים, על מנת לשמוע את הערותיהם של הפעילים במגוון נושאים הקשורים בתכנון העיר ולהתחשב בהן.

◄ שרית גולן משיקה את פורום בינוי שפוי בעיריית חיפה

שרית גולן משיקה את פורום בינוי שפוי בעיריית חיפה (צילום: מיכל גרובר)

נתיב של הידברות

"המטרה של הישיבה היא קצת לענות על שאלות, קצת לספר, אבל בעיקר לייצר נתיב של הידברות ולהכיר פונקציות בכירות מאגף ההנדסה", הסבירה גולן שטיינברג בתחילת הישיבה. הישיבה התנהלה בעזרת שאלות, שהועברו מראש, והערות של הפעילים.

התחדשות בניינית

פעילי הסביבה בפגישה (צילום: חי פה בשטח)
פעילי הסביבה בפגישה (צילום: חי פה בשטח)

תוספת זכויות בניה ו"חלופת שקד"

גולן שטיינברג הסבירה, שעד מאי 2026 הרשות המקומית צריכה להכין תכנית חליפית לתמ"א 38, שנקראת התחדשות בניינית, ואם עד אז לא תהיה תכנית כזו, אז תתקבל חלופת שקד (במסגרת חלופת שקד פרויקטיי תמ"א 38/2 – הריסה ובניה מחדש – יזכו לתוספת זכויות בניה של עד 400%, אם יש תכנית כוללנית, שתאפשר העמסת זכויות מעבר לכך). גולן שטיינברג ציינה, שהעירייה שוקדת על ההתחדשות הבניינית, כיון שהיא לא מעוניינת בחלופת שקד.

שרית גולן: "לפני חצי שנה הגישה עיריית חיפה את התכנית להתחדשות בניינית לוועדה מחוזית עם הרשות להתחדשות עירונית. כשנכנסתי לתפקיד קראתי את התכנית, הערתי את ההערות שלי ובקשנו מיושבת ראש הוועדה המחוזית לעשות הקפאת מצב, כדי שאנחנו נעשה את הדיונים אצלנו, כדי לראות שהתכנית תואמת את המדיניות של הוועדה המקומית החדשה שקמה.

אני רואה חשיבות מאוד גדולה להליכים תקינים וסדורים. כשאנחנו מגישים תכנית לוועדה מחוזית היא צריכה להיות על דעת הוועדה המקומית ולא רק על בסיס אנשי המקצוע, כמובן מבלי לזלזל בעמדתם המקצועית אבל בסוף יש היררכיה, כשמי שמאשר תכניות זו ועדה מקומית, וככה זה צריך להיעשות.

לצערי, במרבית התכניות בקדנציה הקודמת לא בוצע המנגנון הזה, בתכניות, שהוגשו לוועדה המחוזית לא היתה מונחת עמדת הוועדה המקומית".

חשיבות היערות הציבור

גולן שטיינברג ציינה עד כמה חשוב לה לקבל התנגדויות של הציבור לתכנית להתחדשות בניינית. היא אמרה, שהיא מבקשת מכל אחד מהנוכחים לעבור על התכנית ולשלוח את כל ההערות שיהיו לו על מנת שיהיה אפשר לשקול אותן.

שכונת כרמליה

הכרמל המערבי - שכונת כרמליה (צילום: ירון כרמי)
הכרמל המערבי – שכונת כרמליה (צילום: ירון כרמי)

חלק ניכר מהפעילים וגם גולן שטיינברג עצמה הם תושבי שכונת כרמליה, וחלק מהדיון נסוב על השכונה עצמה ועל השפעת התמ"אות עליה. הפעילים, שהיו בפגישה דיברו על כך שהשכונה כבר רוויה בתמ"אות, אשר במובן מסוים שינו את פניה. הפעילים שאלו האם יש אפשרות לעצור את הבנייה.

אורון רוס מכרמליה: "הבנייה בכרמליה שינתה את אופי השכונה"

"התב"ע (תכנית בניין עיר, למסמך בעל תוקף חוקי, שמטרתו להגדיר שימושים וזכויות בנייה בקרקע) איפשרה לקחת בניינים בני 3 קומות בשכונה ולהפוך אותם לבניינים בני 6 קומות. קו ההר הטבעי מביא את הבניינים להתנשא לגובה של 8 קומות.

