פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

חנ"י • הכירו את חברת נמלי ישראל ואת המתקנים שמפעילה החברה במרחב חיפה

(חי פה בנמלים) – חברת נמלי ישראל (חנ"י) היא החברה האחראית על הקמת נמלי הים המסחריים בישראל, פיתוחם ותחזוקתם. על פעילות החברה בחיפה, חזונה וחשיבותה תוכלו לקרוא כאן בכתבה.


חברת נמלי ישראל (חנ"י), היא חברה ממשלתית שהוקמה בשנת 2005 ואחראית על נמלי הים המסחריים בישראל. החברה מחזיקה בבעלות על הקרקעות של הנמלים, ומעניקה רישיונות הפעלה לזכיינים. בין היתר אחראית החברה על נמל חיפה ועל נמל המפרץ בחיפה, שהוקם על ידה. מתוקף תפקידה היא אחראית על פיתוחם של הנמלים שתחת אחריותה, תחזוקתם ושדרוגם.

מי צריך נמל?

הנמלים שהקימה החברה משמשים כשערים הימיים של מדינת ישראל. באמצעות הנמלים הללו, החברה מסייעת בקידום הכלכלה הישראלית ככלל והחיפאית בפרט. הפעילות בנמל תורמות רבות לצמיחתו של המשק הישראלי כולו. חברת נמלי ישראל פועלת מתוך ההבנה כי פיתוח, שדרוג ושיקום נמלי הים, מבטיחים את תפקודה המיטבי של מערכת הנמלים בישראל כתחרותית, מודרנית ויעילה. במצב זה, מתאפשר שיפור מתמיד של השירות הניתן בנמלים לקהילת הים.

נמל המפרץ, שהוקם על ידי החברה, הוסיף תשתית חיונית לסחר הישראלי ויצר תחרות בריאה בענף הנמלים. התחרות מביאה עמה התייעלות ושיפור השירות עבור היצואנים, היבואנים, התעשיינים והספנות. חשיבות מיוחדת יש לנמל החדש משום שהוא מקיים תקן המאפשר לאוניות ענק חדישות וידידותיות לסביבה להגיע לישראל, דבר שהיה בלתי אפשרי בעבר, בשל גודלן. האמור מסייע במתן מענה לגידול בסחר ולצרכי המשק הישראלי כולו.

הן נמל חיפה והן נמל המפרץ מספקים מקומות תעסוקה רבים לתושבי חיפה והסביבה ובכך מהווים מנוע צמיחה לאזור כולו.

נמל המפרץ (צילום: חברת נמלי ישראל)

דירוג החברה

חנ"י היא חברה מצליחה, המדורגת ע"י חברת מדרוג בדרגת Aa1 (אופק יציב). כמו כן זכתה לדירוג AAA ע"י מעלות. הכנסותיה של חנ"י מושקעות בפיתוח נמלי הים עליהם היא מופקדת.

מהו מודל Landlord?

החברה אחראית, בין היתר, גם על ניהול הנכסים והמקרקעין בתחום הנמלים, והיא פועלת במתכונת מודל ה- Landlord המיושם בנמלים המודרניים בעולם. המודל מבוסס על עקרון  ההפרדה בין פיתוח תשתיות לאומיות, שנעשה ע"י המדינה, לבין התפעול השוטף של המסופים השונים במרחב הנמל,  המתבצע על ידי חברות פרטיות המתחרות זו בזו.

חזון ופיתוח

חברת נמלי ישראל רואה כיעד מרכזי את הנחת התשתיות הדרושות למתן מענה מודרני ומעודכן לסחר הישראלי. החברה פועלת מתוך הבנה כי התשתיות הללו מאפשרות את הרחבת הפעילות העסקית במרחב הנמלים, תוך ייעול השרשרת הלוגיסטית. ניהול הנכסים בתחומי הנמלים, כולל גם תכנון והקצאה של נכסים נוספים הדרושים להמשך הפעילות הנמלית, מתוך ראייה משקית ולאומית רחבת היקף וארוכת טווח. החברה עמלה על פיתוח עתידי לוגיסטי וימי, המקדם תשתיות עבור כלל קהילת הים.

נמלים ומסופים במרחב חיפה

במרחב חיפה פועלים מספר נמלים ומסופים העוסקים בכל סוגי המטענים – מכולות, מטען כללי, רכבים, צובר, גרעינים, כימיקלים, מלט ועוד.

החברה הראשונה היא חברת נמל חיפה בע"מ

נמל חיפה הוקם בתקופת המנדט הבריטי והחל לפעול בשנת 1933. לאחר קום המדינה החל פיתוח הנמל והרחבתו לכיוון מזרח.

