באנר החברה הכלכלית 100724

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

מחירי הדירות בחיפה עולים בחדות ואיך משפיעה המלחמה על שוק הנדל"ן בעיר?

(חי פה נדל"ן) - נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

אלי לינסקיל שור • החיפאי ששינה את חייו באמצע החיים

המוטו: קבלת השונה והאחר אלי לינסקיל שור החיפאי (יליד 1955)...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

השביתה בממגורות דגון בחיפה – היום השלישי

לחם בקרוב לא יהיה, נאכל עוגות?

(חי פה עם שביתת עובדי הממגורות) – זהו היום השלישי בו ממגורות דגון מושבתות (יום ג' 4/4/23) , כשנכון לעכשיו אין כל צפי לחזרה לעבודה. יו"ר ועד העובדים בדגון, שמעון עמר, אמר היום שכרגע העובדים שומרים על המפעל, אך לא עובדים.


מגעים, אך לא פתרון

"אנחנו ביום השלישי למאבק. הממגורה לא עובדת. חברת גדות שניהלה את הממגורה יצאה מהניהול ואנחנו פוטרנו. אנחנו לא מוכנים להיקלט ב"מילניום" (החברה שזכתה כעת במכרז) בתנאים הקיימים. אנחנו מדברים עם חברת מילניום, אבל לא ראינו תכנית שפותרת את נושא הנפיצות בממגורה וגם לא קיבלנו תשובה לגבי הביטחון התעסוקתי. יש מגעים, אבל לא פתרון. העובדים יושבים במפעל, אבל המפעל לא עובד", מדגיש עמר.

"מחסני הדגן של ישראל ריקים"

"אם לא יהיה פתרון ביום וחצי הקרובים, לא נעבוד בחג. אחרי החג מחסני החירום של המדינה יגמרו, ויתחיל מחסור בלחם ובאוכל לבעלי חיים. אנחנו מצפים מחנ"י לקחת אחריות. ההסתדרות עוזרת לנו והיא איתנו במאבק. אנחנו מקווים שבסוף זה יסתדר, אבל אם לא, הממגורה תישאר סגורה. נראה לנו שלא אכפת לאף אחד שהדגן של מדינת ישראל נגמר. כל היבואנים בלחץ, המחסנים ריקים".

עובדי דגון ממגורות בחיפה חוסמים את הכניסה למפעל במחאה על תנאי בטיחות ירודים (צילום: דוברות ההסתדרות).

בטיחות וביטחון תעסוקתי

כזכור, חנ"י (חברת נמלי ישראל) ערכה מכרז להפעלת הממגורות בחיפה. החברה שעד כה הפעילה את הממגורות – חברת גדות, לא השתתפה במכרז. והחברה שזכתה בו היא חברת "מילניום" שאתמול (יום ראשון, 02/04/23) בשעה 6:30 עברה השליטה בממגורה אליה. על אף זאת, "מילניום" לא חתמה על הסכם עבודה עם העובדים, שטוענים מצדם כי ישנם שני סעיפים בהם לא הגיעו הצדדים להסכמה – בטיחות וביטחון תעסוקתי. אתמול ערכו העובדים הפגנה, והיום, כאמור, הם רק שומרים על הממגורה.

יש לציין כי יו"ר איגוד יבואני התבואה, איתי רון, מסכים עם דברי העובדים בנוגע למצב הממגורות. העובדים מדברים על כמות האבק הגבוהה במיוחד בממגורה ועל כך שלא ניתן לשאוב את הכמות העצומה, דבר שמהווה סכנה לעובדים, ולטענת רון מצב תחזוקת המגורות אכן בעייתי. במכתבו לח"כ אלון שוסטר מציין רון את המצב התחזוקתי הלקוי ואת התקלות החוזרות ונשנות בהן.

"הממגורות בחיפה כבר מזמן לא מותאמות לצרכים של היום"

לדברי איתי רון, יו"ר איגוד יבואני התבואה והגרעינים, נדרשת חשיבה אסטרטגית מחודשת לגבי הממגורות, על מנת להבטיח אספקת תבואה סדירה. במאמר דעה שפרסם הסביר כי כשממגורות דגון נפתחו בשנת 1955, מדינת ישראל מנתה 2 מיליון תושבים בלבד. אסם התבואות שהתאים לשנת 1955 אינו מתאים לימינו, כשהאוכלוסייה מונה הרבה יותר מ-2 מיליון אנשים, ועדיין 75% מהתבואות שצורך המשק נפרקות לממגורות דגון.

יו"ר איגוד יבואני התבואה, איתי רון (צילום: יח"צ)

המאמר של רון במלואו – לעיונכם:


ממגורות שניבנו ב-1955

הממגורות בחיפה כבר מזמן אינן מותאמות מבחינת גודלן ויכולת הפריקה והמסירה, לצרכים כיום. הן תוכננו וניבנו לאחסון תבואות עבור פחות מ-2 מיליון תושבים. הן עובדות 24 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע ובמוצאי שבת, ונמצאות כמעט בכל רגע נתון בתפוסה מלאה".

"מה יקרה אם הממגורה תפסיק לתפקד?"

רון מתייחס גם לכך שעיריית חיפה מקדמת את תכנית חזית הים שעניינה פיתוח חזית עירונית תיירותית לעיר חיפה בקו המים. לפי התכנית, החלק המערבי של נמל חיפה יעבור בשנים הקרובות בשלבים לרשות העירייה, לרבות שטחי הפריקה הסמוכים לממגורות דגון. העירייה הכריזה כי הממגורה תפעל זמנית, עד שיימצא לה מקום חלופי. "יבואני התבואות הבינו כי מדינת ישראל בנתיב הברור למבוי סתום. הצרכים גדלים, התור לפריקת אוניות ולטעינת משאיות מתארך משנה לשנה והעלויות מאמירות. מה יקרה אם הממגורה, שפורקת את מירב התבואות תפסיק לתפקד?"