יש כאן שינוי מטורף באופי השכונה. אולי הגיע הזמן לשקול לשנות את התב"ע, לשנמך את התב"ע מ-4 ל-2. צריך לקחת בחשבון את ערך הקרקע, שמאפשר להרוויח גם בפחות יח"ד".

בתגובה הסבירה גולן שטיינברג כי תיקון תב"עות עלול לחשוף את העירייה לתביעה. "כשאתה משנמך אתה צריך לשלם פיצוי לבעלי הקרקע. העירייה תצטרך לשלם מלא כסף. אסור לפגוע בזכויות מוקנות".

התחדשות עירונית - תמ"א 38 - בניין שמבוצע בו עיבוי בינוי - רחוב סירקין - חיפה (צילום: ירון כרמי)
התחדשות עירונית – תמ"א 38 – בניין שמבוצע בו עיבוי בינוי – רחוב סירקין – חיפה (צילום: ירון כרמי)

ועדה מחוזית מול ועדה מקומית

גולן שטיינברג הסבירה שכשיש יזם, שרוצה לפנות לוועדה מחוזית, לא ניתן למנוע ממנו. יחד עם זאת, היא אמרה, ראש העיר יונה יהב, מצפה שיזמים יעבירו בקשות לוועדה המקומית.
"אנחנו מצפים שהוועדה המחוזית לא תיתן יד לבקשות ששייכות למקומית. אם פעם הוועדה המחוזית היתה שומר הסף, עכשיו הוועדה המקומית היא שומרת הסף".

שימור

אדריכלית הנוף חנה יפה אמרה, שבחיפה מאבדים בניינים משנות ה-50 וה-60, שעל אף חשיבותם לא זוכים לשימור: "אנחנו שומרים על בניינים משנות ה-30 וה-40 ומאבדים בתים משנות ה-50 וה-60".

יפה דיברה על כך שיש תיקי-תיעוד (מסמך המפרט את המסמך ההיסטורי והאדריכלי של המבנה) שקשה מאוד להבין מהם האם לבניין יש ערך לשימור ויותר מכך לעתים יש כל כך הרבה מסמכים, שקשה מאוד לאתר מסמך בודד. מנהלות המחלקה ממנהל ההנדסה הסבירו את הקושי בארגון התיקים וגם אמרו שיש מקרים, שיזמים מוסיפים כמה פעמים מסמכים לתיקי התיעוד ויתכן שתושבים בודקים את תיק התיעוד, כשהוא עוד לא מוכן סופית. המקורי.

אגף הרישוי עובר טלטלה

גולן שטיינברג עדכנה, שאגף רישוי עובר טלטלה: "אגף הרישוי הוא האגף שנמצא תחת הטיפול ההדוק של מנכ"ל העיריייה וגם שלי. הוא חייב לחזור לתפקוד מלא. היעוץ המשפטי נותן את הגיבוי, תכנון עיר אבל הדברים מאוד מורכבים".

גולן שטיינברג: אני לא חייבת כלום לאף יזם

גולן שטיינברג הדגישה כי כל תכנית נבדקת בצורה מקצועית:
"אני לא חייבת כלום לאף יזם, ויזמים שמתנהלים לא כמו שצריך יידרשו לעמוד בכללי התכנון והבניה. לא מקובל עלינו תהליך שבו יש תכנית שמאושרת ותוך כדי תנועה היזמים מבקשים עוד ועוד אישורים לאותו פרויקט.

ברור שלפעמים מגלים במהלך הבנייה שצריך עוד אישור, אבל זו לא יכולה להיות התנהלות קבועה. בוודאי שלא מקובל עלינו לאשר תכניות בדיעבד. אני יכולה לדחות בקשות שלא עומדות בתנאי סף. אנחנו בודקים עמידה בתקן. החיים הם עניין של איזון. אנחנו מאוד מקפידים שנוכל לעמוד מאחורי האישורים שלנו, אם לא אנחנו נחטוף בועדות ערר וועדות מחוזיות".