כיום, נמל חיפה מתפרס על שלושה אזורים עיקריים:
האזור הראשון
הוא מערב הנמל, הכולל רציפי מטען כללי ואוניות נוסעים. שטח זה מיועד להפוך לנמל נוסעים משולב בשימושים עירוניים, על פי תוכנית חזית הים העירונית.
האזור השני הוא מסופי המכולות: מסוף המכולות המזרחי הוא רציף באורך כ-960 מטר, ולצידו ישנו את מסוף הכרמל שרציף שלו באורך 700 מטר.
האזור השלישי הוא מסופי הקישון, המשמשים בעיקר לניטול מטען כללי וחופנים.

נמל חיפה (צילום: חברת נמלי ישראל)

החברה השנייה היא נמל המפרץ

החברה השנייה הפועלת בחיפה היא נמל המפרץ – SIPG. מסוף המכולות נמל המפרץ הוקם ע"י חברת נמלי ישראל והחל לפעול בשנת 2021 ע"י חברת SIPG. נמל זה מכיל רציף באורך 800 מ', רציף באורך 445 מ', ורציף באורך 270 מ'. נמל המפרץ הוא נמל חדשני המאפשר לאוניות גדולות ומאסיביות לעגון בו.

נמל המפרץ (צילום: חברת נמלי ישראל)

הנמל השלישי – נמל מספנות ישראל

הנמל השלישי הקיים במרחב חיפה הוא נמל מספנות ישראל. בנמל זה שלושה רציפים באורך כולל של 1019 מטרים ובעומק של 11 מטרים. שטח נמל המספנות נמצא בחלקה המזרחי של מעגנת הקישון, שנחפרה ביבשה בשנות ה-50, אז הוקמו מספנות ישראל כזרוע של המדינה לבניית כלי שיט ושיפוצם. בשנת 2007 אושר לחברת ישראל מספנות להתחיל לספק שירותי נמל לאוניות סוחר. בכך הפכה חברת מספנות ישראל למפעילת הנמל הפרטי הראשון במדינה. כיום פועלים במתחם זה המספנה והנמל המסחרי זה בצד זה.

מסוף הגרעינים "דגון"

לצד שלושת הנמלים שהוזכרו, פועל בחיפה גם מסוף הגרעינים "דגון".
המסוף כולל רציף, מסועים, ממגורה, מסוף רכבת ייעודי ומערך למשאיות. הממגורה נחנכה בשנת 1955, אז הייתה קטנה באופן משמעותי מגודלה כיום, והיא הורחבה במהלך השנים.

מסוף הגרעינים הקיים בחיפה, מהוה את המסוף הנמלי הגדול ועיקרי של מדינת ישראל, כולל רציף באורך של כ- 260 מטרים ועומק מים של כ- 14 מטרים. ברציף פועלים שלושה מדלים לפריקת הגרעינים המחוברים למסועים לשינוע הגרעינים אל תוך הממגורה. בשנת 2021 שונעו דרך ממגורות חיפה כ-3,819 אלף טון גרעינים.

מסוף הגרעינים "דגון" (צילום רחפן: מרום בן-אריה)

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. מאד מרשים ! חנה רגב — את עובדת יפה ! מצאת לך עסוק , את מחדשת לנו נוסטלגיה מדהימה ! חזקי ואמצי ! חיפה יש לה טעם קצת חמצמץ – מתוק , אבל זה כל כך טעים ,שרוצים עוד ! המשיכי במעלותיך — הרווי את צמאוננו !

  2. נתתם במה חופשית לתאור מוטה של הנושא, ואף לא מילה על המחיר הכבד שהנמלים גובים מחיפה, בראש ובראשונה מבחינת כלכלה ותעסוקה! כן, אני מתכוון לכך ויכול להוכיח זאת. לא במקרה החלטת הממשלה במקור הסתפקה בהגדלת נמל אשדוד בלבד, ושידרוג והרחבת נמל חיפה הקיים. ועוד לא הזכרנו את האסון הסביבתי, החדירה הסינית, הפסד פרוייקטים הרבה יותר מבטיחים שנמל המפרץ טירפד, ועוד. חסרה רק נהערת מערכת שזו כתבת פירסום במימון.

  3. תודה מוריה על הכתבה!

    אשמח אם תרחיבי את הכתבה ותכתבי גם על;
    1) מסופי הדלקים באזור 2) תוכניות בניית מתקנים נוספים בנמלי האזור (רק לדוגמא, מסוף הגרעינים שמתוכנן בשטח מספנות ישרראל).

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...