חדר פיקוד ריק בממגורות (צילום: ועד העובדים)

"מצב הממגורה בחיפה גרוע"

לפני כשבועיים שלח רון מכתב לחה"כ אלון שוסטר לגבי הנקודות שעלו בדיון ועדת הכלכלה בנושא נמלי ישראל ויוקר המחייה. במכתב התייחס רון לממגורות דגון וממגורות אשדוד. לטענתו בממגורה בחיפה יש יכולת מסירה של 30,000 טון ביום, ואילו הממגורה באשדוד בעלת יכולת מסירה של 10,000 טון ביום. "כשאנייה נכנסת לנמל, מבקש בעל המטען מהנמל צוותי פריקה: "ידיים". הנמל מקצה "ידיים" בהתאם לאילוצים רבים (כ"א, עדיפות תפעולית ועוד). בגדות חיפה שיעור ההיענות לידיים הוא 100%. בנמל אשדוד שיעור ההיענות הוא 17% (אחת מתוך שש בלבד). הסיבה העיקרית היא מחסור בכוח אדם בנמל אשדוד".

מכתבו המלא של רון לחה"כ שוסטר:


"עיקר התבואה נפרק בחיפה"

ממכתבו של רון עולה עוד כי הביקוש לתבואות מתחלק בין צפון לדרום באופן כמעט שווה, ועדיין עיקר התבואות נפרק בממגורה בחיפה (3.8-3.5 מיליון טון מתוך 5.5 מיליון). נמלי חיפה ומספנות ישראל פורקים עוד 1.0 מיליון טון כל אחד ואילו נמל אשדוד פרק בשנת 2022 0.8 מיליון טון בלבד. לשם הפרופורציה בשנת 2016 פרק נמל אשדוד 1.75 מיליון טון.

במכתבו מותח יו"ר האיגוד ביקורת על מצב התחזוקה בממגורה בחיפה. "ממגורת דגון עבדה מאז מרץ 2020 ללא הפסקה (24/6), אלא שמצב התחזוקה הוא גרוע. השבוע נשרפה מערכת החשמל באחד הפורקים, בקר הפריקה יצא מכלל פעולה, מסועים פנימיים אינם תקינים ויכולת המסירה נפגמה. אירועים אלו מצטרפים לסכסוך עבודה מתמשך ולתקלות חוזרות ונשנות.

"הצרכנים משלמים יותר"

בסיום מכתבו מתייחס רון לאופן בו הדברים משליכים עלינו, הצרכנים, ואומר שבגלל חוסר היעילות בתחום יבוא התבואות, משלמים הצרכנים מחירים גבוהים יותר עבור הלחם, הביצים, החלב, העופות ועוד.

רון העביר מכתב לפני כחודש גם לחברת גדות, בנוגע למצב התפעולי והתחזוקתי של הממגורה בחיפה, שאז עוד היתה תחת ניהולה.

המכתב של רון ל'גדות':


"גדות": "הבנו מיד כי המצב בכי רע"

במכתב התשובה של חברת גדות הוסבר כי הממגורה הופעלה על ידה 18 חודשים בלבד, ועל אף התקופה הקצרה, הובן בחברה שהמצב התחזוקתי של הממגורה בעייתי, מיד עם קבלתה לידיה. חברת גדות עשתה סקר מקיף והגישה דו"ח מצב לחנ"י בנוגע לליקויים. במקביל, השקיעה בעצמה מיליוני שקלים על מנת להתגבר על הליקויים. בסוף המכתב התייחסה גדות לכך שבתוך 3 שבועות יעברו הממגורות לחברת מילניום, ולמרות זאת, עדיין מנסים בגדות להתגבר על הליקויים.

מכתב התגובה של 'גדות':

חנ"י: "לא קיימות בממגורה בעיות בטיחות המונעות את הפעלתה"

מחנ״י נמסר בתגובה כי היא כלל איננה צד ליחסי העבודה בממגורה, עוד מיום הקמתה בשנת 1955.
"הממגורה מופעלת בזיכיון ע"י קבוצת מילניום, שזכתה בהפעלתה במכרז תחרותי ופומבי.
בניגוד גמור לטענות, לא קיימות בממגורה בעיות בטיחות המונעות את הפעלתה ואת העבודה בה. לקראת כניסתו של המפעיל החדש, קיבלה הממגורה את כל הרישיונות והאישורים הבטיחותיים להפעלתה מכל הגורמים הרלוונטיים, לרבות עיריית חיפה, חברת החשמל ורשות הכבאות וההצלה. בשנים האחרונות חנ״י השקיעה עשרות מיליוני שקלים בתיחזוק ובשדרוג הממגורה.
חשוב לציין כי בנמל אשדוד פועלת ממגורה חדשה, שבהקמתה הושקעו למעלה מ-250 מיליון ש״ח, והיא ערוכה לקלוט את אוניות התבואה ולהיענות לכלל צורכי היבואנים והמשק״.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

שוטרי השיטור הימי בחיפה הצילו גולש ווינג (Wing) שהיה בסכנה בלב ים

(חי פה בים) - היום, ו', 19/7/04 בשעות הצהריים התקבלה במוקד המשטרה קריאה דחופה על גולש שנמצא בסכנה בלב ים. שוטרי השיטור הימי במחוז...

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...