מנהלת המנהלת להתחדשות עירונית אורנה מור: "ההתנגדות לתכנית סטרומה גוזלת זמן שאפשר היה בו לקדם תכניות טובות"

מנהלת המנהלת להתחדשות עירונית אורנה מור (צילום: חי פה בשטח)
מנהלת המנהלת להתחדשות עירונית אורנה מור (צילום: חי פה בשטח)

מנהלת המינהלת להתחדשות עירונית, אורנה מור, סיפרה על הזמן שהולך לאיבוד, כשצריך לשבת ולכתוב התנגדויות לתכנית במקום לקדם תכניות טובות:
"הגיע אלינו יזם עם תכנית של 2,400 דירות להתחדשות עירונית במתחם סטרומה בקריית שפרינצק. התכנית היתה ברמה מאוד כוללנית, אחרי שאנחנו אמרנו לו, שהתכנית מלאת ליקויים. הוא לקח קטע משכונת שפרינצק ומילא אותו בהתחדשות עירונית.

היזם הלך לוועדה מחוזית וקיבל גיבוי מהרשות הלאומית להתחדשות עירונית. התכנית הזו הופקדה, ועכשיו הם ממלאים את התנאים, ואנחנו כמובן נגיש התנגדות. בזמן הזה יכולנו לקדם תכניות טובות".

שכונת בת גלים

שכונת בת גלים - החוף העירוני - טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)
שכונת בת גלים – החוף העירוני – טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)

שכונה מסקרנת מאוד, שזכתה לתשומת לב גדולה בפגישה הראשונה של הפורום, היא שכונת בת גלים:
"בת גלים היא אחת השכונות שיותר מעסיקות אותי", שיתפה גולן שטיינברג, "בת גלים היא שכונה מאוד אטרקטיבית, יותר מרכס הכרמל. יש שם בקשות לבנייה חדשה, התחדשות עירונית ותמ"א 38. אושרו בקדנציה הקודמת תכניות להתחדשות עירונית ויש גם תכניות למגרשים, שהיום הם ריקים וחלקם עם יעוד למגורים.

השכונה משנה את פניה. יש שם המון מבנים במצב לא טוב שמחייבים התחדשות עירונית, חייבים לטפל, למשל, במתחם הבריגדה. הפתרון הוא שבת גלים חייבת עוד יציאה, רק שזה יוכל להיות רק ביום שימנהרו את הרכבת.

זה לא מופרך לשנות את התב"ע, כי לפני 5 שנים היה צריך לעשות תוכנית לשכונה הזו ולגזור ממנה את יכולת הנשיאה (כמה יח"ד יכולים להיות בשכונה) ומשם את התכניות. יש כבר כמה תכניות בנייו עיר שרצות כבר. יש תמ"אות, שאושרו לאורך כל בת גלים. יהב הנחה לעצור חלק מהתכניות כי היציאה לכיכר דולפין תהרוג אנשים בכיכר. אנחנו בוחנים איך ליצור שלביות".

עצים אשר נעלמים במהלך בנייה

הפגישה הסתיימה בשיחה על נושא, שמעסיק מאוד פעילים סביבתיים – מה קורה לעצים במהלך בנייה. לטענתה של יפה, אוטומטית כשמחליטים על בנייה מסמנים את כל העצים לעקירה או למעבר למקום אחר, במקום לבדוק האם ניתן להשאיר אותם במקומם. יותר מכך, היא שאלה איפה בעיר נמצאים כל העצים, שהעבירו בגלל בנייה. גולן שטיינברג הקשיבה ברוב קשב.

הפגישה הסתיימה ברוח טובה. גם אם לא ניתן לתת מענה מיידי לכל בעיה שמטרידה את הפעילים, אין ספק שהם התרשמו שגולן שטיינברג והצוות שלה פתוחים לשמוע, ללמוד ולתת מענה בכל נושא.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. לא ניתן להגיד כמה נפלא ששכונות החוף בחיפה יקלטו "יתחדשו" כלומר עוד 30,000 תושבים נוספים מבלי להסביר איזה תחבורה ציבורית תתווסף עבורם, איזה מבני ציבור ייבנו, איזה פתרונות למערכת הביוב הקורסת ינתנו, איפה הילדים יירדו לשחק, איפה יהיה מרכז מסחרי וסופרמרקט לאלפי תושבים נוספים בכל רחוב?!
  חיפה לא דואגת מראש למה שמתחייב מתוספת 30 אלף תושבים. ליזמים ולקבלנים לא אכפת מכלום. הם בונים וזב"שם של התושבים והעירייה שלא יהיו תשתיות. שלא יהיו גינות וכיכרות. שלא יהיה ביוב מסודר. שיהיו פקקי ענק של חצי שעה כי אין תחבורה ציבורית מהירה.
  למה לא מדברים על זה?! כבר היום בקרית אליעזר יש בעיות קשות של פקקים צפיפות מבני ציבור ישנים מחסור בכיתות וגנים ומערכת ביוב ישנה. אז מה, כשיוסיפו 2000 בתי אב עם 7000-8000 תושבים בה הכל ייפתר בדרך נס?! לפתע ייבנו בית ספר חדש עם 40 כיתות – אז למה לא להכין אותו מראש?! או שיהיה פקק בשדרות רוטשילד של חצי שעה יותר גרוע מחורב, כי ינסו להכניס עוד 4000 רכבים לשכונה?! מישהו חושב על זה?! יש דיונים על זה?!

 2. שלום רב,
  האם בפגישה הזו לקחו חלק גם אדריכלים, מתכנני עיר ובעלי מקצוע אחרים מבין תושבי העיר ? מקווה שכן, אך לא דווח על כך.

  אגף ההנדסה ובעיקר הוועדה המקומית לא תפקדו במשך 5 שנים, הייתי מציע לקבל גם את נציגיהם לדיון דומה.

 3. לא יעזור הועדות המחוזיות והועדה לתשתיות לאומיות – ות"ל קיבלו אפשרות לעקוף כל ועדה מקומית,
  לדרוס אותן, להחליף אותן, להדיח אותן, להחליט במקומן.
  המציאות היא שהשלטון המרכזי דורס את השלטון המקומי וזה הכי מורגש בערים הגדולות שבמקום לתת
  להן להתנהל כמטרופולינים ולקיים ועדות מטרופוליניות לתחבורה, לתיירות, לקידום התחדשות עירונית
  אז הכל ריכוזי והכל ועדות שצריכות "להראות לממשלה שיש מספרי אישורים גבוהים"
  ואז כל מה שהם רוצים זה לספור כמה יחידות אושרו לבנייה, כמה יחידות נוספו להתחדשות
  לא מעניין אותם לא הסביבות שיווצרו ולא הנזקים שיגרמו מתכנון לקוי. זה פשוט לא מעניין אותם,
  כי רובם חיים בוילות ופנטהאוזים בשכונות יוקרה שלא יעברו את הנזקים שהם גורמים לשכונות אחרות.
  נציג בועדה המחוזית שחי בדניה ודואג שאצלו בשכונה לא יהיה שום בנייה לגובה, מה אכפת לו מה קורה
  בשפרינצק או בעין הים שהתושבים יסבלו חומות בינוי שיסתירו להם נוף אויר רוח שמש ויגרמו מטרדי
  פקקים אדירים בלי תשתיות תחבורה ציבורית… לא אכפת להם. הם מדניה. הם מסביון. הם מישובים קהילתיים. הם מקיבוצים. הם פארק צמרת. או מוילות בעתלית.
  מעניין אותם כמה יהיה צפוף בשפרינצק? כמה סלאמס יווצרו ברמות רמז? לא, ממש לא. תאשרו הכל.

 4. אכן רוח יזמית מנשבת בבניין העירייה. אבל, למה לא לוקחים בחשבון את הסבל שגורמים לא רק לטבע, אלא לאלה שגרים בסמיכות?
  דוגמא: החליטו לפתוח את המיזם המפלא: טרמינל. אבל, לא חשבו לאטום את המבנה כדי שהמוסיקה הדופקת בראש לא תטריד את הגרים בסמיכות. וכאשר אני פונה לעירייה, נאמר לי על ידי נציג: זה לא יקרה
  הבנתם?
  שינוי שינוי אבל הנאה של אחד באה על חשבון הסבל של האחר.
  לא למדו דבר לעומק. רק הרוח קצת השתנתה.

 5. מקווה מאוד שתפיקו לקחים מטעויות עבר כמו הפרוייקט ההזוי שאושר בשדרות מח""ל בקרית חיים. פרוייקט עיבוי מכוער שכבר 9 שנים הורס את השכונה וחיי התושבים בה ואף אחד לא יודע מתי ואיך הסיוט הזה ייגמר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

גבר נפגע מרכב חולף כשעצר בצד כביש 70 לתקן תקלה ברכבו

ממד"א נמסר לחיפה: בשעה 21:29 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א כרמל על גבר שנפגע מרכב (לאחר שככל הנראה עצר בצד הדרך עם רכבו...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...